چطور |
1 سال پیش

کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان فواید اثبات شده معرفی بهترین ها چطور

کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان از سرگرمی‌های جدید و پرطرف‌دار است که بهکاهش استرسورسیدن به آرامشکمک می‌کند. در این مقاله، درباره فواید این کتاب‌ها می‌گوییم و چند کتاب را نیز به شما معرفی می‌کنیم. همراه ما باشید.

راهنمای مطالعهنمایش
فواید کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان
معرفی بهترین کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان
شما بگویید

فواید کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان

۱. رنگ‌ها درد و اضطراب را تا حدی کم می‌کنند

در سال ۲۰۱۸، نتیجه پژوهشی در مجله «The Arts in Psychotherapy» منتشر شد. در این پژوهش، تجربیات ۲۰۰ نفر که به‌سبب بیماری یا برای جراحی در بیمارستان بستری شده بودند بررسی شدند و محققان دریافتند که ۵۰ دقیقه شرکت در جلسه هنردرمانی می‌تواند خلق‌و‌خوی این افراد را بهبودی چشمگیر ببخشد و درد واضطرابآنان را کاهش دهد.

اگر دچار درد یا اضطراب جزئی هستید، فقط ۱ ساعت رنگ آمیزی می‌تواند احساس بهتر و آرامش بیشتری به شما ببخشد. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که کتاب رنگ‌آمیزی جزو فعالیت‌های خودیاری است نه مانند تعامل با هنردرمانگر در طول جلسات هنردرمانی حرفه‌ای.

۲. رنگ‌آمیزی ذهن آشفته را آرام می‌کند

حرکات تکراری رنگ‌آمیزی، بخش‌هایی از کورتکس مغز را درگیر و آمیگدال، مرکز ترس مغز، را آرام می‌کند. البته رنگ انتخاب‌شده هم تأثیر بسزایی دارد. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در مجله Frontiers in Psychology منتشر شد، رنگ‌های سرد مثل آبی و سبزآرامشرا تداعی می‌کنند، در حالی که رنگ‌های گرم مثل قرمز و نارنجی انرژی‌زا هستند.

۳. رنگ‌آمیزی وضعیت خواب را بهبود می‌بخشد

قبل ازخوابچه‌کار می‌کنید؟ کافی است کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان را جایگزین بازی با تلفن همراه، تبلت یا لپ‌تاپ کنید تا دیگر در معرضنور آبیدستگاه‌های الکترونیکی نباشید.

در سال ۲۰۱۶، پژوهشی انجام شد و محققان دریافتند کودکانی که شب‌ها از دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند سخت‌تر می‌خوابند. این کودکان بعد از بیدارشدن هنوز احساس خواب‌آلودگی می‌کردند و این خواب‌آلودگی زمان بیشتری ادامه پیدا می‌کرد. همچنین مدت‌زمان خواب REM این کودکان از سایر کودکان کمتر است. خواب REM برای استراحت و تثبیت حافظه لازم است.

۴. رنگ‌آمیزی کمک می‌کند هنرمند درون خود را پرورش دهید

با این کتاب‌ها می‌توانید خاطرات بد کلاس هنر دوره دبستان را فراموش کنید و آسیب‌های روحی این کلاس‌ها را التیام ببخشید. استفاده از کتاب‌های رنگ‌آمیزی، به‌خصوص آنهایی که طرح‌های پیچیده دارند، مثل این است که هنرمندی بزرگ از شما بخواهد طرح‌های او را رنگ کنید. جوهانا بسفورد (Johanna Basford)، خالق کتاب رنگ‌آمیزی باغ اسرارآمیز، معتقد است کسانی که کتاب‌های او را رنگ می‌کنند به‌اندازه او خلاق هستند.

۵. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان ذهن را رها می‌کند

لحظاتی که ذهن رهاست، ایده‌های غیرمنتظره پیدا می‌شوند و نبوغ درونی فرد شکوفا می‌شود. بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، گنجاندن بازی در برنامه روزانه حواس بیماران را پرت می‌کند و باعث می‌شود استرس و اضطرابشان کمتر شود.

