خبر 24 |
۱ هفته پیش

جوزپ بورل به تهران در هفته آتی خبر24

جوزپ بورل به تهران در هفته آتی
به گزارشخبر24، العربی الجدید به نقل از منابع آگاه ایرانی اعلام کرد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به احتمال زیاد در اوایل هفته آینده به تهران سفر خواهد کرد تا درباره تحولات توافق هسته‌ای و از سرگیری مذاکرات وین گفتگو کند.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، افزودند که در روزهای اخیر رایزنی‌هایی بین تهران و کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای ایجاد مقدمات سفر بورل به تهران انجام شده است و دو طرف مقدمات را آغاز کرده‌اند و «اگر اتفاق ناگهانی رخ ندهد به احتمال زیاد بورل خواهد آمد.»

از آنجا که بورل و معاون او، انریکه مورا به‌ویژه طی ماه‌های اخیر پیام‌هایی را میان تهران و واشنگتن رد و بدل کرده‌اند، این‌بار نیز احتمالا حامل پیام آمریکایی‌ها خواهند بود.

العربی الجدید به نقل از این منابع ایرانی نوشت: «دولت آمریکا علیرغم تشدید فعالیت اخیر خود در ارسال پیام‌های میانجی به ایران مبنی بر تمایل این کشور برای بازگشت به توافق هسته‌ای، تاکنون تصمیم مناسبی که منجر به احیای توافق شود، نگرفته است.»

این منابع گفته اند که توافق بین بورل و وزارت امور خارجه ایران برای این سفر و از سرگیری مذاکرات وین به زودی تعیین می‌شود.

شنبه گذشته، وزیر امور خارجه ایران و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مورد از سرگیری مذاکرات وین که از ۱۱ مارس به حالت تعلیق درآمده، تلفنی گفتگو کردند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ایران که در این خصوص منتشر شده است، در این تماس، این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران خواست تا مذاکرات را از سر بگیرد و مدعی شد: «زمان از سرگیری سریع مذاکرات و تلاش برای جلوگیری از افزایش تنش فرا رسیده است».

بورل در آن زمان تاکید کرد که «ادامه دیپلماسی و پرهیز از اقدامات غیرسازنده راه برون رفت از شرایط کنونی است «و بر تمایل خود برای ادامه «نقش مثبت برای رسیدن به توافق نهایی» تاکید کرد.

پیش از این رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد مذاکرات با ایران برای احیای توافق هسته‌ای به بن بست رسیده است و گفت: «آژانس در تلاش است تا برخی از واقعیت‌ها در ایران را توضیح دهد. ما هنوز در ارتباط با برخی سوال‌های فنی که از تهران پرسیده ایم، پاسخی دریافت نکرده ایم.»

این اظهارات گروسی در حالی مطرح شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی با وجود همکاری‌های مناسب و مورد نیاز ایران با آن در زمینه فعالیت‌های هسته ای، در گزارش اخیر خود مدعی شد که ایران اکنون به تولید مواد مورد نیاز برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای نزدیک شده است و به سؤالات آژانس در مورد منبع آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام‌نشده پاسخ معتبری نداده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برخی گروه‌ها در جامعه ایران نه تنها دیگر نسبت به برخورد یا زندانی شدن اصلاح‌طلبان حساس نخواهند شد، بلکه ممکن است خوشحال هم بشوند.

3 ساعت پیش

فرماندار بلگورود روسیه اعلام کرد که پس از وقوع انفجارهایی در این منطقه، خانه های متعدد ویران و دست کم ۷ تن کشته و زخمی شدند.

3 ساعت پیش

فارس نوشت : بالن از جا کنده شد. طناب‌ها را رها کردند. فریاد مردم در میدان مشق پیچید. هرکسی چیزی می‌گفت. عده‌ای بنای کف و سوت‌ زدن را پیش گرفتند و عده‌ای دیگر هاج و واج مانده، از خدا طلب بخشش می‌کردند ...

4 ساعت پیش

هشت سال داشت که برای برداشتن آب از آب‌ بند غرق شد. این حکایت یکی از ده‌ها کودکی است که در اصطبل و گاوداری زندگی می‌کنند. نه آب دارند نه برق. جایی که تا مرکز شهر اصفهان کمتر از ۱۰ دقیقه فاصله دارد.

3 ساعت پیش

منابع لبنانی از ورود سومین نفتکش ایرانی به سواحل سوریه خبر دادند

3 ساعت پیش

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ از آتش گرفتن یک دستگاه سواری بنز در بزرگراه امام علی (ع) خبر داد.

3 ساعت پیش

سه فیلم «تی‌تی»، «پیتوک» و «بازیوو» به زودی روی پرده سینما‌ها می‌روند.

3 ساعت پیش

غلامرضا بنی اسدی - روزنامه نگار

3 ساعت پیش

سرمربی تیم پرسپولیس دوباره به سراغ دستیار سابقش رفته تا بلکه بتواند نظر او را برای حضور در پرسپولیس جلب کند.

3 ساعت پیش

بیشتر...