خبرگزاری تسنیم |
2 ماه پیش

وزیر اقتصاد: پرونده فساد چای جدید نیست فقط یک کمپین رسانه ای وسیع دا رد تسنیم


وزیر اقتصاد: پرونده فساد چای جدید نیست/ فقط یک کمپین رسانه‌ای وسیع دا‌رد

وزیر اقتصاد و دارایی گفت:پرونده فساد چای حدود ۹ ماه قبل از طریق رسانه ملی اطلاع‌ رسانی شده بود و موضوع جدیدی به شمار نمی‌رفت که پیش چشم مردم به رخ کشیده شود و موضوع حاضر فقط یک کمپین رسانه‌ای وسیع است.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز مشهد، سید احسان خاندوزی عصر امروزدر دیدار با اساتید دانشگاه فردوسی اظهارداشت: موضوع فساد چای که طی چند روز اخیر مطرح شده چیز جدیدی نبوده و تمامی روند شناسایی، برکناری و معرفی به دادگاه آن صورت گفته و هم اکنون فقط رسانه ای شده است.

وی ادامه داد: در موضوع فساد آن چیزی که مردم برداشت می‌کنند برگرفته از ساخته های دیگران است که در پیش چشم قرار می گیرد وگرنه وزارت اقتصاد و دارایی بیشتر از ان چیزی که قانون تکلیف کرده سامانه های نظارتی را فعال کرده است.

وزیر اقتصاد و دارایی عنوان کرد: توانسته ایم با راه اندازی این سامانه ها کارهوشمند سازی اقتصاد را انجام دهیم که نتیجه ان جلوگیری از خیلی فساد ها بوده است و از سویی این مهم باعث شده تا در زمان صرفه جویی شود و برای یک پرونده که ماه ها باید رفت و آمد انجام می شد و در این بین امکان فساد وجود داشت جلوگیری شود.

خاندوزی تاکید کرد: هرچه بتوانیم امور اقتصادی را به سمت سامانه ای شدن و هوشمند سازی ببریک و از مراجعات حضوری و کاغذی بکاهیم فرصت برای فساد را محدود کرده ایم ولی این موضوعات هوشمند سازی آن طوری که باید رسانه ای نشده است.

وی افزود: باید این موضوع را قبول کنیم که مهار تورم اولویت ما است و از هر روشی برای کاهش تورم استفاده کنیم وگرنه در غیر این صورت دولت باید برای قشرهایی مانند کارگران و کارمندان هزینه بیشتر بپردازد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مجموعه مقدورات غیرتورمی دولت بیش از این نبوده است، همه اصلاحات مالیاتی و آن چه در یک سال اخیر در موضوع مولدسازی شروع شده است آن قدر اجازه نمی دهد که با گشاده دستی بیشتری تصمیم گرفته شود.

خاندوزی بیان داشت: در حال حاضر مودیان پر خطر را مدیریت می‌کنیم که در طرحی که انجام می‌دهیم برخی مودیان کنار گذاشته می شوند و امسال فشار بیشتری آورده ایم که تلاش داریم 70 درصد مودیان بدون بررسی مالیات خود را پرداخت کنند.

وی افزود: مردم باید اعتماد لازم را به سیاستگزاران خود داشته باشند و در گیر جوهای ایجاد شده از سوی برخی ها نشوند و ما نیز برابرتاکیدات مقام معظم رهبری باید تبیین را به نحوه احسن انجام دهیم.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: دانشگاه ها می توانند کمک زیادی به تصمیم گیران و سیاستگزاران داشته باشند که در این راستا دو قرارداد پژوهشی با اساتید دانشگاه بسته شده ولی این ظرفیت برای استفاده بیشتر از دانشگاه وجود دارد.

خاندوزی اظهار داشت: در دو سال گذشته دستمان برای کمک به این حوزه بسته بود و بودجه برای آن دیده نشد ولی با رایزنی های صورت گرفته هم اکنون این آمادگی را داریم از رساله های دکتری و پایان نامه های دانشجویی که ناظر برحوزه سیاسی هستند حمایت کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی جریانات رسانه ای در تلاش است به جامعه القا کند که در حوزه اقتصاد در دولت عقلانیت وجود ندارد و تفکر حکمران و سایستگزار ضعیف است که نشانه آن هم هر روز شاهد هستید در گوشه ای یک مصوبه یا موضوع را پر رنگ می کنند و حاشیه هایی را ایجاد می نمایند.

خاندوزی افزود: روایت من از متن سیاستها و تصمیمات در کشور این است که بسیاری از ایراداتی که در حوزه اقتصادی مطرح می شود ناشی از لحاظ نکردن قیود سیاستگزار یا عدم اجماع در خصوص همه اطراف یک ماجراست.

وزیر اقتصاد و دارایی در خواست کرد: اساتید دانشگاه در حوزه سیاستگزاری کمک این وزارتخانه کنند تا بتوانند کیفیت سیاست ها را افزایش دهند زیرا معتقد هستند تجربه و دانش کافی برای پیدا کردن راه حل برخی موضوعات اقتصادی وجود دارد، اما رساندن اجماع سیاستگزاری‌ها و ارتقای کیفیت تصمیم و آماده کردن جامعه و مقدمات اجرای آن و بالا بردن آستانه تحمل مردم، 2 بخشی است که باید به صورت ویژه مدنظر قرار داد.

خاندوزی در خصوص عملکرد این وزارت خانه بیان داشت: در حوزه مالیاتی کارنامه درخشانی داریم زیرا تصمیمات مهم مالیاتی در یک نقطه از دولت متمرکز و تصمیات خوبی گرفته شده است ، اما در مواردی مانند فساد که ماهیت فرابخشی دارد، کار با سختی و کندی بیشتری جلو می رود و شاید عملکردها در برخی موارد ویژه نبوده است.

