خودروتک |
۱ هفته پیش

احتمال حذف قیمت گذاری دستوری خودرو

احتمال حذف قیمت گذاری دستوری خودرو

معمولا در دو ماه اردیبهشت و خرداد هر سال، قیمت‌های جدید خودرو از سوی شورای رقابت یا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام و با تعیین قیمت‌ها، تیراژ خودرو نیز توسط خودروسازان برنامه‌ریزی می‌شود. ‌حال در سال جدید ماه اردیبهشت نیز پایان یافته اما ظاهرا سیاستگذار قصدی برای تعیین قیمت‌ها ندارد.

به گزارشخودروتکبه نقل از دنیای اقتصاد،طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، تورم تولید خودرو در سال 1401 به 28.6درصد رسیده بود، حال آنکه در سال گذشته این رقم به 42درصد افزایش یافت. بنابراین اصلاح قیمت باید با توجه بهتورمتولیدخودروانجام شود که ظاهرا قصدی در این زمینه از سوی سیاستگذار وجود ندارد.

از دیگر سو شنیده می‌شود که با توجه به وضعیت بحرانی تولید خودرو و قطعه، شورایرقابتبه این نتیجه رسیده که اصلاحقیمت خودروباید هر‌چه زودتر در دستور کار وزارت صمت قرار گیرد؛ حال آنکه سیاستگذار خودرو پیش از حادثه بالگرد رئیس فقید دولت سیزدهم ، مصلحت را در تداوم وضعیت کنونی خوانده بود. حال که انتخاب رئیس دولت چهاردهم را پیش رو داریم، به نظر می‌رسد اصلاح قیمت به بعد ازانتخاباتر‌یاست‌جمهوری موکول شود. هر‌چند که شاید وزیر صمت دولت چهاردهم نیز در این زمینه مصلحت‌اندیشی به خرج دهد و مانع از اصلاح قیمت شود. دقیقا یک سال پیش، یعنی در خردادماه سال 1402، عباس علی‌آبادی، به عنوان وزیر صمت پیشنهادی رئیس فقیددولتسیزدهم، در جلسه رای اعتماد مجلس عنوان کرد که برنامه جامعی برای حلمشکلاتخودروسازی دارد. این در شرایطی است که ظاهرا یک سال فرصت کمی برای اجرای این برنامه جامع بوده است.

عباس علی‌آبادی در اظهار‌نظرهای مختلف طی یک سال گذشته، وعده اصلاح قیمت خودرو را داد؛ حال آنکه این وعده محقق نشده و در دوره مسوولیت وی، اصلاح قیمتی صورت نگرفته است. اما برخی با خوش‌بینی معتقدند که نشانه‌هایی از حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو دیده می‌شود. خبرگزاری تسنیم دیروز در گزارشی استقبال مناسب متقاضیان از خودروهای برقی در کنار حذف قیمت دستوری این نوع خودروها توسط شورای رقابت را نشانه‌هایی از حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو خوانده است. در این گزارش تاکید شده که خداحافظی با یک دهه سرکوب قیمتی درصنعتخودرو می‌تواند از خودروهای برقی آغاز شود. در این گزارش تاکید شده که در چند روز گذشته، شورای رقابت، به عنوان متولی قیمت‌ خودرو، اعلام کرد که خودروهای برقی از شمولیت مصوبه 543 و اصلاحات بعد از آن خارج شده‌اند و این بدان معناست که قیمت دستوری برای خودروهای برقی اعمال نخواهد شد. وزارت صمت بنا به دلایلی، از جمله محدود بودن تعداد واردکنندگان خودروهای برقی، با آزادسازی قیمت این نوع خودروها مخالف است، اما ممکن است مزایای این سیاست، از جمله افزایش رقابت‌پذیری ورشدانگیزه واردکنندگان برای استمرار عرضه خودروهای روز دنیا،وزارتخانهمذکور را به هم‌سویی با این طرح تشویق کند.#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نخستین تصاویر از هیوندای سانتافه ۲۰۲۴ با طراحی کاملا متفاوت منتشر شد. در ادامه با جزئیات طراحی هیوندای سانتافه جدید آشنا می‌شویم.

1 ساعت پیش

مریم معصومی مدتی میشه بازیگری رو بیخیال شده اما به شدت تو اینستاگرام فعاله و دستی جذاب هم بر آتش استایل و فشن داره!

1 ساعت پیش

اعتماد آنلاین : تصویری از سالن مطالعه دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران منتشر شده که نشان از تفکیک جنسیتی در این دانشگاه دارد.

1 ساعت پیش

رامسین کبریتی متولد ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۴۸ در شهر تهران می باشد برادر نسرین شهزک معروف به سپیده بازیگر قبل از انقلاب است.

1 ساعت پیش

حتما با این مشکل رو به رو شده اید که در زمان استفاده از خودروی شخصی خود، ماشین به سختی روشن میشود و یا مصرف سوخت خودرو به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکند. در صورت مشاهده چنین مواردی یکی از اولین حدس هایی که زده میشود، خرابی شمع خودرو است.

1 ساعت پیش

تصاویر مربوط به خودرو ب ام و X1 مدل 2023 را مشاهده می کنید.

1 ساعت پیش

دو بازیکن ملی پوش عراق در آستانه بازگشت به تیم ملی این کشور در بازی دوستانه با ایران هستند.

1 ساعت پیش

علی فتح‌الله‌زاده مدیر عامل باشگاه استقلال درباره آخرین وضعیت این باشگاه و پرداخت طلب استراماچونی به صحبت پرداخت.

1 ساعت پیش

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در نشست خبری با محوریت خودرو ری‌را بیان کرد: ۶۹ درصد از قطعات استفاده شده در خودروی ری‌را داخلی است، ظرف ۶ ماه تا یک سال آینده نیز، ۳۰ درصد وابستگی به واردات قطعات را کاهش خواهیم داد؛ چرا که یکی از استراتژی های مدیریت ارشد برای ایران‌خودرو، کاهش ارزبری محصولات است که ساپکو در حال پیگیری این استراتژی می باشد.

1 ساعت پیش

بیشتر...