تیتر برتر |
1 ماه پیش

پیش بینی ورود سامانه بارشی همراه با وزش شدید باد از فردا تیتربرتر

پیش بینی ورود سامانه بارشی همراه با وزش شدید باد از فردا

پیش بینی ورود سامانه بارشی همراه با وزش شدید باد از فردا

به گزارشتیتربرتر؛ بر اساس نقشه‌های همدیدی آینده‌نگریسازمان هواشناسیطی دو روز آینده در اکثر مناطق کشور جو پایداری همراه با تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت پیش‌بینی می‌شود. از اواخر وقت فردا و روزهای پنجشنبه و جمعه با عبور امواج تراز میانی از روی کشور در برخی مناطق شمال غرب و غرب کشور بارش برف و باران پیش بینی شده است.

انتظار می‌رود روز پنجشنبه ابتدا در استان‌های واقع در شمال غرب و روز جمعه و شنبه در استان‌های واقع در نواحی مرکزی و سپس شمال شرق کشور به سبب وزش باد از میزان آلودگی هوا کاسته شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روزهای پنجشنبه و جمعه وزش باد شدید جنوبی همراه با افزایش دما بین 8 تا 12 در استان‌های ساحلی خزر و اردبیل روی می‌دهد و لذا بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و وقوع بهمن در ارتفاعات و دامنه‌های رشته کوه البرز دور از انتظار نیست.

پیش بینی بارش برف و باران در پایان هفته

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمانهواشناسیاز بارش برف و باران در برخی مناطق کشور طی سه روز آینده خبر داد و گفت: طی روزهای پایانی هفته از شدتآلودگی هوادر استان‌های صنعتی و پرجمعیت کشور کاسته می‌شود.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه طی دو روز آینده در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار همراه با تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت خواهیم داشت، اظهارکرد: از اواخر وقت فردا (۲۴ دی) و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۵ و ۲۶ دی) با عبور امواج تراز میانی از روی کشور در برخی نقاط شمال غرب و غرببارش برف و بارانرخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه از روز شنبه (۲۷ دی) نیز این وضعیت در جنوب غرب کشور پیش‌بینی می‌شود، گفت: انتظار می‌رود تا روز پنجشنبه (۲۵ دی) به‌ سبب وزش باد از میزان آلودگی هوا در شمال غرب کشور کاسته و طی روزهای جمعه و شنبه (۲۶ و ۲۷ دی) نیز شدت آلودگی هوا در استان‌های واقع در نواحی مرکزی و سپس شمال شرق کشور کمتر شود.

به گفته مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۵ و ۲۶ دی) وزش باد شدید جنوبی همراه با افزایش دما در حدود ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد در استان‌های ساحلی خزر و اردبیل رخ می‌دهد. از این‌رو بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و وقوع بحران در ارتفاعات و دامنه‌های های رشته کوه البرز دور از انتظار نیست.

ضیاییان ادامه داد: طی دو روز آینده خلیج فارس و دریای عمان نیز به‌نسبت مواج خواهد بود.

وی در پایان درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲۴ دی) کمی ابری همراه با غبار محلی با حداقل دمای ۳ و حداکثر دمای ۱۲ درجه سانتیگراد و طی روز پنجشنبه (۲۵ دی) نیز نیمه ابری همراه با غبار صبحگاهی و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۴ و حداکثر دمای ۱۱ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

احتمال سقوط بهمن در برخی ارتفاعات

سازمان هواشناسی کشور با صدور سه هشدار از افزایش احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات مستعد، ریزش سنگ، بالا آمدن آب رودخانه‌ها به‌ دلیل ذوب برف و وزش باد خیلی شدید در برخی مناطق کشور خبر داده و آورده است که دریاهای جنوب و شمال کشور مواج و طوفانی می‌شود.

سازمان هواشناسی درهشدار نارنجی رنگخود از شکل‌گیری جریانات جنوبی گرم، کاهش رطوبت نسبی و افزایش دما در برخی مناطق کشور خبر داده است.

بر اساس این هشدار از روز چهارشنبه (۲۴ دی) تا روز جمعه (۲۶ دی) افزایش قابل ملاحظه دما حدود ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد دراستان‌های گیلان، مازندران و گلستان دور از انتظار نیست.

افزایش دما در این مناطق سبب افزایش احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات مستعد، ریزش سنگ و بالا آمدن آب رودخانه‌ها به‌دلیل ذوب برف در ارتفاعات بالادست می‌شود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که از توقف در مناطق با احتمال سقوط بهمن یا ریزش سنگ پرهیز و در رانندگی به‌ویژه در راه‌های کوهستانی احتیاط شود.

اجتناب از صعود به ارتفاعات برفگیر، پرهیز در تردد و استقرار در حاشیه رودخانه‌ها، اتخاذ تمهیدات لازم در بخش‌های مختلف کشاورزی (تنظیم دما و رطوبت سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه‌ها، دامداری‌ها و مرغداری‌ها و...) و خودداری از برافروختن آتش در عرصه‌های طبیعی و جنگلی از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

سازمان هواشناسی در ادامه هشدار نارنجی رنگ خود ازوزش باد شدید تا خیلی شدید در برخی مناطق کشور طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۵ و ۲۶ دی) خبر داده است.

