خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

ثبت ۸۰ درصد آثار تاریخی گردشگری تربت حیدریه در فهرست ملی ایسنا

ثبت ۸۰ درصد آثار تاریخی و گردشگری تربت‌حیدریه در فهرست ملی

ایسنا/خراسان رضویرئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت‌حیدریه گفت: تاکنون در کل شهرستان‌های تربت‌حیدریه و زاوه ۴۵۰ اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده که از این تعداد ۸۰ درصد در فهرست ملی به ثبت رسیده است.

علی محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: آثار شهرستان زاوه شامل  آسباد پطرو، تپه زمان آباد، تپه عمارت، تپه گورکی، تپه گوهر قلعه، تپه سنجدک، تپه سراوبند، تپه خاک تنور، تپه چرخ گله، تپه گور پایین، تپه درخت سرو و آثار شهرستان تربت‌حیدریه  شامل آسیاب بکاول، آب انبار سیوکی، مقبره لاری و سرای امین... است.

وی به اهمیت مرمت و نگهداری آثار تاریخی اشاره کرد و افزود: اکنون ۸ بنای تاریخی با مشارکت مالکان و اداره اوقاف و امور خیریه و سایر نهادهای دولتی شهرستان مرمت و بازسازی شده و ۲ بنا جهت مرمت به بخش خصوصی واگذار شده است.

محمدی بیان کرد: با مشارکت بخش خصوصی زنده نگه داشتن آثار تاریخی تحقق بیشتری پیدا خواهد کرد، در حال حاضر حمام حاج رئیس و رباط کامه جهت مرمت و احیاء در مزایده قرار گرفته است.

وی در ادامه توضیح داد: آب‌ انبار شیر چهار سوق از دیگر جاذبه‌های تاریخی با قدمت بالا است که به دلیل بافت فرسوده از ورودی نامناسبی برخوردار بود اکنون با ورود انجمن‌های میراث فرهنگی احیاء این بافت تاریخی در دستور کار قرار گرفته است، مرمت آثار تاریخی شناسنامه هر منطقه به شمار می‌رود و تاریخ آن شهرستان را زنده می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت‌حیدریه گفت: احیا و مرمت آثار تاریخی و گردشگری در روستاها با همت دهیاران با تامین ۵۰ درصد اعتبار دولتی و ۵۰ درصد مشارکت مردمی انجام می‌شود. در شهرستان تربت حیدریه و زاوه بیش از ۴۵۰ اثر تاریخی، طبیعی، محوطه و تپه تاریخی شناسایی شده وجود دارد که ۸۰ درصد آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...