خبرورزشی |
2 روز پیش

استقلال ملوان، به نام پدر رازی که پورحیدری فاش نکرد، چه بود

منصور پورحیدری
آرش نوعدوستی
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

آبی پوشان در حالی به مصاف ملوان می‌روند که امروز ۶ بهمن سالروز زنده یاد منصور پورحیدری ملقب به پدر استقلال است.

 • اجاره ویلا شمال jabama
 • اجاره ویلا شمال jabama

مسابقه امروز استقلال از یک جهت فوق‌العاده نوستالژیک است. جدا از بحث فنی که استقلالی‌ها با توجه به ناکامی برابر سپاهان حالا حتماً باید پیروز شوند و اگر ملوان را شکست ندهند قطعاً بحران را با تمام وجود احساس خواهند کرد، این بازی از بابت مسائل تاریخی هم فوق‌العاده مهم تلقی می‌شود چون به نوعی با سرنوشت باشگاه استقلال گره خورده است و معمای بزرگی پشت‌سر آن نهفته شده که هنوز پاسخی برای آن نداده‌اند و شاید هیچ وقت هم جواب دقیقی برایش گفته نشود. استقلال امروز در حالی به مصاف ملوان می‌خواهد رفت که ششم بهمن است. سالگرد تولد منصور پورحیدری. مردی که بر گردن استقلال حق پدری دارد و جدا از جوانی و اعتبار خود بخشی از ثروت پدری را نیز برای این باشگاه صرف کرد. البته زندگی ورزشی منصورخان با نام ملوان بندرانزلی هم به گونه‌ای دیگر گره خورده است و همه این موارد در کنار هم پازلی عجیب، جذاب و البته سرشار از ناگفته‌ها را کنار هم قرار می‌دهد.

استقلال – ملوان، به نام پدر/ رازی که پورحیدری فاش نکرد، چه بود؟

جشنی پر از حسرت

اگر منصورخان زنده بود امروز شمع‌های روی کیک تولد خود را فوت می‌کرد. مردی که متولد ششم بهمن سال ۱۳۲۴ بود و پاییز شش سال قبل در ۷۱ سالگی چشم از جهان فروبست. چنین روزی برای خانواده پورحیدری و البته دوستداران او بیشتر از اینکه حکم فرصتی برای برگزاری جشن تولد را داشته باشد در مقام یک حسرت بزرگ است؛ حسرت نبودن مردی که اگر بود قطعاً در این روزها می‌توانست به استقلال کمک کند.

استقلال – ملوان، به نام پدر/ رازی که پورحیدری فاش نکرد، چه بود؟

معمای انزلی

استقلال خرداد ۱۳۸۱ در آخرین هفته از نخستین دوره پیکارهای لیگ حرفه‌ای راهی انزلی شد. شرایط جدول به گونه‌ای بود که آنها با کسب مساوی هم عنوان قهرمانی این پیکارها را به دست می‌آوردند ولی آبی‌پوشان در روزی که هنوز هم عده‌ای معتقدند چند نفر از بازیکنان آن تیم به طور عجیبی دور از انتظار ظاهر شدند، مسابقه را با یک گل به ملوان واگذار کردند و پرسپولیس به لطفِ پیروزی برابر فجرسپاسی عنوان قهرمانی این پیکارها را به دست ‌آورد. منصورخان در بازی با ملوان برای آخرین مرتبه تحت عنوان سرمربی روی نیمکت آبی‌پوشان نشست و پس از آن دیگر تحت هیچ شرایطی حاضر نشد این سمت را بپذیرد. البته پورحیدری در قالب مدیر فنی و سرپرست در سال‌های بعد دوباره به نیمکت استقلال بازگشت اما با وجود اصرار مدیران، سرمربیگری را نپذیرفت. خیلی‌ها می‌گویند دل پدر استقلال از بعضی‌ها در بازی با ملوان شکست و به همین خاطر سرمربیگری در این تیم را بی‌خیال شد.

راز بازی با ملوان

تا سال‌ها پس از آن مسابقه منصور پورحیدری هیچ حرفی پیرامون مسابقه عجیب برابر ملوان نمی‌زد و این باخت را جزو اتفاقات فوتبال می‌دانست اما سرانجام تابستان سال ۹۰ در گفت‌وگوی مفصل با خبر ورزشی کنایه بسیار مهمی به آن ماجرا زد و گفت: «اتفاقاتی که در بازی با ملوان به وقوع پیوست را فقط زمانی افشا خواهم کرد که بلیت یکسره به مقصد خارج از کشور داشته باشم و دیگر نخواهم به این مملکت برگردم.» البته منصورخان تا آخر عمر در ایران ماند و جعبه سیاه بازی با ملوان را باز نکرد. شاید او نمی‌خواست در مورد افرادی که برای هواداران استقلال شناخته شده و بعضی از آنها بسیار هم محترم هستند، حرف بزنند و ذهنیت طرفداران را نسبت به آنها عوض کند.

استقلال – ملوان، به نام پدر/ رازی که پورحیدری فاش نکرد، چه بود؟

جدال با طعم تولد

حالا امروز استقلال در سالگرد تولد منصور پورحیدری به مصاف ملوان می‌رود و دوباره خاطرات شیرین و تلخ بسیار زیادی برای طرفداران این تیم زنده می‌شود. از شیرینی متولد شدن پدر استقلال تا تلخی پرواز ابدی و البته جامی که در اولین دوره رقابت‌های لیگ برتر از دست آبی‌پوشان پرید.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

 • ویدیو| پدر استقلال متولد شد/ به یاد منصورخان پورحیدری، که تا جان در بدن داشت کنار استقلال ایستاد

 • زندگی پر زرق و برق یک خواهر؛ عشقی که روی تن حک شده است/ از سفر با جت شخصی تا جشن‌هایی که نیمار از دست نمی‌دهد!

 • پیکه باز هم تهدید شد/ زن‌ها گریه نمی‌کنند، زن‌ها انتقام می‌گیرند

 • ۳ استقلالی از حضور در لیست مازاد نجات پیدا کردند!

 • بمبی که فتح‌الله‌زاده می‌خواهد بترکاند کیست؟/ همبازی نیمار و خرید ناموفق سیتی

 • روزی که ساپینتو سرمربی شد گفتم این آقا به استقلال ضربه می‌زند/ یزدانی را قربانی اشتباهاتشان کردند/ حس می‌کنم باشگاه هم این مربی را نمی‌خواهد

 • پشت پرده گره کور بازیکن مازاد یحیی و پرسپولیس/ چه کسی صحبت‌های سیامک نعمتی با تیم لیگ برتری را به گوش درویش رساند؟

 • علی بابا
 • کارنامه

برچسب‌ها

 • استقلال
 • منصور پورحیدری
 • ملوان بندرانزلی
 • خبر ویژه


#‌ورزشی #‌خبر_ورزشی منبع: خبرورزشی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...