تیتر برتر |
۳ هفته پیش

آخرین وضعیت کاندیدا های اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری 1400 سایت تیتربرتر TitreBartar com

آخرین وضعیت کاندیدا‌های اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری 1400

به گزارشتیتربرتر؛ چشم امید اصولگرایان در حالی هنوز بهاعلام کاندیداتوری سیدابراهیم رئیسیاست که صفِ طولانی‌ای از چهره‌های جناح راست برای حضور در انتخابات تشکیل شده است که هر کدام خود را اصلح می‌دانند.

هرچه بهزمان ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهمنزدیک می‌شویم تکاپوی چهره ها، اشخاص، احزاب و جریان‌های سیاسی کشور هم برای چند و، چون حضور در این عرصه بیشتر می‌شود. تحولات درجریان اصولگراهم این روزها با اعلام خبر ارسال دعوتنامه شورای وحدت برای ۱۰ کاندیدای ریاست جمهوری شتاب بیشتری گرفته است.

اسامی 10 کاندیدای ریاست جمهوری اصولگرایان

منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدتاصولگرایاناز اسامی ده کاندیدای ریاست‌جمهوری که نامه آیت‌الله موحدی کرمانی رئیس این تشکل برای اعلام برنامه‌های‌شان را دریافت کرده‌اند، رونمایی کرد. به گفته او، پیش از این از ارسال نامه به سیدابراهیمرئیسی، محسنرضایی، محمدباقرقالیباف، سعیدجلیلی، رستمقاسمیو امیرحسینقاضی‌زادهو علینیکزادخبرهایی اعلام شده بود، اما در روزهای اخیر این روند با ارسال نامه بهسعید محمد، حسیندهقانو عزت‌اللهضرغامیتکمیل شده است و منتظر پاسخ این 10 نفر به شورای وحدت و ارسال برنامه‌ها و تیم انتخابی‌شان هستیم.

با نگاهی گذرا به این لیست ده نفره، ابتدا جای خالی چهره‌ای همچونعلی لاریجانیخودنمایی می‌کند. از سوی دیگر شاهد حضور پر رنگ کاندیداهای نظامی در این لیست هستیم؛ هرچند موضع گیری‌های زیادی نسبت به عملکرد برخی کاندیداهای نظامی و، اما و اگرهای حضور آن‌ها در جریانانتخابات ریاست جمهوریمطرح است، اما اصولگرایان ظاهرا می‌خواهند بدون توجه به نظر افکار عمومی، کت و شلوار ریاست جمهوری را برای یک نظامی هم مناسب ببینند.

در این بین هم برخی مانند عزت الله ضرغامی ترجیح دادند از حالا مسیر خود را از جناح راست جدا کنند؛ او که این روزها تاکید دارد نه اصلاح طلب است و نه اصولگرا و خود را چهره خاکستری معرفی می‌کند آب پاکی را روی دست شورای وحدت ریخت و اعلام کرد: «ضمن احترام به همه نامزدها، رقبا، تشکل‌های سیاسی و تشکر از تلاش آنان برای مشارکت هر چه پرشورتر مردم در همه انتخابات، بنای ورود به سازوکارهای مرسوم را ندارم.»

منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان هم در واکنش به این اظهار نظر او گفته: «اگر فردی نامزد مستقل می‌شود موضع ما این است که به نامزدی که می‌خواهد مستقل باشد و ما در بررسی‌ها به آن برسیم باز هم از او حمایت می‌کنیم، زیرا انتخاب اصلح در انتخابات برای ما مهم است. باید ۸ ویژگی مورد تاکید رهبری را رئیس جمهور داشته باشد و علاوه بر این مقبولیت و رای آوری داشته باشند، اگر این ویژگی‌ها را کاندیدا داشته باشد شورای وحدت در حمایت از آن‌ها تردیدی نخواهد کرد.»

