خبر 24 |
۱ هفته پیش

دستان خالی عشایر از نعمت آب و برق | خبر24

دستان خالی عشایر از نعمت آب و برق
به گزارشخبر24، جامعه عشایر در طول چند دهه گذشته نقش فرازمندانه ای در توسعه اقتصادی کشور داشتند و مساعدت عشایر از نظر نیروی کار در توسعه و رشد  اقتصادی به لحاظ کیفی غیرقابل انکار است.

همچنین از نظر عرضه مطلوب مواد غذایی، عشایر به دلیل دارا بودن یک سوم دام های کشور برای تأمین گوشت و مواد لبنی همواره در بازدهی اقتصاد کشور نقش آفرین بوده و هستند.

همدان یک‌درصد از جمعیت عشایری کشور را در خود جای داده است

براساس سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت استان همدان یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و طبق آخرین سرشماری عشایر کوچنده کشور که سال ۱۳۸۷ توسط مرکز آمار ایران انجام شد جمعیت ییلاقی عشایر همدان ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر است و سه‌هزار خانوار جمعیت قشلاقی عشایر این استان است و ۹ هزار و ۸۸۱ نفر شامل یک‌هزار و ۸۶۷ خانوار کوچنده هستند به‌طوری که استان همدان یک‌درصد از جمعیت عشایری کشور را در خود جای داده است.

طبق بررسی ها در سند راهبردی سه‌ساله استان همدان از جاذبه توریستی در جامعه عشایری و فرصت ایجاد مشاغل به‌واسطه آن به‌عنوان یکی از مزیت‌ها و قابلیت‌های شهرستان نهاوند یاد شده است.

همچنین از احیای گردشگری در مناطق عشایری، انرژی نو (پنل خورشیدی) برای تولید برق سامانه‌های عرفی (نیروگاه بادی گردنه اسدآباد)، توسعه و تأمین خدمات در سامانه‌های عرفی عشایر، احیا و گسترش تولیدات لبنی آن‌ها، مدیریت تغذیه و ارتقای جایگاه دام عشایر نیز با عنوان یک اقدام اولویت‌دار و محرک توسعه شهرستان اسدآباد نام برده شده است.

در این راستا و به منظور پیگیری وضعیت انرژی نو (پنل خورشیدی) برای تولید برق سامانه‌های عرفی (نیروگاه بادی گردنه اسدآباد) و واگذاری پنل ها به عشایر استان همدان گفتگویی با محمدرضا رحمتی؛ رئیس تشکل عشایر استان همدان ترتیب داده ایم که در ادامه آن را می خوانید:

جای خالی پنل خورشیدی در چادر عشایر استان همدان

محمدرضا رحمتی در این راستا بیان کرد: چندین سال است که در مورد خریداری پنل خورشیدی با دست اندرکاران و مسئولین امر رایزنی می کنیم اما بعد از گذشت چهار سال هنوز جای خالی پنل خورشیدی در خانه های عشایر استان همدان احساس می شود و این مشکل همچنان به قوت خود باقی است. 

رئیس تشکل عشایر استان همدان تشریح کرد: چهار سال پیش تعداد ۱۵ پنل خریداری شد که به دلیل اشکالاتی که شرکت برق به محصول داشت، به شرکت سازنده مرجوع و بازگردانده شد و دیگر در این رابطه تلاشی از سوی مسئولین برای خرید انجام نگرفت.

وی عنوان کرد: خانواده های عشایرنشین، به صورت شخصی برای خرید و تهیه پنل اقدام می کنند که با این اقدام بار مالی گزافی بر دوش خانواده تحمیل می شود.

حدود چهار هزار نفر از جمعیت استان همدان را خانوارهای عشایر تشکیل می دهند و این در حالیست که تنها با دو تانکر، آب مورد مصرف عشایر تامین می شود

رحمتی در ادامه صحبت های خود به وضعیت تامین منابع آبی مناطق مختلف عشایری استان همدان اشاره کرد و افزود: تقریباً در حدود چهار هزار نفر جمعیت استان همدان را خانوارهای عشایر تشکیل می دهند و این در حالیست که تنها با دو تانکر، آب مورد مصرف عشایر تامین می شود.  

