۱ هفته پیش
2 بازدید

«هوآوی»، پیروز میدان امنیت سایبری | ایران آنلاین

«هوآوی»، پیروز میدان امنیت سایبری
میترا جلیلیخبرنگار

تنش‌های تجاری بین واشنگتن و پکن، بیش از همه دامان هوآوی، این غول فناوری چین را گرفت و هر روز دردسری تازه سر راهش سبز شد. از اتهام جاسوسی گرفته تا تحریم توسط گوگل و ممنوعیت فروش تجهیزات5G این کمپانی و...هریک مانعی بزرگ برای هوآوی به شمار می‌روند اما سرانجام با رأی سازمان GSMA، مبنی بر تأیید امنیت سایبری تجهیزات شبکه‌ 5G هوآوی، عملاً همه ادعاهای ترامپ مردود اعلام شد و این، آغاز عصری بزرگ برای هوآوی به شمار می‌رود.

 ZTE نیز یکی دیگر از برندهای چینی است که از آزمایش‌های این سازمان سربلند بیرون آمده است.
یک گواهینامه پرافتخار
هوآوی، این برند چینی که دونالد ترامپ در جنگ تجاری اش با چین موانع زیادی برای فعالیت‌هایش هم در امریکا و هم در سایر نقاط جهان ایجاد کرده در تازه‌ترین ارزیابی امنیتی به دستاورد تازه‌ای دست یافت؛ هرچند که ترامپ به بهانه نبودامنیت سایبریو احتمال سرقت اطلاعات و دیتای کاربران جهان، بازی سیاسی پیچیده‌ای را با محوریت هوآوی آغاز کرده بود اما این برند از تمام آزمایش‌های سازمان GSMA سربلند بیرون آمد و همه ارزیابی‌ها را با موفقیت به پایان رساند. گفتنی است سازمان GSMA، مؤسسه‌ای است که صدها شرکت فناوری‌محور و اپراتورهای ارتباطی ازجمله شرکت‌های امریکایی و Verizon، شرکت آسیایی چاینا موبایل (China Mobile) و شرکت‌های اروپایی همچون تلفونیکا و ودافون و.. را از سرتاسر دنیا گردهم می‌آورد و با در نظر گرفتن پارامترهایی مشخص و ارزیابی آنها، بی‌خطر بودن و امنیت سایبری محصولات مخابراتی را تأیید یا رد می‌کند.
به هرحال بزرگ‌ترین فروشنده تجهیزات مخابراتی و شبکه موبایل جهان از آزمایش‌های GSMA نمره قبولی گرفت و تأییدیه امنیت زیرساخت‌ها وتجهیزات شبکه NESAS را ازآن خود کرد. با دریافت این گواهینامه معتبر، عملاً کمپانی‌های بزرگ چینی هوآوی و ZTE به فروشندگان اروپایی همچون اریکسون و نوکیا پیوستند. «الکس سینکلر» یکی از مسئولان ارشد مؤسسه GSMA دراین باره گفت: مؤسسه GSMA ازاین پس حمایت بیشتری از کمپانی‌های اریکسون،هوآوی، نوکیا و ZTE خواهد داشت و به آنها کمک می‌کند. ما به این کمپانی‌ها برای عبور از این مرحله سخت تبریک می‌گوییم. براساس نتایج و شواهد استخراج‌ شده از آزمایش‌ها، بررسی‌کنندگان ما به این نتیجه رسیده‌اند که محصولات هوآوی با نیازمندی‌های سیستم NESAS سازگاری دارند. نتیجه‌ این بررسی، نشان می‌دهد هرچند دونالد ترامپ به بهانه جاسوسی و ناامن بودن شبکه 5G و نرم‌افزارها و سخت افزارهای هوآوی، موانع زیادی بر سر راه فعالیت این غول چینی دنیای فناوری ایجاد کرده اما واقعیت روی دیگر سکه را نشان می‌دهد.هوآویازامنیتکامل برخوردار است و نه جاسوسی از کاربران را در دستور کار خود دارد و نه براحتی هک می‌شود تا اطلاعات کاربران افشا شود.
وی ادامه داد: با دریافت این گواهینامه، این فروشندگان تجهیزات شبکه موبایل عملاً به NESAS متعهد می‌شوند و به اپراتورهای تلفن همراه و سایر سهامداران و ذینفعان کمک می‌کنند تا در مورد توسعه محصول مطمئن و امن، تصمیماتی آگاهانه بگیرند. ما مشتاقانه در انتظار مشارکت سایر افراد در این طرح هستیم تا با ترویج فرهنگ امنیت از طریق طراحی در صنعت فناوری، تعهد خود را در زمینه انجام اقدامات امنیتی خوب اثبات کنند.

