مدال |
۱ هفته پیش

چرا ایران محکوم به شکست دادن بحرین است

تیم ملی ایران برای زنده نگه داشتن شانس صعود به مرحله اصلی مقدماتی جام جهانی، محکوم به پیروزی در برابر بحرین است و مساوی چندان به کار شاگردان اسکوچیچ نمی آید....

چرا ایران محکوم به شکست دادن بحرین است؟
به گزارش "ورزش سه"، بالاخره پس از ماه ها انتظار روز موعود فرا رسید و تیم ملی ایران در نبردی حساس و سرنوشت ساز، فردا و در استادیوم ملی بحرین در شهر منامه، به مصاف تیم ملی این کشور می رود که سه امتیاز این جدال، برای هر دو تیم بسیار حائز اهمیت است.


در حالیکه اگر شرایط به شکل عادی پیش می رفت و ویروس کرونا تمام جهان را تحت تأثیر قرار نمی داد، این دیدار باید در استادیوم آزادی تهران و در میان خیل عظیمی از هواداران ایرانی برگزار می شد اما هم پاندمی کرونا و هم تصمیمات عجیب و غریب کنفدراسیون فوتبال آسیا سبب شد تا قسمت اول از نبرد مرگ و زندگی، برای دومین بار در زمین بحرین برگزار شود تا شاگردان اسکوچیچ در صورت پیروزی در این بازی مهم، در قسمت دوم و پایانی جدال برای زنده ماندن در این رقابت ها، به مصاف عراق بروند.


انصراف کره شمالی از حضور در این رقابت ها، بیش از همه به ضرر تیم ملی ایران تمام شد و حالا با حذف نتایج تیم ها با قعرنشین گروه هایشان، چهار تیمی که در گروه هایشان دوم شده اند و نسبت به تیم های سایر گروه ها امتیاز و تفاضل گل بهتری دارند، راهی مرحله اصلی مقدماتی جام جهانی می شوند که در صورت صعود قطر به عنوان تیم اول گروه خود، سهمیه تیم های دومی که به آن مرحله راه خواهند یافت، به ۵ تیم می رسد.


در گروه های دیگر تقریبا باید کار صعود تیم های عمان و لبنان به عنوان دو تیمی که در گروه هایشان دوم خواهند شد و امتیاز بالایی دارند را قطعی شده بدانیم ضمن اینکه اردن و چین هم از شانس بالایی برخوردار خواهند بود و در صورتی که ایران بخواهد در گروهش دوم شود، باید در ابتدا منتظر صدرنشینی قطر بماند و سپس به دنبال کسب سهمیه پنجم در رقابت با ازبکستان، تاجیکستان و ویتنام یا امارات باشد.


در حال حاضر ایران در گروه سوم این رقابت ها، با ۹ امتیاز و یک بازی کمتر نسبت به بحرین، در رده سوم قرار دارد. شاگردان اسکوچیچ باید به ترتیب به مصاف بحرین، کامبوج و عراق بروند و بحرینی ها که با ۱۲ امتیاز از ۶ بازی صدرنشین هستند دو بازی با ایران و هنگ کنگ را در پیش روی خود می بینند ضمن اینکه عراق که از ۵ بازی قبلی خود ۱۱ امتیاز اندوخته است هم باید به مصاف کامبوج، هنگ کنگ و ایران برود.
با توجه به برتری احتمالی بحرین مقابل هنگ کنگ، باید آنها را از اکنون ۱۵ امتیازی بدانیم و ایران نیز با احتساب ۳ امتیاز بازی با کامبوج، ۱۲ امتیازی محسوب می شود. ضمن اینکه با در نظر گرفتن اینکه عراق مقابل کامبوج و هنگ کنگ به برتری برسد، تا قبل از جدال با ایران ۱۷ امتیازی خواهد شد و صعودش به دور بعد تقریبا قطعی خواهد شد.


با این احتمالات، نتایج دیدارهای ایران با بحرین و عراق، تکلیف این گروه را مشخص می کند. در صورتی که ایران مقابل بحرین به تساوی برسد، تیم میزبان با ۱۶ امتیاز به کار خود پایان خواهد داد و ایران باید مقابل کامبوج و عراق به برتری برسد تا به امتیاز شانزدهم دست یابد و آنگاه برای تعیین تیم دوم گروه کار به محاسبه تفاضل گل می کشد که اکنون ایران تفاضل +۱۶ دارد و ضمن اینکه بازی با کامبوج نیز در پیش است و از این رو تقریبا می توان ایران را تیم دوم گروه قلمداد کرد که البته مجددا باید متذکر شد که این محاسبات با فرض تساوی برابر بحرین و پیروزی بر عراق و کامبوج است.


اما مشکل اصلی اینجاست که برای تعیین تیم های برتر دوم، نتایج کسب شده با تیم های قعرنشین حذف خواهد شد. در آن صورت ایران با ۱۰ امتیاز، تفاضل +۲ دارد و برتری در برابر عراق، به شمار این تفاضل گل می افزاید که در بهترین حالت و با فرض برتری با اختلاف ۲ گل، تفاضل شاگردان اسکوچیچ به عدد ۴ خواهد رسید که همین حالا نیز نسبت به تیم های دوم سایر گروه ها وضعیت بدی دارد و امکان صعود از این گروه به حداقل خواهد رسید.


