خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

سانتریفیوژ آزمایشگاهی چیست ایسنا

سانتریفیوژ آزمایشگاهی چیست؟

یکی از متداول‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات در آزمایشگاه‌ها ، سانتریفیوژ است.

به گزارش ایسنا بنابر اعلام تجهیزات آزمایشگاهی بهسان، سانتریفیوژ آزمایشگاهی دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز که به آن g-force نیز می‌گویند، اجزای یک ترکیب مانند خون را از یکدیگر جدا می‌کند.

نحوه عملکرد سانتریفیوژ آزمایشگاهی

نحوه کارکرد سانتریفیوژ آزمایشگاهی به شرح زیر است:

یک روتور حول یک محور ثابت توسط یک موتور الکتریکی چرخانده می‌شود. نیروی گریز از مرکز ایجاد شده توسط این چرخش، باعث می‌شود تا مواد با توجه به چگالی ‌هایشان از یکدیگر جدا شوند.

ازجمله مولفه‌های مهم در یک سانتریفیوژ آزمایشگاهی، میتوان به سرعت چرخش که با واحد دور در دقیقه RPM بیان می‌شود و نیروی نسبی گریز از مرکز RCF اشاره کرد.

تفاوت بین سرعت چرخش و نیروی گریز از مرکز نسبی

RPM  مخفف Revolutions Per Minute و به معنای دور در دقیقه است. تولیدکنندگان سانتریفیوژها سرعت آن‌ها را با استفاده از این کمیت مشخص می‌کنند. روتور صرف نظر از اندازه‌ آن، با این سرعت چرخش دارد. اما نیرویی که به محتویات سانتریفیوژ اعمال می‌شود، با توجه به اندازه‌ روتور سانتریفوژ، تغییر می‌کند.

RCF  مخفف Relative Centrifugal Force و به معنای نیروی گریز از مرکز نسبی است و بر اساس ضریبی از g اندازه‌گیری می‌شود و نیرویی است که بر محتویات روتور اعمال می‌شود و ناشی از چرخش روتور است.

در حقیقت RPM به معنای سرعت و RCF به معنای نیرو می باشند و در سانتریفیوژها RCF است که باعث جداسازی محلول‌های آبی می‌شود، نه RPM .

انواع روتورهای سانتریفیوژ آزمایشگاهی

انواع روتورهای سانتریفیوژ آزمایشگاهی که مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : روتور ثابت و روتور زاویه متغیر

درحین گردش دورانی و سریع روتورها در داخل سانتریفیوژ، محفظه های حاوی نمونه به شکل افقی در می آیند که در اینحالت بیشترین نیروی گریز از مرکز تولید می شود. در مواردی این روتورها با زاویه خاصی مثلا ۳۰ یا ۴۵ درجه ثابت قرار می گیرند که در اینصورت آنها را روتور Angel می نامند. روتورهای با قابلیت باز شدن به صورت افقی را روتور Swing Out یعنی بیرون گریز می نامند.

سانتریفیوژ آزمایشگاهی چیست؟

کاربرد سانتریفیوژ آزمایشگاهی

کاربرد دستگاه سانتریفیوژ اغلب در صنایع آزمایشگاهی، پزشکی، صنعتی، کشاورزی، محیط زیست و از این دست می باشد. بسته به نوع و محل کاربردانواع سانتریفیوژ آزمایشگاهیمانند میکرو سانتریفیوژ، سیتو سانتریفیوژ، اولترا سانتریفیوژ، سانتریفیوژ یخچالدار و غیره تقسیم بندی می شوند.

سانتریفیوژ آزمایشگاهی یخچالدار

بسیاری از نمونه‌های آزمایشگاهی نسبت به تغییر دما حساس بوده و تغییر ماهیت می‌ دهند و از آنجایی که سانتریفیوژها نیز به هنگام فعالیت، گرما تولید می‌کنند، عملا سانتریفیوژ کردن این دسته از نمونه‌ها با یک سانتریفیوژ آزمایشگاهی کلاسیک، امکان ‌پذیر نیست.

