خبرگزاری تسنیم |
۲ هفته پیش

چه خبر از سد سرپری کهگیلویه بویراحمد تسنیم


چه خبر از سد سرپری کهگیلویه و بویراحمد؟

سد سرپری به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های بخش کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تأمین اعتبار تا یک سال آینده سد تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیمازیاسوج، شهرستان کهگیلویه با وجود ظرفیت‌های خوب بخش کشاورزی اما در سایه بی‌توجهی دولت‌ها و مدیران دستگاه‌های اجرایی و مسئولان در قوه‌های مختلف در ادوار گذشته تاکنون از توسعه باز مانده است.

زمین‌های مستعد و خاک حاصلخیز که می‌توانست این شهرستان را به قطب کشاورزی تبدیل کند در حسرت آب تشنه مانده‌اند؛ این در حالی است که رودخانه‌های خروشان می‌تازند و روانه سدهایی می‌شوند که اجازه برداشت برای پمپاژ داده نشده و حقابه شهرستان به کما رفته است.

بسیاری از پروژه‌ها از جمله پمپاژ اراضی دهدشت غربی آنقدر زمانبر هستند که در زمان افتتاح یادمان می‌رود چه تاریخی آغاز به کار شده‌اند و تا سررسید وعده تکمیل چه دوران طاقت‌فرسایی را پشت سر گذاشته‌اند.

ماهیت تپه‌ ماهوری اراضی حومه غربی باعث بروز مشکل در امر آبیاری شده است؛ در این راستا پس از بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که از هفت هزار هکتار اراضی موجود به طور خالص بیش از 5600 هکتار قابل کشاورزی بوده و رونق کشاورزی در این زمین‌ها به حدود پنج متر مکعب در ثانیه آب نیاز دارد که تأمین آب مورد نیاز بیش از 33 هزار هکتار آن به روش‌های تحت فشار و 23 هزار هکتار دیگر به روش ثقلی پیش‌بینی شده است.

اگرچه آبیاری زمین‌های دهدشت غربی سالهاست در پیچ و خم اجرا مانده و در طولانی شدن روند اجرای عملیات رکورد زده است، اما طی سالهای اخیر اقدامات نجات بخش در احداث 2 سد روزنه امیدی برای آبرسانی به زمین‌های کشاورزی ایجاد شده و با تکمیل و بهره‌برداری غبار محرومیت از این شهرستان خواهد زدود.

احداث سد خاکی کوهبرد و سد مخزنی سرپری به عنوان طرح‌های اثربخش در توسعه بخش کشاورزی و رونق گردشگری تعریف و با تلاش طاقت‌فرسای پیمانکاری کاردان و پاکدست به نتیجه رسیده است.

احداث سد سرپری با هدف آبیاری بیش از 450 هکتار از زمین‌های حومه غربی دهدشت آغاز شد این طرح اگرچه سالها مورد کم لطفی اعتباری واقع شد اما در دولت سیزدهم با پیگیری‌های انجام گرفته روی ریل پیشرفت قرار گرفته است.

بهره‌برداری از سد سرپری نه تنها باعث توسعه کشاورزی است بلکه با توجه به موقعیت مکانی سد و ظرفیت‌های خوبی که دارد فرصت مناسبی برای رونق گردشگری این منطقه است.

این سد با هدف ذخیره آب در فصل‌های بارندگی و آزادسازی در مواقع نیاز عملیاتی شده و به مصارف کشاورزی خواهد رسید.

در حالی که کنترل سیلاب‌ها از دیگر مزایای سد سرپری است برخی شایعه‌های غیر کارشناسی درباره احداث سد مردم روستا را با نگرانی‌هایی مواجه کرده و آنها را نسبت به این طرح مهم دلسرد کرده است.

اگرچه اظهارنظرها و گفت‌وشنودها تخصصی و فنی نیست و از سوی کسانی مطرح شده که احساسی با مسئله برخورد می‌کنند اما لازم است در این خصوص آگاهی بخشی صورت بگیرد و مردم از اهمیت و مزایای سد مطلع شوند.

افشین دوستی مجری آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به دغدغه اهالی سرپری گفت: سلامت آب بند و هسته سد کاملا مورد تأیید بوده و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

وی با اشاره به بخش خاکریزی شده و ابعاد لازم برای این کار تصریح کرد: خاک کوبیده و فشرده شده و سنگ مانند برای جنس بدنه مورد نیاز است آزمایشات متعدد سنجش کیفیت انجام گرفته و با ضریب ایمنی بالا ساخته می شود.

دوستی با بیان اینکه خاک دستی غیر کوبیده به راحتی قابل جابجایی است، افزود: در اجرای بدنه و آب بندها همه جوانب دیده شده هیچ خطری برای زمین‌ها و روستا ندارد.

