رشد شاخص بورس منجر به تورم می شود اثرات بسته پیشنهادی سازمان بورس بر بازار سنا

مجتبی شهبازی

مجتبی شهبازی: «در بررسی بازارهای مالی در دهه‌های گذشته و نیز در بازارهای مالی دنیا، در میابیم که بورس بهترین ابزار اقتصاد برای سرمایه‌گذاری، تامین سرمایه، پس‌انداز و حتی سفته‌بازی به معنی واقعی و علمی آن است؛ چرا که در نبود بازارسرمایه، سرمایه‌گذاران به ناچار پس‎انداز خود را یا به بازار ملک میبرند که با این کار نقدینگی از چرخه تولید بیرون رفته و منجر به تورم ملک می‌شود، یا با خرید خودرو و دلار و طلا در جهت دشوار شدن معیشت برای مردم گام برمیردارند.»

این کارشناس بازارسرمایه در گفت و گو با پایگاه خبری بازراسرمایه (سنا) ضمن بیان مطلب بالا، عنوان کرد: تاکنون تحقیقات بسیاری در کشورهای مختلف در خصوص تاثیر رشد شاخص بورس در تورم انجام شده است که نتیجه این تحقیقات مطابق نمودار ذیل نشان داده است که هیچ ارتباطی بین رشد شاخص بورس و تورم وجود ندارد. (نمودار ۱)

(نمودار ۱)

شهبازی با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس نیز در سال ۱۳۹۹ با انتشار گزارشی بیان داشت  این دسته نگرانی‌ها از حیث علمی اثبات نشده است، افزود: در توضیح بیشتر باید بگویم که معمولا در کشور ما با توجه به تورم ساختاری، همواره پس از جهش‌های یکباره تورم با پاسخ تاخیری بورس به تورم مواجه شده ایم که دلیل آن هم این است که معمولا همراه با تورم، هم قیمت دارایی های شرکت ها افزایش پیدا میکند و هم قیمت محصولاتشان بالا می‌رود. در نظر داشته باشید به این شرایط، باید افزایش تقاضا برای دارایی‌های سرمایه‌ای در شرایط تورمی را هم اضافه کرد.

بهبود فضای بازار با اجرایی شدنِ بسته پیشنهادی سازمان بورس

وی در ادامه به بررسی بسته پیشنهادی رییس سازمان بورس برای بهبود فضای بازار پرداخت و گفت: پیگیری شدید رییس سازمان بورس برای بهبود فضای بازار دلگرم کننده است. اقدامات اخیر ایشان در بسته پیشنهادی همراهی سایر قوا  و همه دستگاه ها را میطلبد تا هر چه سریعتر اجرایی شده و حال و هوای بازارسرمایه از فضای کنونی خارج شود و اعتمادها به بازارسرمایه بازگردد.

وضعیت بنیادین صنایع بسیار مطلوب است

شهبازی ادامه داد: با اجرای این راهکارها، موضوع تقاضا در بازار تقویت شده و وضعیت بازار بهبود پیدا خواهد کرد. به طور مثال، تخصیص بخشی از مالیات‌های اخذ شده در بازار سرمایه به سرمایه‌گذاری در بازار یا از طریق صندوق تثبیت کمک زیادی به بهبود بازار می کند.

وی تاکید کرد: در نظر داشته باشید که معضل بنیادینی در وضعیت سودآوری شرکت‌ها وجود ندارد؛ بنابراین اگر نقدینگی به طور مدیریت شده به بازار تزریق شود، قطعاً شرایط بازار بهبود زیادی پیدا می کند، زیرا شرکت ها و صنایع بورسی در سودآوری، زیان دهی و افت قیمت جهانی با تغییرات منفی رو به رو نبوده اند و حتی می توان گفت در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند.

آرامش بازار در گرو تحلیل محوری

شهبازی مشکل کنونی بازار را کمبود نقدینگی دانست و افزود: با توجه به نکاتی که در بالا مطرح شد، اگر معضل نقدینگی رفع شود، بازار به تحلیل برمیگردد که این موضوع نیز خود به ورود بیشتر نقدینگی در بازار کمک می کند.

این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به یکی دیگر از موارد مطرح شده در بسته پیشنهادی سازمان بورس، گفت: همچنین اعطای تسهیلات بانکی چه به شرکت های سرمایه‌گذاری که قصد خرید سهام دارد و چه در زیرمجموعه های ایمن شرکت‌ها، اتفاق خوبی است که می‌تواند کمک کند تا بخشی از منابع مالی بانک‌ها به بازار سرمایه وارد شود. از طرفی این اتفاق می تواند در شرایط کنونی و با قیمت های فعلی برای بانک ها و هم شرکت های سرمایه گذاری سودآوری داشته باشد.

