۹۰ میلیون هکتار اراضی کشاورزی استعداد اجرای عملیات آبخیزداری را دارد all tv logo

۹۰ میلیون هکتار اراضی کشاورزی استعداد اجرای عملیات آبخیزداری را دارد
اقتصادیصنعت ، تجارت و کشاورزی

محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد درباره وضعیت اجرای الگوی کشت در کشور گفت: در زمینه آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه هم در سطح ملی و هم در سطح استان ها مطالعات زیادی انجام داده، ما واقعا در سطح کشور از لحاظ آمایش به صورت استانی، شهرستانی، منطقه، ناحیه و سطح ملی کمبود اطلاعات، داده و آگاهی نداریم زیرا همه اینها در کشور وجود دارد و بهره برداری می شود.

به گفته او، از گذشته تاکنون بصورت سنتی نسل به نسل یک الگوی کشت به کشاورزان ما منتقل شده است و من در مواجهه با کشاورزان این را لمس می کنم حتی در زمین های خودشان برای کشت زیره، زعفران، چغندرقند و گندم اسم می گذارند بنابراین کشاورزان ما الگوی کشت دارند، اما با این وجود وزارت جهاد کشاورزی الگوی کشت را تدوین و بازنگری کرده و آمادگی اجرای آن را داریم.

نیکبخت اضافه کرد: به طور قطع برای اجرای الگوی کشت و آنچه که ما هدف گذاری کرده ایم نیازمند مشوق های قوی هستیم تا بتوانیم بدعت های گذشته و یا کشت هایی که به عنوان یک الگو در بین کشاورزان جا افتاده را تغییر بدهیم و محصولات جدید را جایگزین کنیم.

وزیر جهاد افزود: پیگیر هستیم که سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برای سال زراعی آینده به هر نسبت که تعیین شد به همان نسبت طرح را با کشاورزان و تولیدکنندگان شروع کنیم.

اولویت در زراعت چوب؛ کاشت اکالیپتوس و صنوبر است

او افزود: در این طرح تلاش داریم در استان ها و جاهایی که استعداد و امکان زراعت چوب را دارند، زراعت چوب را تحت پوشش قرار بدهیم، به طور مثال دو گونه اکالیپتوس و صنوبر را برای زراعت چوب در نظر گرفته ایم که در همین راستا در بحث کاشت اکالیپتوس در جنوب کشور مخصوصا در خوزستان وضعیت خوبی داریم و سرمایه گذاران خوبی کار می کنند.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: کاشت صنوبر را نیز برای مناطق سردسیر در نظر گرفته ایم زراعت چوب را در همین پروژه مدنظر داریم تا اجرایی شود و توسعه یابد.

او گفت: البته در طرح کاشت مردمی یک میلیارد درخت کاشت درختان مثمر نیز در دستور کار است که البته سال گذشته نیز اجرایی شد.

نیکبخت گفت: در نظر داریم در برنامه زمان بندی کاشت مردمی یک میلیارد درخت، سالیانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون اصله نهال را تولید کنیم.

اجرای عملیات آبخیزداری؛ تنها راهکار تولید آب و جلوگیری از فرسایش خاک در کشور

وزیر جهاد کشاورزی درباره اینکه کشور ما در منطقه گرم و خشک قرار دارد بنابراین برای حفظ بارش ها چه کارهایی انجام داده ایم، گفت: آبخیزداری به معنای واقعی تولید آب است ما در هر هکتار نزدیک به ۵ تا ۶ میلیون تومان هزینه نیاز داریم تا بتوانیم یک هکتار از زمین های خود را تثبیت کنیم، در یکسال حداقل ۵۰۰ مترمکعب آب می تواند در یک هکتار زمین تولید و نگهداری شود.

او افزود: آبخیزداری علاوه بر تولید آب، باعث کنترل سیلاب و فعالیت جدی برای جلوگیری از فرسایش خاک ارزشمند و حاصلخیز زراعی است که در کشور وجود دارد.

نیکبخت گفت: با توجه به اقدامات وزارت جهاد کشاورزی تاکنون، نزدیک به ۲۰ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی را مورد مطالعه قرار داده ایم و اکنون طرح آماده است.

