5 روز پیش
2 بازدید

چرا حمله آمریکا به ایران امکان پذیر نیست؟-راهبرد معاصر

چرا حمله آمریکا به ایران امکان پذیر نیست؟

 

به گزارش راهبرد معاصر؛بر اساس گزارش نیویورک تایمز، هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای بحث در مورد حمله به تاسیسات هسته ای ایران با تیم امنیت ملی خود نشستی تشکیل داد. مشاوران ارشد وی، او را از حمله موشکی منصرف ساختند اما در این که چنین اقدامی مورد توجه قرار گرفته یک هشدار می باشد.

 

این که در طی 4 سال گذشته رئیس جمهور آمریکا نتوانسته برنامه تسلیحات هسته ای ایران را متوقف کند، ممکن است باعث شود تا قبل از پایان دوره ریاست جمهوری به یک اقدام بزرگ مبادرت بورزد. منتقدان ترامپ حتی بر این گمان هستند که دیدار اخیر ترامپ با مقامات ارشد پنتاگون برای حمله به ایران بوده است، اما هنوز در این مورد تردید وجود دارد، ولی صرف نظر از این، رئیس جمهور به عنوان فرمانده کل قوا همچنان در روزهای باقی مانده از اختیارات گسترده ای برخوردار است. اما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید باشد ولی حمله به تاسیسات هسته ای ایران فاجعه بار خواهد بود.

 

چهار سال پیش رئیس جمهور دونالد ترامپ زمینه خروج آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام را فراهم ساخت. ترامپ استدلال می کرد که این توافق یک طرفه وحشتناک است که هرگز نباید انجام می شد و این توافق در هسته ی اصلی خود ناقص است. ایالات متحده امریکا به صورت یکجانبه در سال 2018 از این توافق خارج شد و سایر اعضای برجام به همراه ایران این اقدام ترامپ را تقبیح کردند. در حالی که رقبای ایران یعنی عربستان سعودی و اسرائیل اقدام ترامپ را مورد تحسین قرار دادند. ایران همچنان به مفاد توافق نامه پای  بند بود، روسیه و چین مزایایی برای ایران ارائه کردند و اروپا با ایجاد یک سیستم پرداخت به شرکت های سرمایه گذار در ایران اجازه داد تا محدودیت های مستمر در معاملات بر اساس دلار را کاهش دهند.

 

دولت ترامپ با اعمال کارزار «فشار حداکثری» درصدد فشار گسترده بر اقتصاد ایران بود تا مقامات این کشور مجبور شوند که به توافق جدید تن دهند. اما کارزار فشار حداکثری در تحصیل هدف خود با شکست همراه شد. هیچ یک از 12 خواسته که از سوی مایک پمپئو به عنوان پیش شرط مذاکرات جدید با ایران مطرح شد برآورده نشده است.  هنگامی که دولت ترامپ تلاش کرد تا با فعال سازی مکانیزم ماشه تحریم های سازمان ملل را علیه ایران بازگرداند، تنها یک رای از سایر کشورها در شورای امنیت سازمان ملل را به دست آورد. همچنین «فشار حداکثری» توانایی ایران در بسیح شبه نظامیان در عراق، سوریه و لبنان را محدود نکرده است. در حقیقت ایران با حمله به نفت کش ها درخلیج فارس، حملات هواپیمای بدون سرنشین و موشکی به تاسیسات نفتی در عربستان و حمله به نیروهای مستقر امریکا در عراق در واکنش به ترور سردار قاسم سلیمانی نشان داد که بازدارندگی دولت ترامپ با شکست روبرو شده است.