وی در پایان افزود: تقویت تقاضا با حضور بازارگردان ها و بانک ها در راستای تزریق نقدینگی است. امیدوارم با اجرای بسته پیشنهادی که اقدامی بسیار مثبت ارزیابی می شود طی چند هفته آتی و به زودی شاهد خروج بازار از جو روانی کنونی شده و شاهد تحلیل محوری بازارسرمایه باشیم.


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماجرای انتقاد میرسلیم از کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات 1400,واکنش میرسلیم به کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری,تاثیر مذاکرات وین بر انتخابات 1400

2 ساعت پیش

مشکل فاضلاب کوی عشایر باید تا ۴۵ روز آینده رفع شود

5 ساعت پیش

تعیین حداقل دستمزد برای کارگران عامل شکنندگی بازار کار شده است

5 ساعت پیش

عرضه اولیه فگستر بخریم یا نه,اعلام یک عرضه اولیه جدید پس از مدت‌ها,جزئیات عرضه اولیه فگستر,معرفی شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,درج نماد شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر در بازار دوم فرابورس,موضوع فعالیت و عمده تامین کنندگان مواد اولیه شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,هدف از پذیرش فگستر در بورس,سرمایه و ترکیب سهامداران گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,مقایسه فگستر با رقبا,مقایسه مالی فگستر با هم گرو هی هایش,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,سود تقسیمی گسترش صنایع روی ایرانیان طی 5 سال گذشته

5 ساعت پیش

دیدار مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با امام جمعه بندرعباس

5 ساعت پیش

تعرفه مهندسان نظام مهدسی در سال 1400,حق الزحمه های نظام مهندسی در سال 1400,جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال 1400,جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی,حق الزحمه نظام مهندسی

5 ساعت پیش

با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات صورت گرفته؛ هیات مدیره سازمان بورس؛متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن را مصوب کرد.

9 ساعت پیش

بر اساس اظهارات رضا برادران قانون جدید چک در سال 97 مطرح شد و در قالب آن، شاهد برخی نوآوری‌ها در راستای سیاست‌های پیشگیرانه، هستیم. به اعتقاد این فعال اقتصادی مهم ترین نوآوری به ماده 23 اصلاحیه قانون چک مربوط می‌شود که در آن روش جدید وصول چک در نظر گرفته شده است

10 ساعت پیش

مدیر عملیات بازار فرابورس ایران از عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام شرکت صنایع روی ایرانیان در فرابورس به عنوان اولین عرضه اولیه سال جدید در بازار سرمایه خبر داد و گفت: این عرضه اولیه چهارشنبه هفته جاری ۲۲ اردیبهشت‌ماه به روش ثبت سفارش انجام می‌شود و ناشر این سهام با هدف حمایت از این سهم، اوراق اختیار فروش تبعی با نرخ حدود ۲۰ درصد منتشر می‌کند.

10 ساعت پیش

گزارش بازار بورس در 19 اردیبهشت 1400,در بورس امروز چه گذشت,تحلیل بورس در 19 اردیبهشت 1400,پیش بینی بورس در 20 ادیبهشت 1400

12 ساعت پیش

آشنایی با خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,مشخصات خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,پیشرانه خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,ظاهر خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021

12 ساعت پیش

رئیس هیات مدیره بانک گردشگری گفت: شروع اجرای پروژه بانکداری دیجیتالی و ارائه خدمات بانکی به صورت الکترونیک، کاهش قیمت تمام شده پول، به ثمر رسیدن بسیاری از پروژه ها و ساماندهی بدهی بازار بین بانکی از مهم‌ترین دستاوردهای بانک گردشگری در سال 99 بود.

12 ساعت پیش

احکام و میزان زکات فطره سال 1400,مراجع تقلید میزان فطریه 1400 را اعلام کردند,نظر مراجع تقلید درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه ,زمان کنار گذاشتن فطریه و پرداخت آن ,مبلغ فطریه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی,مبلغ فطریه و کفاره روزه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی ,نظر آیت الله صافی گلپایگانی درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه 1400,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله سبحانی,میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله وحید خراسانی,اعلام مبلغ فطریه از سوی آیت الله سیستانی

12 ساعت پیش

پیش بینی آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,پیش بینی 3 روزه وضع آب و هوا,وضعیت آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,,,

12 ساعت پیش

این روزها بسته سیاستی ۳+۷ که به تصویب شورایعالی هماهنگی اقتصادی نیز رسیده موضوع اول صحبت های خانواده بازارسرمایه است، بسته ای که اجرای آن به زعم صاحب نظران بازار سرمایه، آثار مثبت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به همراه دارد. کارشناسان بازار سرمایه در خصوص این بسته می گویند: ۳+۷ و مجموعه اقدامات مکمل آن به همراه قیمت های جهانی و معادلات سیاسی بین المللی به زودی مسیر بازار سرمایه را تغییر می دهند.

14 ساعت پیش

بیشتر...