خودروتک |
1 ماه پیش

افزایش شوکه کننده قیمت بنزین در آمریکا

افزایش شوکه کننده قیمت بنزین در آمریکا

در این مقطع از سال که فصل پایان مسافرت‌های تابستانی است، انتظار می‌رفت در کشورهای غربی قیمت بنزین کاهش پیدا کند، اما امسال این طور نشد.

به گزارشخودروتکبه نقل از سایپانیوز، قیمتبنزینهمچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است. به‌طور نرمال هر سال بعد از مسافرت‌های تابستانی و شروع مدارس و کار، به دلیل استفاده ازوسایل نقلیهعمومی، قیمت بنزین روند کاهشی پیدا می‌کند، اما دلیل ادامه روند افزایشی را باید در افزایشقیمت نفتو محصولاتپتروشیمیجست‌وجو کرد.

پاتریک دو هان، مدیر تحلیلنفتاپلیکیشن گس بادی که در حوزه صرفه‌جویی و بهینه‌سازی مصرف سوخت فعالیت می‌کند، می‌گوید: «من فکر نمی‌کنم پاییز امسال کاهشی در قیمت بنزین اتفاق بیفتد.»

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی انجمن اتومبیل آمریکایی معروف تریپل‌ای AAA قیمت متوسط بنزین در ۷ سال گذشته روند کاهشی نشان نداده و در هفته گذشته هر گالن بنزین [۷۵/ ۳ لیتر] به قیمت ۳۰/ ۳ دلار عرضه شده است که نسبت به هفته گذشته‌ ۶ سنت افزایش داشته است. قیمت بنزین ماه گذشته ۱۸/ ۳ و سال گذشته همین موقع ۱۸/ ۲دلاربوده است. به بیان ساده، برای پر کردن یک باک ۱۵ گالنی، مالکانخودروباید ۴۴/ ۱۳دلار بیشتر از همین موقع در سال گذشته بپردازند. به زبانی دیگر، ۵۰ دلار در ماه بیشتر باید صرف خرید بنزین شود.

باید تقصیرها را به گردن قیمت نفت انداخت که به بشکه‌ای ۸۰ دلار رسیده است. سال گذشته در ماه اوت ۶۰ دلار و ماه سپتامبر [شهریور] ۷۰ دلار قیمت داشت و حالا با پیش‌بینی دو هان، ظرف چند روز آینده چند سنتی دیگر به قیمت آن اضافه خواهد شد. سازمان کشورهای صادرکننده نفت [اوپک] اخیرا تصمیم گرفته که تولید نفت را افزایش ندهد تا میزان تامین افزایش یابد و قیمت‌ها در حین بازگشتاقتصادجهانی به وضع نرمال بالا نرود.

معنی دیگر این گزاره این است که اعضای این سازمان، مثلعربستانسعودی، نفت بیشتری را از دلزمینبیرون نمی‌کشند، عرضه درجهانافزایش نمی‌یابد، در نتیجه قیمت‌ها هم بالاتر خواهند رفت. واقعیت این است که نفوذاوپکدر سال‌های گذشته بر بازار جهانی نفت کاهش یافته که دلیل آن افزایش تولید در ایالات‌متحده و سایر کشورها بوده است. 

به گفته دو هان، ‌اما تولیدکنندگان آمریکا هم با سرعت تولید را افزایش نداده‌اند چون واهمه دارند سرمایه‌گذاران در بخش سوخت‌های فسیلی استفاده ضعیفی از منابع خود داشته باشند. او می‌گوید: «دولت [بایدن] به وضوح و به سادگی گفته است که برنامه‌ریزی خیلی فشرده‌ای دارد که مصرف سوخت‌های فسیلی را با شتاب خیلی زیادی کاهش دهد.»

به احتمال زیاد، نفت به جای مسیر تولید بنزین، به سمت مصارف تولید گرما هدایت خواهد شد. افزایش سریع قیمتگازطبیعی در جهان، باعث شده خیلی از کمپانی‌هایانرژیدر دنیا به سمت تولید گرما از نفت تغییر مسیر دهند. این افزایش غیرمنتظره تقاضا، اثر خود را در زنجیره تامین و در نهایت جایگاه‌های پمپ بنزین نشان می‌دهد.

افزایش قیمت در ایالت‌های مختلف آمریکا با سرعت متفاوتی افزایش یافته است. بالاترین رقم خیره‌کننده بنزین در ایالت کالیفرنیا رقم خورده که به گالنی ۴۶/ ۴ دلار رسیده که نسبت به سال گذشته ۲۶/ ۱ دلاررشدداشته است. در سان فرانسیسکو وضع از این هم بدتر است و به گالنی ۶۵/ ۴ دلار رسیده. دو هان می‌گوید بعید است که امسال به گالنی ۵ دلار برسد اما برای سال ۲۰۲۲ بعید نیست.

