حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ تغییر نمی کند

حامل‌های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ تغییر نمی‌کند
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم تغییر حامل‌های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ گفت: افزایش حامل‌های انرژی پیشنهاد دولت نیست و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس قطعاً آن رد می‌کند.

به گزارشسراج24؛به نقل از دفتر نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی؛ «محمدرضا پورابراهیمی» صبح امروز در نشست شورای شهرستان کرمان با اشاره به اینکه شهرداری‌ها به‌تناسب ظرفیت و پتانسیل منطقه خود به‌دنبال طرح‌های اقتصادی بروند اظهار داشت: شهرداری‌های بزرگ، انتشار اوراق را در اختیار دارند و می‌توانند از این ظرفیت برای طرح‌های عمرانی خود استفاده کنند.

وی با ابراز "شرایط سختی در بودجه‌های عمرانی کشور داریم" افزود: کسری تراز بودجه را حدود 100هزار میلیارد تومان کاهش دادند اما کاهش استقراض است و به‌مفهوم درآمد مازاد نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تصریح به "60 درصد از سرفصل شرکت‌های دولتی و بانک‌های ما زیان‌ده هستند و به دولت گفتیم که اصلاح ساختار را انجام دهد و شرکت‌های زیان‌ده را تعیین تکلیف کند" گفت: رویکرد تمرکزگرایی در بودجه 1401 تا حد زیادی برطرف شده است و بخشی از اختیارات تصمیمات بودجه‌ای به استان‌ها می‌آید.

وی با توجه به راه‌اندازی صندوق‌های توسعه استانی با محوریت صندوق کارآفرینی امید اضافه کرد: از منابع بودجه، گردش بانک‌های دولتی و منابع شرکت‌های بخش خصوصی به آنها تزریق می‌شود و مبنای کار فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای استان خواهد شد.

پورابراهیمی با بیان اینکه تفاوت دیگر بودجه 1401 نسبت به قبل، حذف ردیف‌های متفرقه است و به برنامه‌محوری تبدیل شده است گفت: در حقیقت برنامه‌محوری جایگزین ردیف‌محوری می‌شود.

وی از تجمیع دستگاه‌های بودجه‌گیر در 50 دستگاه در لایحه بودجه 1401 نام برد و گفت: قبلاً 300 تا 400 دستگاه بودجه مستقیم دریافت می‌‌کردند که در بودجه 1401 فقط 50 دستگاه بودجه مستقیم می‌گیرند و باید پاسخگو باشند اما مولدسازی دارایی‌های دولت و تغییر و تحول در بودجه شرکت‌های دولتی اصلاً در لایحه بودجه نیست که مورد انتقاد ماست.

وی راجع به ضرورت تعیین تکلیف دارایی‌های نیمه‌تمام دولت افزود: 300 هزار پروژه نیمه‌تمام در بخش آموزش، بهداشت، راه و غیره در کشور داریم که یک‌هزار و 300 هزار میلیارد تومان روی آنها پول گذاشته شده است و 2300 هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا تمام شود و این پروژه‌ها باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

پورابراهیمی درباره عدم تغییر قیمت حامل‌های انرژی در بودجه 1401 نیز گفت: تا امروز افزایش قیمت حامل‌های انرژی نه پیشنهاد دولت است و نه مجلس نظر داده است و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس قطعاً آن را رد می‌کند.

وی در ارتباط با حذف ارز ترجیحی در بودجه 1401 گفت: وضعیت موجود باید تعیین تکلیف شود؛ مجلس و کارشناسان معتقدند این وضعیت نباید ادامه پیدا کند چون غیر از فساد و تولید رانت و از بین بردن تولید در کشور چیزی عاید کشور نکرده است و مردم عایدی از آن نبرده‌اند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: در چهار سال گذشته یک‌هزار و 300 هزار میلیارد تومان رانت در اقتصاد ایران به‌واسطه ارز ترجیحی توزیع کردیم که معادل کل بودجه عمومی امسال کشور است.

وی با تذکر اینکه هراندازه فاصله نرخ بازار ارز و نرخ ارز ترجیحی بیشتر شود، سفره مردم کوچک‌تر می‌شود و دلال‌ها بیشتر سود می‌برند و قطعاً ادامه این مسیر به‌صلاح کشور نیست گفت: دولت می‌گوید مابه‌التفاوت را در قالب یارانه به مردم می‌دهد اما ما می‌گوییم پرداخت یارانه به‌صلاح کشور نیست.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با یارانه مردم احساس می‌کنند مسیر حرکت استمراری است در حالی که ما باید با ثبات قیمت‌ها و سیاست‌های ارزی، قدرت خرید را به مردم بازگردانیم.

وی با یادآوری اینکه بخش عمده‌ای از تورم بابت کاهش ارزش پول ملی است خاطرنشان کرد: افزایش صادرات و تقویت ارزش پول ملی، تورم را حذف می‌کند لذا مبلغی هم که برای پرداخت یارانه به مردم در نظر گرفته‌اند پاسخگوی میزان تورمی که با آزادسازی قیمت‌ها صورت می‌گیرد نیست.

