5 روز پیش
2 بازدید

بدون اخلاص خدمت خادم معنا و ارزش پیدا نمی‌کند + صوت | آستان نیوز - پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی - حرم مطهر امام رضا علیه السلام

می‌گوید حدود ۳۰ سال است که خادم حضرت رضا(ع) است و ملبس به لباس خادمی شده؛ سیدجعفر رضوی اینک کفشدار حرم منور رضوی است و سینه‌اش مالامال از خاطرات و عنایاتی است که در این مدت خدمت بیش از ربع قرن به حرم رضوی از سوی حضرت دیده است.

وقتی از وی می‌پرسم که چه شد که خادم حرم و بارگاه منور رضوی شدید؟ می‌گوید: به هرحال علاقه خاص و زیادی به این موضوع داشتم و این مهم ترین علت بود؛ از سوی دیگر یکی از دوستانم نیز آن زمان، خادم و فراش بارگاه حضرت رضا(ع) بود و به واسطه ایشان و با نامه‌ای که خدمت مرحوم آیت‌الله طبسی؛ تولیت وقت آستان قدس رضوی نوشتم و از سوی ایشان مورد موافقت قرار گرفت به عنوان کفشدار حرم مشغول به خدمت شدم.
سید جعفر رضوی جای جای حرم حضرت را می‌شناسد و از جای جای آن نیز خاطره دارد و معتقد است زندگی‌اش مملو از این خاطرات و عنایاتی است که از سوی حضرت رضا(ع) در حق خودش و خانواده‌اش و یا زائران حضرت دیده است اما خاطرات روزهای نخست همواره چیز دیگری است.
می‌گوید: «همه چیز در حرم رضوی، خاطره است؛ روزهای اول و ساعات اولی که مشغول خدمت شده بودم واقعا باور نمی‌کردم این توفیق نصیبم شده؛ همیشه خدمت ما با معنویت و حالت روحی خاصی برگزار می‌شد. خادمان حضرت رضا(ع) در طول خدمت همیشه حسرت روزهای نخست را می‌خورد.»
از وی می‌پرسم چرا خدمت خیرخواهانه را انتخاب کرده و یا شاید بهتر باشد بگوئیم چرا برای این نوع خدمت از سوی حضرت انتخاب شده است؛ تأملی می‌کند و ادامه می‌دهد: خداراشکر سید رضوی هستم و از سوی دیگر پدربزرگم نیز خادم حضرت بودند و این مهم به پسرعمویم نیز منتقل شد و عشق و نعمت به جد و ولی نعمتان سبب شد امروز توفیق داشته باشیم در این عنوان و کسوت به زائران حضرت خدمت کنیم.
خادمان حضرت رضا(ع) به واسطه حضور همیشگی و فیزیکی در حرم حضرت همواره از سوی اطرافیان و مسافران و زائران دیگر مورد خطاب قرار می‌گیرند که: «فلانی، حرم که می‌روی سلام ما را به آقا برسان...». با آقا سیدجعفر این موضوع را در میان می‌گذاریم و می‌پرسیم با توجه به این قربی که حضرت نصیبش کرده  مهمترین خواسته‌اش از امام رضا(ع) چیست؟ که می‌گوید: هرچه دارم از امام رضا(ع) است و هرچه است عنایت و لطف حضرت است و همیشه هم مورد عنایت و کرامت ارباب بودیم.
وی ادامه می‌دهد: اعتقادمان این است که هیچکس بدون دعوت حضرت پا به حرم نمی‌گذارد و هیچکس هم از حرم حضرتش، دست خالی بیرون نمی‌رود؛ شاید درک نکند اما هیچکس دست خالی از حرم شمس‌الشموس بیرون نمی‌رود. مژه زدنی نیست که از چشم حضرت غافل باید و حضرت ناظر بر اعمال و نیات و کردار ماست؛ اگر به روی زائرش سلامی می‌کنیم و یا تکریمش می‌کنیم کوچک‌ترین حرکات ما را حضرت شاهد هستند و ان‌شاء‌الله این خدمت سبب رضایت و جلب رضایت حضرت باشد.
سید رضوی خاطرات شیرین زیادی نیز از کرامات حضرت رضا(ع) دارد که به اصرار ما یک مورد را تعریف می‌کند.
