شهرآرانیوز |
۱ هفته پیش

کارتون چیدن میوه از درختان خط کلمه شهرآرانیوز

«سعید صادقی»، کارتونیست و معلم کاربلد جهرمی، در اثری که سال ها‌ی قبل طراحی کرده است، به نبود درخت‌ها در انبوه خیابان‌های دودآلود اشاره می‌کند.

امیرمنصور رحیمیان | شهرآرانیوز - کلمه و خط شبیه خیلی چیز‌ها هستند. به تعبیر دیگر بسته به نوع و موقعیت استفاده از آن‌ها شبیه به خیلی چیز‌ها می‌شوند. یکی از چیز‌هایی که خیلی به کلمات و خطوط شبیه است، دانه‌های گیاهان است. دانه‌هایی که برخی آدم ها، آن‌ها را در روزگاری که اوضاع آرام است، می‌کارند و بعد از مدتی درخت‌های تناوری جایشان سبز می‌شود. معمولا هم درخت‌هایی که سبز می‌شوند، درخت‌های خوشایندی نیستند. کلمات و خطوط می‌توانند پیشگویی کنند؛ به شرط آنکه از نوک قلم آدم‌های اهل اندیشه، بچکند.

بسیاری از اتفاقاتی را که امروز گریبان بشر را گرفته است، اندیشمندان و هنرمندان، پیش بینی کرده اند. زمان زیادی از وقتی که مشکل جوامع فقط آلودگی هوا بود، نمی‌گذرد. هوا آلوده بود و نفس کشیدن برای اهالی شهرها، در همه جای جهان مشکل بود. دلیل آن هم ساده بود؛ این آلودگی در اثر سوزاندن سوخت‌های فسیلی در خودرو‌ها و کارخانه‌ها و نبودن منابعی برای پالایش آن بود؛ یعنی جنگل و فضای سبز که کارشان تصفیه هواست، از عهده این همه دود برنمی آمدند. مشکل با آنکه اساسی بود، راه حلش خیلی هم پیچیده نبود. می‌شد با یکی دو راهکار ساده آن را حل کرد.

راهش در کمتر استفاده کردن از ماشین‌ها بود. ولی انسان تنبل ترین، عجول‌ترین و خودخواه‌ترین موجود است؛ خصوصیت‌هایی که سرنوشت جهان را به وضعیت کنونی آن رسانده است. هنرمندان و اندیشمندان آن روزگار هم با دانستن این خصوصیت بشری، کلمه و خط را به کار گرفتند و به آدم‌ها هشدار دادند که اگر این خلق وخو را ترک نکنید و همچنان بر ادامه این راه اصرار بورزید، عاقبتی ناخوشایند انتظارتان را می‌کشد. به تعبیری، دانه‌ای از جنس کلمات و خطوط کاشتند که امروز درخت تناوری شده است. آن مشکلی که هنرمندان و اندیشمندان روزی درموردش هشدار دادند، تبدیل به مشکلات بی شمار زیست محیطی شده است که جان و موجودیت همه موجودات زنده را تهدید می‌کند.

هیچ کس هم در جهان، مسئولیت وضع پیش آمده را گردن نمی‌گیرد. همه آدم‌ها و سردمدارانشان با قیافه‌ای حق به جانب، مسئولیت را به گردن دیگری می‌اندازند. ولی باید فرقی بین پیشرو‌های جوامع که سرنوشت را از قبل پیش بینی کرده بودند، با بقیه باشد. هنرمندان هم به عنوان یکی از شاخه‌های پیشرو جامعه، فارغ از نتیجه و مقصر، به دنبال حل کردن مشکل هستند.

سعید صادقی، کارتونیست و معلم کاربلد جهرمی، در اثری که سال ها‌ی قبل طراحی کرده است، به نبود درخت‌ها در انبوه خیابان‌های دودآلود اشاره می‌کند. صادقی را اهالی کارتون و کاریکاتور به خط‌ها و هاشور‌های قوی می‌شناسند، با این حال در این اثر به سادگی و با خطوط کودکانه و استفاده از مرکب روی مقوا، به طرح موضوعی مهم پرداخته است.

هنرمند، مردی را تصویر کرده است که با ماسک درحال قدم زدن است. در پس زمینه رد شاخ وبرگ درختان که ادامه تنه‌های قطع شده آن هاست، بر دود ثبت شده است. صادقی، دانه‌ای را سال‌ها پیش کاشته و هشدار داده است که در شرایطی که جنگل‌ها و درختان کم هستند و همان تعداد محدود را هم قطع می‌کنید، سرنوشتمان به انباشته شدن دود و سختی تنفس می‌انجامد. شاید تصویر کردن شخصیت کارتون با ماسک تنفسی در دوره همه گیری کرونا، چندان عجیب نباشد، ولی باید به این نکته اشاره کرد که این اثر مربوط به زمانی است که کرونا هنوز قدم نامبارکش را روی زمین نگذاشته بود.

نکته در خور توجه بعدی، این است که منظور کارتونیست، درختان شهری و معضل آلودگی هوا در شهرهاست؛ برای همین جدول‌های رنگ شده را هم تصویر کرده است. ولی به هرحال دانه‌ای است که قبل‌تر کاشته ایم و حالا داریم میوه همان درخت نامیمون را می‌چینیم؛ درختی که با درخت‌های داخل تصویر فرق می‌کند.

 

عضو شوید:آخرین اخبار کشور را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنید#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...