اردوغان: جهان بزرگ تر از پنج کشور است از اقدامات آذربایجان حمایت می کنیم all tv logo

اردوغان: جهان بزرگ تر از پنج کشور است/ از اقدامات آذربایجان حمایت می‌کنیم
بین‌المللاروپا و آمریکا

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در مجمع عموم سازمان ملل گفت: ما با چالش‌های جدی و بدتر شدن بحران‌های انسانی روبرو هستیم.

طبق گزارش الجزیره، اردوغان افزود: در جنوب، شمال، شرق و غرب ترکیه درگیری ها، جنگ ها، بحران‌های انسانی، اختلافات سیاسی و تنش‌های اجتماعی وجود دارد و ما با یکی از بزرگترین بلایای طبیعی روبرو شدیم.

رئیس جمهور ترکیه با بیان این که جنگ در شرق اروپا مشکلات جدی در همه زمینه‌ها از جمله مشکلات اقتصادی و امنیتی ایجاد کرده است، ادامه داد: "از تروریسم به عنوان ابزاری برای جنگ‌های نیابتی در سوریه، شمال آفریقا و منطقه ساحل استفاده می‌شود و خسارات جبران ناپذیری به بار آروده است".

وی بیگانه هراسی، نژادپرستی و اسلام هراسی را یک بحران جدید و نگران کننده در سال گذشته عنوان کرد و افزود: ما به درخواست دبیر کل سازمان ملل متحد برای طرح صلح جدید بسیار اهمیت قائل هستیم و تلاش‌های خود را برای پایان دادن به جنگ در اوکراین تقویت خواهیم کرد. تلاش‌های ترکیه به توسعه ابتکار غلات در دریای سیاه سه بار کمک کرد.

رئیس جمهور ترکیه گفت: باید راه حلی عادلانه، پایدار و جامع پیدا شود که انتظارات مردم سوریه را برآورده کند. بحران انسانی در سوریه وارد سیزدهمین سال خود می‌شود و شرایط زندگی بدتر شده است. تلاش‌های خود را برای پایان دادن به جنگ از طریق دیپلماسی و گفتگو بر اساس استقلال و تمامیت ارضی اوکراین افزایش خواهیم داد. در جنگ هیچ برنده‌ای و در صلح هیچ بازنده‌ای وجود نخواهد داشت.

اردوغان افزود: از آغاز جنگ در اوکراین، ما در تلاش بوده ایم تا دوستان روسی و اوکراینی خود را پای میز مذاکره نگه داریم. عدم اجرای توافق غلات دریای سیاه با همه عناصر آن، جهان را با بحران جدیدی مواجه کرده است.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اعضای محدود شورای امنیت گفت: جهان بزرگتر از پنج کشور است و جهانی عادلانه دست یافتنی است. تهدید واقعی سازمان‌های تروریستی، مزدوران و عناصر محلی هستند که برای جنگ‌های نیابتی استفاده می‌شوند.

اردوغان همچنین گفت: ما به حمایت خود از مردم فلسطین و حقوق آن‌ها ادامه خواهیم داد و به دنبال تضمین احترام به موقعیت تاریخی بیت المقدس هستیم. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم استقلال جمهوری ترک قبرس را به رسمیت بشناسد و با آن رابطه برقرار کند. روابط ما با مصر بر اساس منافع دوجانبه به سرعت در حال توسعه و رشد است. برای برقراری صلح در خاورمیانه باید راه حل نهایی برای مناقشه فلسطین و اسرائیل حاصل شود.

او ادامه داد: منطقه ساحل با چالش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی زیادی مواجه است. هرگونه مداخله نظامی در نیجر منجر به بی ثباتی خواهد شد. امیدواریم نیجر هر چه زودتر از نظم و قانون اساسی برخوردار شود. ما از مذاکرات آذربایجان و ارمنستان حمایت کردیم، اما ایروان از این فرصت استفاده نکرد. ترکیه از اقدامات آذربایجان برای حفظ وحدت و یکپارچگی خاک خود حمایت می‌کند. منطقه قره باغ قلمرو آذربایجان است و تحمیل وضعیت دیگری غیرقابل قبول است.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللاروپا و آمریکا#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سرپرست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اردستان ضمن اشاره به پیشرفت فیزیکی 90درصدی انبوه‌سازی روستای ظفرقند گفت: پیمانکار ساخت واحدهای مسکونی روستایی اردستان تغییر می‌کند.

5 دقیقه پیش

شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی درباره شایعه‌ منتشر شده درباره آلودگی آب دریاچه آزادی و آبیاری چمن آزادی بیانیه‌ای صادر کرد.

4 دقیقه پیش

رئیس بسیج اصناف شهرستان ری از شناسایی انبار غیرمجاز آرد با موجودی 435 کیسه خبر داد و گفت: سودجویان با خریداری غیرمجاز آرد یارانه‌ای از برخی نانوایان در این انبار اقدام به تعویض کیسه آرد کرده و آرد یارانه‌ای را به‌عنوان آرد آزاد به فروش می‌رساندند.

4 دقیقه پیش

رئیس باشگاه پاری‌سن‌ژرمن دلخوری ستاره پیشین این باشگاه بابت بی‌تفاوتی نسبت به قهرمانی او در جام جهانی را بی‌مورد دانست.

5 دقیقه پیش

ملی‌پوش شطرنج ایران گفت: کسب مدال برای من و پرهام مقصودلو در بازی‌های آسیایی هانگژو دور از دسترس نیست.

5 دقیقه پیش

سخنگوی وزارت گفت: ‌امروز موشک‌هایی در اختیار داریم که اسم آنها را موشک‌های اسرائیل‌زن گذاشته‌ایم و نقطه هدف آنان در وهله اول سرزمین‌های اشغالی است.

5 دقیقه پیش

وزیر امور خارجه کشورمان سیاست منطقه‌ای ایران را مبتنی بر تعامل و همکاری سازنده دانست.

5 دقیقه پیش

معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور دولت طالبان اعلام کرد نزدیک به 4هزار نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر در شش ماه نخست سال جاری بازداشت شده‌اند.

5 دقیقه پیش

بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو به صورت رسمی از امروز (یکشنبه) آغاز شد و ورزشکاران کشورمان به مصاف رقبای خود رفته‌اند. در این خبر با نتایج لحظه‌ به لحظه کاروان ایران همراه باشید.

5 دقیقه پیش

بیشتر...