رئیس تشکل عشایر استان همدان بااشاره به لزوم وحدت مجموعه ها برای رفع مشکلات جامعه عشایر عنوان کرد: در راستای تامین آب خانواده های عشایر به طور مداوم از  تعاونی امور عشایر پیگیری انجام شده اما هر یک از نهادها توپ را به زمین دیگری پاس می دهد و هرکدام از موضوع طفره رفته و از انجام کار سر باز می زنند.

دو تانکر موجود برای آب رسانی جوابگوی نیاز عشایرنشین مناطق مختلف نیست خانواده ها مجبورند با هزینه های خود برای تامین آب مصرفی اقدام کنند

وی ادامه داد: به دلیل اینکه دو تانکر موجود برای آب رسانی جوابگوی نیاز عشایرنشین مناطق مختلف نیست خانواده ها مجبورند با هزینه های خود برای تامین آب مصرفی اقدام کنند که براساس برآورد حاصله هر تانکر آب ۱۲۰ هزار تومان برای خانوار هزینه در بردارد.  

یک راه به مسافت شش کیلومتر برای تردد عشایر ایجاد شده است
رحمتی در خصوص راه های ارتباطی در مناطق عشایرنشین نیز مطرح کرد: در این مورد با مساعدت بسیج سازندگی، یک راه به مسافت شش کیلومتر ایجاد شده و یک راه ارتباطی دیگر نیز در دست ایجاد است. 

رئیس تشکل عشایر استان همدان در ادامه گفتگو با بازار تاکید کرد: از نظر تامین بهداشت محیطی و بهداشت خانوارهای ساکن در مناطق مختلف عشایری، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با توزیع و پخش بسته های رایگان پیشگام بوده و در این رابطه از سوی هیچ نهاد دیگری همکاری و مساعدت انجام نگرفته است. 

وی در پایان در خصوص شیوع بیماری کرونا نیز عنوان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تعداد ۱۰۰ نفر از عشایر استان همدان به این بیماری مبتلا شدند که متاسفانه یه نفر فوت و مابقی افراد درگیر با ویروس کرونا، خوشبختانه بهبود یافته اند.

سند راهبردی سامان‌دهی عشایر مشخص می‌کند که متناسب با ویژگی‌های اجتماعی، اقتصادی و ظرفیت‌های منابع محیطی قلمروهای عشایری در هر استان، باید چه شیوه‌ای (کوچ یا اسکان) و با چه مکانیزمی در سامان‌دهی آن‌ها درنظر گرفته شود و درواقع مناسب‌ترین راه‌ها را برای زندگی عشایر نشان دهد اما گویی این روند، برای عشایر استان همدان به سمت و سویی سوق یافته که حتی دستانشان از دسترسی مناسب به آب و برق نیز خالی است.

برنامه راهبردی سامان‌دهی عشایر در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ برای همه استان‌ها تهیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه رسیده تا بتوان در مسیر حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق عشایری قدمی برداشت

این در حالی است که برنامه راهبردی سامان‌دهی عشایر در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ برای همه استان‌ها تهیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه رسیده به‌نوعی که بتوان در مسیر حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق عشایری قدمی برداشت.

ناگفته پیداست عشایر در زمینه حفظ و تامین امنیت تا حد قابل توجهی می‌توانند نقش‌آفرین باشند ضمن اینکه با توجه به تولید محصولات دامی و پروتئینی نقش آن‌ها در تامین امنیت غذایی نیز قابل توجه است تا آنجا که حتی در تنظیم بازار نیز نقش دارند.

اما با این اوصاف آنچه نباید فراموش کنیم اینکه درصورت حمایت‌های مناسب از عشایر، آن‌ها نسبت به تولید بیشتر محصولاتشان ترغیب خواهند شد و می‌توان در مسیر اقتصادی مقاومتی و البته جهش تولید، پیش رفت.

بدین سان زمان آن رسیده تا در کنار تامین آب مناسب برای جامعه عشایر استان همدان، در مسیر واگذاری پنل ها خورشیدی برای آن ها طبق سند راهبردی و عملیاتی سه ساله استان همدان گام هایی جدی برداشته شود چراکه با این روند است که کیفیت زندگی برای عشایر به عنوان نیروهای مولد و عوامل ارتقای امنیت به ویژه در مرزهای کشور، ارتقا می یابد و می توان با کمک آن ها، اقتصاد مقاومتی و جهش تولید را نیز به معنای واقعی آن، رقم زد.منبع: خبر 24


تبلیغات

مطالب مرتبط

زیرساخت انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث قانونی درحال آماده سازی است و به محض عملیاتی شدن سامانه های مربوطه فرایندهای آن به عموم مردم اطلاع رسانی می شود.

