اجبار شرکت ها به عرضه مواد اولیه ارزان، راه حمایت از تولید نیست سنا

طاهری

قیمت‌گذاری دستوری و الزام تولیدکنندگان به ارزان‌فروشی کالاهای خود با هدف حمایت از صنایع پایین دستی و مصرف کنندگان، رویکردی است که از سال ها پیش بسته به شرایط اقتصاد کشور در جریان بوده که همه تجربیات قبلی بیانگر شکست این سیاست در حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع مجلس معتقد است که راه حمایت از مصرف کنندگان، فروش مواد اولیه با نرخ های غیر واقعی و ارزان به صنایع پایین دست نیست چراکه در انتها محصول با قیمت بازار به دست مردم می رسد و در این میان تنها تولیدکنندگان و سهامدارانشان زیان می بینند. مشروح گفت‌وگوی کالاخبر با طاهری را در ادامه بخوانید.

*طی سال های گذشته و به خصوص در زمان التهابات ارزی، مسئولان نسخه «قیمت‌گذاری دستوری با هدف رسیدن کالای ارزان به تولیدکنندگان پایین‌دستی و مصرف‌کنندگان» را تجویز کرده‌اند درحالی‌که نتیجه این سیاست به زیان تولیدکنندگان بزرگ و کوچک و مردم بوده است. علت اجرا و پافشاری بر ضرورت ارزان‌فروشی کالاها در عرضه های بورسی چیست؟

ببینید؛ ساختار بورس کالا براساس رقابت است و هرگونه اعمال ‌نظر در قیمت‌ها، ماهیت نظام رقابتی بورس را به خطر می‌اندازد. باید در عرضه کالاها در بورس رقابت ایجاد کنیم تا قیمت‌ها به تعادل برسد که قطعاً این تعادل به معنی ارزان بودن قیمت محصولات نیست. اگر قرار بر این باشد محصولات مختلف با قیمت دستوری و برخلاف واقعیت های بازار در بورس معامله و از ساختار بورس کالا برای قیمت‌گذاری محصول استفاده شود، اما در نهایت در بازار آزاد و با قیمت‌های دلخواه به فروش برسد، قطعاً به ضرر مصرف‌کننده و اقتصاد کشور خواهد بود. در واقع به علت اینکه در بحث ورود ارز به کشور مشکل داریم و واردات نیز در مورد بسیاری از محصولات ممنوع است، همیشه این امکان وجود دارد که با ارزان فروشی مواد اولیه به بهانه حمایت از مصرف کننده، فساد و رانت عجیبی شکل بگیرد پس نباید خودمان با سیاست اشتباه به آن دامن بزنیم.

به بیان ساده تر، قیمت گذاری کالاهای تولیدی نه تنها به سود مصرف کننده نیست بلکه زیان توامان تولیدکننده و مصرف کننده را به همراه دارد. 

* مجلس و به‌ویژه کمیسیون صنایع برای رفع این مشکل، اقدام خاصی در دستور کار دارند؟

بله در کمیسیون‌های مختلف از جمله کمیسیون صنایع راجع به این موضوعات بحث و تبادل‌نظر می‌شود. اینکه باید از تولید حمایت شود حرف درستی است اما باید ضابطه‌مند و منطقی باشد یعنی نباید فضای کشور به سمتی برود که تولیدکنندگان به‌جای اینکه برای سود بیشتر به فکر بهره‌وری و رشد تولید باشند ذهن آن‌ها به‌گونه‌ای معماری شود که آنان به خرید ارزان عرضه‌های بورسی و فروش کالاهای خریداری‌شده در بازار آزاد به فکر درآمدزایی بیشتر باشند؛ متاسفانه سیاست اشتباه قیمت گذاری این پدیده را ایجاد کرده است. این روند نه ‌فقط حمایت از تولید نیست بلکه در نهایت به زیان تولید و تولیدکنندگان واقعی است. علاوه بر این، تولیدکنندگانی هستند که از مالیات فرار می‌کنند، از تخفیف‌های خاص استفاده می‌کنند، ارز ارزان می‌گیرند و انحصار و چندین امتیاز مختلف دارند و به این صورت مشکلات عدم تولید خود را جبران می‌کنند، در صورتی می‌توان با راهکارهایی مانند معافیت مالیاتی و یا پرداخت وام‌های ارزان ‌قیمت، از تولیدکنندگان واقعی حمایت کرد و درعین‌حال، دست دلالان و تولیدکننده نماها را از عرضه‌های بورسی قطع کرد. 