۶. رنگ‌آمیزی خستگی ناشی از تصمیم‌گیری را برطرف می‌کند

شاید برایتان پیش آمده باشد که برای انجام کاری به‌ظاهر ساده مثل خرید ماست وارد فروشگاه شوید و ناگهان هجوم سؤالات باعث استرس شما شود: ماست چه شرکتی را بخرم؟ چند درصد چربی داشته باشد؟ چه طعمی بهتر است؟

روان‌شناسان این حالت راخستگی تصمیم‌گیری(Decision Fatigue) می‌نامند. رنگ‌آمیزی ذهنی را رها می‌کند که درگیر انتخاب از بین گزینه‌های متعدد شده است و فرد فقط ۲ معضل پیش روی خود می‌بیند: کدام صفحه؟ چه رنگی؟

۷. رنگ‌آمیزی احساسات را برمی‌انگیزد

رنگ‌آمیزی می‌تواند جادویی‌ترین احساسات را تداعی کند. خب چطور باید شروع کرد؟ یک کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان انتخاب کنید که مضمونش برای شما معنی‌دار باشد و سپس رنگ‌های دلخواهتان را انتخاب کنید. نیازی به رعایت اصول و قوانین نیست. اگر دوست دارید خورشید آبی و درختان نارنجی متالیک باشند، به میل خود آنها را انتخاب کنید!

۸. با کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان دیرتر پیر می‌شوید

رنگ‌آمیزی باعث می‌شود که به‌رغم گذر زمان و افزایش سن، زبردست باقی بمانید. سعی کنید افرادی را پیدا کنید که در کنار هم رنگ‌آمیزی می‌کنند و اگر نتوانستید گروهی پیدا کنید، خودتان یک گروه بسازید. افرادی با پیوندهای اجتماعی قوی، شادی و سلامت بیشتری در زندگی دارند.

۹. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان قید و بندی ندارد

نترسید و از خط‌ها بیرون بزنید! هیچ‌کس نگفته که رنگ‌آمیزی شما باید طور خاصی باشد. می‌توانید تمیز یا درهم و شلوغ رنگ‌آمیزی کنید و این یکی از مزیت‌های آرامش‌بخش کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان است. خراب‌کردن رنگ‌آمیزی این کتاب‌ها به راحتی ممکن نیست و حتی اگر هم خراب کنید، پیامدی ندارد.

۱۰. رنگ‌آمیزی حواس انسان را پرت می‌کند

این عمل ساده توجه انسان را از خودش و تمام چیزهایی که او را تحت‌فشار قرار می‌دهند دور می‌کند و فرد مشغول کاری می‌شود که در آن لحظه در حال رخ‌دادن است. بنابراین می‌توان رنگ‌آمیزی را نوعی تمرینمراقبهدانست.

معرفی بهترین کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان

در ادامه تعدادی از بهترین کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان را معرفی کرده‌ایم. بنشینید، استراحت کنید و از کمی خلاقیت لذت ببرید!

۱. کتاب ذهن‌آگاهی با رنگ‌آمیزی

ذهن آگاهی با رنگ‌آمیزی یک کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان

نویسنده:اما فارارونز
مترجم:سپیده بخت
ناشر:مهرسا
تعداد صفحات:۱۰۴

کتاب «ذهن‌آگاهی با رنگ آمیزی» سنت قدیمی مدیتیشنذهن‌آگاهیرا با محبوبیت روزافزون کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان در هم می‌آمیزد و نشان می‌دهد هر فعالیتی که به‌درستی انجام شود می‌تواند تمرین خوبی برای تمرکز حواس باشد.

اما فارارونز در این کتاب، ۷۰ الگوی پیچیده و فریبنده را با مهارت تصویرگری کرده است تا آگاهانه مسیر خود را به‌سمت آرامش رنگ‌آمیزی کنید. اگر از طرح‌های پیچیده کتاب‌های دیگر خسته شده‌اید و فکر می‌کنید طرح انواع گل و برگ و پروانه و پرنده در کنار امواج غلتان و طرح‌های کالیدوسکوپیک آرامش‌بخش چاره کار شماست، این کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان را تهیه کنید.

