خبرآنلاین |
4 روز پیش

نشانه های پایین بودن اعتماد به نفس چیست خبرآنلاین

نشانه‌های پایین بودن اعتماد به نفس چیست؟

باشگاه خبرنگاران نوشت: افراد دارای عزت نفس پایین ترجیح می‌دهند با فرد ناخوشایند و منفی‌نگر صحبت کنند تا اینکه به بحث و شفاف‌سازی روابط بپردازند.

 فرض کنید یک نفر درباره بدی آب و هوا نظر می‌دهد. بعد عذرخواهی می‌کند که از هم‌صحبت‌هایش نپرسیده می‌خواهند درباره آب و هوا حرف بزنند یا خیر. حتی ممکن است بیشتر خجالت‌زده شود و باز هم عذرخواهی کند که با حرف زدن از آب و هوا دیگران را آزرده کرده است.
قطعا در اینجا مشکل عزت نفس وجود دارد. در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که عزت نفس پایین فرد را نشان می‌دهد و در واقع نشانه‌های عزت نفس پایین هستند.

۱. معذرت می‌خوام

شاید برای خود شما هم پیش آمده باشد که با شخصی در خیابان برخورد کرده‌اید و سریعا عذرخواهی کرده‌اید. مطالعات نشان داده است این امر ناشی از مشکلات عزت نفس بزرگی است که باعث می‌شود فرد پس از هر اتفاق بدی تقصیر را به گردن بگیرد.

اگر چنین مشکلی دارید، بعد از هر اتفاقی که باعث می‌شود حس کنید لازم است عذرخواهی کنید، موقعیت را بسنجید آیا واقعا کار بدی انجام داده‌اید که شایسته عذرخواهی کردن باشد؟

۲. شانسی بود

برخی افراد بعد از رسیدن به موفقیت‌های بزرگ در زندگیشان، در پاسخ تعریف و تمجیدهای دیگران می‌گویند فقط خوش‌شانس بودم یا پیش آمد دیگر.

آن‌ها تظاهر می‌کنند که فقط خوش‌شانس بوده‌اند و فراموش می‌کنند که برای رسیدن به این نتایج چه از خودگذشتگی‌هایی کرده‌اند. براساس پژوهش‌ها، این پدیده خودبیانگری غیرمنطقی یا غیرصادقانه نام دارد.

در چنین موقعی بهتر است اعتراف کنید که عالی هستید؛ و وقتی کسی از شما تعریف می‌کند، یاد بگیرید به جای بهانه آوردن بگویید متشکرم.

۳. نمی‌دونم در مورد من چه فکری می‌کنند

به گفته دانشمندان دانشگاه نیوهمپشایر، افراد دارای عزت نفس پایین بیشتر نگران نظر دیگران هستند و نمی‌تواند ناسازگاری و اختلاف را تحمل کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند با افراد ناخوشایند و منفی‌نگر صحبت کنند تا اینکه به بحث و شفاف‌سازی روابط بپردازند.

در این جا بهتر است بدانیم که هر کسی تنها به فکر خودش است و به شما فکر نمی‌کند. تصور کنید افرادی که مدام با شما درگیری و اختلاف ایجاد می‌کنند بار اضافه هستند که باید از زندگیتان بیرون بیندازید.

۴. میرم چرت بزنم

به گفته مارگاریتا تارتاکوفسکی، از ویراستارهای نشریه سایک‌سنترال، عزت نفس پایین علاوه بر اثرات جانبی رفتاری، اثرات جسمانی مانند خستگی و خواب‌آلودگی بی‌دلیل دائم نیز دارد. به این ترتیب، فرد از مشکلات و نگرانی‌ها اجتناب می‌کند و همین اجتناب از نشانه‌های عزت نفس پایین است.

اگر شما هم اینطور هستید سعی کنید با درمانگر خود صحبت کنید. با مشورت او می‌توانید فعالیتی جایگزین برای چرت زدن پیدا کنید.

۵. نمی‌دونم چه چیزی را انتخاب کنم

اگر دائما از گارسون رستوران می‌خواهید چند دقیقه بیشتر به شما وقت بدهد که سفارشتان را انتخاب کنید، بهتر است به عزت نفستان فکر کنید. افراد دارای عزت نفس پایین نمی‌توانند به سرعت تصمیمات ساده بگیرند و دائم نظرشان را تغییر می‌دهند.

زندگی می‌تواند خیلی ساده‌تر و مفرح‌تر باشد. تصمیمات کوچک آنی این واقعیت را تغییر نمی‌دهد، اما زمان و اعصابتان را نجات می‌دهد. یک ترفند برای افراد دو دل اگر در رستوران نمی‌دانید چه سفارش دهید، همیشه سالاد سزار انتخاب کنید.

۶. من فقط …

برخی افراد عاشق دفاع کردن از خودشان هستند، حتی بدون هرگونه دلیل واضح و مشخصی. آن‌ها می‌توانند هر عبارت، یا حتی تعریف را طعنه یا انتقاد تفسیر کنند. آن‌ها به هر دلیلی شروع به توضیح دادن و بهانه‌تراشی می‌کنند و جوابشان را با “من فقط …” شروع می‌کنند. مثلا در پاسخ عالی به نظر میرسی می‌گویند من فقط لباس خواهرم رو پوشیدم، انگار به خاطر زیباییشان عذرخواهی می‌کنند.

بهتر است آن‌چه را شنیده‌اید تعریف، تحسین، انتقاد، یا یک سوال به وضوح درک کنید و پاسخ مناسبی به آن دهید. از تعریف و تمجیدها، و توضیح برای پرسش‌ها قدردانی کنید، اما بهانه‌تراشی نکنید.

