اقتصاد آنلاین |
1 ماه پیش

فکر می کنی خونت موریانه داره نشانه های وجود موریانه در خانه اقتصاد آنلاین اقتصادآنلاین

 • راههای دفع موریانه و نشانه وجود انواع موریانه در منزل
 • راه‌های شناسایی و چگونگی از بین بردن موریانه
 • انواع موریانه:
 • راه‌های از بین بردن موریانه در خانه:
 • خورشید:
 • سیل:
 • نمک:
 • حذف رطوبت:
 • سرکه و آب لیمو:
 • راه‌های از بین بردن موریانه‌های چوب خشک:
 • روغن پرتقال:
 • برق:
 • نور خورشید:
 • راه‌های ازبین بردن موریانه‌های زیر زمینی:
 • اسید بوریک:
 • نماتد ها:
 • بمب‌های حشرات:

راههای دفع موریانه و نشانه وجود انواع موریانه در منزل

به گزارش اقتصاد آنلاین، موریانه‌ها بر خلاف سایر حشرات خطرناک به نظر می‌رسند و روش‌های ازبین بردن موریانه‌ها و دفع آن‌ها نیز بسیار سخت و طاقت فرسا می‌باشد که ما در این مقاله شما را با چگونگی خلاص شدن از شر این حشره موزی آشنا خواهیم کرد.

راه‌های شناسایی و چگونگی از بین بردن موریانه

به دلیل شباهت زیادی که بین مورچه و موریانه وجود دارد آن‌ها را مورچه سفید نام گذاری کرده اند. موریانه‌ها حشرات کوچکی که در رنگ‌های مختلفی مثل شیری، زرد و قهوه‌ای بور مشاهده می‌شوند و یک گروه که شامل جنس نر و ماده و غیر جنسی مثل کارگران و سربازان را تشکیل می‌دهند.

نر و ماده موریانه‌ها بر خلاف مورچه و سایر حشرات پس از پرواز آمیزشی از یکدیگر جدا نمی‌شوند و سال‌های سال در کنار هم بدون بال زندگی می‌کنند. موریانه به طور مخفی در محیط‌های مختلف مثل تنه درختان، وسایل چوبی، ساختمان‌ها و زیرزمین زندگی می‌کنند.

انواع موریانه:

موریانه- نامیبیا

موریانه‌ها انواع بسیار زیادی دارند و همین موضوع شناسایی آن‌ها را سخت می‌کند و امکان از بین بردنشان نیز کاهش می‌دهد. در ادامه انواع موریانه‌ها و چگونگی از بین بردنشان را بیان کرده ایم.

موریانه‌های زیرزمینی: این موجودات قادر هستند تا دالانی در زیر زمین حفر کنند و خود را از طریق همین دالان‌ها به خانه هایشان برسانند که موریانه‌هایی که در ایران وجود دارند بیشتر از این نوع هستند.

موریانه‌های چوب خشک: جنس نر و ماده این نوع پس از پرواز آمیزشی که بال هایشان را از دست می‌دهند با یکدیگر از طریق سوراخ‌های روی چوب وارد آن‌ها می‌شوند و به ادامه زندگی در کلنی‌ها می‌پردازند.

موریانه‌های تپه ساز: با توجه به اینکه این گونه از موریانه‌ها قدرت باروری بالایی دارند جمعیت آن‌ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند و این نوع بیشتر در آفریقا و تنها یک گونه آن در بلوچستان ایران وجود دارد.

راه‌های از بین بردن موریانه در خانه:

برای از بین بردن موریانه‌ها راه‌های بسیار زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها بهره بگیرید، ما در ادامه به بیان این راه حل‌ها پرداخته ایم.

خورشید:

اگر نور خورشید نتواند در خانه شما نفوذ داشته باشد شرایط برای موریانه‌ها فراهم می‌آید که خانه شما را خراب کنند، زیرا نور خورشید نقش مهمی در از بین بردن موریانه‌ها ایفا می‌کند بنابراین اجازه دهید تا نور خورشید در سراسر خانه تان گسترده شود.

