خبرگزاری ایسنا |
۲ هفته پیش

بهانه جویی برای اثبات ادعاهای غیر واقعی ایسنا

بهانه جویی برای اثبات ادعاهای غیر واقعی!

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی امروز نسبت به اظهارات علی اکبر صالحی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی واکنش نشان داد و ایران را به عدم شفافیت در برنامه هسته‌ای متهم کرد که بر اساس گزارش‌های رسمی منتشر شده از سوی آژانس، ایران رکوردار تعداد بازدیدها و بازرسی‌های آژانس از سایت‎‌ها و تاسیسات هسته‌ای خود به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، نورنیوز در مطلبی با این عنوان اظهارات مغرضانه اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران را بررسی کرده که در ادامه می‌توانید بخوانید:

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز در نشستی که در شهر دبی برگزار شد با بیان اظهاراتی مغرضانه و جهت دار ضمن اشاره غیرمستقیم به صحبت‌های علی‌اکبر صالحی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران و البته بدون بردن نامی از او، مدعی شد که ایران درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود شفافیت ندارد.

علی اکبر صالحی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران چند روز قبل در گفت‌وگویی تلویزیونی در پاسخ به سوالی پیرامون توانمندی کشورمان در زمینه ساخت سلاح هسته‌ای گفت: «ما همه آستانه‌های علم و فناوری هسته‌ای را داریم. من یک مثال می‌زنم دیگر آن را خودتان برداشت کنید؛ یک خودرو چه می‌خواهد؟ شاسی می‌خواهد، موتور می‌خواهد، فرمان می‌خواهد، جعبه دنده می‌خواهد، شما بگو جعبه دنده ساختی؟ می‌گویم بله. موتور ساختی؟ بله ولی هر کدام برای کار خودشان است.»

گروسی با برداشتی عجیب از صحبت‌های علی اکبر صالحی ایران را به عدم شفافیت متهم کردو گفت: به تازگی در جاهای مختلف از جمله در ایران خیلی راحت درباره سلاح‌های هسته‌ای صحبت می‌شود. یک مقام بلندپایه ایران گفت که ما همه اجزا را داریم فقط روی هم سوار نشده‌اند.

اگرچه گروسی به نام علی‌اکبر صالحی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران اشاره‌ای نکرد اما مدعی شد که همه چیزهایی [که درباره ایران می‌گویم] واقعیت هستند. ما در اینجا دستور کار سیاسی نداریم. ایران می‌تواند برنامه هسته‌ای نیروگاهی داشته باشد اما باید سیستم بازرسی متناسب با آن را بپذیرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی در ادامه با این ادعا که ایران رویه عدم پاسخ دهی و عدم همکاری با آژانس را در پیش گرفته است، گفت: لازم است به بازرس‌های ما اجازه ورود به ایران داده شود.

گروسی در حالی در اظهارات خود و در بیان نحوه تعامل ایران با آژانس از کلید واژه‌هایی نظیر «همکاری ناکافی» و «عدم پاسخگویی» استفاده می‌کند که بر اساس گزارشهای رسمی منتشر شده از سوی آژانس، ایران رکوردار تعداد بازدیدها و بازرسی های آژانس از سایت‎‌ها و تاسیسات هسته ای اش به شمار می رود.

«رافائل گروسی» چندی قبل نیز با بیان اظهاراتی مشابه گفت؛ ایران در حال تنبیه این نهاد بین‌المللی بابت اقداماتی است که آمریکا و کشورهای اروپایی مرتکب شده‌اند.

وی با اشاره باینکه ایران آژانس را بابت اقدامات دیگران گروگان گرفته است مدعی شد؛ جمهوری اسلامی ایران همکاری با آژانس را به صورت بی‌سابقه‌ای محدود کرده است.

ایران بدلیل رفتارها و اظهارات غیر مستند، سیاسی و پیروی آژانس از استانداردهای دو گانه در قبال برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران نسبت به رویه غیر فنی و خارج از قواعد قانونی آژانس هشدار داده و این رفتارها را خارج از حیطه وظایف قانونی این نهاد بین المللی و تعهدات پادمانی ایران عنوان کرده است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس: جامعه ما همواره با تهدیدات بسیار زیادی از طرف مستکبرین جهان مواجه بوده است و ایستادگی و جهاد تبیین توسط خانواده‌های شهدا باطل‌السحر تهدیدات و توطئه‌های دشمن است.

7 دقیقه پیش

استاندار بوشهر از توسعه طرح‌های راهسازی در محورهای مختلف مواصلاتی استان خبر داد و گفت: طول باند دوم محور دالکی به کنارتخته 18 کیلومتر است که با تکمیل این باند، مسیر 29 کیلومتری کنونی 10 کیلومتر کوتاه‌تر می‌‌شود.

5 دقیقه پیش

رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر با سفر به دوحه خواستار تقویت همکاری نظامی کشورش با قطر شد.

5 دقیقه پیش

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همزمان با روز درختکاری سه اصله نهال کاشتند و پس از آن با اشاره به انتخابات اخیر فرمودند: حضور مردم در انتخابات 11 اسفند یک جهاد بود.

7 دقیقه پیش

کارگروه شرکت های خودرویی و سرمایه گذاری استان قزوین در 25 اطلاعیه رسمی خود از پرداخت مطالبات 504 نفر از مالباختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین خبر داد.

7 دقیقه پیش

متخصصان حوزه سلامت تاکید می‌کنند که ایران هنوز جزو کشورهایی نیست که با سونامی سرطان مواجه شده باشد و با اصلاح سبک زندگی، تغذیه سالم و ورزش منظم می‌توان از ابتلا به نیمی از سرطان‌ها پیشگیری کرد.

6 دقیقه پیش

علی‌رغم اینکه جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی به‌دلیل غیبت تعداد زیادی از نمایندگان لغو شد، هیئت رئیسه تنها اسامی 62 نفر از آنها را اعلام کرد و عضو دیگر هیئت رئیسه نیز به خبرنگار تسنیم گفت که مابقی افراد مرخصی استعلاجی گرفته بودند.

6 دقیقه پیش

آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی اعلام کرد که اسرائیل کارمندان این آژانس را به بدترین شکل ممکن شکنجه کرده تا از آنها درباره همکاری با حماس اعتراف اجباری بگیرد.

7 دقیقه پیش

فرمانده کل انتظامی با بیان اینکه جرایم رانندگی اکنون بازدارندگی ندارند، گفت: از دولت تقاضا داریم تا مبلغ تمامی جرائم رانندگی افزایش پیدا کند.

7 دقیقه پیش

بیشتر...