گفتنی است NESAS هم یک مکانیسم ارزیابیامنیت سایبریاستاندارد است که توسط GSMA و تعداد زیادی از اپراتورهای جهانی، فروشندگان و شرکای صنعت و رگولاتورها تعریف می‌شود. «دوین دوان» رئیس بخش امنیت سایبری هوآوی نیز در این باره گفت: در عصراینترنت نسل پنجم، NESAS یک ارزیابی امنیت سایبری مؤثر و استاندارد را ارائه می‌دهد که به صنعت ارتباطات اجازه می‌دهد تا از امنیت اطمینان حاصل کند. وی ادامه داد: این ارزیابی درواقع منبع خوبی برای سهامداران ازجمله اپراتورها، فروشندگان تجهیزات شبکه، تأمین کنندگان سرویس‌های اپلیکیشن‌ها محسوب می‌شود هرچندهوآویپیش از این نیز ارزیابی‌ها و آزمایش های مربوط به تکنولوژی 5Gگروه IMT-2020 در چین را نیز با موفقیت ازسر گذرانده بود.
امریکا مستأصل در برابر چین
جدا از جنگ تجاری پکن و واشنگتن، برخی رفتار ترامپ را ناشی از عقب ماندن امریکا در برخی حوزه‌ها در مقابل چین می‌دانند. به‌عنوان مثال «دیلیپ هیرو»، روزنامه نگار و مفسر بیزینس اینسایدر با اشاره به موفقیت اخیر هوآوی نوشته است ترامپ باید بپذیرد که امریکا در دو جبهه اقتصاد و تکنولوژی از چین عقب افتاده است و دلیل بخشی از لجبازی‌ها و تنش آفرینی‌هایش نیز همین موضوع است. وی در گزارش خود آورده است: در ماه مه 2015 دولت چین از برنامه ده ساله Made in China 2025 رونمایی کرد تا در 10 صنعت «های تک» ازجمله خودروهای الکتریکی، نسل آینده فناوری اطلاعات و ارتباطات، روبات‌های پیشرفته و هوش مصنوعی رشدی سریع داشته باشد. از دیگر بخش‌های مورد توجه در این برنامه می‌توان به مهندسی فضایی، تکنولوژی کشاورزی و نیز بیوداروها اشاره کرد.
نیمه رساناها (Semiconductors) هم برای تولید محصولات الکترونیک بسیار حیاتی هستند و در سال 2014 دولت چین برای توسعه و یکپارچه‌سازی این صنعت نیز هدفگذاری کرده بود که تا سال 2030 به یکی از کشورهای پیشرودر این زمینه تبدیل شود. در سال 2018 صنعت ساخت تراشه هم در این کشور مورد توجه قرار گرفت و در سال 2019 انجمن صنایع نیمه رساناهای امریکا اعلام کرد با اینکه امریکا امروزه با در اختیار داشتن نیمی از سهم بازار جهان صدرنشین است اما چین به‌دلیل سرمایه گذاری‌های گسترده در تحقیقات علمی و تجاری، تهدیدی اصلی برای این کشور به شمار می‌رود.
در گزارش وی آمده است: تحقیق دانشگاه هاروارد در فاصله سال‌های 2000 تا 2016 نشان می‌دهد سهم چین از انتشار تحقیقات مهندسی و علمی 4 برابر امریکا بوده است. بزرگان تکنولوژی امریکا کمپانی‌هایی همچون گوگل، اپل، آمازون و مایکروسافت هستند و البته در چین هم غول‌های فناوری همچون علی بابا، تنسنت، شیائومی و بایدو را می‌بینیم که توسط شهروندان و به‌صورت خصوصی و آن هم سال‌ها پس از غول‌های سیلیکون ولی تأسیس شده‌اند اما حالا به بیشترین موفقیت‌ها دست یافته‌اند و در مواردی هم از غول‌های تکنولوژی امریکایی عبور کرده‌اند.حالا دیگر بزرگ‌ترین برنده چینی در زمینه وسایل الکترونیکی و ارتباطی مصرفی، هوآوی است که نخستین کمپانی چندملیتی این کشور نیز به شمار می‌رود که به یک نقطه حیاتی در جنگ سرد امریکا و چین تبدیل شده است.هوآویدر زبان چینی به معنای دستاورد باشکوه است و در زمینه تولید تلفن‌های هوشمند و تجهیزات مخابراتی فعالیت دارد. این کمپانی که در سال 1987 تأسیس شده است اکنون دارای 194هزار نیروی کار در 170کشور جهان است و در سال 2019 گردش مالی اش از 122.5میلیارد دلار گذشت. در سال 2012 رقیب 136ساله سوئدی خود، اریکسون را پشت سر گذاشت تا با 28درصد سهم بازار جهانی، به بزرگ‌ترین تأمین کننده تجهیزات ارتباطی و مخابراتی تبدیل شود. در سال 2019 نیز از اپل پیشی گرفت و به دومین کمپانی تولیدکننده تلفن همراه تبدیل شد و بعد از سامسونگ قرارگرفت.