سیل:

شما می‌توانید برای از بین بردن موریانه‌ها از آب استفاده کنید چنانچه شما باغی دارید می‌توانید در قسمتی که موریانه‌ها تجمع پیدا کرده اند حفاری انجام دهید و داخل آن را پر از آب کنید تا منجر به از بین رفتن موریانه‌ها شود.

نمک:

استفاده از نمک برای از بین موریانه‌ها می‌تواند یک روش طبیعی و موثر باشد. در این روش شما بایستی یک شیشه پر از نمک و آب گرم تهیه کنید (توجه داشته باشید که باید مقدار نمک بسیار زیاد باشد) اکنون یک سرنگ بردارید و آن را از شیشه پر کنید و به مناطقی که موریانه‌ها آسیب وارد کرده اند بپاشید با انجام این کار موریانه‌ها از این آب تغذیه می‌کنند و آب بدنشان را از دست خواهند داد و در نتیجه می‌میرند.

حذف رطوبت:

بایستی تمامی سازه‌های چوبی را خشک نگه دارید، اما اگر حتی ذره‌ای رطوبت به داخل چوب‌ها سرایت کند منجر به هجوم سریع موریانه‌ها خواهد شد.

سرکه و آب لیمو:

سرکه یکی از بهترین موادی است که برای از بین بردن موریانه‌ها و سایر حشرات مورد استفاده قرار می‌گیرد همچنین با اضافه کردن مقداری لیمو به این ماده میتوان به روند از بین بردن موریانه‌ها سرعت بخشید، زیرا لیمو حاوی دی لیمونن است و این ماده قاتل طبیعی حشرات محسوب می‌شود.

برای استفاده از این ماده بایستی یک فنجان سرکه را با نصفه فنجان لیمو ترکیب کنید و آن‌ها را درون یک بطری قرار دهید و به طور مستقیم بر روی موریانه‌ها اسپری کنید. نکته مهم این است که استفاده از این ماده هیچ تهدیدی برای سلامتی خانواده ندارد و می‌توانید به هر مقداری که نیاز دارید در خانه نگهداری کیند.

راه‌های از بین بردن موریانه‌های چوب خشک:

راه‌های زیادی برای از بین بردن موریانه وجود دارد که هر نوع از موریانه‌ها با یکی از روش‌ها تلف می‌شوند در ادامه چگونگی از بین بردن موریانه چوب خشک را بیان خواهیم کرد.

روغن پرتقال:

روغن پرتقال برای از بین بردن انواع حشرات از جمله موریانه‌ها بسیار کاربرد دارد بنابراین شما می‌توانید شکافی در چوب خراب شده ایجاد کنید و مقداری از این روغن را داخل آن بریزید و نتایج را بعد از گذشت دو هفته مشاهده کنید.

البته توجه داشته باشید که روغن پرتقال از آنجایی که از عصاره‌ی پرتقال گرفته شده و در آب قابل حل شدن نیست برای انسان بسیار مضر خواهد بود و نباید به هیچ عنوان توسط انسان مصرف شود در صورت مصرف آن ممکن است از درد‌های شکمی رنج فراوان ببرید و یا چشم و پوستتان را تحریک کند.

برق:

استفاده از برق برای از بین بردن موریانه‌ها ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما یکی از روش‌های موثر در ریشه کنی موریانه‌ها محسوب می‌شود. در این روش نیازی به حفر سوراخ نیست، ولی اگر این کار را انجام دهید نتایج بهتری برایتان خواهد داشت.

نور خورشید:

همانطور که گفته شد نور برای از بین بردن موریانه یک روش قطعی و سریع است، زیرا موریانه‌ها عاشق تاریکی هستند و نور برایشان مضر است ازین رو اگر یک میز و یا صندلی تان آلوده شده است می‌توانید آن را در معرض نور آفتاب و به مدت سه روز قرار دهید.