وی با بیان اینکه احتمال عدم تصویب سیاست ارز ترجیحی با توجه به اختلاف نظر دولت و مجلس وجود دارد و همواره دغدغه مردم را نمایندگان مجلس به دولت اعلام کرده‌اند گفت: دولت قبل حل مشکلات اقتصادی را در مذاکرات می‌دید و این مسئله شدت آثار تحریم را افزایش داد و این اشتباه بزرگ بود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: باید ساختار اقتصادی داخلی را با فرض تحریم‌ها طراحی کنیم، ضمن اینکه باید پیگیری کنیم که مذاکرات هم به جایی برسد و نباید کوتاه بیاییم.

وی با تأکید به اینکه در مواجهه با دشمن باید ادبیات اقتدار را به‌کار برد اضافه کرد: جمهوری اسلامی تعهدات خود را کامل اجرا کرد لذا وقتی جمهوری اسلامی قوی باشد مذاکرات خود به خود حل می‌شود.

پورابراهیمی در ارتباط با تأمین آب شرب کرمان گفت: برای آب شرب کرمان موافقت وزارت نیرو و شرکت انتقال آب خلیج فارس را هم گرفته‌ایم که از خط اول انتقال آب، عملیات اجرایی را آغاز کنیم.

وی با توجه به جفای وزیر نیروی دولت قبل به مردم کرمان در عدم موافقت با انتقال آب به کرمان تصریح کرد: عملکرد دولت قبل فاجعه است؛ ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری را از بین بردند و نگذاشتند کار و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف انجام شود.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تشکیل اتاق فکر با حضور نخبگان و صاحب نظران در مناطق آزاد با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در دستور کار دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور قرار گرفت.

نیم ساعت پیش

برگزیدگان جشنواره سراسری گوهر فاطمی در رشته های "عکاسی، خوشنویسی، شعر و داستان، طراحی، مقاله و پژوهش، نماهنگ و موشن گرافیک، نقاشی کودکان و نمایشگاه آب و آیینه" معرفی و تجلیل شدند.

1 ساعت پیش

مردم به دلیل انحصاری بودن خودرو در کشور راهی جز اقبال به سمت محصولات داخلی ندارند از این رو قیمت انواع خودرو همواره برای مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است.

1 ساعت پیش

قرار است در این بازی، بانوان هم در استادیوم حضور پیدا کنند.

1 ساعت پیش

بازسازی و نوسازی کارخانه ایزوگام واقع در شهرک صنعتی اشتهارد موجب شکسته شدن رکورد تولید ماهیانه این کارخانه شد.

1 ساعت پیش

سود خالص شرکت صنایع خاک چینی ایران ۱۳درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافت.

1 ساعت پیش

پیشتر گمانه‌زنی‌هایی درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام و پایان دور هشتم مذاکرات مطرح بود اما پیگیری‌های به عمل‌آمده حاکیست که این موضوع فعلا در دستور کار اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک نیست.

2 ساعت پیش

هم‌وطنان عزیز توجه داشته باشند در صورت دریافت این چنین پیامک‌هایی، عجولانه عمل نکرده و اقدام به ثبت‌نام و ارسال اطلاعات هویتی خود نکنند."

3 ساعت پیش

نیروهای انتظامی و اطلاعاتی شهرستان اردستان با اشراف کامل در کوتاه‌ترین زمان این شخص هتاک را دستگیر کردند و تحویل مراجع قضایی دادند و روانه زندان شد.

3 ساعت پیش

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که دیپلمات های ایرانی پس از شش سال وقفه در نشست سازمان همکاری اسلامی در عربستان شرکت می کنند.

3 ساعت پیش

پاپ در سخنرانی و دعای هفتگی خود در میدان سنت پیتر خواستار انجام مذاکره برای خاموش کردن آتش بحران اوکراین شد.

3 ساعت پیش

جامعه ملی بسکتبال طی اقدامی ارزشمند مبلغی را به عنوان کمک برای خانواده داور فقید جمع‌آوری کردند.

3 ساعت پیش

این شخص برای گرفتن قسط سوم تسهیلات خود به بنیاد مسکن استان مراجعه کرده و ظاهرا بعد از درگیری با یکی از کارمندان بنیاد اقدام به خودسورزی می‌کند.

4 ساعت پیش

متخصصان اظهار داشتند که باید برای تسریع روند واکسیناسیون در زنان باردار که میزان واکسیناسیون در میان آنها بسیار کمتر از عموم زنان است، اقدامات بیشتری انجام شود.

4 ساعت پیش

به نظر می‌رسد دلار آمریکا نمی‌تواند ذخیره‌ای مطمئن برای کشور‌ها باشد و روز به روز از نقش آن در بین کشور‌های دیگر کاسته می‌شود، از این رو کشور‌های مختلف میل به افزایش ذخیره طلا پیدا کرده اند.

4 ساعت پیش

بیشتر...