به گفته او، نزدیک ۹۰ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور استعداد اجرای عملیات آبخیزداری را دارد، زیرا پیش از این ۱۳۰ میلیون هکتار بود که ما بخشی را انجام دادیم و ۹۰ میلیون هکتار دیگر آمادگی اجرای این عملیات را دارد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: عملیات آبخیزداری به طور جدی یک اولویت مهم در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است، ما در سازمان برنامه و بودجه مذاکراتی داشتیم که قبل از بستن بودجه سال ۱۴۰۳ باز هم مذاکراتی خواهیم داشت تا بتوانیم اعتبارات مناسبی برای اجرای طرح های آبخیزداری، آبخوان داری و کنترل سیلاب داشته باشیم.

او افزود: از همه مهمتر آبخیزداری یک فعالیت و دانش بومی است چون خودم در اقصی نقاط کشور در مراکز خدمات و استان ها درحوزه های مختلف وزارتخانه خدمت کرده ام، به عینه این دیده ام که کشاورزان به این نیاز ندارند که یک شرکت مهندسی یا پیمانکاری قدرتمند به عنوان مشاور ورود پیدا کند و ماشین آلات سنگینی را برای اجرا بسیج کنیم بلکه آبخیزداری فرایندی است که خود مردم می توانند مشارکت کنندو آن را اجرا کنند.

نیکبخت گفت: در اقصی نقاط کشور برای اجرای این عملیات متقاضی داریم شاید یکی از مهمترین طرح هایی که مشارکت مردم را در سطح وسیع از لحاظ مالی و اجرایی می طلبد حوزه آبخیزداری است که ما به طور جدی به دنبال آن هستیم که پشتیبانی دولت و دستگاه های مختلف را داشته باشیم تا این کار مهم را به سرانجام برسانیم و کار تولید آب انجام شود.

باشگاه خبرنگاران جواناقتصادیصنعت ، تجارت و کشاورزی#‌اخبار_اقتصادی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در نشست خبری گفت: حضور استان‌ها و‌ مشارکت آنها در اجرای برنامه‌های فرهنگی امسال بیش از گذشته است و‌ کمتر استانی است که در برنامه‌های رضوی حضور نداشته باشند.

نیم ساعت پیش

یک نویسنده اسرائیلی اعلام کرد، رویکردی که نتانیاهو در پیش گرفته منجر به نابودی اسرائیل خواهد شد.

نیم ساعت پیش

نشریه آمریکایی گزارش داد رهبران آفریقایی دیگر نمی‌خواهند شاهد تحمیل ارزش‌های به‌اصطلاح «دموکراتیک» غرب باشند و آمریکا در این مسئله به شکست سیاست‌های خود پی برده است.

نیم ساعت پیش

مربی پیشین پرسپولیس با جدایی از کادر فنی تیم‌ملی تا حل شدن مشکل گل‌محمدی، هدایت تراکتور را برعهده گرفت.

نیم ساعت پیش

نظامیان آمریکایی ۴۴ سال قبل یعنی پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ برای آزادی جاسوسان خود که در سفارت سابق این کشور در تهران نگهداری می‌شدند، قصد داشتند با استقرار نیروها و هواپیماهای خود در صحرای طبس عملیات پنجه عقاب را اجرا کنند که اسیر طوفان شن شدند.

نیم ساعت پیش

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: «من در مورد راه‌های ارتباط خود با ایران اظهار نظر نمی‌کنم اما باید بگویم ما در حال مذاکره مستقیم با ایران در نیویورک یا هر جای دیگری در مورد برجام نیستیم.»

نیم ساعت پیش

آیین تعویض پرچم گنبد حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در سالروز وفات این حضرت، عصر سه‌شنبه (۴ اردیبهشت) توسط خادمان حرم و با حضور زائران و مجاوران آشهر ری برگزار شد.

نیم ساعت پیش

استاندار سمنان معتقد است رشد ۴ برابری درخواست های مردمی نشان اعتماد به دولت مردمی است.

نیم ساعت پیش

تیم فوتبال العین امارات با عبور از سد الهلال عربستان جواز حضور در دیدار فینال لیگ قهرمانان 24-2023 را به دست آورد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...