به هرحال به نظر می‌رسد ضرغامی با توجه به تجربهانتخاباتریاست جمهوری ۱۳۹۶ و خط خوردن اسمش از جمع کاندیداهای اصولگرایان می‌خواهد راه و رسم جداگانه‌ای پیش بگیرد، تا سحر چه زاید باز!

اصولگرایان امیدوار به حضور رئیسی در انتخابات 1400

با وجود تحرکات این روزهای اصولگرایان توجه‌ها همچنان به نظر نهاییابراهیم رئیسیبرای کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری معطوف است و آن‌ها همچنان با امیدواری از حضور رئیسی می‌گویند.

آنچنان که لاله افتخاری، عضو شورای عالی شورای وحدت اصولگرایان، درباره احتمال ورود رئیسی به عرصهانتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰گفته است: «درخواست‌هایی که نخبگان کشور از ابراهیم رئیسی داشته‌اند و اینکه توانمندی خود را به خوبی نشان داده احتمال این وجود دارد که وقتی او با اقبال عمومی رو به رو باشد و ببیند که حضورش در قوه مجریه مورد نیاز است بپذیرد که وارد عرصه انتخابات شود.»

شرط سعید محمد برای کناره‌گیری از رقابت انتخاباتی

سعید محمددر ماه‌های اخیر و به ویژه پس از اعلام استعفا از فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم حواشی زیادی را از سر گذراند و برخی مسئولان سپاه درباره نحوه حضور او در انتخابات مواضعی گرفتند و تاکید کردند که مورد حمایت سپاه پاسداران نیست. حالا او برای نخستین بار در این مدت با حضور در سومین جلسه از سلسله جلسات میز انتخاباتی جمهور اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که با عنوان «تحول در حکمرانی، عدالت و کارآمدی»، واکنش‌های تفصیلی و عمومی خود را درباره حاشیه‌های مطرح شده اعلام کرد.

سردار محمد ضمن اینکه تاکید کرد: «در بین عزیزانی که تا به امروز مطرح شده اند، خودم را اصلح می‌دانم»، درباره شرط کناره گیری خود از عرصه انتخابات ریاست جمهوری اینطور گفت: «من ابتدا خدمت آقای رییسی رفتم تا برنامه را با ایشان تنظیم کنم. ایشان گفتند که به انتخابات ورود نمی‌کنند. حتی قبل از آنکه از قرارگاه خارج شوم دوباره از ایشان پرسیدم و گفتند که قصد ورود به انتخابات را ندارند. اگر ورود کنند به آقای رییسی کمک می‌کنم، چون ایشان می‌توانند اجماع خوبی ایجاد کنند و اولویت‌عدم انشقاق است.»

موضوع دیگر بحث تایید صلاحیت ورجل سیاسی بودنِ سعید محمداست که با، اما و اگرهایی همراه شده، او، اما توضیح داد: «شورای نگهبان اخیرا چارچوبی را تعریف کرده و الان در رفت و برگشت است و من نمی‌دانم تصویب می‌شود یا خیر. در این چارچوب برای نیروهای نظامی جایگاه ۶ سال سرلشکری است. اگر ملاک این مورد باشد من ۸ سال جایگاه سرلشکری و بالاتر را دارم و به عنوان یک شاخصه می‌توان عنوان کرد.»

محمد خود را تایید صلاحیت شده ارزیابی و تاکید می‌کندبا شورای نگهبان رایزنی خواهد کرد؛ او در این باره گفته است: «تا جایی که الان قانونمند و چارچوبمند است اینطور می‌بینم که باید تایید بشوم، اما فضا سازی‌هایی که الان در جهت حذف وجود دارد را باید مدیریت کنیم و اینکه اقبال مردمی و عمومی هم در نظر شورای نگهبان تاثیرگذار خواهد بود. معتقدم شورای نگهبان می‌تواند من را تایید کند، البته همانطور که می‌دانید آرا در شورا مستقل است. هر کس باید خودش به اغنا فکری برسد و در این خصوص سعی کردیم جلساتی را با اعضای شورای نگهبان خصوصاً فق‌ها داشته باشیم.»

