خبر 24 |
2 ماه پیش

سلامت روان زوج های نابارورچگونه به خطر می افتد خبر24

سلامت‌ روان زوج‌های‌ نابارورچگونه به خطر می افتد؟
به گزارشخبر24، چند نفر از خانم‌های فامیل که آن‌ طرف‌تر نشسته‌اند، زیر چشمی نگاهی به زن می‌اندازند و سپس با نگاه به مرد پچ پچ می کنند و می‌خندند. زن متوجه نگاه و خنده آن‌ها می‌شود اما چیزی نمی‌گوید و حواسش را پرت کار می‌کند که مادر شوهر می‌گوید: «بیچاره پسرم، چقدر عاشق بچه است!» و آهی می‌کشد و زیر لب چیز دیگری می‌گوید که لیلا فقط حیف را می‌شنود. این روایت‌ بخشی از فیلم لیلا بود که درباره ناباروری زوج ساخته شده بود.

دبیر انجمن علمی باروری‌و‌ناباروری ایران به تازگی گفته: «آمار ناباروری ما قدری از متوسط جهانی بیشتر است. آمار تخمینی سه‌میلیون زوج نابارور در ایران می‌تواند منطقی باشد. اگر در نظر بگیریم یک‌پنجم جمعیت مزدوج ما نابارور هستند، این آمار می‌تواند استخراج شود. یک‌پنجم زوج های ما طبق آمار و وضعیتی که الان در جامعه داریم در خطر ناباروری هستند.» اما واقعا زندگی بدون بچه در شرایطی که علاقه به بچه‌دار شدن وجود دارد چگونه می‌تواند با احساس رضایت و خشنودی و سلامت روان هر دو ادامه پیدا کند. در این مقاله به شش اشتباهی که زوج انجام می‌دهند و زندگی مشترک‌شان را ناکارامد می‌کنند، می‌پردازیم.

تزریق احساس ناکارامدی و ناتوانی به زوج نابارور

زوج یا زوجه باید بپذیرد که ناباروری ناخواسته ایجاد شده و فرد هم اکنون نقشی در آن ندارد پس اگر انتخاب کرده که زندگی را با همسرش ادامه دهد باید متوجه روحیه حساس و شکننده همسر باشد و به جای رفتارهایی چون سرکوفت زدن و نشان دادن ناراحتی با او همراهی کند و احساس توانمندی را در او قوت بخشد، با او صحبت کند و به او بفهماند که چقدر دوستش دارد و برایش ارزشمند است.

کم‌رنگ کردن رابطه زناشویی

بعضی از زوج ها پس از این که از بچه‌دار شدن ناامید می‌شوند، دیگر میلی به رابطه ندارند و آن را کاری بی‌فایده می‌دانند. در صورتی که رابطه زناشویی، نیاز و میل طبیعی هر دو نفر است و تاثیر زیادی در بهبود رابطه و شاد بودن دارد.

مدیریت نکردن اضطراب و استرس در زندگی

مقالات پژوهشی زیادی ثابت کرده که داشتن اضطراب بالا به ویژه هنگام رابطه تاثیر زیادی در ناباروری دارد. پس اگر دچار این مشکل هستید، سعی کنید آرامش را به خود و همسرتان برگردانید و اضطراب را در زندگی مشترک‌تان کنترل کنید.

غافل‌شدن از توجه به جهات دیگر زندگی

درست است که وجود بچه در زندگی اهمیت زیادی دارد و نقصان آن و احساس ناراحتی شما قابل درک است اما تلاش کنید شرایط‌تان را بپذیرید و به جنبه‌های دیگر زندگی توجه کنید، استعداد و هنر مورد علاقه تان را کشف و خودتان را سرگرم کنید.

فرار از جمع‌های دوستانه و فامیلی

دوستان جدید پیدا کنید. اشتباه بعضی از زوج ها کم کردن رابطه برای فرار از سوال‌ها و نگاه‌های آزاردهنده است. یک بار برای همیشه به اطرافیان توضیح دهید بچه‌دار نمی‌شوید و هر دوی‌تان از این شرایط راضی هستید و به دلسوزی و نگرانی آن‌ها نیازی نیست، درکنار آن سعی کنید در دایره دوستان و اطرافیان‌تان با افرادی که شرایط شما را دارند و احساس مثبت به زندگی دارند، معاشرت کنید. این معاشرت‌ها علاوه بر ایجاد همدلی برای شما پنجره‌ای را به سوی آموختن راه‌های جدید در زندگی باز می‌کند.

امیدتان را از دست می‌دهید

توکل‌تان به خدا و امیدتان را از دست ندهید و بدانید که دست خدا بالای همه دست‌هاست و هر زمان که صلاح بداند، هدیه آسمانی‌اش را به شما عطا خواهد کرد. داشتن امید، رنگ و بوی بهتری به زندگی‌تان خواهد بخشید و با پیگیری روند درمانی و بودن در کنار همسرتان، شرایط بهتری را برای خودتان رقم خواهید زد.

منبع:روزنامه خراسان


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مهاجم آبادانی سابق تیم ملی فوتبال ایران درگذشت.

6 ساعت پیش

با حکم مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، علیرضا فاضلی به عنوان مدیر مجموعه ورزشی آزادی منصوب شد.

6 ساعت پیش

سازمان خدمات پس از فروش سایپا به منظور رفاه و افزایش رضایت مشتریان گروه سایپا، طرح خدمات ویژه فروش کارت طلایی را با عنوان طرح یلدا اجرا می کند.

7 ساعت پیش

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی خاطر نشان کرد: زمانی‌که امکان صادرات دام فراهم باشد دامدار انگیزه‌ای برای فروش دام در بازار داخلی ندارد و ترجیح می‌دهد که دام را در بازارهای خارجی عرضه کند تا دلار و دینار دریافت کند.

5 ساعت پیش

حسین قربان زاده با اشاره به افزایش ۲ برابری سود سهام عدالت نسبت به سال گذشته، گفت: قرار بر این است تا سود سهام عدالت در ۲ نوبت واریز می شود

6 ساعت پیش

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر از ابلاغ یک‌هزار و 446 میلیارد تومان تسهیلات اعتباری برای اجرا طرح‌های اشتغال‌زایی در استان خبر داد.

6 ساعت پیش

این نهمین آسیب‌پذیری «روز صفر» گوگل کروم در سال ۲۰۲۲ است.

5 ساعت پیش

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای در حمایت از اغتشاشات در ایران، از دولت آمریکا خواست که تحریم‌های جدیدی علیه مقام‌ها و نهادهای ایرانی به بهانه این اغتشاشات وضع کند.

6 ساعت پیش

علاوه بر این تاپیک ها حالا برای گروه های بالای ۱۰۰ عضو هم قابل فعال شدن هستن ولی تلگرام هنوز امکان فعال کردن اونهارو برای گروه های متصل به کانالها فعال نکرده.

5 ساعت پیش

بیشتر...