۲. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان قهوه

قهوه صبحامه فرانسوی یک کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان

نویسنده:نیک اسنلز
مترجم:پریا بیهق
ناشر:حوض نقره
تعداد صفحات:۸۰

کتابی که بدونکافئینآرامش می‌بخشد! اگر عاشق قهوه هستید و از نوشیدنش لذت می‌برید، خود را به یک فنجان قهوه داغ و رنگ‌آمیزی دانه‌های عربیکای این کتاب دعوت کنید. طرح‌ها چنان متنوع هستند که اصلا مهم نیست مبتدی هستید یا حرفه‌ای. به هر حال طرحی پیدا می‌کنید که با سلیقه و مهارت شما جور باشد.

۳. سه‌گانه رنگ آمیزی بزرگسالان هری پاتر

سه‌گانه رنگ آمیزی بزرگسالان هری پاتر

نویسنده:جانل وانگر
ناشر:سبزان
تعداد صفحات:جلد اول ۸۲، جلد دوم ۸۰، جلد سوم ۸۳

زنجیر خلاقیت را باز کنید و با این کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان به دل یکی ازمحبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماسفر کنید و جانی دوباره به شخصیت‌های این مجموعه محبوب ببخشید. این کتاب‌ها پر از تصاویر پیچیده و طرح‌های استادانه هستند که در طول ساخت فیلم‌های هری پاتر به کار رفته‌اند و در نهایت ظرافت ما را به کاوش در قلعه هاگوارتز، جنگل ممنوعه و رنگ‌آمیزی دنیای جادوگران دعوت می‌کنند.

۴. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان اقیانوس گمشده

اقیانوس گمشده

نویسنده:جوهانا بسفورد
مترجم:منیژه ابهری
ناشر:نیلفام
تعداد صفحات:۶۴

جوهانا در این کتاب از علاقه‌مندان به رنگ‌آمیزی دعوت می‌کند که دنیای سحرآمیز اعماق دریاها را کشف کنند. صفحات کتاب صحنه‌های زیبایی از انواع ماهی‌های عجیب‌و‌غریب، صخره‌های مرجانی، کشتی‌های غرق‌شده، گنج دزدان دریایی را به تصویر می‌کشند.

۵. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان جنگل اسرارآمیز

نویسنده:جوآنا بسفورد
مترجم:ماریانا وظیفه‌دان
ناشر:ذهن آویز
تعداد صفحات:۹۶

این کتاب شکوه طبیعت سبز را به بهترین شکل ممکن جشن می‌گیرد. دلیل مهم‌ محبوبیت این کتاب، صفحات باکیفیت و چاپ فوق‌العاده‌اش است. مدادرنگی‌ها را در دست بگیرید و در دل جنگل سفر کنید و در این میان ۹ نماد مخفی را پیدا کنید تا به‌کمک آنها بتوانید قفل در قلعه را باز کنید و به گنجینه پنهان دست یابید.

۶. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان سفر به دور دنیا

کتاب رنگ‌آمیزی سفر به دور دنیا

نویسنده:استیو ام. سی دونالد
ناشر:سبزان
تعداد صفحات:۹۶

طرح‌های این کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان جذاب شامل مناظر هوایی از شهرهای واقعی دنیاست. هنر دست استیو مک‌دونالد که به‌زیبایی و با جزئیات روی کاغذ نشسته است، چشم‌اندازهایی زیبا از نیویورک و لندن وپاریسگرفته تااستانبول، توکیو، ملبورن، ریو و آمستردام را به تصویر می‌کشد.

۷. کتاب رنگ‌آمیزی سریال بازی‌ تاج‌ و‌ تخت

کتاب رنگ‌آمیزی سریال بازی‌ تاج‌ و‌ تخت

نویسنده:جورج آر آر مارتین
مترجم:نیلوفر امن زاده
ناشر:حوض نقره
تعداد صفحات:۱۱۰

این کتاب رنگ‌آمیزی بی‌نظیر که بیش از ۴۵ تصویر زیبا دارد می‌تواند هدیه‌ای عالی برای طرف‌داران مجموعه «نغمه یخ و آتش» جورج آر.آر مارتین وسریال «بازی تاج و تخت» باشد.

