تیتر برتر |
۱ هفته پیش

تصمیم جدید دولت سیزدهم برای بورس سایت تیتربرتر TitreBartar com

محسن رضایی مطرح کرد:

به گزارشتیتربرتر؛شاخص کل بورساوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، سوم آذر) با ۱۶ هزار واحد کاهش نسبت به هفته قبل به عدد یک‌میلیون و ۳۹۴ هزار واحد رسید؛ براین اساس افت شاخص کل در هفته جاری ۱.۱ درصد بود.

شاخص کل در پایان روز چهارشنبه هفته گذشته (۲۶ آبان) در حالی با رقم یک میلیون و ۴۱۰ هزار واحد به معاملات خود پایان داد که این رقم در (سوم آذر ماه) به یک‌میلیون و ۳۹۴ هزار واحد رسید.

شاخص کل (هم‌وزن) در پایان هفته گذشته ۳۸۶ هزار و ۷۵۸ واحد بود که در هفته جاری این عدد به ۳۸۳ هزار و ۴۶۹ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) از ۲۴۶ هزار و ۶۶۲ واحد به عدد ۲۴۱ هزار و ۵۳۵ واحد رسید.

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نماد‌های گروه دارویی برکت (برکت)، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، بورس اوراق بهادار تهران (بورس) در گروه نماد‌های پُر تراکنش قرار داشتند.

در هفته‌ای که گذشت هتل و رستوران، ماشین‌آلات و تجهیزات، مخابرات، پیمانکاری صنعتی، رایانه، وسایل ارتباطی، استخراج نفت، گاز جز اکتشافات، خودرو و قطعات، محصولات فلزی، سایر واسطه‌گری‌های مالی، چندرشته‌ای صنعتی، اطلاعات و ارتباطات، قند و شکر و دستگاه‌های برقی جزو صنایع مثبت بازار بودند.

همچنین محصولات چوبی، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات، استخراج سایر معادن، منسوجات، محصولات چرمی، فعالیت‌های هنری، سرگرمی و خلاقانه، محصولات کاغذی، فنی و مهندسی، فعالیت‌های کمکی به نهاد‌های مالی واسط، فعالیت مهندسی، تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی، واسطه‌گری‌های مالی و پولی، سایر حمل و نقل، بیمه و بازنشستگی، کاشی و سرامیک، سیمان، آهک و گچ، استخراج زغال سنگ، خرده فروشی، انبوه‌سازی املاک و مستغلات، استخراج کانه‌های فلزی، دارویی، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم، صنایع غذایی به جز قند و شکر، بانک‌ها و موسسات اعتباری، چاپ، فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی، لاستیک و پلاستیک، سرمایه‌گذاری‌ها، شیمیایی، زراعت و خدمات وابسته، محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری و کانی غیرفلزی از جمله صنایعی بودند که بازدهی منفی را در بازار ثبت کردند.

نماد مواد ویژه لیا (شلیا)، شرکت سرمایه گذاری افتخار سهام (وفتخار)، خط دریا بندر (حبندر)، آسان پرداخت پرشین (آپ)، شرکت سرمایه گذاری بهمن (وبهمن)، پتروشیمی فناوران (شفن)، نرم افزاری نگین (توسن)، معادن مس تکنار (تکنار)، پمپ ایران (تپمپی)، محور خودرو (خمحور)، توسعه بین المللی پدیده شاندیز (گشان)، کلر پارس (کلر)، نوش مازندران (غنوش)، لاستیک سهند (پسهند)، صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (شکام)، قند نقش جهان (قنقش)، بهمن دیزل (خدیزل)، بنیان دیزل (خبنیان)، دنا آفرین فدک (گدنا)، سبحان آنکولوژی (دسانکو)، بیمه اتکایی امین (اتکای)، پلی پروپیلن جم (جم پیلن)، آسیا سیر ارس (حآسا)، تاسیسات راه آهن (بالاس)، شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان (وآذر)، جام دارو (فجام)، هپکو (تپکو)، فولاد کاویان (فوکا)، آبسال (لابسا)، گروه صنعتی سدید (وسدید)، کشت و صنعت چین چین (غچین)، فرآورده تزریقی (دفرا)، بیمه ملت (ملت)، فرآورده‌های سیمان شرق (کفرآور)، کمک فنر ایندامین (خکمک)، بانک سینا (وسینا)، سرامیک اردکان (کسرا)، قطعات اتومبیل (ختوقا)، شرکت سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان (سدبیر)، دارویی ره آورد (درهآور)، شرکت سرمایه گذاری سبحان (وسبحان)، شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری (سمگا)، کود شیمیایی اوره لردگان (شلرد)، گسترش قطعه سازی کمند (فکمند)، ایران تایر (پتایر)، آلومتک (فالوم)، دوده صنعتی پارس (شدوص) و نیروکلر (شکلر) در شمار مثبت‌ترین نماد‌های بازار بودند.

