5 روز پیش
2 بازدید

مرحومه طوبی کرمانی اعتبار و آبروی دانشگاه علوم اسلامی رضوی بود | آستان نیوز - پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی - حرم مطهر امام رضا علیه السلام

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی، مرحوم طوبی کرمانی را مایه اعتبار و آبروی این دانشگاه معرفی کرد و گفت: وزانت علمی وی بر وزن دانشگاه علوم اسلامی رضوی افزود.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن وحدتی شبیری در مراسم تجلیل از شخصیت مرحومه طوبی کرمانی که شب گذشته در مدرسه علمیه میرزا جعفر حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن بزرگداشت شخصیت نامدار ملی و بین‌المللی مرحوم طوبی کرمانی درگذشت ایشان را تسلیت گفت و اظهار کرد: مرحومه کرمانی ازنظر علمی، اخلاقی، مجاهدت، تلاش و فداکاری همه آشنایان و اطرافیانش را شیفته خودکرده بود و ما در جلسات علمی از شخصیت ایشان بهره‌مند می‌شدیم.
وی سوابق و فعالیت‌های علمی و مقالات منتشرشده مرحومه کرمانی را قابل‌دسترسی برای عموم عنوان و تأکید کرد: هر چه دقت کردم، در طول عمرم بانویی به این درجه از علم و فضیلت و تقوا ندیده‌ام. نخستین بانویی که مسئولیت واحد خواهران دانشگاه علوم اسلامی رضوی را متقبل شد، نصاب و عیار این دانشگاه را بالا برد.
وی، مرحومه کرمانی را مایه اعتبار و آبروی دانشگاه علوم اسلامی رضوی معرفی و ابراز کرد: وزانت علمی وی بر وزن دانشگاه افزود. جای خالی این بانوی مرحوم کاملاً احساس می‌شود و تعیین جایگزین برای سمت مدیریت واحد خواهران برایمان کاری دشوار است.
این مدرس حوزه علمیه با اشارتی به آیات قرآن کریم اضافه کرد: امید است مضمون آیه شریفه 108 سوره بقره «مَا َننسخ مِن آیة أو نَنسِها نأتِ بِخیرٍ مِنها أو مِثلُها؛ هر چه آیات قرآن را از بین ببریم یا حکم آن را از خاطره ها ببریم، بهتر از آن یا مانند آن بیاوریم» درباره دانشگاه علوم اسلامی رضوی هم صدق پیدا کند.

مصداق نخ تسبیح
وی ادامه داد: همان‌طور که امام هشتم(ع) این بانوی بافضیلت را به دانشگاه علوم اسلامی رضوی هدیه دادند، اطمینان داریم جایگزین وی را هم حواله خواهند داد. همیشه گفته‌ام، حتی به ذهن ما خطور نمی‌کرد که چنین شخصیت علمی و مدیریتی برجسته‌ای، استاد تمام رشته فلسفه و کلام دانشگاه تهران، مسئولیت واحد خواهران این دانشگاه را بپذیرد.
وحدتی شبیری، با اشاره وضعیت نامناسب جسمانی اواخر عمر این بانوی تازه درگذشته تصریح کرد: باوجود بیماری در تمام جلسات علمی و مباحثات دانشگاه مشارکت فعال داشت و در انجام امور محوله و ارائه مشورت‌های موردنیاز هیچ کوتاهی نداشت. هرچند از شدت بیماری رنج می‌برد، هیچ‌کس از شرایط جسمانی‌اش اطلاع پیدا نکرد. طوری رفتار نمی‌کرد که کسی از بیماری وی مطلع، متأثر و نگران شود.

منزلتی برای بندگان صالح
عضو هیئت‌علمی دانشگاه قم با ذکر حدیثی از پیامبر مکرم اسلام(ص) از کتاب «لئالی الاخبار» با این مضمون«إن العبد إذا له من الله سبقت منزلة فلم یبلغها بعملٍ إبتلاه فی جسده، أو فی ماله، أو فی ولده. ثم صبر حتی یبلغ المنزلة التی سبقت له من الله» گفت: پیامبر اسلام(ص) فرموده‌اند: «گاهی خداوند متعال منزلت والایی را برای بنده‌ای در نظر می گیرد، ولی عمل او به‌اندازه‌ای نیست که این بنده صالح را به آن درجه متعالی برساند، لذا خدا او را مبتلا می‌کند؛ در جسمش، مالش و یا فرزندانش. با این ابتلا، بردباری و صبوری در پیش می‌گیرد تا جایی که به منزلت مقصود حضرت حق دست یابد».
وی با ذکر مضمون روایت دیگری «اگر مؤمن بداند که خداوند چه درجاتی در گرفتاری بیماری برایش در نظر می‌گیرد، دوست ندارد هرگز از بیماری جدا شود؛ چون لحظه‌لحظه بیماری برایش ثواب و درجه در نظر می‌گیرند»، بیان کرد: خوشا به حال این بانوی بافضیلت که در اواخر عمری که خدا برایش مقدر کرده بود، این سعادت نصیب او شد.

مفتخر به مدال خدمت
وحدتی شبیری با نقل روایتی از امام هشتم(ع) درباره زائران بارگاه رضوی که در سه موقعیت در عالم دیگر امام(ع) به دیدار آن‌ها می‌رسد، گفت: قطعاً این امام همام به آن‌کسی که علاوه بر زیارت، مدال نوکری و خدمت بارگاه حضرت ثامن‌الحجج(ع) را بر سینه دارد، یاری می‌رسانند.
وی با ذکر یک روایت قدسی اضافه کرد: خداوند متعال می‌فرماید: بنده من، اگر تو را به گرفتاری و بیماری مبتلا کرده‌ام، شکایت من را پیش دیگر بندگان نبر؛ چنان‌که تو مرتکب معصیت می‌شوی، من شکایت تو را پیش ملائکه نمی‌برم و می‌پوشانم».

مادر دانشگاه
این استاد و محقق دانشگاه بابیان اینکه این بانوی مکرمه مصداق حدیث مذکور بود، ادامه داد: در طول مدیریت وی، هرگز سستی و کاهلی از وی ندیدیم و تا اواخر عمرشان، متوجه کسالت شدیدش نشدیم. هر هفته مقید بود سر تاریخ و وقت حضورش در مشهد و دانشگاه حضور پیدا کند.
وی در خاتمه با تجلیل از شخصیت اخلاقی مرحومه کرمانی بین چهرهای علمی، یادآور شد: گاهی اساتید و دانشجویانش وی را به‌عنوان مادر دانشگاه علوم اسلامی رضوی خطاب می‌کردند. امید است خداوند متعال این بانوی مؤمن تازه درگذشته را با حضرت فاطمه زهرا(س) محشور بگرداند.



#‌اخبار
منبع: آستان نیوز


مطالب پیشنهادی

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

مطالب مرتبط