خبرآنلاین |
4 ماه پیش

رژیم غذایی مفید برای کاهش چربی دور شکم خبرآنلاین

رژیم غذایی مفید برای کاهش چربی دور شکم

رژیم غذایی آتلانتیک به دلیل تمرکز بر غذاهای سرشار از مواد مغذی و عادت‌های غذایی خانواده‌محور، قابلیت زیادی برای افزایش سلامت دارد.

به گزارشخبرآنلاین، رژیم غذایی آتلانتیک، نوعی رژیم غذایی سنتی است که در شمال غربی اسپانیا و شمال پرتغال محبوب است. متخصصان می گویند این رژیم غذایی چربی شکم را کاهش می‌دهد و سطح کلسترول مفید یا اچ‌دی‌ال (HDL) را بهبود می‌بخشد.

ایسنا در گزارشی نوشت: در رژیم غذایی آتلانتیک مقدار زیادی ماهی و غذاهای دریایی، سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، لوبیا، روغن زیتون، میوه‌های خشک (به ویژه شاه‌بلوط)، شیر و پنیر موجود است. در این رژیم غذایی گوشت نیز در حدی کنترل‌شده مصرف می‌شود.

در مطالعه ای که نتیجه آن هفته گذشته در «جاما نت‌ورک اوپن» منتشر شد، بیش از ۲۰۰ خانواده از جامعه روستایی اسپانیایی «ای‌استرادا»، از مارس ۲۰۱۴ تا مه ۲۰۱۵ بررسی شدند.

به گزارش نیویورک‌پست، در این مطالعه ۱۲۱ خانواده از رژیم غذایی آتلانتیک پیروی کردند و ۱۱۰ خانواده به رژیم غذایی معمول خود ادامه دادند. افرادی که قرار بود از رژیم غذایی آتلانتیک پیروی کنند، طی سه جلسه آموزشی با رژیم غذایی جدید آشنا شدند. این افراد همچنین خدمات افزوده‌ای مانند کلاس آشپزی، جزوه و کتاب‌های آموزشی و سبدهای غذایی دریافت کردند.

متخصصان در شروع مطالعه و سپس بعد از شش ماه، داده‌های مربوط به میزان مصرف مواد غذایی، فعالیت بدنی، مصرف دارو و سایر متغیرها را جمع‌آوری کردند.

متخصصان اسپانیایی همچنین دور کمر، سطح تری گلیسیرید، سطح کلسترول مفید یا اچ‌دی‌ال (HDL)، فشار خون و سطح گلوکز خون افراد شرکت‌کننده را در وضعیت ناشتا اندازه‌گیری کردند. این پنج مورد در واقع عامل سندرم متابولیک‌ هستند؛ مجموعه‌ای از شرایط که خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت نوع دوم و سکته را افزایش می‌دهند.

از ۴۵۷ شرکت‌کننده‌ای که در شروع این کارآزمایی سندرم متابولیک نداشتند، ۲۳ نفر در طول دوره شش‌ماهه پژوهش به آن مبتلا شده شدند. از این میان، ۱۷ شرکت‌کننده، (۷.۳ درصد) از رژیم غذایی سنتی‌شان پیروی کرده بودند و شش شرکت‌کننده (۲.۷ درصد) به رژیم غذایی آتلانتیک رو آورده بودند.

همچنین از ۱۱۷ شرکت‌کننده‌ای که در شروع مطالعه شاخص‌های سندرم متابولیک داشتند، ۱۸ نفر (۲۸.۶ درصد) از رژیم غذایی آتلانتیک پیروی کرده بودند و ۱۶ نفر (۲۹.۶ درصد) در گروه کنترل، این عارضه را دیگر نداشتند.

طبق گزارش متخصصان، رژیم غذایی آتلانتیک بر فشار خون بالا، سطوح بالای تری‌گلیسیرید یا سطح بالای گلوکز ناشتا تاثیری نداشت، اما اندازه چربی دور کمر و سطح کلسترول اچ‌دی‌ل را بهبود بخشید.

آیا با رژیم غذایی می‌توان از چربی‌های دور شکم خلاص شد؟

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، «میشل روتنشتاین»، متخصص تغذیه که تخصصش بیماری‌های قلبی است در این زمینه می‌گوید: رژیم غذایی آتلانتیک به دلیل تمرکز بر غذاهای سرشار از مواد مغذی و عادت‌های غذایی خانواده‌محور، قابلیت زیادی برای افزایش سلامت دارد.

دکتر «چنگ هان چن»، متخصص قلب از کالیفرنیا هم می‌گوید: این رژیم غذایی بسیار مشابه رژیم غذایی مدیترانه‌ای است که به خوبی بررسی شده و مفید است.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای هم بر مصرف سبزیجات، میوه‌ها، لوبیاها، عدس، آجیل، غلات کامل و روغن زیتون بکر تاکید دارد و همچنین مصرف متوسط ماهی، پنیر، ماست و ... را شامل می‌شود. این رژیم غذایی اجتناب از مصرف گوشت قرمز، شیرینی‌، نوشیدنی‌های شیرین و کره را توصیه می‌کند.

این رژیم‌های غذایی بالقوه می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان، سکته و حتی زوال شناختی مانند زوال عقل و آلزایمر را کاهش دهند. این رژیم‌های غذایی همچنین عملکرد معده - روده، یعنی «میکروبیوم روده» را بهبود می‌بخشند.

۲۳۳۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دوقلوهایی که در بیمارستان امام سجاد یاسوج به دستور پزشک سقط شده بودند، در سردخانه زنده شدند اما اصل ماجرا چه بود؟

4 ساعت پیش

کاشمر- شهردار کاشمر گفت: در پی زلزله ۵ ریشتری شهرستان کاشمر به ۳۰۰ خانه روستایی در این شهرستان خسارت وارد شد.

1 ساعت پیش

جانشین فرمانده انتظامی استان قزوین گفت: جوان ۲۴ ساله‌ای که به دلیل اختلاف با همسرش او را به قتل رسانده بود، توسط پلیس دستگیر و روانه زندان شد.

4 ساعت پیش

شاخص کیفی هوای چهار شهر استان خوزستان در وضعیت «ناسالم» به ثبت رسیده است.

3 ساعت پیش

به دنبال مرگ مشکوک دختر و پسر جوانی در شمال تهران یک سناریوی جنایی مقابل تیم تحقیق قرار گرفت.

2 ساعت پیش

معاون درمان شبکه بهداشت و درمان بروجرد از پلمب یک عطاری متخلف به علت فروش داروهای سقط‌ جنین در این شهرستان خبر داد.

2 ساعت پیش

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اعلام کرد: «پروژه همستر کامبت، یک بازی جهت عرضه اولیه رمز ارزها است. آیا می‌دانید معاملات رمز ارزها مورد حمایت قانون نیست.»

2 ساعت پیش

فرمانده کل انتظامی کشور از معاونت عملیات به عنوان موتور محرکه پلیس های تخصصی یاد کرد و گفت: معاونت عملیات، پیشران و نقش بی بدیلی در اجرایی شدن تدابیر و خط مشی انتظامی کشور ایفا می کند.

4 ساعت پیش

دو جان‌باخته این حادثه به اسامی «محمد بوالحسنی» ساکن روستای حک بالا و «نصرت اله یارمحمدی» ساکن روستای اکبر آباد هستند که از ماه‌ها پیش به عنوان راننده کامیون و راننده بیل مکانیکی مشغول بکار بودند.

1 ساعت پیش

بیشتر...