شهرآرانیوز |
۱ هفته پیش

اجلاس اکو فرصتی برای تقویت مناسبات منطقه ای شهرآرانیوز

اجلاس اکو؛ فرصتی برای تقویت مناسبات منطقه‌ای
سید ابراهیم رئیسی شنبه ۶ آذر به دعوت قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان، در رأس هیئت عالی رتبه سیاسی و اقتصادی عازم عشق آباد می‌شود. ‏

به گزارششهرآرانیوز؛ رئیس جمهور با حضور و سخنرانی در اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، مواضع و پیشنهاد‌های کشورمان در زمینه تقویت مناسبات منطقه‌ای و بین المللی به ویژه رفع موانع و افزایش سطح همکاری‌ها و تبادلات اقتصادی کشور‌های عضو سازمان اکو را تشریح و تبیین خواهد کرد. آیت ا... رئیسی همچنین در این سفر ضمن دیدار با همتایان شرکت کننده در اجلاس، درباره راه‌های توسعه و تعمیق روابط دوجانبه بحث و آن‌ها را بررسی می‌کند.

یادآوری می‌شود که جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و جمهوری آذربایجان، ۱۰ عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو را تشکیل می‌دهند و پانزدهمین نشست اکو یکشنبه ۷ آذرماه برگزار خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن مرز زمینی با ۵ کشور عضو اکو و داشتن موقعیت استراتژیک جغرافیایی برای برقراری اتصال سایر اعضا به آب‌های بین المللی و نیز به دلیل استقرار دبیرخانه دائمی اکو در تهران از موقعیت محوری در این سازمان برخوردار است.

در میان استان‌های کشور نیز نیم نگاهی به موقعیت جغرافیایی کشور‌های اوراسیا از یک سو و از سوی دیگر کشور‌های عضو اکو نشان می‌دهد که خراسان رضوی می‌تواند قطب تجارت این کشور‌های عضو و محل تلاقی اعضای ۲ اتحادیه اقتصادی آسیایی و اروپایی با ایران باشد. همچنین مسیر‌های ترانزیتی که از خراسان رضوی عبور می‌کند، می‌تواند به شریان حیاتی مبادلات اقتصادی این کشور‌ها تبدیل شود. نکته دیگر آنکه بازرگانان و بنگاه‌های اقتصادی خراسان رضوی از دیرباز با بسیاری از کشور‌های عضو ۲ اتحادیه تجاری اکو و اوراسیا ارتباط تجاری داشته اند و هم اکنون نیز دارند. تجار افغانستان، پاکستان و بازرگانان آسیای میانه هم همواره به مشهد رفت وآمد داشته اند و دارند.

در سال‌های گذشته ورود غیرحرفه ای‌ها به حوزه صادرات، برخی مشکلات بانکی و پاره‌ای از سوءتفاهم‌های میان دوطرف باعث شده است این تجارت کم رنگ‌تر شود، اما با فعال ترشدن نهاد‌های تصمیم گیر اقتصادی و به ویژه با نقش آفرینی ویژه استانداری و سایر نهاد‌های ذی ربط، می‌توان دیپلماسی اقتصادی را قدرتمندتر از گذشته احیا کرد تا موانع را از پیش روی کنشگران اقتصادی بردارد و نقش محوری خراسان رضوی در تبادلات تجاری را احیا کند. همچنین باتوجه به گزینش شعار «جهان شهر برکت و کرامت» در دوره مدیریت شهری جدید مشهد، به نظر می‌رسد که زمینه همکاری لازم برای حرکت در این مسیر میان نهاد‌های ذی ربط وجود دارد.

اجلاس اکو نقطه تلاقی اولویت‌های دولت سیزدهم.

