بازار سرمایه مانعی برای تکانه های تورمی شدید سال گذشته سنا

خانکی

این اعتقادی که برخی نسبت به تورمی بودن بازار سرمایه دارند کاملا با اتفاقی که در بازار بدهی روی داده است متفاوت است.

رضا خانکی، مدیرعامل استارتاپ داران در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در خصوص سپر تورمی بودن بازار سرمایه اظهار داشت: بورس در سال گذشته توانست مانعی برای بخشی از تکانه های تورمی باشد. اما نباید بازار سرمایه را فقط در سهام دید بلکه بازار سرمایه مجموعه بازار بدهی، سهام و بازار اولیه است و به این ترتیب بازار سرمایه فقط در بازار ثانویه خلاصه نمی شود.

این کارشناس اقتصادی در خصوص عرضه های اولیه بیان داشت: عرضه های اولیه سال گذشته مانند شستا و صندوق پالایش و دارا یکم، عامل مهمی برای جمع آوری نقدینگی از سطح جامعه بود . در واقع این اعتقادی که برخی نسبت به تورمی بودن بازار سرمایه دارند کاملا با اتفاقی که در بازار بدهی روی داده، متفاوت است. بازار بدهی بخش عمده ای از هزینه های دولت را پوشش داده است و بازار سهام نیز در سال گذشته توانسته منبع مناسبی برای هزینه های دولت باشد . در مجموع اگر سال قبل حضور موثر بازار سرمایه را در اقتصاد نداشتیم مطمئنا تورم سه رقمی را تجربه می کردیم .

خانکی با تاکید بر اینکه دولت، ذینفع اول بازار سرمایه، است، ادامه داد: به طور مستقیم یا غیر مستقیم اکثر شرکت هایی که در بازار سرمایه معامله می شوند زیرمجموعه های دولت هستند. اگر فشاری از سوی بازار سرمایه به دولت برای حمایت از بازار سرمایه هم وارد می شود از سوی خود شرکت هایی است که مستقیم یا غیر مستقیم زیرنظر دولت هستند. پس باید این مهم را قبول کرد که بهبود بازار سرمایه موجب بهبود وضعیت عملیاتی دولت خواهد بود.

مدیرعامل استارتاپ داران در ادامه خاطر نشان ساخت: دو راه حل برای حل مسائل بازار سرمایه وجود دارد . یک راه حل ، سیستمی و راه حل بعدی ، دفعتی است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به راه حل های پیشنهادی توضیح داد: این که منابعی به بازار تزریق شود که از محل چاپ پول باشد مورد تایید فعالان بازار نیست اما این یک الزام قانونی است که یک درصد از منابع صندوق توسعه وارد بازار سرمایه شود. حالا اگر این قانون ایراداتی دارد باید به جای دیگری برای رفع ایراد آن مراجعه شود. نکته بعدی این است که اگر هم بورس تا کنون مهجور بوده است این است که هیچ گاه بر جذابیت بازار سرمایه و فرآیندهای آن تاکید نشده است، به این شکل که بتواند سرمایه گذاران را مجذوب کرده و نقدینگی را به سمت خود جذب کند.

خانکی در ادامه اظهار داشت:  اگر قوانین دست و پاگیر در بازار سرمایه کاهش یابد، نیاز به تزریق منابع برای بهبود بازار نیست. البته که این بهبود حتما به معنای رشد شاخص نیست و بهبود در این جا به معنای حفظ اصول تحلیل، حفظ نقدینگی و ورود سرمایه گذاران بلند مدت به بازار خواهد بود .


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گروه استان‌ها- سال‌هاست بیماران خاص لرستان علاوه بر درد بیماری مجبوراند رنج کمبود دارو را در نبود داروخانه تخصصی هلال احمر برای ارائه داروهای تک‌ نسخه‌‌ای ویژه بیماران خاص را تحمل و با مشقت زیاد داروی خود را از استان‌های دیگر تهیه کنند.

یک ربع پیش

رئیس هیئت والیبال ورامین گفت: متاسفانه باشگاه‌های پولدار، کمر والیبال ایران می‌شکنند و کسی هم نمی‌خواهد حرفی بزند.

یک ربع پیش

مردم ولایتمدار سیستان وبلوچستان گفتند: فریاد آزادی قدس در جهان مجازی قوت قلبی برای مبارزان مقاوم فلسطینی است.

یک ربع پیش

معاون اداره کل ورزش و جوانان لرستان می‌گوید: سال گذشته پرداخت متناسب با اعتبار مصوب وام ازدواج در لرستان ۸۲ درصد بوده است.

یک ربع پیش

مدیرکل بهزیستی لرستان از واکسینه شدن ۸۰ سالمند در استان خبر داد.

یک ربع پیش

از آنجا که صنایع دستی بیشتر به ­عنوان هدیه خریداری می شوند نیازمند بسته­ بندی ­هایی در خور ارزش هستند، اگر فعالان این عرصه به فکر بسته بندی نباشند، هیچ­ گاه نمی توانند این صنعت را جهانی کنند و به فکر صادرات آن باشند، زیرا در صادرات یکی از عوامل موفقیت فروش بسته ­بندی با کیفیت است.

یک ربع پیش

منابع خبری از شلیک راکت از غزه به سمت اراضی اشغالی فلسطین خبر دادند.

یک ربع پیش

حسین فروغی، مدیر سازمان بسیج عشایری سپاه سلمان سیستان و بلوچستان از توزیع یکصد بسته‌معیشتی در منطقه عشایری چاه روستای "ذوالفقار" زاهدان خبر داد.

یک ربع پیش

تعداد شهدای تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه به ۱۰۹ تن از جمله ۲۸ کودک و ۱۵ زن افزایش یافت.

یک ربع پیش

کارشناس مسکن با بیان "بخش مسکن به حالت نیمه‌کما رفته است" گفت: به دلیل کنترل بازار ارز توسط دولت و وضع بد بورس، سرمایه‌گذاران به بازار مسکن کوچ کرده‌اند.

یک ربع پیش

یادواره شهید مدافع حرم حسن قاسمی‌دانا در مشهد مقدس با حضور خانواده محترم شهدا، مسئولان لشکری و کشوری، مسئولان استان و جمعی از همرزمان برگزار می‌شود.

یک ربع پیش

مطالعه اخیر محققان "انستیتو پاستور" نشان داده است که واکسیناسیون دوگانه موش‌ها در برابر یک جفت مولکول سیگنالینگ ایمنی، آنها را حداقل ۱۱ هفته در برابر آسم آلرژیک محافظت می‌کند.

یک ربع پیش

ارتش رژیم صهیونیستی آمار تلفات این رژیم در پی حملات موشکی مقاومت فلسطین از نوار غزه را اعلام کرد.

نیم ساعت پیش

علی نجفی زاده روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان، در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون ...

نیم ساعت پیش

مهاجم آرژانتینی منچسترسیتی با سران بارسلونا برای پیوستن به این تیم به توافق اولیه رسید.

نیم ساعت پیش

بیشتر...