بر اساس این هشدار سرعت متوسط وزش باد بین ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. این شرایط طی روز پنجشنبه (۲۵ دی) در استان‌هایاردبیل، گیلان، غرب مازندران، ایلام و غرب کرمانشاهو طی روز جمعه (۲۶ دی) دراردبیل، گیلان، غرب مازندران، آذربایجان شرقی، زنجان و شمال خراسان رضویپیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال آسیب به سازه‌های موقت، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی و سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی وجود دارد همچنین احتمال شکستن درختان فرسوده و احتمال سقوط بهمن و ریزش سنگ دور از انتظار نیست.

این سازمان در ادامه توصیه کرده است که سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی محکم شوند و هنگام عبور از ساختمان‌های نیمه‌کاره احتیاط شود.

اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، چشم پوشی از فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و پیش‌بینی سایر اقدامات پیشگیرانه از توصیه‌های دیگر هواشناسی است.

گفتنی است که درهشدار نارنجی ‌رنگسازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

وزش شدید باد در کدام استان ها رخ می دهد؟

سازمان هواشناسی کشور با صدورهشدار زرد رنگاز نفوذ سامانه بارشی به کشور خبر داده است.

براساس این هشدار سامانه بارشی در کشور از بعد ازظهر روز پنجشنبه (۲۵ دی) تا اواخر وقت روز جمعه (۲۶ دی) در کشور فعال است و از این‌رو بارش برف و باران، مه، وزش باد شدید و در ارتفاعات برخی مناطق کولاک برف پیش‌بینی می‌شود.

بر این اساس طی روز پنجشنبه (۲۵ دی) این شرایط جوی را در استان‌هایآذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و غرب آذربایجان شرقیو طی روز جمعه (۲۶ دی) درآذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان و نیمه شمالی کرمانشاهشاهد خواهیم بود.

از این‌رو احتمال اختلال در سفرهای برون شهری، کاهش دید در مناطق کوهستانی، لغزندگی و یخ‌زدگی جاده‌ها و تاخیر و یا احتمال لغو پروازها وجود دارد بنابراین در ترددهای برون شهری احتیاط و سفرهای غیرضروری لغو شود.

احتیاط در صعود به ارتفاعات، آمادگی تجهیزات برف روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی کشور است.

در ادامه این هشدار زرد رنگ ازوزش باد شدیددر برخی مناطق کشور طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۵ و ۲۶ دی) خبر داده شده است.

بر این اساسوزش باد شدیدطی روز پنجشنبه (۲۵ دی) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان و طی روز جمعه (۲۶ دی) در استان‌های آذربایجان غربی، نیمه شرقی مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی و قزوین پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال آسیب رسیدن به سازه‌های موقت، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی و سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی وجود دارد. احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط بهمن و ریزش سنگ در ارتفاعات البرز مرکزی و غربی و ارتفاعات شمال غرب کشور نیز دور از انتظار نیست.

این سازمان توصیه کرده است که سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی محکم و هنگام عبور از ساختمان‌های نیمه کاره احتیاط شود.

اتخاد تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و سایر اقدامات پیشگیرانه از توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.

سازمان هواشناسی کشور با صدورهشدار زرد رنگدیگری از افزایش ارتفاع موج و طوفانی شدن دریا در شمال و جنوب کشور خبر داده است.

بر اساس این هشدار طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۵ و ۲۶ دی) نیمه غربی دریای خزر متلاطم می‌شود و ارتفاع موج نیز به بیش از ۱.۵ متر خواهد رسید. به‌همین دلیل احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فعالیت‌های فراساحل وجود دارد.

کیفیت هوای استان تهران قرمز شد

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، درحال حاضر کیفیت هوای پایتخت با شاخص میانگین ۱۶۸ در شرایط ناسالم برای همه افراد است همچنین کیفیت هوا در تمامی مناطق تهران در وضعیت قرمز گزارش شده است.

بر اساس آخرین اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوا در ایستگاه‌های اقدسیه (منطقه ۱)، دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱)، شهرداری منطقه ۲، پاسداران (منطقه ۳)، شهرداری منطقه ۴، دانشگاه تهران (منطقه ۶)، ژئوفیزیک (منطقه ۶)، تربیت مدرس (منطقه ۶)، ستاد بحران (منطقه ۷)، گلبرگ (منطقه ۸)، شهرداری منطقه ۱۰، شهرداری منطقه ۱۱، پارک رازی (منطقه ۱۱)، میدان امام خمینی (منطقه ۱۲) و پارک شکوفه (منطقه ۱۴) ناسالم برای همه افراد است.

علاوه بر این‌ها کیفیت هوا در ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۵، مسعودیه (منطقه ۱۵)، پارک قائم (منطقه ۱۸)، شهرری منطقه (۲۰)، فرمانداری شهر ری (منطقه ۲۰)، شهرداری منطقه ۲۲، شهرک چشمه (منطقه ۲۲) و پونک نیز بیانگر هوای ناسالم برای همه افراد هستند.