ولی کالجی، پژوهشگر ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در گفتگو با «ایرنا» با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس سران اکو در عشق آباد ترکمنستان گفت: گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری که ماهیت و هدف سازمان اکوست، نقطه تلاقی ۲ اولویت دولت سیزدهم یعنی سیاست همسایگی و دیپلماسی اقتصادی است. این اجلاس می‌تواند در رابطه با پیوند و تعمیق توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران با سایر کشور‌های همسایه تأثیرگذار باشد. وی افزود: از مهم‌ترین موضوعات قابل طرح در اجلاس اکو تقویت شبکه ریلی میان کشور‌های عضو این سازمان خواهد بود؛ ۵ کشور آسیای مرکزی عضو اکو هستند و باید تقویت شبکه ریلی این کشور‌ها در دستورکار اکو قرار گیرد.

کالجی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های اکو در بخش انرژی نیز گفت: ایران، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان به عنوان کشور‌های تولیدکننده نفت و گاز و پاکستان، افغانستان و ترکیه مصرف کننده نفت و گاز همه عضو اکو هستند و از این جنبه باید خطوط انتقال انرژی تقویت شود. وی در پایان با بیان اینکه دبیرخانه اکو مستقر در تهران می‌تواند نقش فعالی در تدوین دستورکار اکو داشته باشد، گفت: اکو می‌تواند حوزه عملکردش را گسترش دهد یا فقط بر حوزه مسائل اقتصادی و تجاری تمرکز کند.

اجلاس اکو گامی در راستای سیاست همسایگی دولت سیزدهم

روح ا... اسلامی، عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد، در گفتگو با «ایسنا» درباره اهمیت برگزاری پانزدهمین اجلاس سران اکو در روز‌های پیش رو گفت: کشور‌های عضو سازمان اکو با یکدیگر مشترکات فرهنگی دارند به ویژه ۳ کشور ایران، ترکیه و پاکستان که ۳ عضو مؤسس این سازمان هستند، ازجمله کشور‌های درحال توسعه اند و نیاز‌های شبیه به هم دارند و می‌توانند به یکدیگر کمک کنند. باتوجه به روی کارآمدن طالبان در افغانستان و مشکلاتی که برای ایران و پاکستان به وجود آمده است و همچنین باتوجه به تنش بین آذربایجان و ارمنستان که مشکلاتی را برای ایران و ترکیه ایجاد کرده است، اجلاس اکو می‌تواند محلی برای گفتگو و مذاکره برای حل این چالش‌ها باشد.

وی افزود: بااین حال، سازمان اکو بیشتر سازوکار اقتصادی دارد و شرکت در اجلاس اکو می‌تواند از نظر اقتصادی برای ما مفید باشد و همچنین در حل وفصل مسائل دیپلماتیک ما و مذاکرات پیش رو نیز می‌تواند کمک کننده باشد. دولت سیزدهم اولویت سیاست خارجی اش را گسترش روابط با همسایگان قرار داده است و عضویت دائم ایران در سازمان شانگ‌های و شرکت در اجلاس اکو از عواملی است که دولت را در رسیدن به این هدفش یاری می‌کند و باعث افزایش قدرت چانه زنی ما و حل وفصل اختلافات نیز می‌شود و می‌تواند برای انجام اقدامات بعدی تجاری و اقتصادی هم راهگشا باشد.

گام بلندی برای شکست حصر اقتصادی ایران

محمدکاظم انبارلویی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، در گفتگو با «ایسنا» درباره تأثیر حضور فعال ایران در اجلاس سران اکو گفت: حضور فعال ما می‌تواند گام بلندی برای شکست حصر اقتصادی ایران باشد. بیش از ۱۵کشور در اطراف ایران حضور دارند و دولت می‌تواند روابطش با این کشور‌ها را تقویت کند. اگر دولت روابطش با چین و روسیه را که ۲ قدرت جهانی هستند و حق وتو در شورای امنیت دارند، تقویت کند، دیگر نیازی به آمریکا و اروپا ندارد. هم اکنون روابط ما با اروپا به حداقل خود رسیده است و کشور‌های همسایه، چین و روسیه می‌توانند جایگزین اروپا شوند. امیدوارم حضور فعال ایران در اجلاس اکو فرصتی برای گسترش روابط با همسایگان ایران و دورزدن تحریم‌ها باشد.

عضو شوید:آخرین اخبار کشور را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنید#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

6 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

6 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

6 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...