اقتصاد آنلاین |
۱ هفته پیش

تولید گیاه از سنگ پوشه های ماه عکس فیلم اقتصاد آنلاین اقتصاد آنلاین اقتصادآنلاین

به گزارش تک‌بلاگ، مطالعه این گروه از دانشمندان همچنین این موضوع را بررسی می کند که گیاهان چطور از نظر زیست‌شناختی نسبت به خاک کره ماه واکنش نشان می‌دهند. خاک کره ماه با خاکی که روی کره زمین یافت می شود بسیار متفاوت است. این مطالعه اولین گام برای کشت و رشد گیاهان روی کره ماه به عنوان منبعی برای غذا و اکسیژن در زمان ماموریت های فضایی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، این گروه از محققان تنها ۱۲ گرم از خاک کره ماه را در اختیار داشتند که فضانوردان ناسا در آخرین ماموریت های خود روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۴ آوریل (۲۲، ۲۳ و ۲۵ فروردین) با خود آورده بودند.

دانشمندان مجبور شدند از انگشتانه‌هایی در ظروف پلاستیکی استفاده کنند که به طور معمول برای کشت سلولی استفاده می‌شود، هر کدام از این ظروف یک گلدان بودند. وقتی این گلدان ها با حدود ۱ گرم خاک کره ماه پر شدند، آن را با مواد مغذی آغشته کردند و بعد بذر گیاه آرابیدوپسیس یا گوش‌موشی را به آن افزودند.

برنامه آرتمیس توسط ناسا و شرکت‌های خصوصی صنایع هوافضای آمریکایی با همکاری سازمان فضایی اروپا، سازمان کاوش‌های هوافضای ژاپن، سازمان های فضایی کشورهای کانادا، ایتالیا، استرالیا، انگلیس، امارات متحده عربی، اوکراین و برزیل در حال اجراست.
ناسا برنامه آرتمیس، یک برنامه فضایی بین‌المللی را با هدف فرستادن انسان‌ از جمله نخستین زن به ماه از مدت ها قبل مطرح کرده است. مقصد
نهایی این برنامه قطب جنوب ماه است و ناسا قبلا سال ۲۰۲۴ را برای فرود فضانوردان بر سطح این کره در نظر گرفته بود.
ماه

راب فیرل یکی از محققان این مطالعه گفت: برنامه آرتمیس اطلاعات بیشتر در مورد شیوه رشد گیاهان در فضا را ضروری می سازد. رشد گیاهان از خاک کره ماه نشان دادند که نمونه های خاک برگرفته از کره ماه محتوی پاتوژن ها یا دیگر اجزای ناشناخته مضر خاکی برای زندگی نیست، اما این گیاهان تنها از میزان خاک کمی و از سنگ‌پوشه‌های استفاده کردند و کامل با استفاده از این خاک رشد نکرده اند.

منبع:ایرنا


#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌شمالی گفت: بعد از گذشت یک سال از زلزله شهرستان های گرمه و جاجرم تاکنون ۳۰۰ واحد مسکونی زلزله زده به بهره برداری رسیده است.

3 ساعت پیش

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ ۴ خرداد ۱۴۰۱ اعلام شد.

3 ساعت پیش

تهران- رییس جمهور با بیان اینکه پیشرفت کشور را به رفع تحریم موکول و متوقف نمی‌کنیم تا دیگران برای ما تصمیم بگیرند، گفت: قرارگاهی برای خنثی کردن تحریم‌ها تشکیل دادیم که فعالانه مشغول است.

3 ساعت پیش

افزایش هزینه‌های زندگی در هند، افراد در سن بازنشستگی را مجبور کرده است تا پس‌انداز خود را خرج کنند و برای پرداخت هزینه‌های دارو، مسافرت و مسکن، فعالیت بیشتری داشته باشند.

3 ساعت پیش

تهران- چندروزی می شود که آبله میمون که بیماری ویروسی می باشد در برخی کشورها شیوع پیدا کرده و احتمال همه گیری آن وجود دارد.

3 ساعت پیش

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: روحانیت عمامه‌های خود را نشان مقاومت، کمان خود و پرچم ایثار و شهادت می‌داند و هر کسی آماده ایثار و شهادت نیست، عمامه لباس او نیست و در حوزه جایی ندارد و همه ما باید بر سنت شهدا پایبند باشیم.

3 ساعت پیش

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با تعیین هیات رئیسه مجلس در سومین سال فعالیتش در دوره یازدهم به پایان رسید.

3 ساعت پیش

اداره کل هواشناسی استان تهران با بیان اینکه امروز بعدازظهر(۴ خرداد) شاهد روند تدریجی بهبود کیفیت هوا در سطح استان خواهیم بود،نسبت به وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک طی روزهای پنج شنبه و جمعه(۵ و ۶ خرداد) هشدار صادر کرد.

3 ساعت پیش

سرپرست فرماندهی انتظامی آوج از کشف ۲۵۰۰ کیوگرم آرد احتکار شده و پلمب ۲ واحد صنفی در این خصوص خبر داد.

3 ساعت پیش

بیشتر...