وی با بیان اینکه پرونده فساد چای فقط یک کمپین رسانه‌ای است گفت: پرونده فساد چای حدود 9 ماه قبل از طریق رسانه ملی اطلاع‌ رسانی شده بود و موضوع جدیدی به شمار نمی‌رفت که پیش چشم مردم به رخ کشیده شود و موضوع حاضر فقط یک کمپین رسانه ای وسیع است. پیش از این موارد مربوط به فساد چای شناسایی شده و برکناری‌ها صورت گرفته بود و پرونده هم به دادگاه رفته است اما تبدیل به یک کمپین رسانه‌ای وسیع نشده بود.

خاندوزی خاطرنشان کرد: همگرایی که الان تا حد زیادی در پشت جلسات هیئت دولت وجود دارد، سبب شده ‌که بسیاری از سامانه‌های فعلی در وزارت اقتصاد را فراتر از قانون و تکلیف راه‌اندازی کنیم؛ با راه‌اندازی همین سامانه‌ها و پوشش حداکثری آنها در راستای هوشمندسازی اقتصاد، جلوی بسیاری از اتفاقات فساد‌آمیز گرفته شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:هر چه قدر امور در اقتصاد را به سمت سامانه‌های هوشمند غیرمراجعه ای و غیرکاغذی بیاوریم، فرصت‌های فساد را محدود کرده ایم اما آن قدری که باید، این اتفاقات شنیده نشده است و یک باره موضوع پرونده چای را عده ای مطرح می کنند، تازه پرونده ای که یک بار باز و بسته شده بود و اصلا چیز جدیدی نیست، ولی در پیش چشم مردم به رخ کشیده نشده بود.

وی در خصوص تورم و مشکلات مردم نیز عنوان کرد: ناچار هستیم در خصوص تورم که به نظر می‌رسد فوریت بیشتری نسبت به سایر متغیرها دارد، هر سیاستی که باعث کاهش می شود را مورد توجه و در دستور کار قرار دهیم و اگر نه دولت می داند با کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های اخیر، باید بیشتر برای گروه های مختلف مثل کارگران و کارمندان هزینه کند البته مجموعه مقدورات غیرتورمی دولت بیش از این نبوده است، همه اصلاحات مالیاتی و آن چه در یک سال اخیر در موضوع مولدسازی شروع شده است آن قدر اجازه نمی دهد که با گشاده دستی بیشتری تصمیم گرفته شود.

وی ادامه داد: در کشور ما این طور نیست که درجه عقلانیت دولت در حوزه اقتصاد ضعیف باشد گرچه متاسفانه عده ای دوست دارند نشان دهند که حکمران و سیاستگزار در کشور ضعف تفکر و اندیشه دارد، درست نمی بیند، درست پیش بینی نمی کند و عجولانه تصمیم می گیرد و بی فکر و سطحی است.این همان تصویری است که جریان پر رنگی در رسانه می خواهند آن را به جامعه القا کنند، این که می بینید هر از گاهی در گوشه و کنار رویکرد یا عملکرد فلان وزارتخانه یا مصوبه پررنگ می شود و جنجال آفرینی صورت می گیرد دقیقا همان تصویری است که بنای بر القای ناکارآمدی دولت به جامعه را دارند.

انتهای پیام/282/.#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 10 هزار آسیب‌دیده سیلاب سیستان و بلوچستان امدادرسانی شدند.

2 دقیقه پیش

با افتتاح نمایندگی تجارت پیشگان زمین در شهر قم تعداد نمایندگی‌های استاندارد لاماری به پانزده رسید.

3 دقیقه پیش

حدود یکماه پس از برگزاری انتخابات عمومی در پاکستان «محمد شهباز شریف» رئیس حزب مسلم لیگ نواز امروز از سوی نمایندگان مجلس ملی به عنوان بیست و چهارمین نخست وزیر پاکستان انتخاب شد.

یک ربع پیش

همزمان با آغاز حراج سکه در مرکز مبادله از ساعت 12 امروز، سایت حراج سکه با اختلال همراه شده که به گفته سخنگوی مرکز مبادله، علت این اختلال حجم بالای مراجعه مردم برای احراز هویت و ثبت سفارش است.

2 دقیقه پیش

مدیرکل امور زنان و خانواده شهرداری تهران با بیان اینکه هر شهروند تهرانی می‏‌تواند یک موتور محرکه تحول و حرکت به سمت آینده روشن باشد، گفت: معتقدیم اگر شهروندان به ویژه زنان درگیر تولید شوند، فرهنگ مولدگری در کل خانواده و سبک زندگی شان نهادینه خواهد شد

3 دقیقه پیش

کارشناس مسایل مقاومت فلسطین درباره پیام‌های سخنرانی روز شنبه سخنگوی نظامی گردان‌های القدس تاکید کرد که مقاومت فلسطین برای «طوفان رمضان» آماده می‌شود.

یک ربع پیش

دبیر جایزۀ پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی دربارۀ ضرورت این جایزه گفت: امروز طراحی مسیر ما در خارج از کشور از لحاظ دیپلماسی فرهنگی پاسخگو نیست و نیازمند ابزارها و رویکردهای نوین هستیم و این امر نیاز به علم و آگاهی خاص خودش دارد.

4 دقیقه پیش

با تصمیم رئیس سازمان تیم‌های ملی کاراته و پس از استعلام از سازمان هواشناسی مسابقات کاراته قهرمانی کشور رده‌های سنی پایه لغو شد.

2 دقیقه پیش

پس از مشخص شدن افطار شبکه دو و چند سریال نوروزی و رمضانی، محمد دلاوری هم افطار را در شبکه یک تجربه می‌کند.

4 دقیقه پیش

بیشتر...