ایران آنلاین |
4 روز پیش

چین چند سفیر اروپایی را احضار کرد ایران آنلاین

چین چند سفیر اروپایی را احضار کرد

خبرگزاری شینهوا گزارش داد دِنگ لی (Deng Li‌) معاون وزیر خارجه چین ، نمایندگان دیپلماتیک کشورهای اتحادیه اروپا را به منظور ابلاغ پیام نارضایتی پکن به دلیل بیانیه منفی این اتحادیه و گروه هفت در حمایت از تایوان فرا خواند.

به گزارشایران آنلاین، خبرگزاری شینهوا نوشت: دنگ لی که روز پنجشنبه این دستور را دریافت کرده گفت بیانیه اخیر که حقایق را تحریف می کند دخالت در امور داخلی چین و یک اقدام تحریک آمیز سیاسی آشکار است و حاوی پیامی غلط به نیروهای جدایی طلب خواهان «استقلال تایوان» است.

این بیانیه روز چهارشنبه توسط وزیران خارجه گروه هفت و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی صادر شده است.

دنگ گفت: «اقدام اروپا در صدور این بیانیه به شدت فاحش است. چین قاطعانه با این امر مخالف است و در این رابطه اعتراض قوی و دیپلماتیک خود را ابراز می کند.»

معاون وزیر خارجه چین همچنین گفت: اصل چین واحد یکی از هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین الملل و اجماع جامعه بین المللی است. این اصل مبنای سیاسی مبادلات چین با سایر کشورها است و نمی توان از این خط قرمز عبور کرد.

وی خاطرنشان کرد که اصل چین واحد مفاهیم دقیقی دارد، یعنی تنها یک چین در جهان وجود دارد، تایوان بخشی از چین است. دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی است که نماینده کل چین است و کشورهایی که با چین روابط دیپلماتیک برقرار کرده اند، هیچ گونه تبادل رسمی با تایوان نخواهند داشت.

دنگ همچنین گفت: سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان یک دستکاری سیاسی آشکار و نقض آشکار و شدید حاکمیت و تمامیت ارضی چین است. چین از پاسخ قاطع دریغ نخواهد کرد و  برای چین  چنین واکنشی برای مقابله با اقدامات تحریک آمیز ناشی از تبانی آمریکا وتایوان امری طبیعی و موجه است.

این مقام چینی همچنین اظهار داشت: طرف اروپایی به جای منصرف کردن و محکوم کردن اقدامات آمریکا در تحریک به تجزیه چین، تشدید تنش در سراسر تنگه تایوان و مهار تنش ها بین چین با تایوان، به دروغ در بیانیه خود اعلام کرد که «در صورت لزوم از سیاست چین واحد تبعیت خواهد کرد.»  طرف اروپایی این اصل چین واحد را به شدت نقض کرده و بنیان سیاسی روابط دوجانبه را به شدت تضعیف کرده است.

دنگ گفت: مساله تایوان بر احساسات ملی مردم چین تأثیر دارد. حفاظت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یکی از بزرگترین توافقات بیش از ۱.۴ میلیارد چینی است. ما آماده هستیم با نهایت صمیمیت، صبر و تلاش برای چشم‌انداز اتحاد مجدد مسالمت‌آمیز تلاش کنیم، اما در عین حال با هر وسیله و قیمتی با قوت و قاطعیت از تجزیه کشور جلوگیری خواهیم کرد.

دیپلمات چینی خاطرنشان کرد: هیچ کشوری، هیچ نیرویی و هیچ فردی نباید عزم راسخ، اراده آهنین و توانایی قوی دولت و مردم چین را برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و دستیابی به اتحاد دوباره و تجدید قوا دستکم بگیرد.

انتهای پیام/

 

 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در میان تمامی جوندگان، حشرات و آفات دیگر موریانه‌ها خطرناک‌ترین موجودات به نظر می‌رسند و از بین بردن موریانه‌ها کار سختی است، زیرا آن‌ها موجوداتی هستند که قادر به خراب کردن خانه شما در طی چند سال می‌باشند.

7 ساعت پیش

«یگان سایبری پلیس رژیم صهیونیستی گفته است یکی از ساکنان فلسطین اشغالی را که لاپید را به قتل تهدید کرده زیر نظر گرفته و در حال تحقیق در خصوص او است.

8 ساعت پیش

فرماندار فیروزکوه از وقوع سیلاب مجدد خبر داد و گفت: منطقه تنگه واشی و سایر مراکز تفریحی فیروزکوه تعطیل است اما افرادی از دستگاه های خدمات رسان و محیط بانان در این مناطق خدمت رسانی می کنند لذا تیم های ارزیاب در این مناطق حضور یافتند.

8 ساعت پیش

فلور نظری، بازیگر مطرح و سرشناس ایرانی عکسی جدید در اینستاگرامش با یک چهره متفاوت و دیده نشده از خود بعد از عمل‌های زیبایی به اشتراک گذاشت.

6 ساعت پیش

استاندار همدان با بیان اینکه افزایشی در قیمت نان در استان اعمال نمی شود، گفت:با هرگونه تخلف در چرخه توزیع آرد برخورد می شود.

8 ساعت پیش

رئیس جمهور در پیامی درگذشت شاعر پرآوازه ایران مرحوم امیر هوشنگ ابتهاج را به خانواده، جامعه فرهنگی و هنری و مردم ادب‌پرور ایران تسلیت گفت.

6 ساعت پیش

فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت : این نهایتِ زشتکاری است که کاری را خودشان انجام دهند، اما چون آن را خلافِ مواضع قبلی‌شان می‌بینند، آن را به گردن دیگران بیاندازند!

8 ساعت پیش

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به ایرنا گفت: بسته اینترنت خبرنگاری بر اساس اطلاعاتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه داده است، برای خبرنگاران فعال می‌شود.

6 ساعت پیش

مجلس شورای اسلامی در هفته آینده جلسه علنی دارد که در مهم‎‌ترین بخش‌ها، قرار است ضمن سؤال از وزیر بهداشت، گزارش حادثه متروپل آبادان نیز قرائت شود.

8 ساعت پیش

بیشتر...