راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

نرخ تورم در کشورهای صنعتی رقمی شد راهبرد معاصر

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) از افزایش متوسط نرخ تورم در این سازمان به ۱۰.۳ درصد در ماه ژوئن خبر داد و نرخ تورم هفت کشور صنعتی موسوم به گروه هفت را در این ماه ۷.۹ درصد اعلام کرد.

به گزارش راهبرد معاصر؛  آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه که عمده اعضای آن کشورهای صنعتی جهان هستند نشان می‌دهد متوسط نرخ تورم در این سازمان در ماه ژوئن دو رقمی شده و به 10.3 درصد رسیده است. در ماه پیش از آن نرخ تورم در این سازمان 9.7 درصد اعلام شده بود.

 

افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت عامل اصلی ثبت تورم دو رقمی در ماه ژوئن در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بوده است. رشد تورم در این ماه شدیدترین افزایش نرخ تورم در این سازمان از ژوئن 1988 به این سو بوده است.

 

بر اساس این گزارش قیمت مواد غذایی از 12.6 درصد در ماه می میلادی به 13.3 درصد در ماه ژوئن افزایش یافت که بالاترین رشد قیمت این مواد از سال 1975 به این سو بوده است.

 

قیمت حامل‌های انرژی هم به رشد خود ادامه داد و تورم سالانه 40.7 درصدی را در ماه ژوئن تجربه کرد. نرخ تورم سالانه سوخت در ماه می 35.4 درصد گزارش شده بود.

 

نرخ تورم سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ماه ژوئن به استثنای غذا و سوخت نیز بالغ بر 6.7 درصد بوده است. در ماه پیش از آن، این رقم 6.4 درصد اعلام شده بود.

 

این گزارش افزود همه اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه به‌جز آلمان، ژاپن و هلند در ماه ژوئن با افزایش نرخ تورم مواجه شده‌اند. یک‌سوم اعضای این سازمان تورم دو رقمی داشته‌اند. ترکیه با نرخ تورم 78.6 درصدی بالاترین نرخ تورم و ژاپن با تورم 2.4 درصدی پایین‌ترین نرخ تورم در میان این کشورها را ثبت کرده‌اند.

 

نرخ تورم برخی اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ماه ژوئن عبارت است از: آمریکا 9.1 درصد، استرالیا 6.1 درصد، اتریش 8.7 درصد، کانادا 8.1 درصد، بلژیک 9.6 درصد، آلمان 2.1 درصد، فرانسه 5.8 درصد، اسپانیا 10.2 درصد، یونان 12.1 درصد، مجارستان 11.7 درصد، ایرلند 9.1 درصد، لتونی 19.3 درصد، لیتوانی 21 درصد، لهستان 15.5 درصد، هلند 8.6 درصد، اسلواکی 13.3 درصد، سوئد 8.7 درصد، انگلیس 8.2 درصد، ایسلند 8.8 درصد و استونی 21.8 درصد.

 

این گزارش متوسط نرخ تورم هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه هفت را نیز 7.9 درصد در ماه ژوئن اعلام کرده است که این رقم نسبت به تورم 7.5 درصدی در ماه می افزایش داشته است. البته نرخ تورم این گروه منهای غذا و سوخت 4.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.1 درصد کاهش داشته است. ایتالیا با 1.1 درصد و فرانسه با 0.6 درصد بیشترین رشد نرخ تورم را در این ماه داشته‌اند.

 

بر اساس این گزارش متوسط نرخ تورم در گروه 20 نیز در ماه ژوئن به 9.2 درصد افزایش یافته است. نرخ تورم این گروه در ماه قبل 8.9 درصد اعلام شده بود. همه اعضای این گروه به‌جز هند با افزایش قابل توجه نرخ تورم در ماه ژوئن مواجه شده‌اند./ تسنیم#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فرمانده انتظامی استان البرز بر نقش رسانه‌ها در ماموریت‌های پلیس اشاره و خاطر نشان کرد: امروز‎ ‎پلیس‎ ‎با‎ ‎همکاری‎ ‎رسانه‌‎ها‎ ‎با‎ ‎رویکرد‎ ‎جامعه‎ ‎محوری‎ ‎برای‎ ‎ارتقا‎ ‎سطح‎ ‎امنیت‎ ‎و‎ ‎پیشگیری‎ ‎از‎ ‎جرایم‎ ‎گام‎ ‎بر می‌ ‎دارد‎.

6 ساعت پیش

پارلمان مصر امروز(شنبه) با اصلاحات وزارتی پیشنهادی توسط رئیس جمهور این کشور موافقت کرد.

6 ساعت پیش

بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران با بیان اینکه مقاطع ساختمانی استاندارد ذوب آهن اصفهان پیش نیاز طرح نهضت ملی مسکن است، گفت: اصول اولیه طراحی ساختمان در دنیا بر اساس استفاده از تیرآهن های بال پهن است اما متاسفانه کم کم و به دلایل غیرمنطقی به سمت استفاده از تیر ورق رفتند.

6 ساعت پیش

هشدار رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا درباره نحوه ورود و سرمایه‌گذاری مردم در بازار رمزارز را ببینید.

6 ساعت پیش

معاون مرکز عالی دادخواهی مالیاتی و تشخیص صلاحیت حرفه‌ای وزارت امور اقتصادی و دارایی سیر نزولی شکایت مودیان مالیاتی خراسان جنوبی در سامانه ماده 251 خبر داد و گفت: برای مرکز عالی دادخواهی کاهش اطاله دادرسی جزو اهداف راهبردی وزیر تعریف شده است.

6 ساعت پیش

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نهاوند گفت: اهدای اعضای بدن دختر نوجوان نهاوندی که دچار مرگ مغزی شده بود به ۴ بیمار نیازمند حیات دوباره بخشید.

6 ساعت پیش

فرنگی‌کاران اوزان ۸۷ و ۱۳۰ کیلوگرم ایران راهی دیدار نهایی رقابتهای قهرمانی کشورهای اسلامی در قونیه شدند و ۳ فرنگی کار دیگر ایران نیز به دیدار رده بندی رفتند.

6 ساعت پیش

سریال «یاغی» که این روزها با موضوع کشتی قهرمانی از شبکه نمایش خانگی در حال پخش است، در قسمت سیزدهم با انتشار بخشی از بازی ایران و پرتغال در سال ۲۰۱۸، به نحوی با یادآوری عملکرد دروازه‌بان تیم ملی ایران در مهار پنالتی رونالدو، به این اتفاق ادای احترام کرد.

6 ساعت پیش

سنجاب ایرانی از مهم‌ترین گونه‌های جانوری ایلام طی سال‌های اخیر به دلایل مختلف در معرض انقراض قرار گرفته و در این بین برخی از انجمن‌های حامی این گونه ها نامه‌هایی به سازمان های ذی‌ربط برای حفاظت ویژه از این گونه ارسال کرده اند.

6 ساعت پیش

بیشتر...