تیتر برتر |
1 سال پیش

آیا ایران به توافق موقت تن می دهد سایت تیتربرتر TitreBartar com

در مسکو؛

به گزارشتیتربرتر؛برجسته‌سازی «توافق موقت» از سوی رسانه‌های امریکایی در حالی است که نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل روز جمعه اعلام کرده بود که تهران خواهان توافق موقت نیست. نمایندگی ایران همچنین پیشنهاد توافق موقت هسته‌ای از سوی روسیه را تأیید نکرده است.

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «ایران به دنبال یک توافق قابل‌اعتماد، اما در عین حال پایدار است که با وعده‌هایی که در برجام داده شده است، سازگاری داشته باشد و هرگونه توافقی که این دو شرط را تحقق نبخشد، در دستور کار ما قرار ندارد.»

دولت روسیه نیز تاکنون به درخواست‌ها برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخ نداده است.

توافق موقت؛ اسم رمز دولت بایدن

«توافق موقت» را اولین بار «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی بایدن پیش از آغازمذاکرات احیای برجام(۸ آذر) رسانه‌ای کرد و از همان زمان هم با مخالفت سرسخت مقامات ایرانی روبه‌رو شد. از آنجا که «بازگشت به توافق با ایران» یکی از شعارهای انتخاباتی تیم بایدن بود، به نظر می‌رسید که موج‌سواری سالیوان روی توافق موقت در پاییز امسال با هدف فرار از اجرای تعهدات برجامی و در عین حال ثبت دستاوردی نمایشی در چارچوب شعارهای انتخاباتی و همچنین کاهش فشارهای افکار عمومی صورت گرفت.

در حال حاضر نیز که مذاکرات وین به مرحله سرنوشت ساز تصمیمات سیاسی رسیده، شاید تأکید دوباره برخی منابع امریکایی برای توافق موقت با ایران به دلیل ناتوانی واشنگتن برای تصمیم‌گیری نهایی در برابر دوراهی پذیرش بازگشت به تعهدات یا ترک میز مذاکرات است.

یک منبع آگاه به «جوان» گفته است که با توجه به جلسات کارشناسی متعدد در دور هشتم، اکنون بخش قابل‌توجهی از ابهامات متنی و نگارشی و شماری از اختلاف نظرها در خصوص پرانتزهای موجود در متون برطرف شده و در حال حاضر تقریباً تمام موارد باقی‌مانده، موضوعات مهم و دشواری است که حل و فصل آن‌ها نیازمند تصمیم‌گیری سیاسی غرب است. به گفته این منبع آگاه ایرانی، به محض اینکه امریکا تصمیمات لازم را برای رفع مؤثر، قابل‌راستی‌آزمایی و پایدار تحریم‌ها اتخاذ کند، سرعت گفتگوها افزایش می‌یابد و توافق در مدت زمانی کوتاه ممکن خواهد شد. بر این اساس در شرایطی که برای ایران امکان توافق بلندمدت و پایدار وجود دارد، این جای سؤال است که چرا تهران به توافق موقتی تن دهد که همزمان با جلوگیری از توسعه پیشرفت‌های هسته‌ای، سرانجام رفع تحریم‌ها نیز در آن مشخص نیست؟

مذاکرات وین در آستانه رسیدن به نتیجه؟

اگرچه دیروز سیگنال های مثبتی مبنی بر احتمال توافق موقت ایران و آمریکا مطرح شد اما برخی شایعات خبر میدهند که آمریکا به ایران پیغام داده و البته پیغام واشنگتن در تهران در حال بررسی است.

سیگنال های ایران و آمریکا به وین

ان‌بی‌سی اعلام کرده، روسیه به ایران برای یک توافق موقت پیشنهاد داده و آمریکا هم از پیشنهاد روسیه به ایران آگاه بوده است. یکی از منابع آگاه ایرانی در این خصوص گفته است: تهران فقط توافقی دائمی و استوار بر اساس پایه های محکم را می‌پذیرد.

این خبرگزاری همچنین گفته، تیم مذاکره‌کننده آمریکا در وین اخیراً تغییر کرده و «ریچارد نفیو» یکی از اعضای کلیدی آن در حال ترک تیم مذاکره‌کننده است تا نقش متفاوتی را در وزارت خارجه آمریکا برعهده بگیرد. در خبر دیگری هم اعلام شده که امریکا از طریق عراق برای ایران پیامی ارسال کرده و ایران در حال بررسی این پیام است.

