خبرآنلاین |
1 روز پیش

ماجرای بزرگ ترین آزمایش خون برای تشخیص بیش از 50 سرطان خبرآنلاین

ماجرای بزرگ ترین آزمایش خون برای تشخیص بیش از 50 سرطان

خراسان نوشت: بر اساس پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، شیوع سرطان در کشورهای توسعه یافته تا سال 2025 ، 45 درصد افزایش خواهد یافت.

 این موضوع تمام تحقیقات را در خدمت تشخیص زودرس سرطان درآورده  است، از جمله آزمایش‌ روی دستگاه تنفس و بهره وری از هوش مصنوعی برای تسریع روند درمان ! در این میان پژوهش ها درباره روشی برای تشخیص سریع تر انواع سرطان و درمان آن به مراحل پایانی خود نزدیک شده که می تواند تحولی بزرگ در عرصه مقابله با این بیماری مهلک باشد . ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید:

 تازه ترین تحقیقات در حال انجام

به گفته متخصصان آزمایش خون می تواند به کشف سریع و آسان انواع سرطان منجر شود .به گزارش

 «بی بی سی»،  تیم محققان می گوید که بیش از ۹۹ درصد نتایج مثبت این آزمایش دقیق بوده، اما آن ها باید مطمئن شوند که آزمایش هیچ موردی را جا نمی گذارد تا باعث اطمینان خاطر کاذب نشود.نتایج این مطالعه در ماهنامه «تاریخچه تومورشناسی»  (Annals of Oncology) دانشگاه آکسفورد چاپ شده است.در لندن، سالانه بیش از 166 هزار نفر براثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست می‌دهند. بر اساس گزارش NHS ، بیمارانی که سرطان آن‌ها در مراحل اولیه تشخیص داده می شود ، معمولاً بین 5 تا 10 برابر بیشتر از دیگران، شانس زنده ماندن دارند.   در بریتانیا آزمایش خون  برای کشف علایم سرطان‌هایی که در مراحل اولیه قابل تشخیص نیستند در حال اجراست. این آزمایش می‌تواند موفقیت مهمی در تشخیص سرطان باشد و دانشمندان معتقدند می‌تواند احتمال زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان را به شدت افزایش و هزینه درمان را کاهش دهد. «آماندا پریچارد» ، مدیر اجرایی NHS ، در بیانیه ای ،این آزمایش خون را روشی سریع و ساده برای آغاز  تحول بزرگ  در تشخیص و درمان سرطان در سراسر جهان می‌داند.

 تشخیص اولین نشانه های سرطان

 برای افرادی که خود یا نزدیکانشان با این بیماری دست و پنجه نرم کرده‌اند این که یک آزمایش خون ساده بتواند اولین علایم  سرطان را تشخیص دهد  رویایی است که به واقعیت بدل شده   . در همین باره با رئیس یکی از بزرگ‌ترین انجمن‌های انکولوژی گفت و گو کردیم تا ما را در جریان جدیدترین روش‌های درمانی سرطان قرار دهد:

دکتر فاطمه ورشویی متخصص رادیو انکولوژی و رئیس مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی

 امام رضا (ع) ضمن اشاره به پیشرفت‌های وسیع در زمینه تشخیص و درمان سرطان به خبرنگار سلامت  می‌گوید: «سرطان رشد بی‌رویه‌ سلول‌هاست که می‌تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد، در همان محل ایجاد بیماری ‌کند یا با دست اندازی به بافت‌های مجاور یا دوردست (که به اصطلاح به آن متاستاز می‌گوییم) به سمت سایر نقاط بدن حرکت کند.»  این متخصص در ادامه می‌گوید: « مبهم بودن علایم سرطان از دیرباز سنگی بر سر راه درمانش بوده علاوه برآن مجموعه‌ای از عوامل دربروز این بیماری نقش دارند که گاه شناخته شده نیستند و ممکن است فرد مدت‎ها بدون علایم با این بیماری درگیر باشد.»

