1 روز پیش
1 بازدید

«رضوان»، نرم‌افزاری کاربردی برای زیارت از راه دور | آستان نیوز - پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی - حرم مطهر امام رضا علیه السلام

آستان قدس رضوی گسترش معارف اهل‌بیت(ع) خصوصا امام رضا(ع) و غنای زیارت از راه دور و نزدیک زائران را از وظایف ذاتی خود می‌داند.

در همین راستا بهره‌گیری از فناوری‌های روز نیز در دستورکار قرار دارد. از جمله این فناوری‌ها تولید و به‌روزرسانی نرم‌افزار تلفن همراه «رضوان» است، نرم‌افزاری که در این روزهای کرونایی نقش مهمی در ارتباط زائران راه دور با حرم مطهر دارد.


رضوان، نرم‌افزاری کاربردی
این نرم‌افزار جذاب با بیش از 3 میلیون و 555 هزار مورد نصب تاکنون، طبق نظر کاربران در سایت‌های معتبر، بسیار کاربردی است و حس و حالی خوب دارد. رضوان اولین نرم‌افزاری موبایلی رسمی آستان قدس رضوی به شمار می‌رود که افزون بر خدمات متعدد، روزانه قلوب هزاران نفر را به بارگاه منور امام رضا(ع) معطوف می‌کند.
مهندس محسن غلامی، مدیر مرکز فناوری اطلاعات آستان قدس رضوی، نرم‌افزار رضوان را یکی از خدمات مجازی و دیجیتالی حرم امام رضا(ع) برای عموم مردم معرفی می‌کند و می‌گوید: طراحی نرم‌افزار رضوان به گونه‌ای است که افزون بر زائران در حرم، عموم دلدادگان به حضرت رضا(ع) نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

خدمات متعدد رضوان
وی معتقد است؛ غالبا زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) نرم‌افزار رضوان را به عنوان درگاهی برای دریافت غذای حضرتی می‌شناسند در حالی که این نرم‌افزار خدمات متنوع و متعددی دارد چون آشنايی با امام رضا(ع)، راهنمای زائر و حرم‌شناسی، نقشه حرم مطهر با نمایش موقعیت زائر در حرم مطهر، فهرست مراسم‌ حرم (روز جاری و روزهای آینده)، قرآن كريم با امكان فعال و غيرفعال كردن ترجمه، آداب زيارت و ادعيه منتخب زيارت امام، پخش زنده صحن‌ها و مراسم‌ حرم، ویدئوکلیپ‌های برگزیده از مراسم‌ حرم، امكان پرداخت اينترنتي خيرات و نذورات، تقویم مناسبت‌ها و اوقات شرعی شهرها، پاسخ‌گویی به سؤالات دینی با نمايش سؤالات پرتكرار، نقشه شهر مشهد مقدس، آدرس پارکینگ‌های عمومی حرم مطهر و شهر مشهد با مسیریابی، كتابخانه رضوی و ... .

غلامی می‌افزاید : رضوان بستری برای به عرضه گذاشتن محتوای فرهنگی مذهبی آستان قدس در فضای مجازی است که در همین راستا در دهه پایان صفر تعداد 78 ویدئو کلیپ توسط معاونت تبلیغات اسلامی و مرکز ارتباطات و رسانه در این بستر بارگذاری شده است.
وی می افزاید: طبق آمار گوگل آنالیتیکز در دهه پایانی صفر بیش از 250 هزار کاربر به صورت آنلاین از امکانات رضوان بهره‎مند شده و در مجموع بیش از 7 میلیون بار از صفحات آن بازدید شده است. ماندگاری کاربران در رضوان در این ایام به طور میانگین 10 دقیقه بوده است.
غلامی می‌گوید: طبق آمار گوگل آنالیتیکس، در دهه پایانی صفر، بیش از 250 هزار کاربر به صورت آنلاین از امکانات رضوان بهره‎مند شده‌اند و به طور میانگین، هر کاربر بیش از 10 دقیقه از نرم‌افزار استفاده کرده است.