سن بازنشستگی چقدر تغییر کرد

بر اساس این گزارش تورم ماهانه ۲.۴ درصد و نقطه به نقطه به ۳۵.۹ افزایش یافته و تورم سالانه با کاهش یک درصدی ۴۲.۴ درصد ثبت شد. بالاترین میزان تورم سالانه نیز برای روغن و چربی ها با ۷۸ درصد و گروه شیر، پنیر و تخم مرغ با ۶۸.۲ درصد ثبت شده است.

با بخشنامه وزارت اقتصاد و پیرو جلسه هفته قبل آقای رئیس جمهور، بانک های زیرمجموعه این وزارت خانه مکلف شدند تسهیلات زیر 100 میلیون تومان افراد حقوق بگیر و مستمری بگیر دارای رتبه اعتباری مناسب (از بانک محل دریافت حقوق خود) را بدون ضامن انجام دهند.

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیقبودجه ۱۴۰۱از اصلاح لایحه دولت دربارهسن بازنشستگیتوسط این کمیسیون و حذف بند «د» تبصره ۲۰ لایحه بودجه مربوط به افزایش مدت خدمت به ۳۲ سال پیش از بازنشستگی خبر داد.

سخنگوی شرکت ملی گاز اعلام کرده، مصرف گاز بخش خانگی و تجاری افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و اکنون ۸۰ درصد گاز تولیدی ایران در این بخش مصرف می‌شود.

معاون فناوری‌های سازمان امور مالیاتی می گوید: تعداد کل مشمولان مالیات بر خودروهای لوکس ۲۷۲ هزار نفر برای ۵۴۷ هزار خودرو در کل کشور هستند که ارسال پیامک را با ارسال برای ۱۵ هزار مشمول آغاز کرده‌ایم و به طور مستمر به این عدد اضافه می‌شود و به زودی برای تمام ۲۷۲ هزار مشمول پیامک ارسال می‌شود.

بخش سخت در وین

دور هشتم مذاکرات ایران و گروه ١+٤ با حضور غیرمستقیم آمریکا با هدف رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان و احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بیش از دو هفته است که به صورت فشرده و جدی در وین، پایتخت اتریش همچنان جریان دارد.مذاکرات وینپس از هفت هفته به مرحله مهم و در عین حال سخت خود نزدیک شده است؛ با وجود برداشته شدن بخش زیادی از پرانتزها؛ موارد باقی‌مانده موضوعاتی هستند که دیگر به تصمیم‌گیری سیاسی در سطح بالا نیاز دارند.پس از حدود دو ماه بخش قابل توجهی از مذاکرات احیای برجام ورفع تحریم‌هادر بخش‌های حقوقی، سیاسی و فنی پیش ‌‌رفته و بسیاری از اختلاف‌‌نظرها درباره پرانتزهای موجود در متون مورد نظر برطرف شده است. طرف‌‌ها درباره اغلب موارد اختلافی، ایده‌ها و پیشنهادهایی را مطرح کرده‌‌اند اما هنوز تا تبدیل شدن این ایده‌ها به متن فاصله وجود دارد. با توجه به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های حداکثری علیه ایران، بخش قابل توجه تسریع در روند مذاکرات و دستیابی به توافق و بازگشت همه طرف‌‌ها به برجام نیازمند آن است که کاخ سفید اقدامات لازم را در راستای رفع تحریم‌ها و ارائه تضمین‌‌ها انجام دهد. به محض اینکه آمریکا تصمیمات لازم را برای رفع موثر، قابل راستی‌آزمایی و پایدار تحریم‌ها اتخاذ کند، سرعت گفت‌وگوها افزایش یافته و توافق در مدت زمانی کوتاه ممکن خواهد شد. مذاکرات در روزهای اخیر در سطوح سیاسی و کارشناسی در چارچوب رایزنی‌‌های دو‌‌جانبه و چندجانبه ادامه داشت و گفت‌وگوها در این هفته نیز ادامه خواهد یافت.