او در عین حال از میان چهره‌های مطرح برای کاندیداتوری ریاست جمهوری، علی لاریجانی و مسعود پزشکیان را رقیب خود می‌بیند و گفته که محمدجواد ظریف یار کمکی است. در بخشی از این گفتگو هم به بیان شعارهای اقتصادی پرداخته است؛ از اصلاح سیستم پرداخت یارانه و نظام بانکی تا حل مسئله مسکن و کاهش قیمت ها.

اختلاف جبهه پایداری در حمایت از جلیلی یا محصولی

هرچند طی هفته‌های اخیر بحث‌هایی مبنی بر بروز اختلاف در جبهه پایداری وخالی کردن پشت سعید جلیلیتوسط آن‌ها مطرح شده بود، اما به تازگی اعلام شد که اختلافی میان آن‌ها وجود ندارد و سعید جلیلی حتی بعد از فوت آیت الله مصباح یزدی هم همچنان مورد حمایت این جریان است.

گرچه به نظر می‌رسد پایداری‌ها در تلاش هستند از شدت ضربه‌ای که اظهارات برخی اعضایشان درباره جلیلی گفته شد بکاهند، اما وقتی پای صحبت از دوگانهجلیلی-محصولیبه میان می‌آید ترجیحشان بر محصولی است نه جلیلی.

آنچنان که سید حسین نقوی‌حسینی در این باره گفته کهحمایت جبهه پایداری ازصادق محصولیدر جریان انتخابات و نه سعید جلیلی از این منظر است که او اکنون دبیرکل پایداری هاست و آن‌ها به دلیل سیستم حزبی و تشکیلاتی ترجیح میدهند از محصولی حمایت کنند.

هرچند او مانند دیگر اصولگرایان تاکید کرده است: «نه تنها آقای جلیلی که همه کاندیداهای جبهه اصولگرایان و حتی برخی از اصلاح‌طلبان منتظر تصمیم آقای رئیسی هستند و در صورت تصمیم ایشان برای کاندیداتوری از او حمایت می‌کنند. آقای رئیسی هنوز در این باره نظر قطعی نداده و ممکن است طی روزهای آینده تصمیم نهایی خود را اعلام کند.»

شرط قالیباف برای اعلام کاندیداتوری چیست؟

حواشی احتمال حضورمحمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهمتمامی ندارد؛ این هفته روزنامه سازندگی در خبری اعلام کرد که او اخیرا به اصولگرایان پیام داده که به سه شرط حاضر است در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای آن‌ها باشد؛ اول اینکه ابراهیم رئیسی کاندید نشود، دوم اینکه رسما اعلام شود پرونده عیسی شریفی مربوط به او نیست و سوم هم تضمین حضور او در مجلس و اینکه بتواند در انتخابات هیات رئیسه مجلس، کاندیدا شود.

هرچند مهدی چمران این موضوع را تکذیب کرد، اما عباس سلیمی نمین، چهره نزدیک به محمدباقر قالیباف و تحلیلگر سیاسی اصولگرا در گفت‌وگویی تاکید کرده که در صورتی که اصولگرایان بر کاندیداتوری قالیباف به اجماع برسند او قطعا کاندیدا می‌شود.

نتایج آخرین نظرسنجی درباره لیست نامزدهای محبوب ریاست جمهوری ۱۴۰۰

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در آخرین نظرسنجی خود (فروردین ۱۴۰۰) با جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال کل کشور و اندازه نمونه ۱۵۶۹ از طریق مصاحبه تلفنی میزان رای احتمالی مردم به شخصیت های سیاسی (در صورت کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰) را مورد سنجش قرار داده است.

از مردم پرسیده شد «من اسم چند شخصیت سیاسی را می خوانم. اگر هر کدام کاندیدای ریاست جمهوری شوند تا چه حد احتمال دارد شما به هر یک از این افراد رای بدهید؟» نتایج در قالب نمودار به تفکیک شخصیت های سیاسی ارائه شده است.