۷. استفاده از کلمات توهین‌کننده برای خود

برخی افراد دارای عزت نفس پایین دائما خودشان را مسخره می‌کنند و از کلمات توهین‌آمیز برای خود استفاده می‌کنند. به نظر آن‌ها دیگران دائما درباره عیب‌های آن‌ها فکر می‌کنند، پس بهتر است خودشان در مورد این عیب‌ها شوخی کنند. برای مثال، به جای آنکه بگویند غذا درست کرده‌ام می‌گویند یک چیز قابل خوردنی درست کرده‌ام.

اگر توجهات را به مشکلاتتان جلب نکنید، دیگران به احتمال زیاد اصلا متوجه آن‌ها نمی‌شوند.

۸. شاید، به احتمال زیاد، ممکنه حق با من باشه، اما مطمئن نیستم

استفاده مدام از عبارت‌هایی همچون یک جورایی، اگر اشتباه نکنم، شاید، به احتمال زیاد، و ... بهانه‌هایی است برای زمانی که نظر و حرف‌های یک فرد درست از آب در نیاید.

کلماتی که به زبان می‌آورید را کنترل کنید، و یادتان باشد که تصورات نظرات هیچ کسی ۱۰۰٪ درست نیست.

۹. همه این طور فکر می‌کنند

تمام عبارت‌هایی همچون همه اینطور فکر می‌کنند، بیشتر مردم اینطور فکر می‌کنند، همه همین را می‌خواهند، نمونه‌هایی از ترس از اظهار نظر شخصی و دنبال کردن کلیشه‌های جامعه است. افراد بدانند که فقط اظهار نظرهای شخصی می‌تواند شخصیتشان را بسازد.

۱۰. من جور دیگری فکر می‌کردم، اما موافقم

تا به حال افرادی را دیده‌اید که حتی در مباحث حرفه‌ای خود با نظر افراد نالایق، اما کاریزماتیک موافق باشند؟ آن‌ها هیچ وقت بحث نمی‌کنند و خیلی ساده موافقت می‌کنند. این یک ترس وسواس‌گونه از شکست و اشتباه تربیتی است (والدین به کودک اجازه ابراز نظر نداده‌اند). فرد باید بداند که غریبه‌ها نمی‌توانند بدانند چه چیزی برایشان بهتر خواهد بود و به چه چیزی نیاز دارند.

۴۷۲۳۳#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فارس نوشت: رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه مشی اعتدالی را سرلوحه کارم قرار خواهم داد، گفت: نباید شاهد بی‌تدبیری‌هایی باشیم که برای نظام هزینه و خوراکی مسموم برای معاندین و رسانه‌های دشمن ایجاد کند.

4 روز پیش

فارس نوشت: فایزر اعلام کرد که یکی از کارمندانش اسناد محرمانه مربوط به واکسن‌های این شرکت را به سرقت برده است.

4 روز پیش

ایرنا نوشت: معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: در حال انعقاد قرارداد با وزارت بهداشت هستیم تا در روزهای آینده این واکسن با ورود به سبد واکسیناسیون در اختیار هموطنان قرار گیرد.

4 روز پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: مدیرکل دفتر بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره موارد مشمول واکسن آنفلوآنزا گفت: واکسن ایرانی آنفلوآنزا تفاوتی با نوع خارجی ندارد.

4 روز پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: رییس قوه قضاییه امروز با خانواده‌های محکومین امنیتی، حوادث آبان ۹۸ و جرائم عمومی دیدار کرد.

4 روز پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، مجموع واکسن‌های کرونا تزریق شده در کشور از ۱۰۴ میلیون دز گذشت.

4 روز پیش

ایرنا نوشت: رئیس پلیس فتا ناجا اعلام کرد: آبان ماه امسال، اعضای ۶ باند فعال در حوزه شرط‌بندی و قمار در سراسر کشور، توسط کارشناسان پلیس فتا شناسایی و دستگیر شدند.

4 روز پیش

ایسنا نوشت: وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه پیک کرونا در کشور فروکش کرده ولی باید بدانیم که همیشه احتمال پیک بعدی وجود دارد.

4 روز پیش

ایسنا نوشت: یک روانشناس گفت: فراوانی آزارهای خیابانی حدود ۱۲ درصد اعلام شده است.

4 روز پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: یک مطالعه پزشکی تازه نشان داده است که سطوح پایین ویتامین D خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

5 روز پیش

ایسنا نوشت: مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان ورزش شهرداری تهران اعلام کرد: فعالیت ۱۲۰۰ ایستگاه ورزش شهروندی در بوستان های پایتخت به دلیل تشدید آلودگی هوا از روز پنج شنبه چهارم آذرماه تا اطلاع بعدی متوقف شد.

5 روز پیش

ایلنا نوشت: عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بسیاری از مسائل درمورد واکسن و کرونا هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه واکسیناسیون در چه فاصله ای باید تکرار شود که ایمنی جامعه در سطح قابل توجهی حفظ شود.

5 روز پیش

فردی به دلیل عدم بازگشت هدیه‌ای که به داماد داده بود از او شکایت کرد.

5 روز پیش

وکیل حجت الاسلام و المسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری از به نتیجه رسیدن شکایت موکلش از حمید رسایی به دلیل ایراد اتهاماتی در خلال رسیدگی به پرونده اکبر طبری خبر داد و گفت: حمید رسایی به "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی " در دادگاه بدوی محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر دادسرای ویژه روحانیت نیز عینا تایید گردید.

5 روز پیش

تسنیم نوشت: سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تصمیمات عجولانه گرفت، گفت: در این زمینه کمیسیون نیز تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا است.

5 روز پیش

بیشتر...