در این بین، شاخص شش ایستگاه کیفیت هوا شامل ایستگاه‌های سوهانک (منطقه ۱)، شریف (منطقه ۲)، پیروزی (منطقه ۱۳)، پارک سلامت (منطقه ۱۷)، شادآباد (منطقه ۱۸) و شهرداری منطقه ۲۱ روی عدد ۱۸۰ و بالاتر از آن است که نشان می‌دهد کیفیت هوا در این مناطق نیز ناسالم برای همه افراد است و فاصله کمی تا شرایط بسیار ناسالم دارد.

بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی آلودگی هوا در تهران تا اواخر هفته جاری ادامه دارد بنابراین نسبت به خودداری از تردد غیرضروری برای تمام افراد و اجتناب از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز توصیه می‌شود.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا "پاک"، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا "قابل قبول (سالم) یا متوسط"، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا "ناسالم برای گروه‌های حساس"، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا "ناسالم برای همه گروه‌ها"، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا "بسیار ناسالم" و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا "خطرناک" است.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌جامعه #‌خبری منبع: تیتر برتر

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

چهار سریال، جزو گزینه‌هایی هستند که به احتمال فراوان، نوروز ۱۴۰۰ از شبکه‌های مختلف سیما به روی آنتن می‌روند.

14 ساعت پیش

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: در شرایط فعلی اجاره رحم در کشور به صورت قانونی انجام می‌شود و هیچ گزارشی مبنی بر غیرقانونی و غیر بهداشتی بودن آن نداریم.

14 ساعت پیش

تغذیه خوب به معنای انتخاب رژیم غذایی متعادل و اجتناب از غذاهای مضر است. تغذیه خوب یعنی محدود کردن دریافت کالری از طریق شیرینی ها، غذاهای فوری و ... و انتخاب میزان کافی از میوه ها و سبزیجات، پروتئین ها، دانه های کامل، حبوبات، آجیل و چربی های سالم.

14 ساعت پیش

کوروش تهامی بازیگر سینما و تلویزیون، شب گذشته مهمان برنامه «دورهمی» شد.

15 ساعت پیش

عضو کمیسیون فرهنگی گفت: مصوباتی که در راستای حمایت از نهاد خانواده به تصویب می‌رسد، می‌تواند مشوق خوبی برای تقویت فرزند آوری در کشور باشد.

15 ساعت پیش

پلدختر- تصادف در ۳۰ کیلومتری جاده پلدختر - اندیمشک یک کشته و یک زخمی بر جای گذاشت.

15 ساعت پیش

رئیس آموزش و پرورش ایرانشهر از افتتاح مدرسه دو کلاسه خیر ساز روستای رحمان آباد «موتور سگاری» این شهرستان خبر داد.

15 ساعت پیش

قبل از نوشتن درباره رؤیا و ربط و پیوند خود من با این مقوله یا مفهوم ابتدا بگذارید گریزی بزنم به چیزهایی مربوط به رؤیا. من دیگر سال‌هاست که آموخته‌ام و بر این باور هستم که با تمام چهره‌های متنوع زیست در این جهان چهره‌هایی که گاه در نهایت عبوسی و دژمی که از خود نشان می‌دهد و گاه انگار که از دست‌اش در برود کمی تبسم و نشاط هم خرج می‌کند، هیچ‌چیز چون صادق بودن با خود به آدمی آرامش نمی‌دهد.

15 ساعت پیش

نماینده، ولی فقیه در استان مرکزی گفت: ترویج معارف مهدوی سدی در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان دشمنان محسوب می‌شود.

15 ساعت پیش

لغزندگی جاده سبب شد یک دستگاه تریلی در جاده تهران به سمنان واژگون شود.

15 ساعت پیش

باشگاه پاری‌سن‌ژرمن تصمیم دارد کاسمیرو هافبک دفاعی جنگنده رئال‌مادرید را برای فصل آینده به خدمت بگیرد.

15 ساعت پیش

زندگی پر از روایت‌های منحصربه‌فرد برآمده از تجربه زیسته است. هربار در این صفحه به یکی از جزئیات ریز و درشت زندگی روزمره خواهیم پرداخت؛ جزئیاتی به ظاهر بی‌اهمیت که ما را به فهم کلیت زندگی می‌رسانند. این بار مسعود ریاحی درباره موزه‌ای شدن و ویرانی تجربه‌ آدمی در عصر اطلاعات و دنیای مجازی نوشته؛ چیزی که سرچشمه آن را می‌توان در تجربه جنگ‌های جهانی پیدا کرد.

15 ساعت پیش

مربی پیشین تیم فوتبال ذوب آهن ایران و دستیار کارلوس کی روش در تیم ملی کلمبیا به طرز مشکوکی درگذشت.

15 ساعت پیش

آنچه در این گزارش می خوانید قیمت انواع خودرو های شرکت سایپا از جمله پراید در روز پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹ در بازار خودرو ایران است.

15 ساعت پیش

اولین شماره این ماهنامه نیمه اسفند 99 بر روی پیشخوان مطبوعات قرار گرفت.

15 ساعت پیش

بیشتر...