راه‌های ازبین بردن موریانه‌های زیر زمینی:

برای از بین بردن موریانه‌های زیر زمینی می‌توان از روش‌های متنوع و بسیار زیادی بهره گرفت که ما در ادامه این روش‌ها را بیان کرده ایم.

اسید بوریک:

اسید بوریک یک حشره کس طبیعی است که منجر به از بین رفتن موریانه می‌شود به همین خاطر می‌توانید مناطقی که موریانه‌ها در آن زندگی می‌کنند را با استفاده از این حشره کش اسپری نمایید البته دقت کنید که این ماده قابل استنشاق است و می‌تواند سمی نیز باشد به همین دلیل هنگام استفاده از آن لازم است تا از ماسک و دستکش استفاده کنید.

نماتد ها:

نماتد‌ها گونه از کرم‌ها محسوب می‌شود که به دنبال از بین بردن امثال موریانه‌ها هستند و به شکل اسپری نیز یافت می‌شوند همچنین این کرم‌ها قادر اند در طی ۴۸ ساعت موریانه‌ها را از بین ببرند.

این موجودات تنها بر روی حشرات تمرکز می‌کنند و برای گیاهان ضرری ندارند. پس از تهیه نماتد‌ها بایستی آن‌ها را استفاده کنید، اما اگرچه قصد استفاده از آن‌ها را در همان لحظه نداشتید بهتر است آن‌ها درون یخچال قرار دهید و پس از گذشت یک روز حتما استفاده کنید.

بمب‌های حشرات:

این ماده حاوی مایع حشره کشی است که با ریختن آن روی زمین به سمت‌های دیگر نیز خواهد رفت و موریانه‌ها به محض برخورد با این ماده سمی از بین خواهند رفت. اما با این وجود این ماده سمی قادر به نفوذ در چوب نیست و نمی‌تواند به لانه موریانه‌ها برسد.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما


#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رشت- سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه ناآرامی های اخیر به ابزار فشار برای مداخله در امور داخلی از سوی برخی کشورها تبدیل شده است، گفت: جمهوری اسلامی ملتزم به حقوق ملت است.

8 ساعت پیش

شهردار منطقه ۲۲ از اجرای عملیات رنگ آمیزی خطوط معابر این محدوده غربی تهران خبر داد و گفت: در قالب طرح استقبال از مهر تمامی معابر شهری این منطقه به همت معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۲۲ رنگ آمیزی شده است.

8 ساعت پیش

تهران- وزیر راه و شهرسازی درباره تسهیلات رفت و آمد به قطر در زمان جام جهانی ۲۰۲۲ گفت: در تعداد پرواز و مسافر به قطر محدودیت نداریم، همچنین ایرانیان می‌توانند صبح با کشتی کروز به قطر بروند بازی‌ها را تماشا کنند و شب برگردند.

8 ساعت پیش

ستاره جوان سرخ‌ها در دورترین فاصله ممکن نسبت به ترکیب پرسپولیس قرار گرفته است.

8 ساعت پیش

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرد واکسن ساخته شده (جینئوس) آبله میمون بسیار مؤثر است و از افراد دو هفته پس از تزریق اولین دُز محافظت می کند.

6 ساعت پیش

ستاره پسیانی بازیگر مشهوریه که تریپای باحال زیاد میزنه اما خب مورد پسند همه نیست و اینبار خانوم بازیگر به سراغ یه ساتن برااااق رفت!

8 ساعت پیش

هفته اول سی و پنجمین دوره لیگ برتر هندبال مردان از شنبه نهم مهر با سه دیدار آغاز می‌شود.

7 ساعت پیش

تهران- کلاس‌های درس دانشجویان رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه تهران از شنبه ۹ مهر حضوری برگزار می‌شود.

8 ساعت پیش

لاله مرزبان از بازیگرای جذابیه که این روزا با عکساش حسابی دیده شده اما اینبار تصویر خانوم بدون روسری خیلی مورد توجه قرار گرفت.

8 ساعت پیش

بیشتر...