به گفته دوستی سد سرپری از معدود سدهایی است که محل تخلیه آب و سرریز با بدنه سد دو مکان متفاوت است.

جوشش چشمه ها از پرده آب بند موضوع دیگری است که نگرانی مردم را در پی دارد کارشناس آب منطقه‌ای در این خصوص گفت: بر خلاف دیدگاه برخی مبنی بر آب چشمه اما این جوشش نشانه اصولی بودن اجرای عملیات است.

وی با اشاره به اینکه 2.5 میلیون متر مکعب آب پشت سد جای می‌گیرد، اضافه کرد: این در حالی است که حجم سد کوثر 400 برابر این سد است و تاکنون ریزش یا خطری نداشته است.

مجری طرح آب منطقه‌ای تأکید کرد: شیب سد به سمت دره است محل تخلیه در اطراف نظر گرفته شده و هیچ آبی روستا را تهدید نمی‌کند.

این مسئول به مزایای سد اشاره کرد و گفت: علاوه بر آبیاری زمین‌های کشاورزی به رونق گردشگری کمک شایانی دارد.

وی، رفع نیاز مالی را مهم‌ترین عامل در تسریع روند عملیات خواند و افزود: 200 میلیارد تومان برای تکمیل سد و 50 میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات صاحبان اراضی مورد نیاز است.

دوستی پیشرفت فعلی پروژه را 55 درصد دانست و افزود:در صورت تأمین اعتبار تا یک سال آینده سد تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه مجوزهای لازم اخذ شده و نامه مکتوب اقداملات فنی به سازمان برنامه و بودجه کشور رفته است،خواستار پیگیری ردیف بودجه ملی شد.

سید حمزه محقق‌زاده فرماندار کهگیلویه نیز در بازدید از سد سرپری اجرای این پروژه را برای محرومیت‌زدایی شهرستان مهم خواند و گفت: ظرفیت‌های خوب بخش کشاورزی با اجرای چنین پروژه‌هایی سکوفا می‌شوند.

وی پیشرفت عملیات سد طی یکسال گذشته را مطلوب دانست و با بیان اینکه نگاه دولت سیزدهم به سد سرپری قابل توجه بوده است تلاش‌های پیمانکار در اجرای عملیات سد را ستود.

حال که شهرستان کهگیلویه از صنعت محروم است نگاه ویژه به بخش کشاورزی می‌تواند نجات بخش این شهرستان در حوزه کشاورزی و ایجاد اشتغال برای جوانان و زنانی باشد که برای تهیه لقمه نان در سوز سرمای زمستان و گرمای طاقت فرسای تابستان راهی دشت‌های استان‌های همجوار می‌شوند.

می‌طلبد نماینده مردم شهرستان در مجلس اختصاص ردیف بودجه ملی برای این سد را پیگیری و به تسریع در روند عملیات کمک کند.

گزارش از طیبه‌سادات سعادتی‌نیک

انتهای پیام/.#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در معاملات امروز سامانه نیما از مجموع ۴۲۶.۸ میلیون دلار حواله عرضه شده ۱۲۴.۸ میلیون دلار آن معامله شد.

12 دقیقه پیش

در این تصادف چهار دستگاه تریلی با یک خودرو تیبا و یک نفر شتر برخورد کرده و هشت نفر مصدوم شدند.

یک ربع پیش

باشگاه استقلال تحولات مدیریتی فراوانی را طی دو ماه آینده به چشم خواهد دید.

یک ربع پیش

رئیس پلیس راه شمال استان فارس گفت: در حادثه واژگونی سواری پژو در این استان سه نفر فوت و یک نفر نیز مجروح و روانه بیمارستان شد.

یک ربع پیش

این بازیگران از کودکی وارد سینمای ایران شدند و مدت زیادی را در صحنه درخشیدند. لیلی رشیدی، لیلا حاتمی، علی شادمان، باران کوثری و... از جمله بازیگرانی هستند که از کودکی وارد دنیای بازیگری شدند.

یک ربع پیش

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: «من در مورد راه‌های ارتباط خود با ایران اظهار نظر نمی‌کنم اما باید بگویم ما در حال مذاکره مستقیم با ایران در نیویورک یا هر جای دیگری در مورد برجام نیستیم.»

یک ربع پیش

انتقال املاک، خودرو، طلا و ارز برای اشخاص غیرتجاری ‌با تصویب مجلس، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود.

یک ربع پیش

شکایت فرمانده فراجا از سیدحسین حسینی دروازه‌بان استقلال تکذیب شد.

یک ربع پیش

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد سنای آمریکا بسته کمکی ۲۶ میلیارد دلاری این کشور به اسرائیل را تصویب کرده است.

یک ربع پیش

بیشتر...