بیشترین کاربرد رضوان برای مخاطبان
وی ادامه می‌دهد: بیشترین موارد استفاده مخاطبان از رضوان در دهه آخر صفر به‌ترتیب کتب و ادعیه، پخش زنده مراسم و مهمان‌سرا بوده است و کاربران خارج از مشهد بیشترین سهم بهره‎مندی از پخش زنده را داشته‌اند.
مدیر مرکز فناوری اطلاعات آستان قدس رضوی می‌گوید: با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا، اغلب زائران و مجاوران برای زیارت از کتب ادعیه شخصی یا نرم‌افزارهای موبایلی استفاده می‌کنند. از همین رو نیز 31 درصد از کاربران رضوان از ویژگی کتب ادعیه این نرم‌افزار بهره‎مند شده‌اند.
وی ادامه می‌دهد: نرم‌افزار تلفن همراه رضوان به صورت برخط و برون‌خط قابل استفاده است. همین امر باعث شده است خیلی از کاربران در زمان تشرف به حرم به‌ویژه بعد از شیوع کرونا برای قرائت ادعیه و زیارات از این نرم‌افزار بهره‌مند شوند.
مدیر مرکز فناوری اطلاعات آستان قدس رضوی می‌گوید: طبق آمار گوگل‌آنالیتیکس، در دهه پایانی ماه صفر بیش از 95 هزار کاربر نرم‌افزار رضوان را نصب کرده‌اند.

به‌روزرسانی جدید نرم‌افزار رضوان
مدیر مرکز فناوری اطلاعات آستان قدس رضوی در ادامه به به‌روزرسانی جدید نرم‌افزار رضوان اشاره و بیان می‌کند: سعی ما بر این است که این نرم‌افزار در هر سال چندین بار با قابلیت‌های جدید به‌روزرسانی شود. این فرایند هم مبتنی بر نیاز مخاطبان صورت می‌گیرد.
وی ادامه می‌دهد: کاربران نرم‌افزار موبایلی رضوان در به‌روزرسانی جدید می‌توانند از قابلیت‌هایی چون ثبت نام زیارت نیابتی، جست‌وجو در نقشه حرم، مشاهده مکان برگزاری مراسم‌ها در نقشه حرم و اسلاید خبر بهره‎مند شوند.

تعاملی بودن رضوان
وی در ادامه درباره تعاملی بودن نرم‌افزار موبایلی رضوان مطالبی را بیان و ابراز می‌کند: رضوان برای کاربران فعال امتیازات متعددی در نظر گرفته است. هر مقدار امتیاز افراد بیشتر باشد، در قرعه‌کشی برای اعطای هدایای فرهنگی و متبرک حرم شانس بیشتری خواهند داشت.
غلامی ادامه می‌دهد: مشاهده آیات و احادیث، نشر معارف رضوی، مشارکت در بخش نذورات و خیرات، ارسال نظرات و گزارش، معرفی این نرم‌افزار به دیگران و شرکت در نظرسنجی‌ها از شاخصه‌های امتیازدهی در نرم‌افزار رضوان به شمار می‌رود.
وی تصریح می‌کند: مبتنی بر همین امتیازات، در سال جاری به 888 نفر هدیه متبرک فرهنگی، 88 نفر کمک‌هزینه سفر به مشهد مقدس و 8 نفر تشرف در مراسم غبارروبی روضه منوره (بعد از بین رفتن ویروس منحوس کرونا) اعطا شده است.
مدیر مرکز فناوری اطلاعات آستان قدس رضوی خاطرنشان می‌کند: قطعا نظرهای کاربران در سایتapp.razavi.irبرای به‌روزرسانی‌های جدید نرم‌افزار رضوان ارزشمند و کاربردی خواهد بود.#‌اخبار
منبع: آستان نیوز


مطالب پیشنهادی

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

مطالب مرتبط