عصر ایران |
۱ هفته پیش

فهرست ۱۰ کشور بزرگ جهان در تولید انرژی هسته ای

تولید برق از انرژی در آفریقا، آسیا، اروپای شرقی، روسیه و آمریکای جنوبی طی سال گذشته افزایش یافته است، اما در آمریکای شمالی با توقف برخی از نیروگاه‌ها به ویژه در ایالات متحده کاهش یافته است.

ایالات متحده آمریکا در پایان سال گذشته (2021) در فهرست 10 کشور بزرگ از نظر ظرفیت نصب شده انرژی هسته‌ای در جهان است.

به گزارش ایلنا از انجمن انرژی هسته‌ای جهان، ظرفیت رآکتورهای هسته‌ای تولید کننده برق در سطح جهان حدود ۱ گیگاوات افزایش یافته و تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۳۷۰ گیگاوات رسیده که بالاترین سطح سالانه تاکنون بوده است.

آمریکا در راس قرار دارد

ایالات متحده بیش از یک چهارم ظرفیت نصب شده انرژی هسته‌ای در سطح جهان را در اختیار دارد. این منبع ۲۰ درصد از ترکیب تولید برق کشور را تشکیل می‌دهد.

ظرفیت نیروگاه هسته‌ای نصب شده در ایالات متحده تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۹۴۷۱۸ گیگاوات رسید و در رتبه اول جهان قرار گرفت.

فرانسه با ۵۶ راکتور فعال در رتبه دوم جهان قرار گرفت. ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای در سال گذشته ۶۱ هزار و ۳۷۰ گیگاوات بوده که ۶۹ درصد از کل تولید برق کشور را تشکیل می‌دهد.

چین از نظر ظرفیت نیروگاه هسته‌ای نصب شده که در سال گذشته به ۵۲۱۵۰ گیگاوات رسید، با سهم ۵ درصدی در ترکیب برق در رتبه سوم جهان قرار گرفت.

ژاپن نیز در رتبه چهارم قرار گرفت، چون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۳۱۶۷۹ گیگاوات رسید که سهم آن ۷.۲ درصد از تولید برق ژاپن است.

تا پایان سال گذشته، ظرفیت نصب شده برق هسته ‌ای روسیه به ۲۷۷۲۷ گیگاوات رسید که ۲۰ درصد از تولید برق این کشور است و در رتبه پنجم جهان قرار گرفت.

در رتبه‌های ششم و هفتم به ترتیب کره جنوبی و کانادا با ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای به ترتیب به ۲۴۴۳۱ و ۱۳۶۲۴ گیگاوات قرار گرفتند.

همچنین اوکراین، اسپانیا و هند به ترتیب با ظرفیت هسته‌ای نصب شده ۱۳۰۱۷، ۷۱۲۱ و ۶۸۸۵ گیگاوات در رتبه‌های هشتم تا دهم قرار گرفتند.

انرژی هسته‌ای در جهان

بر اساس گزارش انجمن انرژی هسته‌ای، تولید برق هسته‌ای جهانی در سال ۲۰۲۱ با ۱۰۰ تراوات ساعت افزایش به ۲۶۵۳ تراوات ساعت در سال گذشته رسید که سومین سطح تولید برق پس از سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۹ است.

بر اساس این گزارش، تولید برق از انرژی در آفریقا، آسیا، اروپای شرقی، روسیه و آمریکای جنوبی طی سال گذشته افزایش یافته است، اما در آمریکای شمالی با توقف برخی از نیروگاه‌ها به ویژه در ایالات متحده کاهش یافته است.

میانگین ضریب ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای در جهان در سال ۲۰۲۱ برابر با ۸۲.۴ درصد بوده که این رقم در سال ۲۰۲۰ میلادی ۸۰.۳ درصد بوده است.

تا پایان سال ۲۰۲۱، تعداد راکتورهای هسته‌ای عملیاتی به ۴۳۶ رسید که ۵ مورد کمتر از سال ۲۰۲۰ است.

logo-vidتماشاخانه
ببینید| دلبری یک پرنده نر با قلب قرمز برای پرنده ماده/ یک‌جای کار ایراد دارد که پرنده ماده دل نمی‌دهد

ببینید| دلبری یک پرنده نر با قلب قرمز برای پرنده ماده/ یک‌جای کار ایراد دارد که پرنده ماده دل نمی‌دهد

logo-vid

ببینید| سوءِ استفاده پلنگ از صدای شهر برای شکار خوک/ ثبت تصاویر خارق‌العاده توسط دوربین دید در شب

logo-vidفیلم های دیگر
کانال عصر ایران در تلگرام
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
نظرات کاربران
15 سال پیش در چنین روزی


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «پیگیری مصوبات کمیسیون مشترک اقتصادی ازبکستان و قرقیزستان» به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد.

1 ساعت پیش

هلال احمر قطر کارزار جدیدی را تحت عنوان «وفاداری به غزه» با هدف جمع آوری کمک های نقدی برای شهروندان غزه شروع کرده است.

1 ساعت پیش

یکی از شیوه های رایج کلاهبرداری، فالگیری و رمالی است. کسانی که در ازای گرفتن مبالغ بالایی، آینده دروغ را به شما می فروشند.

1 ساعت پیش

در این گزارش سعی داریم به هزینه های خرید اسباب بازی برای کودکان در ۱۴۰۱ بپردازیم.

1 ساعت پیش

نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سایت سازمان سنجش اعلام شد.

1 ساعت پیش

عقرب گزیدگی همه ساله در استان هرمزگان به ویژه شهرستان‌های شرقی جان ده‌ها نفر را می‌گیرد. پس از بارندگی‌های اخیر در استان هرمزگان هجوم عقرب‌ها به منازل مسکونی آرامش را از مردم ساکن در شهرستان‌های شرقی استان به ویژه روستای چاهنان بخش سندرک میناب گرفته است.

1 ساعت پیش

شاید در گذشته کسی باور نمی‌کرد که بازی‌ها هم بازار داشته باشند و کوچک‌ترین سرگرمی‌ها با قیمت‌های نجومی فروخته شوند. در حال حاضر اکانت بازی‌های معروف ایرانی و خارجی بین ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان در فضای مجازی قیمت‌گذاری شده‌اند.

1 ساعت پیش

یاسوج_هاشمی مهر با اظهار گلایه از مدیران دستگاه ها از اینکه در مناسبت های مذهبی اقدام شایسته ای صورت نمی گیرد، گفت: مناسبت های ملی و مذهبی باید محترم شمرده شوند .

1 ساعت پیش

حشرات تفاوت‌های بین سلول‌های سالم و سلول‌های سرطانی را متوجه می شوند، که راه‌های جدیدی را برای تشخیص بیماری در انسان باز می‌کند.

1 ساعت پیش

بیشتر...