اردوغان: جهان بزرگ تر از پنج کشور است از اقدامات آذربایجان حمایت می کنیم all tv logo

اردوغان: جهان بزرگ تر از پنج کشور است/ از اقدامات آذربایجان حمایت می‌کنیم
بین‌المللاروپا و آمریکا

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در مجمع عموم سازمان ملل گفت: ما با چالش‌های جدی و بدتر شدن بحران‌های انسانی روبرو هستیم.

طبق گزارش الجزیره، اردوغان افزود: در جنوب، شمال، شرق و غرب ترکیه درگیری ها، جنگ ها، بحران‌های انسانی، اختلافات سیاسی و تنش‌های اجتماعی وجود دارد و ما با یکی از بزرگترین بلایای طبیعی روبرو شدیم.

رئیس جمهور ترکیه با بیان این که جنگ در شرق اروپا مشکلات جدی در همه زمینه‌ها از جمله مشکلات اقتصادی و امنیتی ایجاد کرده است، ادامه داد: "از تروریسم به عنوان ابزاری برای جنگ‌های نیابتی در سوریه، شمال آفریقا و منطقه ساحل استفاده می‌شود و خسارات جبران ناپذیری به بار آروده است".

وی بیگانه هراسی، نژادپرستی و اسلام هراسی را یک بحران جدید و نگران کننده در سال گذشته عنوان کرد و افزود: ما به درخواست دبیر کل سازمان ملل متحد برای طرح صلح جدید بسیار اهمیت قائل هستیم و تلاش‌های خود را برای پایان دادن به جنگ در اوکراین تقویت خواهیم کرد. تلاش‌های ترکیه به توسعه ابتکار غلات در دریای سیاه سه بار کمک کرد.

رئیس جمهور ترکیه گفت: باید راه حلی عادلانه، پایدار و جامع پیدا شود که انتظارات مردم سوریه را برآورده کند. بحران انسانی در سوریه وارد سیزدهمین سال خود می‌شود و شرایط زندگی بدتر شده است. تلاش‌های خود را برای پایان دادن به جنگ از طریق دیپلماسی و گفتگو بر اساس استقلال و تمامیت ارضی اوکراین افزایش خواهیم داد. در جنگ هیچ برنده‌ای و در صلح هیچ بازنده‌ای وجود نخواهد داشت.

اردوغان افزود: از آغاز جنگ در اوکراین، ما در تلاش بوده ایم تا دوستان روسی و اوکراینی خود را پای میز مذاکره نگه داریم. عدم اجرای توافق غلات دریای سیاه با همه عناصر آن، جهان را با بحران جدیدی مواجه کرده است.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اعضای محدود شورای امنیت گفت: جهان بزرگتر از پنج کشور است و جهانی عادلانه دست یافتنی است. تهدید واقعی سازمان‌های تروریستی، مزدوران و عناصر محلی هستند که برای جنگ‌های نیابتی استفاده می‌شوند.

اردوغان همچنین گفت: ما به حمایت خود از مردم فلسطین و حقوق آن‌ها ادامه خواهیم داد و به دنبال تضمین احترام به موقعیت تاریخی بیت المقدس هستیم. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم استقلال جمهوری ترک قبرس را به رسمیت بشناسد و با آن رابطه برقرار کند. روابط ما با مصر بر اساس منافع دوجانبه به سرعت در حال توسعه و رشد است. برای برقراری صلح در خاورمیانه باید راه حل نهایی برای مناقشه فلسطین و اسرائیل حاصل شود.

او ادامه داد: منطقه ساحل با چالش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی زیادی مواجه است. هرگونه مداخله نظامی در نیجر منجر به بی ثباتی خواهد شد. امیدواریم نیجر هر چه زودتر از نظم و قانون اساسی برخوردار شود. ما از مذاکرات آذربایجان و ارمنستان حمایت کردیم، اما ایروان از این فرصت استفاده نکرد. ترکیه از اقدامات آذربایجان برای حفظ وحدت و یکپارچگی خاک خود حمایت می‌کند. منطقه قره باغ قلمرو آذربایجان است و تحمیل وضعیت دیگری غیرقابل قبول است.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللاروپا و آمریکا#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیرکل بازرسی مازندران گفت: سازمان بازرسی با هدف بررسی پرونده‌ها تعیین تکلیف بیش از 1062 میلیارد تومان پرونده‌ مالیاتی را انجام داده است.

یک ربع پیش

رحیم نوعی‌اقدم با بیان اینکه باید برای شناخت و آگاه‌سازی رأی‌دهندگان در زمینه معیارهای انتخاب نامزد اصلح در انتخابات ریاست جمهوری، مردم را راهنمایی کرد، گفت: سعید جلیلی اهل مراجعه به مردم، معتقد، جهادی و انقلابی است.

یک ربع پیش

آمارها حکایت از این دارد که تاکنون 18 هزار و 667 فرصت شغلی توسط کارفرمایان و کاریابی‌های استان تهران در سامانه جستجوی شغل بارگذاری شده است و حدود 7 هزار و 309 کارجو در سامانه ثبت‌نام و درخواست‌های شغلی خود را ارائه کرده‌اند.

یک ربع پیش

رئیس دفتر هیئت نظارت شورای نگهبان در کاشان، گفت: هواداران نامزدان انتخابات وحدت ملی را تقویت کنند.

یک ربع پیش

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.05 درصد افزایش، 2330 دلار و 67 سنت معامله می‌شود.

یک ربع پیش

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمانشاه، گفت: در سال تحصیلی جدید 31 هزار کلاس اولی در استان کرمانشاه وارد مدارس می‌شوند.

یک ربع پیش

نمایش‌های «پنهان»، «خروج»، «هاله»، «روزنکرانتز و گیلدنسترن مرده‌اند» و «فین‌جین» در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می‌روند.

یک ربع پیش

رئیس کل دادگستری مازندران با اشاره به اثرات زیست محیطی و مخرب مازوت سوزی در نیروگاه نکا گفت: به صورت میدانی از نیروگاه نکا بازدید شد و پیگیر رفع مشکل و اعتراض مردم در این منطقه هستیم.

یک ربع پیش

رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر با اشاره به اینکه 790 شعبه اخذ رأی در شهرها و روستاهای استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود، گفت: هر چه مشارکت مردم در انتخابات 8 تیر ماه گسترده‌تر باشد اهداف نظام اسلامی بیشتر محقق می‌شود.

یک ربع پیش

بیشتر...