خبر 24 |
5 روز پیش

تیک تاک بمب ساعتی برای اسرائیل به صدا درآمده است خبر24

تیک‌تاک بمب ساعتی برای اسرائیل به صدا درآمده است
به گزارشخبر24، مذاکرات به اصطلاح صلح میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین، سال‌هاست متوقف مانده است و در حال حاضر نیز چشم‌اندازی برای حل دیپلماتیک مسئله فلسطین در آینده نزدیک وجود ندارد. از سوی دیگر، گفتمان مقاومت در میان جوانان فلسطینی در کرانه باختری در حال تقویت است. وقوع رخدادی نظیر انتفاضه، می‌تواند عرب‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ را با جوانان کرانه باختری همراه سازد و خطری جدی برای رژیم صهیونیستی به دنبال داشته باشد. در همین راستا، پایگاه یدیعوت آحارونوت در مطلبی تحت عنوان «بن‌بست در مذاکرات با فلسطین، تیک‌تاک بمب ساعتی برای اسرائیل است» به قلم بن درور یمینی نوشت:

اسرائیل با معتاد شدن به این سو برداشت که منازعه با فلسطینیان بهتر است مدیریت شود تا اینکه حل شود، در معرض خطر به راه افتادن انتفاضه در آینده قرار گرفته است. تیک‌تاک بمب ساعتی برای اسرائیل به صدا درآمده است.

با وجود موج عملیات‌های فلسطینیان در سال‌های ۲۰۱۶- ۲۰۱۵ که جان ۴۷ اسرائیلی را گرفت و نیز عملیات‌های اخیر که منجر به کشته شدن ۱۹ اسرائیلی شد، این دهه از منظر امنیتی یکی از آرام‌ترین دهه‌های اسرائیل بوده است و آمار کشته‌شده‌ها حتی در عملیات‌های نظامی علیه غزه، به طرز قابل توجهی کمتر از سال‌های منتهی به انتفاضه دوم بوده است. این مسئله، اسرائیل را به این باور رسانده که راهی برای «مدیریت» این منازعه یافته است؛ یک سنگ در اینجا و یک راکت در آنجا، پایان دنیا نیست و مادامی که مجبور نیستیم برای دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک تلاش کنیم، می‌توانیم با این رویه زندگی کنیم.

اما مسئله اینجاست که قضیه فلسطین با گذشت زمان محو و نابود نمی‌شود؛ پس اسرائیل چه می‌کند؟ از طرح صلح پیشنهادی ایهود اولمرت، نخست‌وزیر وقت در سال ۲۰۰۸ تا کنون، هیچ ابتکار اسرائیلی که بتواند مذاکرات را احیا کند، مطرح نشده است. می‌توانم بگویم که بی‌تفاوتی اسرائیل نسبت به بن‌بست مذاکرات، اعتیادآور شده و می‌تواند منجر به فروپاشی ما شود.

یک نظرسنجی که در میان جوانان ۱۸ تا ۲۵ ساله اسرائیلی، برگزار شد، نشان داد که اردوگاه ملی‌گرا و مذهبی به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق، از پشتیبانی اکثریت بهره می‌برد. بر اساس این نظرسنجی، اگر امروز انتخابات برگزار می‌شد، اردوگاه نتانیاهو می‌توانست ۷۱ کرسی کسب کند.

اما در مورد همتایان فلسطینی چطور؟ ارتش اسرائیل همواره با آن‌ها در جنگ بوده است. پس از عملیات‌های اخیر جوانان فلسطینی، ارتش اسرائیل عملیات «موج‌شکن» را با حملات شبانه به جنین و سایر مناطق کرانه باختری به راه انداخت. بسیاری از این جوانان سلاح گرم دارند. اگر کسی بر این باور است که این جوانان در اردوگاه خود باقی می‌مانند و صرفاً با ارتش اسرائیل درگیر می‌شوند و به نقاط دیگر نمی‌روند، در توهم به سر می‌برد.

در نهایت در یک مقطع زمانی، شاید یک ماه یا یک سال دیگر، انتفاضه بعدی رخ دهد. نیروهای امنیتی قدیمی در تشکیلات خودگردان ممکن است با یک قیام مخالفت کنند و مسن‌ترها شاید آن را بی‌فایده بدانند اما جوانان در نابلس، حبرون (الخلیل) و جنین، پر از نفرت (نسبت به اسرائیل) هستند. این نسل، در ناسیونالیسم و ایمان اسلامی خود، متعصب‌تر است. اسرائیل در طول این سال‌ها، هیچ کاری برای تغییر روند امور در کرانه باختری و غزه انجام نداده است. مقامات اسرائیلی شاید بر این باورند که هر پیشنهادی برای مذاکرات، احتمالاً رد خواهد شد اما این توجیهی برای خودداری از تلاش نیست.

نیازی نیست جزئی از جناح چپ باشیم تا درک کنیم که گذشت زمان به نفع اسرائیل نیست و نسلی بسیار متعصب از فلسطینیان در کرانه باختری و نیز درون اسرائیل، در میان عرب اسرائیلی‌ها در حال ظهور است.

انتفاضه بعدی قطعاً شاهد پیوستن تعداد زیادی از عرب- اسرائیلی‌ها خواهد بود. آن‌ها شکافی ایجاد خواهند کرد که هیچ‌کس نخواهد دانست که چطور آن را ترمیم کند. اسرائیل در یک کمای خطرناک دیپلماتیک به سر می‌برد و بهتر آن است که به هوش آید.


منبع: مهر 


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایران آنلاین-مالیات یک میلیون و ۷۰۰ هزار مؤدی مالیاتی امسال صفر شد : رئیس سازمان امور مالیاتی کشور: :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-کرمان بهشت معادن ایران است/ با وجود ظرفیت‌های متنوع، فقر و محرومیت در استان پذیرفتنی نیست : دکتر رئیسی در بدو ورود به استان کرمان: :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-سید کاظم سجادی حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی ندارد : روابط عمومی وزارت امور خارجه: :

نیم ساعت پیش

استفاده از یک سامانه پیامکی معتبر به کسب و کارها در ارتقا تجارت و اطمینان از پیشرفت در مسیر موفقیت کمک می کند. در جهت افزایش کیفیت تبلیغات در ادامه به نکته ها و ایده هایی در این زمینه می پردازیم.

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-قرارداد گوهری با پرسپولیس تمدید شد : :

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-کریم‌زاده طلایی شد / نقره و برنز به ضیعمی‌نژاد و ایزدیار رسید : :

نیم ساعت پیش

تیم ملی ب والیبال ایران در دومین مسابقه خود در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی موفق به شکست پاکستان شد تا صعود این تیم به مرحله نیمه‌نهایی و چهار تیم برتر مسابقات والیبال مردان قطعی شود.

نیم ساعت پیش

ایران آنلاین-رییس جمهور وارد کرمان شد : :

نیم ساعت پیش

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه برای توسعه منطقه‌ای استان‌ها باید مناطق را قوی و اختیارات را به استان ها منتقل کنیم گفت: تفویض اختیارات به استان ها زمینه ای را ایجاد می کند تا بهترین تصمیمات گرفته شود بنابراین در این وزارتخانه تفویض تعداد زیادی از اختیارات را آغاز کرده‌ایم.

نیم ساعت پیش

بیشتر...