افزایش قیمت بنزین باعث استیصال جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شده و وزارت انرژی هم در حال سبک و سنگین کردن افزایش عرضه نفت‌خام است. برای این موضوعدولت آمریکادر بخش ذخایر نفت راهبردی برای مواقع اضطراری، نفت‌خام به اندازه کافی کنار گذاشته تا در چنین موقعیت‌هایی جلوی بالارفتن بی‌رویه قیمت را بگیرد.

اما این راهکار هم ممکن است تاثیر بزرگی به جا نگذارد. با پیش‌بینی گلدمن ساکس، این آزادسازی ذخایر حداقل ۳ دلار روی قیمت نفت اثر می‌گذارد.  شرکت تحقیقات فیتچ سولوشن هم پیش‌بینی کرده است که عرضه نفت‌خام در سال ۲۰۲۲ از تقاضا پیشی می‌گیرد و قیمت نفت کاهش خواهد یافت.

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خبرنگار نشریه اتلتیک اعلام کرد باشگاه منچستریونایتد با سرمربی آلمانی به توافق دست پیدا کرده است.

1 روز پیش

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های بسیار جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی مسئولیت پذیر در منطقه و جامعه جهانی، تاکید کرد: ایجاد خطی امن، پایدار و قابل اتکا در مسیر شمال – جنوب و با استفاده از زیرساخت های فعال در بنادر جنوبی، بویژه بندر اقیانوسی چابهار، جزء سیاست های راهبردی ایران در جهت توسعه همکاری های منطقه ای و نیز گسترش تبادلات تجاری پویا با کشورهای پیرامونی است.

1 روز پیش

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور از تصویب مطالعات امکان سنجی خط ۴ متروی مشهد مقدس در یکصدو شصت و نهمین جلسه این شورا خبر داد.

1 روز پیش

وب سایت هواداری باشگاه رم ایتالیا در مطلبی به مدافعین این تیم هشدار داد که در بازی امشب مراقب صیادمنش باشند.

1 روز پیش

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از قطع ۴۰ دقیقه‌ای پرداخت الکترونیک در جایگاه‌های سوخت خبر داد و گفت: این قطعی ربطی به سامانه هوشمند سوخت نداشته و عرضه سوخت بدون قطعی ادامه دارد.

1 روز پیش

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با شیخ احمد ناصر المحمد الصباح دیدار کردند.

1 روز پیش

فایزر اعلام کرد که یکی از کارمندانش اسناد محرمانه مربوط به واکسن‌های این شرکت را به سرقت برده است.

1 روز پیش

قم-مدیرکل آموزش و پرورش قم با اشاره به واکسینه شدن دانش آموزان استان گفت: از مجموع ۱۰۱ هزار دانش‌آموز متوسطه اول و دوم، ۸۰ هزار دانش‌آموز دوز اول واکسن را دریافت کرده اند.

1 روز پیش

مشهد- معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه با بیان این که مدیران استانی باید مردم را با حقوقشان آشنا کنند، گفت: وظیفه ما نظارت و مطالبه گری حقوق مردم است.

1 روز پیش

مشهد- معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با بیان این که حفظ حقوق عامه فقط وظیفه قوه قضائیه نیست،گفت : همه دستگاه ها در این زمینه مسئولیت دارند.

1 روز پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، مجموع واکسن‌های کرونا تزریق شده در کشور از ۱۰۴ میلیون دز گذشت.

1 روز پیش

مسئول قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیة‌الله الاعظم (عج) گفت که نقش بسیجیان در تحقق اهداف و آرمان های گام دوم انقلاب بسیار جدی و حائز اهمیت است.

1 روز پیش

مشهد- رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع مقدس با بیان این که اخلاق همان معنویت است که انسان برای اعتلای جامعه آن را هدیه می کند، گفت: اخلاق مهم تر از حقوق است.

1 روز پیش

با پیروزی تیم‌های ملی تنیس پسران و دختران ایران مقابل اردن و مالزی در روز چهارم مسابقات قهرمانی زیر ۱۲ سال آسیا در قزاقستان، ایران در آستانه بهترین عنوان سال‌های اخیر این رشته قرار گرفت.

1 روز پیش

ویس کرمی، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی گفت: ساعت ۱۴ سیستم پرداخت الکترونیکی با اختلال مواجه شد و نزدیک به ۴۰ دقیقه پرداخت الکترونیکی در جایگاه های عرضه سوخت امکان پذیر نبود.

1 روز پیش

بیشتر...