رضوی می‌گوید: سال‌ها پیش به عنوان سرکشیک در خدمت زوار امام رضا(ع) بودم؛ سال ۸۶ بود؛ در آن زمان هر شب ۴ دعوتنامه مهمانسرا به سرکشیک‌ها ارائه و ما آنها را به خدام می‌دادیم و در طول سال، یک نوبت به تعداد دو دعوتنامه به هر کفشدار تعلق می‌گرفت؛ آن شب یکی آمد و به دلیل مهمان داشتن تقاضای سه دعوتنامه کرد و یکی از دعوتنامه‌ها برای خودم باقی ماند و دعوتنامه باقیمانده را در جیبم گذاشتم.
وی ادامه می‌دهد: پشت پنجره فولاد آمدم؛ صحن واقعاً خلوت بود؛ در حال عرض ارادت به حضرت بودم که متوجه شدم از درب پائین خیابان آقایی سلام داد و سمت من آمد و گویا به من الهام شد که دعوتنامه باقیمانده را به وی بدهم؛ گفت: «دفعه سیزدهم است که توفیق تشرف به حرم را دارم و آرزویم این است...» هنوز جمله‌اش تمام نشده بود که دعوتنامه را به وی دادم که بغضش وی ترکید وگفت: امشب بعد از نماز مغرب و عشا سلامی به حضرت دادم؛ در حین زیارت از دلم گذشت که این دفعه نیز بهره از مهمانسرا نصیبم نشده؛ وقتی به هتل بازگشتم استراحتی کردم؛ در خواب حضرت را دیدم که فرمودند «به صحن انقلاب مشرف شو و پشت پنجره طلا یکی از خدام قرار است به تو دعوتنامه دهد»؛ سریع خودم را به حرم رساندم. در حالی که معمولا از خیابان امام رضا(ع) مشرف می‌شدم این بار از صحن انقلاب مشرف شدم و شما دعوتنامه را به من دادید و این از عنایات حضرت رضا(ع) بود.
از سیدجعفر رضوی می‌پرسم از نگاه وی مهمترین مشخصه خادم امام رضا(ع) چیست که می‌گوید: نیت و اخلاص به اعتقاد من مهمترین مشخصه‌ای است که باید یک خادم داشته باشد تا خدمتش ارزش پیدا کند و اینکه خودش را خادم و نوکر زائر آقا بداند؛ اینها اصل است اما در برخورد با زائر نیز باید آراستگی و متانت و تواضع برقرار باشد.
رضوی به شدت با حضور آستان قدس در فعالیت‌های خیرخواهانه موافق است و معتقد است این بهترین کار برای این است که محبت امام رضا(ع) در دل مؤمنان و مجاوران و زائران حضرت جا گیرد و بیشترین جلوه را دارد؛ می‌گوید: همیشه نیز آستان قدس این توفیق را داشته است و بعد از حکم مقام معظم رهبری مبنی بر رسیدگی بیشتر به مستضعفان این مهم تجلی بیشتری پیدا کرده است.
پایان بخش صحبت‌های شیرین این خادم حضرت هم خاطره دیگری است که از فعالیت‌های خیرخواهانه آستان قدس رضوی دارد. رضوی عنوان می‌کند: به یکی از روستاهای محروم اطراف مشهد برای توزیع غذا و بسته‌های متبرک مراجعه کرده بودیم؛ بعد از اتمام پذیرایی، پیرزنی دست به نشان خدمت من روی پالتویم کشید و می‌گفت چند روز پیش حرم حضرت بودم و از ایشان تقاضای غذای متبرک کردم اما حضرت با مهربانی، تمامی اهالی روستایم را به خوان و سفره بابرکت خود دعوت کردند.
از نگاه این خادم دیرینه آستان قدس رضوی قطعا بعد از تکریم و خدمت مطلوب در اماکن متبرکه حرم رضوی یکی از بهترین اعمالی که توسط خدام صورت می‌گیرد همین موضوعات خیرخواهانه و نگاه دستگیرانه آستان قدس رضوی است.#‌اخبار
منبع: آستان نیوز


مطالب پیشنهادی

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

گرفتن بوی گوشت | روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و گوشت قرمز

گرفتن بوی گوشت و روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و رفع بوی گوشت قرمز و نکات مزه دار کردن انواع گوشت قرمز و سفید را در پرشین وی بخوانید

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

مطالب مرتبط