خودروتک |
۱ هفته پیش

تغییر عجیب قیمت خودرو بعد از نصب دی لایت

 تغییر عجیب قیمت خودرو بعد از نصب دی لایت!

آنطور که به نظر می‌رسد قیمت خودروهای داخلی به بهانه نصب دی لایت با افزایش مواجه شده است.

به گزارشخودروتک، یکی از موارد مهمی که دراستاندارد۸۵ گانه ذکر شده نصب دی لایت روی خودروهای داخلی است.

در همین راستا پراید وانت نیز که هنوز تولید آن ادامه دارد به دی لایت مجهز شده اماافزایش قیمت۱۱.۲ میلیون تومانی در کارخانه را تجربه کرده است.

سایر خودروهای داخلی مانندپژوپارس، رانا، ونیسانآبی نیز افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

این در حالی است که دی لایت در گران‌ترین حالت ممکن حدود ۲ میلیون تومان قیمت دارد.

در ادامه لیست میزان افزایش قیمت خودروها در کارخانه بعد از نصب دی لایت آورده شده است.

اثر دی لایت در ایمنی خودروها

در سطح جهان، شرکت‌های خودروسازی به دنبال پیشرفت در سطح ایمنی خودروها هستند، زیرا تأمین ایمنی سرنشینان برای خریداران از اهمیت بالایی برخوردار است. با این حال، در بازارخودروایران، شرکت‌های خودروسازی با اجرای استانداردهای اجباری که توسط سازمان استاندارد تعیین شده، محدود هستند. در برخی موارد، برای بخش‌های خاصی از خودروها مانند خودروهای کار و تجاری، استانداردهای متفاوتی در نظر گرفته شده است. برای مثال، نصب دی لایت به عنوان استاندارد اجباری برای وانت‌ها درایرانتعیین شده است.

تعدادی از شرکت‌های خودروسازی مانند زامیاد، کارا وسایپا۱۵۱، روی خودروهای خود چراغروشناییروز نصب کرده‌اند تا استانداردهای ایمنی را دریافت کنند. با این حال، نصب این چراغ‌ها، موجب افزایش قیمت خودروها شده است و هزینه آن‌ها در بازار آزاد بسیار بیشتر از ارزش واقعی آن‌ها است. همچنین، می‌توان پرسید که آیا این استانداردهای ایمنی واقعا باعث افزایش سطح ایمنی خودروها در جاده‌ها شده‌اند؟ در کشورهای توسعه یافته، شرکت‌های خودروسازی به دنبال ایجاد استانداردهای جدیدی برای بخش ایمنی خودروها هستند، اما در بازار ایران، شرکت‌های خودروسازی تنها در صورت اجبار مجبور به اجرای استانداردها هستند.

با توجه به رانتی بودن بازار خودرو ایران، شرکت‌های خودروسازی به امکانات جدید نیازی ندارند و تنها در صورت اجباری شدن استانداردها، آن‌ها را اجرا می‌کنند. علاوه بر این، تنها استانداردهایی که با تکنولوژی موجود در کشور امکان دارد، اجباری می‌شوند و ممکن است برای گران‌فروشی خودروها بهانه‌ای شوند. برای اینکه بتوان به سطح ایمنی خودروها رسید، نیاز به اجرای استانداردهای جدید و ایجاد فضای رقابتی در بازار خودرو داریم.

تاریخچه استفاده از دی لایت

دی لایت (Daytime Running Light) یا چراغ روشنایی روز، یک سیستم روشنایی در خودروهاست که در طول روز و زمان‌هایی کهنور خورشیدکافی است، روشن می‌شود تا خودرو در برابر دید پذیری کمتر، به خوبی قابل رؤیت باشد. این سیستم برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ توسط خودروساز کانادایی ولوو معرفی شد.

در اوایل دهه ۸۰ میلادی،کانادابرای اولین بار از دی لایت برای افزایش ایمنی خودروها استفاده کرد. سپس در دهه ۹۰ میلادی، دیگر کشورها نیز از این سیستم استفاده کردند و در بسیاری ازکشورهای اروپاییو آمریکا، دی لایت به عنوان یک ضرورت ایمنی برای خودروها تلقی می‌شود.

در ایران، نصب دی لایت به عنوان استاندارد اجباری برای خودروهای تجاری و وانت‌ها تعیین شده است و در سال‌های اخیر، برخی شرکت‌های خودروسازی نیز دی لایت را به صورت داوطلبانه در خودروهای سواری خود نصب کرده‌اند.

از مزایای استفاده از دی لایت، افزایش دید پذیری خودرو در زمان‌های روز و کاهش خطر وقوع تصادفات است. همچنین، این سیستم باعث کاهش مصرف سوخت و دیگر قطعات الکترونیکی خودرو نیز می‌شود.

منبع: روزگار خودرو#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مطابق سال‌های گذشته متقاضیان شرکت در مراسم اربعین ۱۴۰۳ باید در سامانه سماح ثبت‌نام کنند که برای این امر شرایطی تعیین شده است.

1 ساعت پیش

در این ویدئو ، عکس العمل سریع پدرها برای نجات فرزندانشان را ببینید.

1 ساعت پیش

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: مسیر دولت سایه که آغاز شده است، قوی‌تر از گذشته دنبال خواهد شد.

1 ساعت پیش

روز ۲۱ تیرماه یک خانواده اهل ایذه برای تفریح به حاشیه رودخانه کارون در روستای ده شیخ در بخش سوسن شهرستان ایذه رفته بودند که با توجه به بالا آمدن آب رودخانه، مادر و فرزند این خانواده دچار حادثه شدند.

1 ساعت پیش

نگاهی به شرایط تمرینی تیم استقلال روزهای گذشته مشخص می‌کند این تیم هنوز نتوانسته تعداد نفرات کافی را برای برگزاری تمرینات خود گرد یکدیگر جمع کند. 

1 ساعت پیش

باشگاه موهان باگان هند که علاقه مند به جذب گیورگی گولسیانی بود از خرید این بازیکن صرف نظر کرد.

1 ساعت پیش

سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که همه مشمولان دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ مردادماه سال ۱۴۰۳ باید در محل و مراکز مندرج در برگ معرفی‌نامه مشمولان حضور یابند.

نیم ساعت پیش

F-۱۶ ساخت ایالات‌متحده برای اوکراین حیاتی تلقی می‌شود، با این امید که این جنگنده‌ها با حملات روسیه که مواضع خط مقدم اوکراین را ویران کرده‌اند، مقابله کنند.

1 ساعت پیش

وینگر سرخ ها دیروز بعد از مدت ها مصدومیت در تمرین این تیم حضور پیدا کرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...