سانتریفیوژ آزمایشگاهی یخچالدارمی تواند دما را در محفظه‌ سانتریفیوژ ثابت نگه داشته و برای آنالیزDNA  ، RNA ، PCR و پادتن مناسب می‌باشد.

میکرو سانتریفیوژ یا میکروفیوژ آزمایشگاهی

میکرو سانتریفیوژ در مواردی که با حجم های کم و حداکثر دو میلی گرمی سر و کار داریم، مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد میکروفیوژ در آزمایشگاه های تشخیص طبی شامل مواردی همچون رسوب دهی و جدا ساختن مولکول های سلولی از خون های مورد آزمایش، تهیه پلاسما، افزایش غلظت در سلول ها از طریق ایجاد رسوب، جداسازی پروتئین های مربوط به نمونه های مورد آزمایش بیماران و غیره می‌باشد.

اولترا سانتریفیوژ

اولترا سانتریفیوژها مشابه سایر انواع سانتریفیوژها هستند با این تفاوت که سرعت چرخش روتور در این سانتریفیوژها بسیار بالا است، به طوری که گاهی سرعت این سانتریفیوژها به ۲۰۰.۰۰۰ دور در دقیقه هم می‌رسد. اولترا سانتریفیوژها کاربرد گسترده‌ای در تست‌های دقیق آزمایشگاهی دارند.

سیتو سانتریفیوژ (سلول شناسی)

سیتو سانتریفیوژ یا سانتریفیوژهای سیتولوژی برای جدا کردن لایه نازک سلول‌(مانند لایه‌ های سلولی نمونه‌ های مخاط رحمی) از روی اسلایدهای آزمایشگاهی و رسوب دادن آن‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این سانتریفیوژها برای شکستن سلول‌ و مطالعات اجزای سلولی استفاده می‌شود. سانتریفیوژهای سیتولوژی یکی از پرکاربردترین سانتریفیوژها در آزمایشگاههای سلولی، میکروبی، سرولوژی، هماتولوژی و بافت شناسی به شمار می‌آیند.

سانتریفیوژ آزمایشگاهی چیست؟

نکات ایمنی کار با سانتریفیوژ آزمایشگاهی

  • توجه داشته باشید که نمونه‌ها را به صورت درست و متوازن در سانتریفیوژ قرارداده شوند .
  • از روشن کردن دستگاه سانتریفیوژ ، بدون قرار دادن باگت‌ها خودداری کنید.
  • قبل از راه ‌اندازی سانتریفیوژ ، مایعات ریخته شده در داخل روتور را کاملا تمیز و پاک کنید.
  • بعد از اتمام فرآیند سانتریفیوژ ، حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید تا آئروسل ‌ها ته ‌نشین شوند و سپس درب سانتریفیوژ را باز نمایید.
  • در صورت شکستن و یا ترک خوردن لوله‌ نمونه، درب سانتریفیوژ را حداقل تا ۳۰ دقیقه باز نکنید.
  • چنانچه به هنگام سانتریفیوژ کردن یکی از لوله‌ها شکست، قبل از انجام سانتریفیوژ مجدد، باگت ‌ها، آداپتورها و محفظه‌ روتور را از تکه‌های شیشه پاکسازی و تمیز کنید.
  • هر لوله ‌دارای حداکثر ظرفیت پُر کردن است که این حداکثر مقدار معمولاً دو سوم یا ۸۰ درصد حجم کل آن است. هیچ گاه لوله‌ نمونه را بیش از حداکثر ظرفیت خود پر نکنید. با این کار اطمینان حاصل می‌شود که نمونه در هنگام سانتریفیوژ شدن، با درب لوله هیچ تماسی نداشته باشد.