با توجه به اینکه امکان انجام پرسش های زیاد در نظرسنجی تلفنی وجود ندارد لذا نمی توان محبوبیت همه افرادی که در گمانه زنی های رسانه ای نام آن ها مطرح هست را مورد سنجش قرار داد. ایسپا در هر نوبت از نظرسنجی برخی اسامی را مطرح می کند.

بر این اساس طبق آخرین نظر سنجی ها از صدر نشینی رئیسی در لیست نامزدهای محبوب احتمالی ۱۴۰۰ خبر می‌دهد.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران تحولات اخیر در مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان را به دقت زیر نظر دارد و آماده کمک به حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات دو کشور از جمله اختلاف اخیر است.

14 دقیقه پیش

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نسبت به مسائل به وجود آمده در مرزهای ارمنستان و آذربایجان واکنش نشان داد.

یک ربع پیش

هافبک پرسپولیس که در دیدار با سپاهان دچار مصدومیت شده بود، دیدار تیمش مقابل استقلال را از دست داد.

یک ربع پیش

شماره‌ی دویست‌ و هشتاد و هشتم هفته‌نامه‌ی خط حزب‌الله با عنوان «دست‌های پُر مقاومت» منتشر شد.

یک ربع پیش

علیرضا معتمدی کارگردان فیلم رضا در صفحه شخصی خود در اینستاگرام واکنش صریحی به جنایت صهیونیست‌ها نشان داد و نوشت: شرم بر دنیای غرب و سازمان‌های بین‌المللی و استانداردهای دوگانه‌شان. شرم بر دولتمردان آمریکایی حامی اسرائیل.

یک ربع پیش

مدیر گروه ورزش شبکه سه سیما تأکید کرد که ویژه برنامه "فوتبال برتر" همزمان با پخش نود و پنجمین شهرآورد تهران امروز ساعت ۱۸:۳۰ روی آنتن می‌رود.

یک ربع پیش

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا صلاحیت داوطلبان در چارچوب مصوبه جدید شورای نگهبان بررسی می شود، گفت: شورای نگهبان این بار از بین کسانی که شرایطی که شورای نگهبان اعلام کرده دارا هستند، بررسی صلاحیت‌ها را صورت خواهد داد. در بررسی صلاحیت نامزدها ملاک مصوبه شورای نگهبان است

یک ربع پیش

تست دوپینگ سیدجلال حسینی حاشیه های زیادی را به همراه داشته است.

یک ربع پیش

چهارمین روز از مهلت ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید؛ در این گزارش با اخبار کوتاه امروز آشنا می‌شوید.

نیم ساعت پیش

نیمه نخست دیدار تیم‌های گل‌گهر و ذوب‌آهن با تساوی همراه بوده است.

نیم ساعت پیش

مهندس یوسف عرفانی نسب مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی طی دیداری با ابراهیم رستمی فرماندار کمیجان ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص وضعیت آبرسانی به روستاهای این شهرستان ، از پروژه های در حال اجرا ، بازدید نمودند.

نیم ساعت پیش

معاون فنی گمرک ایران از ورود و ترخیص فوری محموله دیگری از تحهیزات خط تولید واکسن در کشور خبر داد.

نیم ساعت پیش

ترکیب استقلال مقابل پرسپولیس در رقابت‌های لیگ برتر مشخص شد.

نیم ساعت پیش

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: میزان تردد در جاده‌های استان در روز عیدفطر امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ( یکم شوال)، ۴۱ درصد کاهش داشت.

نیم ساعت پیش

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی با اشاره به ویژگی‌های کاندیدای اصلح در انتخابات پیش رو، گفت: مردم رئیس‌جمهوری را انتخاب کنند که میدانی، جهادی و انقلابی باشد؛ زیرا با توجه به شرایط و موانع موجود، با رویکرد اتوکشیده نمی‌توان کشور را اداره کرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...