خبرگزاری رضوی |
۱ هفته پیش

عدم ثبت کاروانسراهای تاریخی لارستان در فهرست میراث فرهنگی، نتیجه کوتاهی مسئولان رضوی

عدم ثبت کاروانسراهای تاریخی لارستان در فهرست میراث فرهنگی، نتیجه کوتاهی مسئولان
به گزارشخبرگزاری رضوی، طی روز‌های اخیر اخباری مبنی بر اینکه تعداد ۵۴ کاروانسرای ایران در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است، بر روی خروجی رسانه‌های جمعی قرار گرفت.
در این خبر آمده است؛ در چهل و پنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که در شهر ریاض عربستان برگزار شد سرانجام در مجموع ۵۴ کاروانسرا ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شد.
ثبت گسترده کاروانسرا‌های ایران مایه مباهات است که قطعاً می‌تواند موجب صنعت توریسم و گردشگری برای کشورمان شود، اما آنچه باعث ناراحتی میراث دوستان در لارستان شده، جای خالی کاروانسرا‌های موجود در این بخش از کشورمان در فهرست ثبت جهانی است.
طرح موضوع ثبت جهانی ابنیه‌های تاریخی شهر لار بار‌ها از سوی فعالان فرهنگی و رسانه‌ای مطرح شده، اما شوربختانه تاکنون اثر مثبتی در این باب مشهود نبوده است.
اکنون که موضوع ثبت کاروانسرا‌های تاریخی ایران و آنهم با این حجم انبوه طرح شده، این سوال بوجود می‌آید که چرا هیچ یک از چندین کاروانسرا‌های باستانی لارستان در این لیست قرار ندارد.
کاروانسرا‌های نو و گلشن در مرکز بافت تاریخی و تجاری شهر لار، شاخص‌ترین این کاروانسرا‌ها در خطه لارستان محسوب می‌شود که هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ معماری دارای اهمیت است و قطعاً با کمی اهتمام مسئولان و رفع موانع احتمالی می‌توانست در جمع فهرست ثبت جهانی قرار بگیرند.
لازم است مدیران میراث فرهنگی استان فارس و لارستان برای شفاف سازی و پاسخ به افکار عمومی درخصوص چرایی عدم قرارگیری کاروانسرا‌های لارستان در فهرست ثبت جهانی توضیح دهند و از طرفی بدنبال تهیه طرح اصلاحیه‌ای برای الحاق کاروانسرا‌های لارستان به لیست ثبت جهانی اضافه کنند.
آنچه باعث نگرانی بیشتر می‌شود، سهم اندک استان پهناور فارس در فهرست ۵۴ تایی کاروانسرا‌های جدید ثبت شده است. چراکه علاوه بر لارستان در سایر شهر‌های فارس نیز کاروانسرا‌های متعدد زیادی وجود دارد و قابلیت قرارگیری در این فهرست را دارند. استان یزد در فهرست اخیر ۶ سهمیه را به خود اختصاص داده که نشان از درایت و پیگیری مسوولان آن استان دارد.
آنچه درخواست میراث دوستان در لارستان است، توجه به آثار تاریخی موجود در این منطقه اعم از مرمت و بهسازی، پیگیری ثبت ملی و جهانی، اختصاص بودجه برای نگهداری و رسیدگی به آنهاست.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تیم ملی والیبال ایران در دومین دیدار خود از مسابقات انتخابی المپیک به مصاف اوکراین رفت و در یک بازی پر انتقاد شکست خورد.

11 دقیقه پیش

روایت رهبر انقلاب از خدماتی که بانوان در قسمت پشتیبانی از رزمندگان و شست‌وشوی لباسهای خونی رزمندگان در دوران دفاع مقدس انجام میدادند در نماهنگی با عنوان «حوض خون» منتشر شد.

12 دقیقه پیش

چهار روز مانده به اکران سینمایی «گیج‌گاه»، پوستر رسمی فیلم منتشر شد.

نیم ساعت پیش

تخم هندوانه ، به ویژه انواع بو داده، پر از آهن هستند و مواد معدنی باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی می شود. ویتامین B در دانه ها نیز در این زمینه کمک می کنند.

نیم ساعت پیش

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنج‌شنبه (۶ مهر) اعلام کرد «هکرهای چینی به حدود ۶۰ هزار ایمیل وزارت خارجه آمریکا دسترسی پیدا کرده‌اند». «مایکروسافت»، اعلام کرده که در این حملاتِ هک مخفیانه، از نرم‌افزار ایمیل این شرکت سوء‌استفاده شده است. روابط آمریکا و چین از چند ماه قبل با تنش‌های بی‌سابقه‌ای مواجه شده است که سرنگونی بالن جاسوسی چین در خاک آمریکا، به افزایش این تنش دامن زده است.

نیم ساعت پیش

روز نهم بازی‌های آسیایی آغاز شده و ورزشکاران کشورمان به مصاف رقبای خود رفته‌اند. در این خبر با نتایج لحظه‌به‌لحظه این مسابقات همراه ما باشید.

12 دقیقه پیش

دو منبع مطلع اعلام کردند که تویوتا موتور قصد دارد سومین کارخانه خودروسازی را در هند بسازد و ظرفیت تولید را در این کشور برای اولین‌بار در بیش از یک دهه افزایش دهد زیرا مشارکت آن با سوزوکی موتور باعث افزایش حجم داخلی شده است.

نیم ساعت پیش

بیماری کبد چرب به معنای رسوب چربی در بافت کبد است. یک کبد سالم فاقد بافت چربی است. البته تا پنج درصد رسوب چربی را در بافت کبد می‌پذیریم، ولی بیشتر از این مقدار با عنوان کبد چرب شناخته می‌شود.

نیم ساعت پیش

«بنگاه تئاترال» نمایش‌نامه‌ای به قلم علی نصیریان است که به کارگردانی هادی مرزبان و بازیِ مجید مظفری روی صحنه می‌رود.

12 دقیقه پیش

بیشتر...