خبرگزاری میزان |
1 روز پیش

برنامه ساله نوسازی بازسازی ناوگان صیادی کشور resize

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام وزارت جهاد کشاورزی،مختار آخوندیاز تدوین برنامه ۵ ساله نوسازی و بازسازی ناوکان صیادی کشور خبر داد و گفت: بر اساس این برنامه، شناور‌هایی که بیش از ۲۰ سال عمر دارند در اولویت نوسازی و بازسازی و دریافت تسهیلات هستند.

وی افزود: اگر بتوانیم ظرف یک سال ۲۰۰ تا ۳۰۰ فروند لنج را تجهیز و نوسازی کنیم عدد خوبی است.

آخوندی با بیان این که در حال حاضر بزرگترین ناوگان دریایی و بیشترین بنادر کشور مربوط به فعالیت‌های ماهیگیری است، اظهار داشت: ناوگان صیادی با داشتن حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ فروند شناور صیادی شامل ۳۴۰۰ فروند لنج، ۸ هزار فروند قایق و ۱۲۵ فروند کشتی با مالکیت بخش خصوصی و تعاونی، تحت برنامه ریزی، نظارت و مدیریت سازمان شیلات ایران قرار دارد.

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران درباره عملکرد بخش صیادی کشور خاطر نشان کرد: سال گذشته نزدیک به ۱۴۰ هزار صیاد با استفاده از ناوگان ماهیگیری ۷۱۵ هزار تن انواع آبزیان را با روش‌های مختلف از جمله گوشگیر، گرگور، قلاب، لانگ لاین، مشتا، پرس ساین، تور قیفی و ترال میان آبی صید کردند.

وی با اشاره به این که عمده شناور‌های صیادی در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند فعالیت می‌کنند، گفت: نزدیک به ۸۰۰ فروند از شناور‌های ماهیگیری در آب‌های فراساحلی و اقیانوس هند به صید می‌پردازند و تعداد کمی از آن‌ها نیز در آب‌های دریای خزر فعالیت می‌کنند.

آخوندی افزود: سازمان شیلات ایران تلاش دارد با هماهنگی سازمان بنادر و دریانوردی، شناور‌های ماهیگیری را مطابق دستورالعمل‌ها و استاندارد‌های جهانی تجهیز و نوسازی و از تمام ابزار‌ها و تکنولوژی‌های موجود در دنیا استفاده کند تا ماهیگیران با کمترین مخاطره به فعالیت بپردازند.

وی درباره ساخت شناور‌ها و لنج‌های صیادی نیز اذعان داشت: شناور‌های و لنج‌های ماهیگیری تقریبا به صورت کامل در داخل کشور تولید می‌شوند، اما در ساخت برخی کشتی‌ها در کشور محدودیت وجود دارد که خوشبختانه در سال‌های اخیر ساخت کشتی‌های صیادی در داخل نیز روند رو به رشد داشته و برای سرعت بخشیدن به این روند لازم است شناورسازی‌های داخلی ضمن ارتقای کیفیت، دوره ساخت را مدیریت کرده و در زمان کوتاه تری شناور‌ها را بسازند.

آخوندی با بیان این که استفاده از تولیدات داخلی از اولویت‌های سازمان شیلات ایران است، تصریح کرد: این سازمان متولی استفاده و بکارگیری از تولیدات داخلی است و از این رو لازم است شناورسازی‌های داخلی، سازمان بنادر و دریانوردی، بانک‌ها و در مجموع دولت، تمهیداتی را برای ایجاد انگیزه سفارش ساخت محصولات داخلی بیندیشند.

وی گفت: بخشی از شناور‌های کشور عمری بالای ۲۰ سال دارند و از نظر تجهیزات و امکانات صیادی و دریانوردی از وضعیت روزآمدی برخوردار نیستند، از این رو یکی از چالش‌های بخش ماهیگیری کشور تجهیز و نوسازی ناوگان صیادی است.

آخوندی خاطرنشان کرد: در این راستا اجرای طرح تجهیز و نوسازی ناوگان صیادی اجرا می‌شود که منجر به کاهش مصرف سوخت شناورها، به روز شدن تجهیزات و امکانات دریانوردی و صیادی شناورهای، افزایش ضریب ایمنی در سفر‌های دریایی، افزایش کیفیت محصولات صید شده، اصلاح و بهسازی روش صید شناورها، تسهیل در عملیات صیادی و دریانوردی و کاهش مشتقات صید، کمک به حفاظت از محیط زیست دریا، ارتقای بهره وری و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

وی در همین حال اجرای کامل این طرح را منوط به تامین تسهیلات بانکی ارزان قیمت، مدت دار و حمایتی دانست.

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران اظهار داشت: تسهیلات یارانه‌ای برای نوسازی و بازسازی ناوگان صیادی کشور از چند محل پیش بینی شده تا صیادان با اخذ این تسهیلات بتوانند با سیاست‌های سازمان شیلات ایران همسو و در راستای ارزش افزوده صید، شناور‌های خود را بازسازی و روش‌های صید را اصلاح کنند.

وی ابراز امیدواری کرد: ظرف پنج سال و با حمایت‌های بانکی و اعتبارات تخصصی سازمان شیلات ایران، نوسازی و بازسازی ناوگان صیادی انجام شود و علاوه بر ایمنی دریانوردی، هزینه‌های صید کاهش و کیفیت آبزیان صید شده افزایش یابد.

آخوندی در مورد دیگر برنامه‌های سازمان شیلات ایران در حوزه صید و صیادی به افزایش مشارکت تشکل‌های صیادی در اتخاذ تصمیم گیری‌ها در بخش ماهیگیری، جلوگیری از فعالیت‌های صیادی غیر مجاز، توسعه خدمات اجتماعی و حمایتی از جامعه صیادی و کاهش صید ضمنی یا دور ریز اشاره کرد.

وی حفاظت و بهسازی منابع دریایی، کاهش فشار برداشت از آب‌های ساحلی، توسعه و حضور موثر ناوگان‌های صیادی کشور در آب‌های دور و فراساحل، استفاده از مشارکت بهره برداران و ذی نفعان در حفاظت از بازسازی ذخایر آبزیان، توسعه تعاملات و هماهنگی‌های منطقه‌ای و بین الملل سازمان شیلات ایران با سازمان‌های تخصصی و کشور‌های ذیربط در راستای افزایش کارایی مدیریت صید و نقش ایران در ساختار ماهیگیری منطقه‌ای و بین المللی را از دیگر برنامه‌های مهم سال جاری برشمرد.
 
 
  • بیشتر بخوانید:
  • ناوگان صیادی ایران در رتبه نخست غرب اقیانوس هند

 

انتهای پیام/#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

دیروز

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

دیروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

دیروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

دیروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

دیروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

دیروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

دیروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

دیروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

دیروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

دیروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

دیروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

دیروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

دیروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

دیروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

دیروز

بیشتر...