به دنبال جبران عقب ماندگی ها در پاسداشت زبان فارسی هستیم all tv logo

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
فرهنگی هنریادبیات

محمدمهدی اسماعیلی سه شنبه چهارم بهمن ماه در نشست شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی ضمن تبریک فرارسیدن ماه رجب و ایام پیروزی انقلاب اسلامی، با اشاره به تاکید ویژه مقام معظم رهبری بر پاسداشت زبان فارسی و ضمن یادآوری هجمه دویست ساله فرهنگ غرب به فرهنگ ایرانی اسلامی گفت: هجوم فرهنگ و رسوم غربی به کشور، زبان فارسی را نیز دچار آسیب‌های فراوان کرده که علی رغم اقدامات صورت گرفته، وضعیت فعلی قابل قبول نیست؛ از این رو دستگاه‌های حاکمیتی باید پیشتر و بیشتر از سایر نهاد‌ها به اجرای قوانین پاسداشت زبان فارسی اهتمام بورزند.

وی با اشاره به عدم توجه لازم به پاسداشت زبان فارسی در حوزه‌های مختلف از جمله تابلو‌های شهری و اسامی اقلام و کالا‌ها گفت: ساختار دبیرخانه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی می‌بایست تقویت شود تا این دبیرخانه بتواند در اعمال قوانین با قدرت بیشتر وارد میدان شود و در نتیجه عقب ماندگی‌های دهه‌های گذشته این حوزه جبران شود.

اسماعیلی اقدامات رسانه ملی در پاسداشت زبان فارسی را ارزشمند دانست و گفت: امیدواریم توجه به پاسداشت زبان فارسی در بخش‌های بیشتری از برنامه‌های صدا و سیما از جمله حوزه تبلیغات بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

وزیر فرهنگ همچنین از وزارت صمت به خاطر انتخاب نام فارسی برای خودرو‌ها تقدیر کرد و ابراز امیدواری کرد با حمایت و همکاری همه نهاد‌ها مسیر پاسداشت زبان فارسی با سرعت و قدرت بیشتر تداوم پیدا کند.

اهمیت بازنگری روند انتخاب تا تثبیت اسامی تجاری

در این نشست نیز غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان این که با وجود اقدامات صورت گرفته در پاسداشت زبان فارسی، وضعیت در این حوزه مطلوب نیست، گفت: به عنوان نمونه با تردد در سطح شهر تهران به صورت مداوم شاهد نام گذاری ساختمان‌ها و فروشگاه‌ها با اسامی و خط غیرفارسی هستیم.

وی با اشاره به لزوم توجه به رعایت نامگذاری فارسی برای کالا‌های مصرفی گفت: تشکیل یک کارگروه ویژه می‌تواند با رعایت همه جوانب امر، تصیماتی با ضمانت اجرایی کافی اتخاذ کند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با یادآوری چالش‌های پیش روی اجرای کامل قانون عدم استفاده از واژگان بیگانه گفت: روند انتخاب تا تثبیت نام‌های تجاری باید به طور کامل مورد بازنگری قرار گیرد تا بتوان نقایص حقوقی و اجرایی آن را مرتفع کرد.

گفتنی است در این نشست محمود شالویی دبیر کارگروه دائمی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و نمایندگان نهاد‌های عضو شورا، گزارش‌هایی از اقدامات صورت گرفته ارائه کردند.

باشگاه خبرنگاران جوانفرهنگی هنریادبیات#‌اخبار_فرهنگی_هنری منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...