دیدارهای فشرده

در ادامه دور هشتم گفت‌وگوهای وین، روز گذشته نیز دیداری میان علی باقری، مذاکره‌‌کننده ارشد جمهوری اسلامی و انریکه مورا، هماهنگ‌‌کننده گفت‌وگوها برگزار شد.رئیس هیات مذاکره‌کننده کشورمان روز جمعه هم در دیدارهای جداگانه با انریکه مورا، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و میخائیل اولیانوف رئیس هیات مذاکره‌کننده روسیه دیدار کرد. همچنین کشورهای گروه ۱+۴ به اضافه ایران در نشستی مشترک به بررسی آخرین تحولات و نتایج به دست آمده در مذاکرات پرداختند. علاوه بر این روسای روسی و آمریکایی مذاکره‌کننده در وین جداگانه با یکدیگر دیدار کردند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‎های بین‌المللی واقع در وین پس از دیدار با راب مالی در توییتی نوشت: «درباره مسائل عمده باقی‌مانده که باید برای اطمینان‌‌یابی از احیای برجام[توافق هسته‌‌ای] و لغو تحریم‌ها در روند مذاکرات برجام انجام شود، گفت‌وگو کردیم.»به گزارش «ایسنا»، در حالی که مذاکرات در وین به گفته مقامات ارشد آمریکایی و روسای هیات‌‌های مذاکره‌کننده رو به جلو و مثبت ارزیابی می‌شود، همچنان برخی مقامات اروپایی به اعمال فشار نسبت به مذاکرات و به ویژه مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین ادامه می‌دهند.جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنان اخیر خود مذاکرات وین را رو به جلو خواند و گفت الان وقت ترک میز مذاکره با ایران نیست اما در همین حال وزیر امور خارجه فرانسه در دیدار با همتای آلمانی خود مجدد این موضع قبلی خود مبنی بر کند بودن روند مذاکرات را تکرار کرد و گفت ممکن است کندی روند، مذاکرات انجام شده تا اینجای کار را بی‌اثر کند. فشار در راستای تعیین ضرب الاجل برای دستیابی به توافق یا طرح مساله توافق موقت و تسریع در روند مذاکرات در حالی انجام می‌شود که مقامات ایرانی بارها بر این موضع تاکید کرده‌‌اند که «به هیچ‌وجه موضوع توافق موقت در مذاکرات وین مطرح نیست و هیچ گونه ضرب‌الاجلی را برای دستیابی به توافق نمی‌پذیرند.» مذاکره‌کنندگان ایرانی از ابتدای مذاکرات در آذر ماه بر دستیابی به توافقی پایدار و قطعی تاکید و در تمامی روند طی شده و متون مذاکره شده تاکنون بر همین اساس عمل کرده‌اند.

گردآورنده: محسن رضوی#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

قرارداد مرحله دوم محرومیت زدایی برای آبرسانی به ۱۳۵۰ روستا با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) منعقد و در حال انجام است

یک ربع پیش

بررسی موضوعات امروز شامل آمار انتخاب رشته‌کنندگان آزمون کارشناسی ارشد اعلام شد و بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت ۱۴ و ۱۵ خرداد و نحوه حذف اضطراری دروس در دانشگاه آزادو دیگر موارد مشابه که در ادامه به مرور آنها خواهیم پرداخت.

-38 دقیقه پیش

در بسته خبری امروز به بررسی، اخراج دانشجویان به دلیل اعتراض به اجاره‌بهای خوابگاه‌ و سهم معدل در پذیرش نهایی داوطلبان ارشد چقدر است؟ و شرایط متقاضیان انتقال به داخل کشور در دو رشته داروسازی و دندان‌پزشکی و دیگر موضوعات مشابه که به مرور آنها خواهیم پرداخت.

-1 دقیقه پیش

استاندار مازندران در دیدار اخیر خود با سفرا و مسئولان نمایندگی ۱۵ کشور از اعزام هیات‌های تجاری مازندران به کشور‌های منظقه خبر داد

13 دقیقه پیش

فنلاند یکی از اصلی‌ترین کشور‌های ناقض حقوق کودکان از در قاره سبز است.

-3 دقیقه پیش

در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۲ درباره رشد تولید، برنامه‌های مدیریت مصرف صنایع در تابستان اجرا خواهد شد تا ضمن تامین برق پایدار بخش خانگی، آسیبی به تولید در کشور وارد نشود.

یک ربع پیش

کانال ۱۲ عبری از وقوع انفجار شدید در تاسیسات وابسته به وزارت جنگ رژیم صهیونیستی خبر داد.

لحظاتی پیش

یک سناتور آمریکایی به توزیع ناعادلانه ثروت در این کشور اعتراض کرد.

یک ربع پیش

هفته نخست رقابتهای لیگ ملت‌های والیبال از امروز ۱۶ خرداد آغاز می‌شود و تا ۲۱ خرداد ادامه خواهد داشت.

-10 دقیقه پیش

بیشتر...