راهبرد معاصر |
1 ماه پیش

طالبان به دنبال روابط حسنه با واشنگتن هستیم راهبرد معاصر

وزیر خارجه دولت موقت طالبان با بیان اینکه طالبان با 16 کشور روابط رسمی دارد، گفت: «به دنبال روابط حسنه با واشنگتن هستیم و از آمریکا می‌خواهیم که ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را آزاد کرده و حقوق مردم افغانستان را به رسمیت بشناسد.»

به گزارش راهبرد معاصر«امیرخان متقی»، وزیر خارجه دولت موقت طالبان در مصاحبه با الجزیره گفت: «به دنبال قدرت گرفتن در افغانستان برای تمام کسانی که در دولت قبل فعالیت داشته و علیه ما سلاح به دست گرفتند، عفو صادر شد.»

متقی با بیان اینکه سیاست طالبان در همه زمینه‌ها متوازن است، افزود: «تلاش می‌کنیم تا تمام مردم افغانستان را گردهم جمع کنیم و این کار در حال انجام است.»

همچنین وزیر خارجه طالبان وجود اختلاف داخلی میان رهبران این گروه را رد کرد و آن را شایعه خواند.

وی درباره آموزش و اشتغال زنان در افغانستان اظهار داشت: در حال حاضر 14 هزار زن در بخش بهداشت و 92 هزار نیز در آموزش و سایر خدمات مشغول به کار هستند.

متقی ادامه داد: «ما اعضای طالبان را در نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ادغام کردیم و به دنبال این هستیم که ارتشی قدرتمند در افغانستان ایجاد شود.»

وزیر خارجه طالبان گفت: فشارهای زیادی بر طالبان وارد شد، اما توانستیم امنیت در سراسر افغانستان تامین کنیم.

متقی با بیان اینکه طالبان با 16 کشور روابط رسمی دارد، اظهار داشت: «به دنبال روابط حسنه با واشنگتن هستیم و از آمریکا می‌خواهیم که ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را آزاد کرده و حقوق مردم افغانستان را به رسمیت بشناسد.»

این مقام ارشد طالبان از مقامات سیاسی دولت گذشته نیز درخواست کرد تا به افغانستان بازگشته و در مشاغل دولتی مشغول به کار شوند.

از طرف دیگر سهیل شاهین، از مقامات ارشد طالبان نیز تامین امنیت را مهم‌ترین دستاورد سال این گروه پس از تسلط بر کابل عنوان کرد.

شاهین گفت: طی یکسال گذشته تامین امنیت مهم‌ترین دستاورد ما بوده و این در حالی است که در سال‌های گذشته روزانه 300 نفر از مردم افغانستان جان خود را از دست می‌دادند و ناامنی در سراسر کشور وجود داشت.

شاهین با بیان اینکه درآمد افغانستان طی سال گذشته 200 درصد افزایش یافته، گفت: «فقر میراث دولت گذشته است و در حال حاضر نیز تحریم به رنج مردم افغانستان اضافه کرده است.»

این مقام طالبان درباره بازگشایی مدارس دخترانه نیز گفت: «مدارس دخترانه تا زمان تعیین تکلیف از سوی رهبران به حالت تعلیق درآمده و این نکته قابل عرض است که ما با آموزش دختران به شرط رعایت حجاب مخالفتی نداریم.»

شاهین درباره کشته شدن الظواهری و نگرانی همسایگان افغانستان نیز گفت: «رهبران طالبان از حضور الظواهری در کابل اطلاعی نداشتند و مرگ الظواهری تنها یک ادعا است که طالبان در حال بررسی آن است.»/فارس#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایلنا نوشت : حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به اینکه کسب و کار مردم در اینستاگرام با مشکل روبرو شده است، اظهار داشت: باید آن زمان که هنوز کسب و کار مردم در فضای مجازی نبود، دوراندیشی می کردیم تا به جای استفاده از برنامه خارجی و با کمک فکر و اندیشه جوانان، شبکه داخلی ایجاد می کردیم،

7 ساعت پیش

تیم ملی ولز پس از ۶۴ سال دوباره به جام جهانی بازگشته تا روزهای خوش جام جهانی ۱۹۵۸ را تکرار کند. گرت بیل و دوستانش برای تاریخ سازی مجدد کار سختی دارند.

6 ساعت پیش

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه در مورد فروش نفت توافقاتی با چین صورت گرفته است، گفت: دولت مصمم است تعامل خود را با شرکای راهبردی همانند چین ادامه بدهد.

6 ساعت پیش

مرد با بچه‌های فامیل بازی می‌کند و همسرش همراه زن‌های دیگر مشغول آماده‌کردن غذاست.

6 ساعت پیش

مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو اعلام کرد: این هفته در برخی حوضه‌های آبریز شمال و جنوب کشور بارش وجود دارد، اما بارش‌های هفته آینده قابل توجه نخواهد بود.

6 ساعت پیش

ممنوعیت فروش آیفون ۱۴ در مشهد اگرچه خبری دقیق و کامل به‌حساب نمی‌آید و تا حدودی با شیطنت درآمیخته، اما ممکن است به اپیزود جدیدی از سریال مصائب گوشی‌های اپل در ایران تبدیل شود.

6 ساعت پیش

نماینده ولی فقیه و مدیرمسئول روزنامه اطلاعات نوشت : هتک حیثیت و فحاشی در هیچ حالت مجاز نیست

4 ساعت پیش

دنیای پرزرق و برق بلاگرها و اینفلوئنسرها هر روز به‌روزتر می‌شود و شاید اگر فردا پا به این دنیای رنگ وارنگ بگذارید، چیزهای جدیدتری هم ببینید.

6 ساعت پیش

یک سایت روسی نوشت احتمال دارد اسلواکی جایگزین ایران در جام جهانی کشتی آزاد به میزبانی آمریکا شود.

7 ساعت پیش

بیشتر...