تولیدکننده سانتریفیوژ آزمایشگاهی ایرانی

شرکت آرمان نواندیشان بهسان با نام تجاری بهسان به عنوان اولین تولید کنندهسانتریفیوژ آزمایشگاهی ایرانیدر جهت قطع وابستگی و خودکفایی ، اقدام به تولید انواع سانتریفیوژ آزمایشگاهی با بهترین کیفیت که در آزمایشگاههای سراسر کشور در حال استفاده می‌باشند نموده است. لطفا برای مشاوره و خرید با شماره های ۰۲۱۶۶۱۷۴۲۷۶ و ۰۹۳۷۸۵۰۰۵۵۰ تماس بگیرید. کارشناسان ما در شرکت بهسان آماده پاسخگویی به نیاز و سوالات شما عزیزان می‌باشند.

انتهای رپرتاژ آگهی #‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دستور العمل های مختلفی هم برای تهیه اسموتی های ضد التهاب وجود دارد و مشخص شده که کاملا موثر هستند.

نیم ساعت پیش

این درگیری‌ها پس از شورش داعشی‌های زندانی در داخل این زندان صورت گرفت. گفته می‌شود ۵۰۰۰ داعشی آنجا زندانی هستند.

1 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت که سقف معافیت مالیاتی خانه های لوکس و باغ ویلاهای گران قیمت افزایش پیدا کرد.

1 ساعت پیش

یام تبریک محمدرضا لواسانی به مناسبت گرامی داشت سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا روز زن

2 ساعت پیش

تشکیل اتاق فکر با حضور نخبگان و صاحب نظران در مناطق آزاد با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در دستور کار دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور قرار گرفت.

2 ساعت پیش

برگزیدگان جشنواره سراسری گوهر فاطمی در رشته های "عکاسی، خوشنویسی، شعر و داستان، طراحی، مقاله و پژوهش، نماهنگ و موشن گرافیک، نقاشی کودکان و نمایشگاه آب و آیینه" معرفی و تجلیل شدند.

2 ساعت پیش

در ۹ ماهه امسال ارزآوری محصولات کشاورزی و غذایی به ۳.۹ میلیارد دلار رسیده است.

2 ساعت پیش

شرکت پتروشیمی فن‌آوران در ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۴۰۰ موفق شد با ثبت فروش ریالی بیش از ۶ هزار و ۹۹۳ میلیارد تومانی میزان فروش خود را نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۷ درصد افزایش دهد.

2 ساعت پیش

ركورد ۳ ساله فروش ماهانه شکسته شد؛ شرکت لعابیران در دی ماه ۱۴۰۰ موفق شد، ۹۲۰ تن از محصولات خود را به فروش رساند.

2 ساعت پیش

قرار است در این بازی، بانوان هم در استادیوم حضور پیدا کنند.

2 ساعت پیش

بازسازی و نوسازی کارخانه ایزوگام واقع در شهرک صنعتی اشتهارد موجب شکسته شدن رکورد تولید ماهیانه این کارخانه شد.

3 ساعت پیش

سود خالص شرکت صنایع خاک چینی ایران ۱۳درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافت.

3 ساعت پیش

پیشتر گمانه‌زنی‌هایی درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام و پایان دور هشتم مذاکرات مطرح بود اما پیگیری‌های به عمل‌آمده حاکیست که این موضوع فعلا در دستور کار اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک نیست.

3 ساعت پیش

هم‌وطنان عزیز توجه داشته باشند در صورت دریافت این چنین پیامک‌هایی، عجولانه عمل نکرده و اقدام به ثبت‌نام و ارسال اطلاعات هویتی خود نکنند."

4 ساعت پیش

نیروهای انتظامی و اطلاعاتی شهرستان اردستان با اشراف کامل در کوتاه‌ترین زمان این شخص هتاک را دستگیر کردند و تحویل مراجع قضایی دادند و روانه زندان شد.

4 ساعت پیش

بیشتر...