خبرگزاری ایسنا |
2 ماه پیش

موانع فنی سند تک برگ ازدواج را برطرف می کنیم ایسنا

موانع فنی سند تک‌برگ ازدواج را برطرف می‌کنیم

معاون سازمان ثبتاسناد و املاک کشور گفت: تک‌برگی شدن سند ازدواج عملا اجرایی شده و فقط باید برخی موانع فنی آن را برطرف کنیم.

صفدر کشاورز در گفت‌وگو با ایسنا، درباره الکترونیکی و تک برگی شدن سند ازدواج و اینکه آیا زیرساخت‌ها برای این کار فراهم است، گفت: این امر قابلیت اجرایی دارد و اجرا هم شده است؛ فقط باید برخی از موانع آن از جمله موانع فنی و فناوری را برطرف کنیم ولی اصل موضوع که سند به صورت الکترونیکی صادر شود، مهیا است.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: فرآیند تک برگی شدن سند ازدواج عملا اجرایی شده و آن را پیگیری می کنیم.

کشاورز با بیان اینکه هدف از برنامه تحولی قوه قضاییه در بخش صدور سند الکترونیکی ازدواج، تسهیل خدمات و ارائه خدمات صحیح به مردم است، گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فرآیند ثبت ازدواج را از حالت سنتی به الکترونیکی تبدیل کرده است.

به گزارش ایسنا،دفاتر ازدواج و طلاق در گذشته برای ثبت ازدواج یا طلاق مشخصات و مدارک را در دفاتری کاغذی و سنتی ثبت می‌کردند اما به مرور زمان به دلیل مشکلات و ایراداتی که ثبت سنتی داشت، سردفتران ملزم شدند تا مشخصات طرفین و ثبت واقعه ازدواج یا طلاق را در دفاتری الکترونیک انجام دهند و اقدام به اخذ اثر انگشت و امضای دیجیتال از زوجین کنند و در نهایت پس از ثبت الکترونیک ازدواج، سندی کاغذی در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت. در راستای تسهیل در امور مردم، دسترسی آسان و جلوگیری از جعل این اسناداولین سند الکترونیکی ازدواجدر سوم آبان ماه سال جاری صادر شد؛ بدین صورت که پس از ثبت ازدواج در دفاتر ازدواج، فایل یا لینکی در اختیار زوجین قرار می‌گیرد که با مراجعه به آن، محتوای سند ازدواج قابل رویت است.

خروجی سند الکترونیکی ازدواج در ابعاد کاغذ A ۴ و تک برگی بوده و دارای کد شناسه یکتا است. زوجین می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت من بر اساس کد ملی و شناسه یکتا به اطلاعات و مشخصات مندرج در سند الکترونیکی ازدواج دسترسی داشته باشند. همچنین دستگاه‌هایی که در مواقع نیاز می‌خواهند اصالت این سندها را احراز کنند می‌توانند متن سند را ملاحظه و صحت آن را احراز کنند. همچنین از تاریخ ۳ آبان ماه ۱۴۰۲ ارائه سند ازدواج برای اخذ وام ازدواج ممنوع است و بانک‌ها باید برای احراز اصالت اسناد ازدواج الکترونیکی به سامانه ثبت من مراجعه کنند و دیگر ضرورتی برای حمل دفترچه ازدواج وجود ندارد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چلسی با معرفی بلیتی که گمان می‌رود گران‌ترین بلیت بازی در تاریخ لیگ برتر باشد، جنجال به پا کرده است.

یک ربع پیش

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: در بازنگری آیین‌نامه شوراهای موارد خاص ضمن صیانت از مقررات آموزش عالی دانشجویان دارای شرایط خاص مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند.

4 دقیقه پیش

معاون وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به استخدام ۱۰ هزار معلم تربیت‌بدنی در آزمون استخدامی فروردین ۱۴۰۳ گفت:دانش‌آموزان قهرمان رشته‌های ورزشی بدون کنکور وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شوند.

یک ربع پیش

3 کتاب «آقا شیره کجا رفت؟» نوشته جعفر توزنده‌جانی به همراه ترجمه «این‌ که فقط یکی است!» نوشته تریسی کُردرُی و «هایدی حشره‌ ترکه‌ای» نوشته اُرا پارکِر منتشر شد.

یک ربع پیش

رئیس پلیس پیشگیری استان سمنان با بیان اینکه صاحبان خودرو باید از وسایل نقلیه خود نگهداری اصولی داشته باشند، گفت: باید توجه کرد که گاهی شتاب در نحوه و مکان پارک خودرو برای انجام کاری زمینه برای سرقت فراهم می‌کند.

نیم ساعت پیش

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بر لزوم به‌روزشدن کانون‌های دانشجویی تاکید کرد.

4 دقیقه پیش

وزارت کشور بریتانیا و کمیسیون اتحادیه اروپا توافقنامه‌ای را منعقد کردند که همکاری نزدیک‌تر بین آژانس مرزی اتحادیه اروپا (فرونتکس) و مقامات مرزی بریتانیا برای مهار مهاجان را فراهم می‌کند.

1 دقیقه پیش

دبیر ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: 96 درصد کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی خراسان جنوبی مرد هستند.

3 دقیقه پیش

تیم‌ میکس کامپوند ایران در فینال مسابقات تیراندازی با کمان کاپ آسیایی بغداد، مقابل هند شکست خورد و به مدال نقره رسید.

3 دقیقه پیش

بیشتر...