۸. کتاب رنگ‌آمیزی ماندالا برای کسب آرامش و تمرکز

کتاب رنگ‌آمیزی ماندالا

نویسنده:آلبرتا هاچینسون
مترجم:راحله گرجی
ناشر:سبزان
تعداد صفحات:۱۵۲

هاچینسون در این کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان با تصاویر زیبایی از ماندالاها ما را به سفری عرفانی می‌برد! ماندالا نماد صلح، خرد و جهان است و تعادل، ترکیب هندسی و الگوهای رنگارنگش فارغ جهت‌گیری معنوی فرد، به او آرامش می‌بخشد.

عنصر اصلی این کتاب، الگوهای پیچیده است که وقتی رنگ می‌شوند، بی‌نهایت آرامش‌بخش می‌شوند. هدف طراحی این کتاب الهام‌بخشیدن به قدرتخلاقیتانسان‌ها بوده است و مجرایی برای خروج استرس باز می‌کند.

۹. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان زیبایی وحشت

کتاب رنگ آمیزی زیبایی وحشت

نویسنده:آلن روبرت
مترجم:سارا فروغی اصل
ناشر:سبزان
تعداد صفحات:۹۶

مدادرنگی‌های قرمز خود را آماده کنید! آلن رابرت ستاره موسیقی راک، از طرف‌داران ژانر وحشت دعوت می‌کند هنرمند درون خود را بیابند. صفحات این کتاب را که ورق بزنیم، با هجوم سرهای بریده، هیولاها، سلاح‌های مرگبار و اسکلت‌های قدیمی روبه‌رو می‌شویم که در نگاه اول بسیار وحشتناک هستند. زامبی‌ها، لانه‌های قاتلان سریالی و اتاق‌های وحشتناک را ببینید، با رنگ بهشان جان ببخشید و از هنر خود لذت ببرید.

شما بگویید

احتمالا بزرگسال خیلی خوش‌ذوقی هستید که تا انتهای این مقاله ما را همراهی کرده‌اید. حالا شما بگویید نظرتان درباره کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان چیست. تا به حال امتحانش کرده‌اید؟ به‌نظرتان این کتاب‌ها چقدر آرامش‌بخشند؟#‌توسعه_فردی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زبان چینی از زبان‌هایی است که ظاهر ترسناکی دارند و بسیاری از زبان‌آموزان سراغش نمی‌روند. آیا این زبان واقعا به‌اندازه ظاهرش ترسناک است؟

3 ماه پیش

تاثیر ژنتیک بر شخصیت ما چقدر است؟ آیا ویژگی‌های شخصیتی ناشی از ژنتیک است، هنگام تولد با آنها زاده می‌شویم و قادر به تغییر خودمان نیستیم؟

2 ماه پیش

حافظه شنیداری صداها را به مدت ۲ تا ۴ ثانیه ذخیره می‌کند که بعدا به حافظه کوتاه یا بلند مدت منتقل می‌شوند. حاظفه شنیداری چطور معجزه می‌کند؟

2 ماه پیش

مشغله‌های زیادی دارید و معمولا وقت نمی‌کنید به همه آنها رسیدگی کنید؟ سریع‌تر کارکردن بهترین روش رسیدگی به تمام کارها و مشغله‌های روزانه است. انجام سریع‌تر

3 ماه پیش

آن دسته از ویژگی‌های شخصیت کاردینال به شمار می‌روند که غالب‌ترین ویژگی‌ها هستند، اما نادرترین آنها نیز به‌ شمار می‌روند.

2 ماه پیش

رابطه‌ای که در محیط کار با همکاران ایجاد می‌کنیم،‌ بخش ضروری و مهمی از کار ماست. بدون این رابطه کارکردن و انجام‌دادن وظایف شغلی برای ما ممکن نیست، چراکه

2 ماه پیش

بعضی از زبان‌ها همچون زبان کره‌ای در واقع آسان‌اند و فقط ظاهری گول‌زننده دارند، زبان ژاپنی چطور؟ آیا واقعا سخت است؟

2 ماه پیش

از رمان و داستان‌های تأثیرگذار تا کتاب‌های خودیاری، بهترین کتاب هایی که درس زندگی میدهند را به شما معرفی می‌کنیم.

2 ماه پیش

جک کرواک از نویسنده‌های پیشرو و رادیکال دهه ۵۰ میلادی آمریکا بود که تأثیر زیادی بر نویسندهای نسل خود و نسل بعد از آن داشت. زندگی کوتاه و پرفرازونشیب او پر

3 ماه پیش

بیشتر...