در مقابل پشم بافی توس (تتوس)، ریل سیر کوثر (حسیر)، کاغذسازی کاوه (چکاوه)، کارگزاران بورس اوراق بهادار (کبورس)، دارو لقمان (دلقما)، پتروشیمی فارابی (شفارا)، بورس کالای ایران (کالا)، بورس اوراق بهادار تهران (بورس)، نصیر ماشین (خنصیر)، توکاریل (توریل)، کشت و دام قیام اصفهان (زقیام)، شرکت سرمایه گذاری وثوق امین (وثوق)، صنایع بهداشتی ساینا (ساینا)، گروه دارویی برکت (برکت)، گسترش سرمایه گذاری ایرانیان (وگستر)، سیمان اصفهان (سصفها)، تابان نیرو سپاهان (تابا)، فیبر ایران (چفیبر)، جوشکاب یزد (بکاب)، ساختمان اصفهان (ثاصفا)، بیمه دی (ودی)، خودکفایی آزادگان (خودکفا)، کویر تایر (پکویر)، کمباین سازی (تکمبا)، صنعت روی زنگان (زنگان)، سیمان خاش (سخاش)، تکنوتار (تکنو)، شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان اردبیل (ثنوسا)، شرکت سرمایه گذاری جامی (وجامی)، لیزینگ آریادانا (ولانا)، هتل بین المللی پارسیان کوثر اصفهان (گکوثر)، غلتک سازان سپاهان (فسازان)، توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان (حپارسا)، سیمان لارستان (سلار)، تاید واتر خاورمیانه (حتاید)، سیمان بهبهان (سبهان)، نفت پاسارگاد (شپاس) و فرابورس ایران (فرابورس) از جمله نماد‌های منفی معاملاتی در بازار بودند.

برنامه دولت دخیل کردن سهام داران خرد در مدیریت بورس است

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: وزارت اقتصاد و دارایی مسئول حل مشکلسهام دارانو رونق بورس شده است. برنامه های دولت دخیل کردن سهامداران خرد در مدیریت بورس است.

محسن رضایی صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران در مورد زمان حل مشکل بورس و تزریق امید به سهامداران خرد، بیان داشت: وزارت اقتصاد مأمور حل مشکل بورس شده تا چند کار اساسی برای حل این مشکل انجام دهد. ۸۰ درصد سهامداران بورس را سهامداران خرد تشکیل می‌دهند، به همین خاطر در گام اول مقرر شد کانونی برای عضویت سهامداران خرد ایجاد کنند تا در هیات مدیره و مدیریت بورس تصمیم گیر باشند.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات بورس به صورت دستوری قابل حل نیست، اظهار داشت: هر نوع دخالت دستوری دولت شاید در مقطعی وضعیت بورس را سامان دهد ولی در دراز مدت اوضاع بورس خراب خواهد شد.

رضایی تصریح کرد: مقرر شد تا بازارگردانان و افرادی که بسته‌های بورس را تهیه می‌کنند و دامنه بورس در ماههای آینده اصلاح شود.

آینده سهامدارن بورس در دولت سیزدهم

چند روزی می‌شود که موضعپرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی به سهامدارن زیان دیده بورس مطرح شده است.

شاید ارائه وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی، عجیب‌ترین وعده‌ای باشد که طی یک سال گذشته به سهامداران بورسی برای جبران خسارت آن‌ها داده شده است؛ وعده‌ای که حتی مشخص نیست قرار است از چه محلی تامین شود و به زعم کارشناسان بیشتر همانند سرابی است که قرار نیست به چشمه‌ای برسد!

چند روزی می‌شود که موضوع "پیشنهاد پرداخت وام ۱۰۰میلیونی قرض‌الحسنه به سهامداران متضرر بورس" از سوی نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس مطرح شده است.

آنطور که در خبرها آمده، محمد خدابخشی از پیشنهاد پرداخت وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیونی به سهامداران خُرد در قبال قرارگرفتن سهام به‌عنوان وثیقه خبر داده و اعلام کرده است که با توجه به ضرر سهامداران حقیقی خرد در بازار سرمایه، در جلسه با رئیس سازمان بورس پیشنهاد دادم در قبال ارزش تابلو سهامی به‌عنوان وثیقه لحاظ شود، تا وام قرض‌الحسنه‌ای بین ۵۰ تا صد میلیون تومان به آنها پرداخت شود.

به گفته وی، این وام با بازپرداخت سه تا پنج ساله می‌تواند بخشی از ضرر این افراد را جبران و به این سهامداران خرد کمک کند و در مقابل از سهام این افراد می‌توان به‌عنوان وثیقه استفاده کرد.

درمورد این پیشنهاد، چند سوال اساسی مطرح است که مهمترین آن این سوال است که منبع تامین این وام کجاست؟ این پیشنهاد علاوه بر اینکه در بودجه دیده نشده است، بار مالی زیادی روی دوش دولت می‌گذارد.

از طرف دیگر گفته شده است که وثیقه این وام، همان سهام خریداری شده است، یعنی فرد باید حداقل به اندازه وامی که قصد دارد بگیرد، باید ۱۰۰ میلیون تومان سهام داشته باشد و جالب است که با دریافت این وام، سهام به صورت کامل باید بلوکه و در گرو بانک گذاشته شود.

حتی محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس نیز از این پیشنهاد انتقاد و اعلام کرده است که عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس چنین صحبتی را با رییس سازمان بورس مطرح کرده است اما این صحبت فقط در حد پیشنهاد بوده و اجرای آن غیر ممکن است. مشخص نیست که صحبت مطرح شده در زمینه اعطای وام قرار است از کدام منبع در اختیار سهامداران قرار بگیرد.

علیزاده به حضور میلیون‌ها سهامدار در بازار اشاره کرد و افزود: حتی اگر قرار باشد که رقم ٥٠ میلیون تومان به عنوان وام به سهامداران تعلق بگیرد، عدد به دست آمده به حدی کلان است که هیچ منبع مالی برای چنین واریزی وجود ندارد.

لذا انتظار می‌رود در روزهایی که هنوز هم سهامداران شاهد از بین رفتن سرمایه های خود در بازار سرمایه هستند، مسئولان پیشنهادات اجرایی به مردم ارائه دهند.

گردآرونده: علی اکبر رضایی#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...