4 ساعت پیش

پس از درگذشت حجت الاسلام اژه‌ای، حجت‌الاسلام احمد واعظی به عنوان نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور انجمن اسلامی دانشجویان و دانشجویان ایرانی در اروپا منصوب شد.

4 ساعت پیش

محمود فکری پس از بازی امروز استقلال برابر سایپا در مورد پرسپولیس صحبت کرد که این موضوع با واکنش ابراهیم شکوری رو به رو شد.

5 ساعت پیش

آلن دلون ستاره سینمای فرانسه که سال ۲۰۱۹ دچار سکته مغزی

5 ساعت پیش

اگر کمی دقت کنیم میبینیم که همه عادات ما تحت الشعاع سختی کار و انواع بحران ها قرار گرفته است. شاید برایتان عجیب باشد ولی شما وقتی دچار بحران اقتصادی میشوید مجبورید بیشتر کار کنید،بیشتر رانندگی کنید و همه ی این ها به کنار؛ انسان با کار زیاد دچار خستگی بیش از حد میشود و دیگر رمق فکر کردن به چطور خوابیدن و چطور نشستن را ندارد در نتیجه دچار کمردرد میشود.

5 ساعت پیش

پرسپولیس این روزها با مشکلی که در میانه میدان خود دارد بیش از قبل حسرت جدایی ستاره های خود را دارد.

6 ساعت پیش

یک نماینده پارلمان اروپا در واکنش به ادامه تحریم‌ها علیه برخی کشورها از دولت جدید آمریکا انتقاد کرده و بایدن را ادامه دهنده راه ترامپ دانست.

6 ساعت پیش

براساس مصوبه کمیته مربوطه، ۲۰ میلیون نفر از مردم که صرفا یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ هزار تومانی دریافت می کنند میزان یارانه دریافتیشان سال آینده ۲ برابر خواهد شد و به ۹۱ هزار تومان در ماه می‌رسد. این ۲۰ میلیون نفر افرادی هستند که در حال حاضر یارانه معیشتی بنزین دریافت نمی‌کنند. مجموع یارانه بگیران نقدی حدود ۷۸ میلیون نفر هستند.

6 ساعت پیش

فرمانده انتظامی استان هرمزگان از کشف یک دستگاه خودرو سواری جنسیس به ارزش30میلیارد ریال در شهرستان میناب خبر داد.

6 ساعت پیش

شهردار منطقه 7 از اجرایی شدن پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی با شعار " هم سایه هم" در محله عباس آباد با هدف بالا بردن کیفیت زندگی شهرنشینی و رفاه اجتماعی و امید به زندگی بویژه در محله های دارای بافت فرسوده خبر داد.

6 ساعت پیش

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا از ادامه روند افزایش موارد ابتلا به کرونا با شیبی ملایم خبر داد و گفت: اگر مردم همچنان سفر رفتن و برگزاری تجمعات را ادامه داده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، حتما پیک و موج دیگری را تجربه خواهیم کرد.

6 ساعت پیش

رقیب اصلی اپوزیسیون در انتخابات ریاست جمهوری مورد مناقشه بلاروس، از سازمان ملل خواست که خواستار توقف "خشونت و بی‌قانونی" در این کشور، از جمله سانسور رسانه، قطعی اینترنت، مسدودیت‌های وب‌سایت‌ها و لغو اعتبارنامه روزنامه‌نگاران شود.

6 ساعت پیش

دیدار دو تیم استقلال و سایپا درهفته دوازدهم لیگ برتر برگزار شد که در ادامه توجه شما را به کارشناسی داوری بازی استقلال و سایپا جلب می نمائیم.   کارشناسی داوری بازی استقلال و سایپا

6 ساعت پیش

پزشکان و متخصصان تغذیه بریتانیایی ۱۱ ترفند را برای کاهش وزن بدون در پیش گرفتن رژیم‌های سخت و طاقت‌فرسا به مردم پیشنهاد کردند.

6 ساعت پیش

غلامحسین مظفری رونق کنونی گردشگری کیش را مرهون انسجام، همدلی و نظارت گسترده در مقابله و پیشگیری از شیوع کرونا برشمرد.

6 ساعت پیش