 امید به روش‌های درمانی پیشرفته

دکتر ورشویی ضمن اشاره به این مهم که تشخیص زودرس سرطان به روند درمان سرعت می‌بخشد و شانس درمان را افزایش می‌دهد می گوید: « هم اکنون برای برخی از سرطان‌ها تست‌های غربالگری داریم که  ارزان،  در دسترس و دارای قدرت تشخیص بالا هستند ازجمله آن‌ها می‌‍ توان به «تست مامو گرافی» اشاره کرد که احتمال ابتلا به سرطان سینه را تخمین می‌زند. این تست در جوامع غربی برای زنان بالای 50 سال و در ایران به‌علت پایین بودن سن ابتلا از 40 سالگی به صورت سالانه انجام می‌شود و در آن امکان مشاهده توده‌های غیرقابل لمس به صورت دقیق وجود دارد.»او ضمن ذکر این موضوع می‌افزاید: « نداشتن چنین تستی با دقت بالا برای سایر انواع سرطان‌ها محققان را به کشف روش‌هایی جدید وا داشته است. یکی از این روش‌ها بررسی سلول‌های آزاد در خون است (سلول‌های سرطانی امکان ورود و شناور شدن در خون‌را دارند) که در آن تغییرات ژنتیکی یا اپی ژنتیکی با تکنیک‌های خاص و تخصصی شناسایی و بررسی‌ می‌شود.  مقالات و تحقیقات نوین حول محور تشخیص زودرس سرطان می‌چرخد و حتی قادر است امکان ابتلا به این بیماری را در آینده برای فرد پیش‌بینی کند یا قبل از بروز هرگونه علامتی نشان دهد فرد چقدرمستعد ابتلاست.» دکتر ورشویی  اضافه می‌کند: «داروهایی که برای درمان سرطان تجویز می کنیم  روی مجموع سلول های نرمال و سرطانی فرد تاثیر می‌گذارد که عوارضی را برای فرد به دنبال دارد.  امروزه شیوه‌های درمانی به طور انتخابی(تارگت تراپی)  عمل می‌کنند طوری که تنها  سلول سرطانی مد نظر راشناسایی و منهدم می‌کنند.»او ادامه می‌دهد: «ایمونوتراپی یکی دیگر از روش‌هاست که در آن سیستم ایمنی به منظور بالابردن کارایی تقویت می‌شود.»رئیس مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی بیمارستان امام  رضا(ع) ضمن این مقدمه که تجویزرژیم غذایی مشابه در افراد مختلف وابسته به ژنتیک آن‌هاست و پاسخ مثبت ویکسانی ندارد ‌اضافه می‌کند: « به طور کلی روش‌های درمانی جدید مبتنی بر فرد و با بررسی ژنوتایپینگ ( فرایند تعیین تفاوت‌های ژنوتیپی) تعریف می‌شود. این‌که بدن فرد به کدام دسته‌ از داروها مقاوم است و به کدام داروها واکنش نشان می‌دهد می‌تواند پروتکل درمانی منحصر به فرد هر شخص را برایمان آشکار کند.»

 دومین علت مرگ و میر

حدود ۷۰ درصد کل موارد سرطان در جهان، در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌ افتد. بر اساس گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»،  182 در هر 100 هزار نفر است. این درحالی است که نرخ بروز سرطان در ایران بیش از 149 در هر 100 هزار نفر است.دکتر ورشویی ضمن رد ادعای وقوع سونامی سرطان در ایران خاطر نشان می کند: «میزان بروز و موارد جدید ابتلا در ایران  نسبت به سایر کشورها تفاوت چشمگیری ندارد به طور کلی نمودارسرطان در جهان میل به صعود دارد و ما هم مستثنا از کشورهای دیگر نیستیم اما مشکل اصلی ما شیب صعودی است که سرطان  در کشورمان پیش گرفته و همان طور که اشاره شد بروز سرطان‌ها در کشورما در سنین جوان تر رخ می‌دهد.»

 سرطان و کرونا

اودر باره ارائه خدمات به بیماران سرطانی که به کرونا مبتلا شده اند، می‌گوید: «پیک های پی در پی کرونا منجر به افزایش تعداد مراجعان و کاهش تمرکز مراکز درمانی روی مبتلایان به سرطان شده که محرومیت و کاهش دسترسی این افراد به امکانات و تاخیر در اقدامات درمانی می‌تواند ریسک خطر را برایشان بالا ببرد.» دکتر ورشویی  همچنین اضافه می‌کند: « برای افرادی که همزمان با سرطان به کرونا مبتلا می‌شوند شیمی درمانی قطع و بعد از درمان کرونا از سرگرفته می‌شود.»

2323#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در موازات قرارگیری «عدالت» به‌عنوان یکی از دال‌های اصلی گفتمان انقلاب اسلامی و نیز یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم «بیانیه گام دوم»، می‌توان عدالت، مردم‌باوری، ارتباط تنگاتنگ با مردم و مردمی بودن و البته تحول‌ آفرینی را از مؤلفه‌های بنیادین شکل‌دهنده گفتمان مورد انتظار دولت سیزدهم قلمداد نمود که طبیعتاً در قالب اسناد، سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌های عملی و اقدام محور، عملیاتی و پیاده‌سازی می‏گردد.

1 روز پیش

ایسنا نوشت: شهردار منطقه ۷ در افتتاح دومین پایگاه تجمیعی واکسیناسیون کرونا در مصلی بزرگ تهران از راه اندازی سومین مرکز واکسیناسیون در این منطقه نیز خبر داد.

1 روز پیش

ایرنا نوشت: رئیس جمعیت هلال احمر گفت: این جمعیت آماده واردات واکسن جهت واکسیناسیون اتباع خارجی است و همه پناهندگان مجاز و غیرمجاز واکسینه خواهند شد تا از شیوع کرونا در داخل کشور جلوگیری و سلامت مهاجرین نیز تضمین شود.

1 روز پیش

ایسنا نوشت: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت به اظهارات نماینده رشت درباره لزوم توزیع عادلانه واکسن کرونا پاسخ داد.

1 روز پیش

اختتامیه چهارمین دوره جشنواره فرهنگی امین‌الضرب، به صورت محدود و با حضور تعدادی از اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران و برخی چهره‌های فرهنگی نظیر سیدمحمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و احمد مسجدجامعی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و از برگزیدگان جشنواره که توسط هیات داوران مستقل انتخاب شده بودند، تقدیر و تجلیل شد.

1 روز پیش

فارس نوشت: نماینده مجلس گفت بسیاری از داروها در داروخانه‌ها وجود ندارد اما دلالان ناصرخسرو به مقادیر زیادی از آن نوع دارو دسترسی دارند.

1 روز پیش

ایرنا نوشت: وزیر بهداشت از افزایش حجم ورود واکسن در کنار تامین واکسن های داخلی کرونا خبر داد و گفت: این هفته ایران رکورد تزریق واکسن کرونا را در جهان خواهد شکست.

1 روز پیش

ایرنا نوشت: معاون امداد ونجات هلال احمر مازندران گفت که پس از جست‌وجوی ۲۴ ساعته سه گروه از امداد ونجات ، محل سقوط پاراگلایدر در منطقه جنگلی سوادکوه پیدا شده و در حال برنامه ریزی برای انتقال خلبان هستیم که دچارمصدومیت شدید شکستگی شده است.

1 روز پیش

«آنفلوآنزا چندان به‌روش انتقال از راه هوا، یعنی این‌که ویروس در هوا معلق باشد به دیگری سرایت نمی‌کند؛ بنابراین اگر افراد نسبت به‌یکدیگر فاصله داشته باشند احتمال انتقال ویروس ضعیف است، به این خاطر مانند کووید نگران آنفلوانزا نیستیم.»

1 روز پیش

میزان نوشت: رئیس اداره قوانین و مقررات پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به محورهای مهم و کلان پیش‌نویس لایحه حمایت از گزارشگران فساد، از پیش‌بینی حمایت‌های مالی، شغلی و قضایی و همچنین اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت جانی از گزارشگران در پیش‌نویس این لایحه خبر داد.

1 روز پیش

فارس نوشت: با اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.

1 روز پیش

ایلنا نوشت: میانگین غلظت آلاینده‌های هوای تهران هم اکنون بر روی عدد ۷۶ قرار دارد و کیفیت هوا قابل قبول است.

1 روز پیش

ایسنا نوشت: شمار مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» ناشی از کروناویروس جدید در جهان تاکنون به ۲۲۶ میلیون و ۶۷۳ هزار و ۷۳۱ نفر رسیده و مرگ چهار میلیون و ۶۶۳ هزار و ۸۸ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری نیز تأیید شده است.

1 روز پیش

فارس نوشت: رئیس سازمان غذا و دارو تأکید کرد:خبرهای منتشر شده درباره پیش‌خرید واکسن از شرکت‌های داخلی تولیدکننده واکسن به هیچ عنوان صحت ندارد؛ پیش خرید حتی به شکل ریالی انجام نشده و این اخبار کذب، مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

1 روز پیش

تسنیم نوشت: رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی، فوت یک متهم زیر شکنجه را تکذیب کرد.

1 روز پیش

بیشتر...