 

پمپئو در حال حاضر به اروپا و خاورمیانه سفر می کند و در حالی که این سفر به عنوان رایزنی در مورد ابتکار وی برای ارتقا آزادی مذهبی در سرتاسر جهان اعلام شده، اما این سفر همچنین می تواند تلاشی برای دستیابی به توافق با متحدانی باشد که در حمله به ایران به حریم هوایی یا پایگاه های آن ها نیاز دارند. به دلیل دیدار ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش با همتای اسرائیلی در اواخر هفته گذشته، باید این احتمال را داد که چنین بحث هایی بین طرفین شکل گرفته است. در مورد فضای امنیتی کنونی خاورمیانه، حمله به ایران به سه دلیل ایده بسیار وحشتناک می باشد.

 

اولابرنامه تسلیحات هسته ای ایران از بعد جغرافیایی در مناطق مختلفی تمرکز یافته و تجهیزات اصلی آن در اعماق زمین دفن شده است و آژانس های اطلاعاتی آمریکا اطلاعات ناقصی را در مورد مکان آن دارند. این بدان معنا است که نابودی کامل برنامه هسته ای ایران به یک کارزار نظامی پایدار نیاز دارد که ممکن است چندین هفته به طول بینجامد. همچنین این امر مستلزم مشارکت کشورهای اروپایی یا متحدان عربی در منطقه می باشد که غیرممکن است رضایت خود را اعلام کنند. به یاد بیاورید که پس از حمله ادعایی ایران به عربستان سعودی در سال 2019، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با انتقام جویی ارتش آمریکا مخالفت کردند. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه اخیرا به همسایگان یادآوری کرده که «ترامپ 70 روز دیگر تمام می شود، اما ما برای همیشه در اینجا خواهیم ماند».

 

ثانیا، اگر چه ایالات متحده بدون تخریب زیرساخت های هسته ای، می تواند حملات نظامی علیه ایران ترتیب دهد اما این گزینه ای است که از جذابیت کمتری برخوردار می باشد. ایالات متحده آمریکا می تواند بدون استفاده از پایگاه های متحدین یا حریم هوایی از طریق ناوگان دریایی خود مواضع نظامی ایران را مورد هدف قرار دهد اما این حملات تا حد زیادی نمادین خواهد بود و می تواند زمینه انتقام و تلافی ایران را فراهم سازد. ایران در واکنش می تواند با موشک های متعارف یا گروه های نیابتی به پایگاه های آمریکا در عراق حمله کند یا تاسیسات فرماندهی آمریکا در بحرین را مورد هدف قرار دهد. در صورت اجرا، چنین اقدامی مطمئنا زمینه نارضایتی دولت های عربی خلیج فارس را فراهم می سازد و آینده قدرت آمریکا در خاورمیانه و روابط امنیتی اصولی آن ها را تضعیف می سازد. 

 

ثالثا، حمله نظامی یکجانبه و بدون جلب تایید سازمان ملل یا حتی ائتلاف متحدان آمریکا، اقدامی است که به طور عام آمریکا و به طور خاص دونالد ترامپ و دستیاران ارشد را تضعیف می کند. ترامپ با این اقدام یک سرکش بین المللی قلمداد می شود و سرمایه های خارجی وی ناخواسته ممکن است تحت پیگیرد قانونی قرار بگیرد. حتی عربستان سعودی ممکن است تمایلی به معاشرت با او نداشته باشد. رئیس جمهور منتخب جو بایدن در صورت مشورت با وی از حمله بی دلیل به ایران حمایت نخواهد کرد و هرگونه حمله توسط ترامپ را محکوم می کند.

 

پس از چهار سال ناکامی برای محدودسازی برنامه تسلیحات هسته ای ایران، اقدام به حمله نظامی در آخرین روزهای تصدی ریاست جمهوری می تواند اوضاع را بدتر از قبل کند. فشار حداکثری یک استراتژی ناموفق می باشد و به جای ایران، بیشتر زمینه انزوای آمریکا را فراهم ساخت. دیپلماسی فراتر از طرح خواسته ها و مجازات است و برای موفقیت به حمایت سایر کشورها نیاز دارد.

 #‌اخبار
منبع: راهبرد معاصر


مطالب پیشنهادی

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

مطالب مرتبط