وی همچنین در گزارش خود آورده است: تیم تحقیقاتی گوگل سالانه 15تا 20میلیارد دلار در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند و درنهایت هوآوی در میان 5کمپانی برتر فعال در زمینه گوشی‌های نسل پنجم(5G) قرار گرفت و در سال 2019 با فروش 6.9میلیون دستگاه تلفن همراه 5G، 36.9 درصد بازار را ازآن خود کرد و به موفق‌ترین شرکت در زمینه تکنولوژی 5G و تجهیزات آن تبدیل شد که همین موضوع زنگ خطری برای ترامپ بود و فشارها علیه این کمپانی را شدت بخشید. درنهایت نیز پمپئو،هوآویرا بازوی نظارتی حزب کمونیست چین دانست و یادآور شد با کمک تجهیزات 5G خود از کاربران امریکایی و سایر نقاط جهان جاسوسی می‌کند. در ماه مه 2018 شرکت‌های امریکایی از تأمین نرم افزار و قطعات ازهوآویمحروم شدند بعد از آن نوبت به میکروتراشه‌ها رسید وهوآویاز خرید هرگونه تراشه از کمپانی‌های امریکایی یا استفاده از نرم افزارهای امریکایی محروم شد. کاخ سفید همچنین کمپین جهانی علیه استفاده از تجهیزات سیستم‌های 5G این کمپانی در کشورهای متحد خود به راه انداخت و البته موفقیت‌هایی نیز کسب کرد و برخی کشورها از جمله بریتانیا را با خود همراه کرد. افزایش تعرفه محصولات و کالاهای چینی و ممنوعیت فعالیت تیک تاک در امریکا بخشی دیگر از دشمنی‌های ترامپ با چین را نشان می‌دهد.#‌اخبار
منبع: ایران آنلاین


مطالب پیشنهادی

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط