دیروز
2 بازدید

دست به یقه شدن بورس با سیاسیون/ امکان جداسازی بازار سرمایه از سیاست هست؟

شب گذشته وزیر اقتصاد به جداسازی بازار سرمایه از بازی‌های سیاسی در کشور اشاره کرد.

بورس تهرانبه گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،با توجه به صحبت های شب گذشته دژپسند وزیر اقتصاد  در برنامه نگاه در باره  عدم تحلیل بازار سرمایه با مسائل سیاسی و افزایش عرضه ها در بورس،  امروز  باچند کاشناس مربوطه به گفت و گو نشستیم؛

بورس دماسنج اقتصاد کشور

 مصطفی صفاری کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، درباره صحبت‌های دژپسند وزیر اقتصاد در رابطه با جدایی سیاست از بورس اظهار کرد: باید گفت که این امر تا حدودی امکان پذیر نیست به علت آنکه کل شاخص بورس دماسنج اقتصاد به حساب می‌آید، به طوری که به هر اتفاقی اعم از اقتصادی یا سیاسی واکنش نشان می‌دهد، به همین منظور می‌توان به توافق نامه برجام اشاره کرد به گونه‌ای که اگر اتفاق بیافتد یا نیافتد تاثیرات خود را بر بازار سرمایه می‌گذارد.

سیاسیون دست از تحلیل های تکنیکال بردارند

او افزود: می‌شود صحبت وزیر اقتصاد را از این جهت بیان کرد که افراد سیاسی در امور بازار سرمایه دخالت نکنند، به علت آنکه بورس یک بازار حرفه‌ای است و ابزار‌های خاص خودش را دارد.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: سیاسیون بهتر از به جای آنکه تحلیل تکنیکال کنند، بهتر است در رابطه با مشکلات بازار اعم از دستوری نبودن قیمت سهام‌های در بازار سرمایه و سایر موارد صحبت کنند.

صفاری در رابطه با آنکه دیروز وقتی عرضه افزایش یافت در برابرش بازار منفی شد، بیان کرد: اغلب سهام داران در بازار سرمایه ما به شاخص بازدهی توجه می‌کنند در حالی که  در بازار‌های جهانی سرمایه گذارنشان به میزان نقد شوندگی توجه می‌کنند.

بی توجهی به عمق بازار سرمایه عامل اصلی دستکاری قیمت‌ها 

او افزود: اکنون به دلیل آنکه حساسیت مردم به سمت روند شاخص رفته سبب آن شده تا عمق بازار کاهش یابد نکته حائز اهمیت آن است که وقتی عمق کم شود به همان نسبت دستکاری در قیمت سهام‌ها افزایش می‌یابد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: سهامداران اکنون باید کمک کنند تا از طریق افزایش سهام شناور عمق بازار را زیاد کنند قطع به یقین اگر این اتفاق صورت بگیرد شاهد بهبود بازار سرمایه خواهیم بود.


بیشتر بخوانید

  • نحوه خرید املاک از بورس کالا مشخص شد+ فیلم

دیدگاه های سیاسی عامل برهم ریختگی بازار سرمایه

محمد علی احمدزاده اصل کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با صحبت‌های وزیر اقتصاد در برنامه "نگاه یک" اظهار کرد: اکنون دیدگاه‌های سیاسی متعدد سبب برهم ریختن بازار سرمایه شده اگر سازمان بورس بیاید و برخی از دیدگاه‌های تبعی، ضمنی یا سیاسی را که علیه مدیران و ارکان بازار است کنترل کند قطع به یقین بازهم شاهد بازگشت آرامش به بدنه بازار هستیم.

او افزود: اگر فضای سیاسی را از بازار دور کنیم و اجازه دهیم که بازار با توجه به ابزار‌هایی که دارد راه خودش برود شاخص دوباره روند رو به رشد را به خود گرفت، همان طور که شاهد بودیم طی چند روز گذشته بازار بی آنکه از تصمیمات مسئولان پیروی کند مثبت شد.

این کارشناس بازارسرمایه بیان کرد: سازمان بورس باید بیاید و از ابزار‌های نظارتی که در دست دارد به نحو احسن استفاده کند قطع به یقین اگر این اتفاق رخ دهد می‌تواند به آینده بازار سرمایه امیدوار بود.

احمدزاده اصل گفت: وقتی ۱۵۷ مدیر از شرکت‌های مختلف در بورس به قهر دچار می‌شوند باید بلافاصله برای آن‌ها جایگزین انتخاب شود به علت آنکه اگر این امر رخ ندهد حتما بازار با افت مواجه می‌شود.

اُفت دیروز بازار سرمایه ربطی به عرضه ها ندارد

او در رابطه با برابری عرضه و تقاضا در بازار سرمایه گفت: با اینکه پس از عرضه‌های متعدد دیروز شاهد اُفت بودیم، اما باید توجه داشت که این امر به طور کامل در بازار طبیعی است و باید بگذاریم که بازار روند خودش را پیش بگیرد، اگر هم چندروز پیش شاهد آن بودیم که بازار رشد کرد به دلیل بازگشت اعتماد مردم به بازار بود

در انتها باید گفت که جدایی سیاست از بازار سرمایه امر نشدنی است به علت آنکه سیاست و اقتصاد همانند قطعات دومینو می مانند به همین به جای آنکه قطعات را از یک دیگر جدا کنیم آن را مدیریت کنیم.

انتهای پیام/#‌اخبار_اقتصادی
منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران


مطالب پیشنهادی

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

میرسلیم: چرا برخی هنوز شاهنشاهی فکر می‌کنند و فخر می‌فروشند

رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه و نماینده منتخب تهران در مجلس یازدهم با تاکید براینکه بازسازی اعتماد عمومی نیازمند تعامل بین عقلای سیاست است، می‌گوید:«وای به حال جامعه ای که عقلا و علما و نخبگان سیاسی آن به جای تعامل برای کشف مسائل و چاره جویی مشکلات و کوشش برای دستیابی به کمال، هرکدام به انزوا بخزند»

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط