آفت کرم غوزه به مزارع پنبه خسارت وارد کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

آفت کرم غوزه به مزارع پنبه خسارت وارد کرد
اقتصادسبز آنلاین: مدیر عامل صندوق پنبه نیاز سالیانه صنعت نساجی را ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تن پنبه اعلام کرد و گفت: حداقل ۱۰۰ هزار تن نیاز پنبه کشور در سال از طریق واردات تامین می‌شود‌.

اقتصادسبز آنلاین: مدیر عامل صندوق پنبه نیاز سالیانه صنعت نساجی را ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تن پنبه اعلام کرد و گفت: حداقل ۱۰۰ هزار تن نیاز پنبه کشور در سال از طریق واردات تامین می‌شود‌.

به گزارش خبرنگار ما‌، محمد حسین کاویانی، مدیر‌عامل صندوق پنبه، درباره آخرین وضعیت تولید پنبه اظهار کرد: براساس آمارهای کارشناسان از استان های مختلف، ۳۰ هزار تن وش برداشت و تحویل کارخانجات پنبه پاک کنی شده است.
او با اشاره به اینکه ۸۰ درصد وش گلستان برداشت شده است، افزود: در مهرماه بعد از استان گلستان، برداشت در استان خراسان آغاز شد و هنوز هم برداشت در استان اردبیل به انبوه نرسیده است.
کاویانی ادامه داد: با توجه به شرایط خشکسالی به ویژه در مناطق پنبه خیز و عدم دسترسی به آب کافی، تا به حدکافی مزارع آبیاری نشدند که در نهایت عملکرد در حد قابل انتظار نیست.
مدیر عامل صندوق پنبه با اشاره به آفت کرم غوزه که خسارت قابل توجهی به مزارع پنبه وارد کرد، بیان کرد: با شیوع آفت کرم غوزه در مزارع پنبه عملکرد نسبت به سال قبل کاهش یافت به طوری که از ۳۰ هزار تن وش برداشت شده، ۸ هزار تن پنبه محلوج به دست آمده که ۶ هزار تن آن توسط صنایع نساجی خریداری و حمل شده است.

واردات حداقل ۱۰۰ هزار تن پنبه در سال
او قیمت کنونی خرید هر کیلو وش در استان های مختلف بر مبنای کیفیت توسط کارخانجات را ۲۱ تا ۲۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون پنبه محلوج در استان های مختلف ۶۷ هزار و ۵۰۰ تا ۷۴ هزار تومان است‌.

بیشتر بخوانید:نسخه‌ای برای رفع پارادوکس حذف ارز 4200 تومانی

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت واردات پنبه بیان کرد: بنابر آمار تا پایان شهریور حدود ۳۵ هزار و ۶۰۰ تن پنبه وارد کشور شده است، اما هنوز پنبه به عنوان یک کالای تجاری عرضه نشده است که امیدواریم از هفته آینده پنبه تجار برسد.
او با اشاره به اینکه سالیانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تن پنبه مورد نیاز صنعت نساجی است، بیان کرد: سالیانه ۵۰ تا ۶۰ هزار تن از الیاف پنبه در داخل تولید شده و حداقل ۱۰۰ هزار تن کسری نیاز کشور باید وارد شود، از آنجا که کشورهای همسایه شرایط جوی مشابه ما را دارند، از این رو در ۶ ماهه دوم سال واردات پنبه بیشتر است.
کاویانی ادامه داد: کشورهای تولیدکننده پنبه به امر تولید، یارانه می دهند که همین امر موجب شده قیمت در محدوده ۱۴۰ تا ۲۲۰ سنت باشد و در برخی کشورها به دلیل کاهش یک میلیون تنی ذخایر جهانی قیمت به ۲.۲ تا ۲.۶۵ دلار رسیده که همین امر می تواند بر قیمت پنبه داخل اثر بگذارد.
به گفته کاویانی، سال گذشته قیمت هر کیلو پنبه داخلی ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان بود، در حالی که امسال حداقل قیمت ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان است و همواره پیش بینی می شود که با ورود پنبه های خارجی، قیمت کمتر از این نرخ نباشد.
مدیر عامل صندوق پنبه با تاکید بر حمایت دولت از تخم پنبه بیان کرد: از دولت انتظار داریم از تخم‌پنبه که دانه روغنی محسوب می شود، همانند سایر دانه های روغنی حمایت کند به گونه ای که هر امتیازی که به سایر دانه های روغنی داده می شود، به تخم‌ پنبه هم اختصاص یابد تا قدری از واردات روغن کاسته شود.
او در پایان تصریح کرد: در شرایطی که ۹۰ درصد روغن مورد نیاز از طریق واردات تامین می شود، حیف است که این روغن مرغوب از دسترس مردم خارج شود و به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که اگر با قیمت مناسب توسط صنایع روغن کشی خریداری شود، روغن به چرخه خوراک انسانی می رسد که این امر در کاهش واردات تاثیر گذار است. / باشگاه خبرنگاران جوان#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خرید تضمینی دانه روغنی سویا از ۹۰۰۰ تن گذشت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

آب اشتغال دو بحران بزرگ کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

کسانی که به رودبار سفر می‌کنند، بازدید از غار دربند را در برنامه‌ خود قرار می‌دهند. با ما همراه باشید تا با غار دربند رشی در گیلان آشنا شوید.

4 روز پیش

تاجیکستان سرمایه گذاری برای ایرانیان را دشوار کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

زعفران خراسان جنوبی به قیمت تضمینی فروخته نشد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

همکاری وزارت جهاد کشاورزی کمیته امداد امام خمینی ره برای توانمندسازی روستاییان عشایر پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

استاندارد بین المللی زرشک تدوین شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

عملیات کشاورزی مکانیزه در شالیزارهای کشور به ۶۵ درصد افزایش یافت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

بیش از ۳۳ هزار پسته خشک از باغ های استان سمنان برداشت شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

آذربایجانی که نخل ندارد خرما صادر می کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

کتابچه صادرات محصولات کشاورزی به روسیه سوریه رونمایی شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

در این جنگل می‌توانید از رانندگی درمیان تونل رویایی از درختان زیبا لذت ببرید. با ما همراه باشید تا با جنگل دالخانی در رامسر آشنا شوید.

5 روز پیش

قیمت هر کیلو برنج طارم ۴۲ هزار تومان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

افزایش تولید نارنگی هزینه جمع آوری سیب بالاست پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

تولید میلیون تن سیب زمینی در سال زراعی ۱۴۰۰ ۱۳۹۹ پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

بیشتر...