نخست وزیر اسلواکی پس از سوءقصد روز گذشته در وضعیت وخیمی قرار دارد all tv logo

نخست وزیر اسلواکی پس از سوءقصد روز گذشته در وضعیت وخیمی قرار دارد
بین‌المللاروپا و آمریکا

معاون نخست وزیر اسلواکی می‌گوید نخست وزیر این کشور پس از سوء قصدی که تمام اسلواکی را شوکه کرده و واکنش‌های بین‌المللی را برانگیخت، در وضعیت «بسیار وخیمی» قرار دارد.

به گزارش الجزیره، رابرت فیکو ۵۹ ساله که نخست وزیر اسلواکی است، روز گذشته پس از خروج از یک جلسه دولتی در شهر «هندلوا» ۵ گلوله خورد و چندین ساعت تحت عمل جراحی قرار گرفت.اکنون رابرت کالیناک، معاون وی می‌ید پزشکان در طول شب موفق شدند که وضعیت او را تثبیت کنند، اما به دلیل پیچیدگی جراحات، وضعیت او هنوز «وخیم» است و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شود.

گفته شده مهاجم یک نویسنده و نگهبان امنیت سابق است که ۷۱ سال دارد. وزیر کشور اسلواکی می‌گوید مظنون به تنهایی تلاش برای ترور نخست وزیر را انجام داده و پیش‌تر نیز در تظاهرات ضد دولتی شرکت کرده است. او می‌گوید این اقدام با انگیزه «سیاسی» صورت گرفته است.

همتایان اروپایی فیکو، از جمله اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، این حمله را محکوم کرده و برای او آرزوی بهبودی کامل کردند.

اسلواکی که ۵.۴ میلیون نفر جمعیت دارد، در سال‌های اخیر شاهد بحث‌های سیاسی قطبی بوده است؛ از جمله انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته که به فیکو کمک کرد تا کنترل خود را بر قدرت بیشتر کند.

مترجم: زهرا نجفی

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللاروپا و آمریکا#‌اخبار_بین_الملل منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پزشکیان در شبکه اجتماعی ایکس به احتمال انصراف زاکانی کنایه زد.

1 ساعت پیش

رونالدو به سرعت به ۴۰ سالگی نزدیک می‌شود و مسئله بازنشستگی او دغدغه خیلی از هوادارانش شده است اما خودش هنوز تصمیم قطعی در این مورد نگرفته و تا زمانی که جسم و روحش یاری کند به بازی ادامه خواهد داد.

یک ربع پیش

ام المصائب ایران و ریشه همه دردهای مردم ایران است که گروهی خود را یا جای خدا می پندارند یا جای مردم و با این توهم، خود را مالک سرنوشت مردم ایران می دانند و محق و مختار برای هر گونه تصمیم گیری برای آنها!

نیم ساعت پیش

حسین انتظامی از کارشناسان میزگردهای فرهنگی صداوسیما به برخی رفتارهای کاندیداها کنایه زد.

1 ساعت پیش

در هفته گذشته کاشمر استان خراسان رضوی با زمینلرزه‌هایی به بزرگای ۵، ۳.۸، ۲.۵ و ۲.۷ و رباط کریم استان تهران با زلزله‌ای به بزرگای ۳ لرزیدند، ضمن آنکه در استان کرمان ۴ زمینلرزه بین ۳.۱ تا ۳.۹ رخ داد.

1 ساعت پیش

یک کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: سکان مدیریت کشور و به تبع آن مدیریت سیاست‌خارجی را باید به کسی سپرد که نسبت به پیچیدگی‌ها و این شرایط سخت در سطح بین‌المللی و در سطح داخلی آگاه باشد و بتواند از تهدیداتی که می‌تواند این وضعیت برای کشور داشته باشد بکاهد.

یک ربع پیش

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست به دولت چهاردهم پیشنهاد داد مدیریت یکپارچه منابع زیستی کشور، توجه به محیط زیست به عنوان یک مساله مهم و کلان، فرهنگسازی در این زمینه و جلب مشارکت مردم برای حفاظت از آن را در دستورکار قرار دهد.

1 ساعت پیش

ملی‌پوش سابق والیبال ایران گفت: عدم شناخت پائز نسبت به بازیکنان ضربه سنگینی به والیبال ایران وارد کرد. او همیشه از شکست‌ها فرار می‌کرد و آنها را در زمین بازیکنان می انداخت.

نیم ساعت پیش

بیشتر...