* با این تفاسیر تکلیف حمایت دولت از تولید و تولیدکنندگان چه می‌شود؟

در ابتدای شروع به کار شرکت‌ها و تولیدی‌ها، حاکمیت و دولت باید از آنان حمایت کنند اما قرار نیست تا همیشه از آنان حمایت شود و یا با ارایه یارانه به آن ها باج داد، خیلی از صنایع و تولیدکنندگان ما متأسفانه به این صورت اداره می‌شوند و حمایت‌های تبعیض‌آمیزی از آن‌ها می‌شود. من شرکت‌های خودروسازی را مثال می‌زنم؛ اگر واقعاً مشکل ارز نداشتیم و واردات خودرو آزاد بود آن‌ها می‌توانستند با شرکت‌های خارجی رقابت کنند؟ قطعاً نه. پس نباید چنین تبعیض‌هایی تا ابد ادامه داشته باشد البته که حمایت به اندازه، برای توسعه صنعت لازم و ضروری است.

در مجموع آنکه حمایت دولت از تولید و تولیدکننده باید به نیرومند شدن آنان در عرصه رقابت کمک کند نه اینکه به دلیل قیمت کذاری دستوری آن‌ها را به سمت درآمدزایی از طریق خرید ارزان مواد اولیه در عرضه‌های بورسی و فروش گران‌تر آن در بازار آزاد، سوق دهد؛ پس باید محور مبادلات، رقابت در بورس کالا باشد که این اتفاق برای کارایی حداکثری باید در تقابل کامل عرضه و تقاضای محصولات انجام شود. 

* اجبار شرکت‌ها به ارزان‌فروشی در عرضه‌های بورسی در منافع سهامداران چه تأثیری دارد؟

ما نباید همیشه یک‌طرف ماجرا را ببینیم و فکر کنیم با نسخه عجیب عرضه محصول ارزان در بورس می‌توانیم به تولیدکنندگان پایین‌دستی و مصرف‌کننده کمک کنیم؛ با اجرای این نسخه، سهامدار یک شرکت تولیدی به دلیل فروش ارزان محصول آن شرکت، ضرر می کند و از سوی دیگر باید محصول نهایی حاصل از تولید همان مواد اولیه را با نرخ واقعی و گران تر از بازار خریداری کند. به این ترتیب وقتی در حوزه تنظیم بازار می خواهیم تصمیمی اتخاذ کنیم باید همه جوانب یعنی هم سهامدار، هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده دیده شود تا در نهایت توزیع رانت به یک سری افراد خاص، گرانی کاذب و دلال‌بازی حذف شود و با کشف قیمت صحیح کالاها در بستر بورس کالا، تولیدکننده بالادستی و پایین دستی نیز با رضایت به فعالیت بپردازند.


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماجرای انتقاد میرسلیم از کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات 1400,واکنش میرسلیم به کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری,تاثیر مذاکرات وین بر انتخابات 1400

3 ساعت پیش

مشکل فاضلاب کوی عشایر باید تا ۴۵ روز آینده رفع شود

6 ساعت پیش

تعیین حداقل دستمزد برای کارگران عامل شکنندگی بازار کار شده است

6 ساعت پیش

عرضه اولیه فگستر بخریم یا نه,اعلام یک عرضه اولیه جدید پس از مدت‌ها,جزئیات عرضه اولیه فگستر,معرفی شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,درج نماد شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر در بازار دوم فرابورس,موضوع فعالیت و عمده تامین کنندگان مواد اولیه شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,هدف از پذیرش فگستر در بورس,سرمایه و ترکیب سهامداران گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,مقایسه فگستر با رقبا,مقایسه مالی فگستر با هم گرو هی هایش,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,سود تقسیمی گسترش صنایع روی ایرانیان طی 5 سال گذشته