در نتیجه هر چند نتیجه تساوی در برابر بحرین، باعث حذف ایران نمی شود ولی شاگردان اسکوچیچ را به کسب پیروزی در برابر عراق محکوم خواهد کرد و هر نتیجه ای جز پیروزی برابر تیم کاتانچ به منزله حذف از این رقابت هاست. از سوی دیگر، با فرض کسب ۴ امتیاز از این دو بازی نیز، به دلیل تفاضل گل شانس صعود ایران به دور بعدی بسیار کم خواهد بود.
برای اینکه کار ایران در روز آخر به اما و اگر کشیده نشود و ملی پوشان منتظر نتایج تیم هایی از قبیل کویت، اردن، چین و ازبکستان نباشند، باید در سه بازی پیش رو با حداکثر امتیازات از زمین مسابقه خارج شوند تا هم ایران به عنوان تیم اول و هم عراق به عنوان یکی از تیم های برتر دوم راهی مرحله بعد شوند وگرنه شانس صعود شاگردان اسکوچیچ به حداقل خواهد رسید.


* نتیجه گیری نهایی:
بدست آوردن نتیجه تساوی برابر بحرین باز هم به منزله حذف از این رقابت ها نیست بلکه ایران را مجبور به کسب پیروزی در برابر عراق و کامبوج می کند تا شاگردان اسکوچیچ در امتیاز برابر با بحرین به دلیل تفاضل گل بهتر، تیم دوم گروه شوند ولی با حذف نتایج ایران مقابل کامبوج، ملی پوشان ۱۰ امتیازی شده و با تفاضل گل کمتر نسبت به سایر تیم هایی که در گروه هایشان دوم شده و ۱۰ امتیاز دارند، شانسی برای صعود نخواهد داشت مگر اینکه یا تیم های مدعی سایر گروه ها در بازی های باقیمانده از رسیدن به پیروزی باز بمانند و یا اینکه ایران در بازی با عراق با اختلاف بیش از ۴ گل به برتری دست یابد که نتیجه ای غیرممکن به نظر می رسد.
پس برای نکشاندن سرنوشت تیم ملی به روز آخر و بالا و پایین کردن جدول سایر گروه ها، ایران باید فردا با دست پر از زمین خارج شود تا با خیال آسوده تری به مصاف عراقی برود که تا آن روز صعودش به دور بعد قطعی خواهد شد.#‌فوتبال #‌اخبار_ورزشی منبع: مدال

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یازدهمین اردوی تیم ملی کشتی فرنگی برای حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ از روز ۱۳ خردادماه در خانه کشتی یوسف صدرزاده برگزار می‌شود.

۱ هفته پیش

تیم فوتبال ناشنوایان ایران در دومین دیدار خود در بازی‌های انتخابی المپیک ۲۰۲۲ برابر عراق پیروز شد.

۱ هفته پیش

تیم کوبورگ آلمان که لژیونر هندبال ایران را در اختیار دارد در هفته سی و دوم بوندسلیگای آلمان شکست خورد.

۱ هفته پیش

سرمربی سابق تیم ملی ایران معتقد است تیم ملی علی‌رغم عدم نمایش قابل‌قبول &#۱۶۰;مقابل هنگ کنگ با تکیه بر عملکرد فردی بازیکنان قادر است به مرحله بعدی صعود کند.

۱ هفته پیش

انگولو کانته، ستاره فرانسوی چلسی مدعی شد فعلا به دریافت جایزه توپ طلا فکر نمی کند.

۱ هفته پیش

لوکاس واسکز بر سر تمدید قرارداد سه ساله با رئال به توافق رسیده است.

۱ هفته پیش

فرناندو سانتوس، سرمربی تیم ملی پرتغال، معتقد است که کریستیانو رونالدو می تواند ۲۰ یا ۳۰ گل ملی دیگر به ثمر برساند.

۱ هفته پیش

یک پزشک در مورد وضعیت دیسک کمر احسان حدادی می‌گوید تعجب می‌کنم که مشکل او بیش‌تر از درد کمر نیست چون وضعیت در عکس‌ها بدتر از چیزی است که احساس می‌کند.

۱ هفته پیش

باشگاه میلان در اندیشه به خدمت گرفتن مدافع بارسلونا است.

۱ هفته پیش

سرخیو پرز، راننده تیم ردبولز اتریش قهرمان گرندپری آذربایجان شد.

۱ هفته پیش

تصمیم اشتباه سرمربی پورتو در نیمکت‌نشین کردن ستاره ایرانی‌اش تاثیر مستقیم در شکست مقابل براگا داشت.

۱ هفته پیش

در حالیکه پس از اسکوچیچ و طارمی، امروز نیز کاتانچ سرمربی عراق به چمن استادیوم المحرق معترض شد که دو تیم باید در این ورزشگاه با هم دیدار کنند.

۱ هفته پیش

در یکی از حساس‌ترین دیدارهای هفته بیست و هشتم لیگ یک، نمایندگان استان کرمان مقابل یکدیگر صف‌آرایی خواهند کرد.

۱ هفته پیش

سرجیو پرز برنده گرندپری غیرقابل‌پیشبینی و دراماتیک آذربایجان شد تا دومین پیروزی خود در F۱ را جشن بگیرد.

۱ هفته پیش

باشگاه آرسنال هم به صف مشتریان مدافع انگلیسی اتلتیکومادرید ملحق شد.

۱ هفته پیش

بیشتر...