6 ساعت پیش

دیدار مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با امام جمعه بندرعباس

6 ساعت پیش

تعرفه مهندسان نظام مهدسی در سال 1400,حق الزحمه های نظام مهندسی در سال 1400,جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال 1400,جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی,حق الزحمه نظام مهندسی

6 ساعت پیش

با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات صورت گرفته؛ هیات مدیره سازمان بورس؛متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن را مصوب کرد.

10 ساعت پیش

بر اساس اظهارات رضا برادران قانون جدید چک در سال 97 مطرح شد و در قالب آن، شاهد برخی نوآوری‌ها در راستای سیاست‌های پیشگیرانه، هستیم. به اعتقاد این فعال اقتصادی مهم ترین نوآوری به ماده 23 اصلاحیه قانون چک مربوط می‌شود که در آن روش جدید وصول چک در نظر گرفته شده است

11 ساعت پیش

مدیر عملیات بازار فرابورس ایران از عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام شرکت صنایع روی ایرانیان در فرابورس به عنوان اولین عرضه اولیه سال جدید در بازار سرمایه خبر داد و گفت: این عرضه اولیه چهارشنبه هفته جاری ۲۲ اردیبهشت‌ماه به روش ثبت سفارش انجام می‌شود و ناشر این سهام با هدف حمایت از این سهم، اوراق اختیار فروش تبعی با نرخ حدود ۲۰ درصد منتشر می‌کند.

11 ساعت پیش

گزارش بازار بورس در 19 اردیبهشت 1400,در بورس امروز چه گذشت,تحلیل بورس در 19 اردیبهشت 1400,پیش بینی بورس در 20 ادیبهشت 1400

13 ساعت پیش

آشنایی با خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,مشخصات خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,پیشرانه خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,ظاهر خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021

13 ساعت پیش

رئیس هیات مدیره بانک گردشگری گفت: شروع اجرای پروژه بانکداری دیجیتالی و ارائه خدمات بانکی به صورت الکترونیک، کاهش قیمت تمام شده پول، به ثمر رسیدن بسیاری از پروژه ها و ساماندهی بدهی بازار بین بانکی از مهم‌ترین دستاوردهای بانک گردشگری در سال 99 بود.

13 ساعت پیش

احکام و میزان زکات فطره سال 1400,مراجع تقلید میزان فطریه 1400 را اعلام کردند,نظر مراجع تقلید درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه ,زمان کنار گذاشتن فطریه و پرداخت آن ,مبلغ فطریه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی,مبلغ فطریه و کفاره روزه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی ,نظر آیت الله صافی گلپایگانی درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه 1400,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله سبحانی,میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله وحید خراسانی,اعلام مبلغ فطریه از سوی آیت الله سیستانی

13 ساعت پیش

پیش بینی آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,پیش بینی 3 روزه وضع آب و هوا,وضعیت آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,,,

13 ساعت پیش

این روزها بسته سیاستی ۳+۷ که به تصویب شورایعالی هماهنگی اقتصادی نیز رسیده موضوع اول صحبت های خانواده بازارسرمایه است، بسته ای که اجرای آن به زعم صاحب نظران بازار سرمایه، آثار مثبت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به همراه دارد. کارشناسان بازار سرمایه در خصوص این بسته می گویند: ۳+۷ و مجموعه اقدامات مکمل آن به همراه قیمت های جهانی و معادلات سیاسی بین المللی به زودی مسیر بازار سرمایه را تغییر می دهند.

15 ساعت پیش

بیشتر...