راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

بازی گروسی در زمین آمریکایی ها راهبرد معاصر

حسین کنعانی مقدم، کارشناس مسائل سیاسی در گفتگویی پیرامون سفر گروسی به تهران و موضع وی مبنی بر عدم دست یافتن به نتیجه‌ای ملموس در رایزنی با مقامات کشورمان گفت: اظهارات وی، فضای مساعدی را برای آمریکایی‌ها در آستانه نشست برجامی فراهم کرد تا افکار بین‌المللی را بیش از پیش برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران آمده نمایند. آمریکایی‌ها برای تحقق این مسئله تلاش نمودند تا روند فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان را مخرب و غیر متعادل نشان دهند.

بازی گروسی در زمین آمریکایی‌ها

 

به گزارش راهبرد معاصر؛کمتر از سه روز تا دور جدیدی از مذاکرات ایران و طرف های برجامی در وین زمان باقی مانده است که اظهار نظر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره عدم به نتیجه رسیدن مذاکره با مقامات ایرانی، پرده از توطئه و طرح و برنامه های جدیدی که تداوم فشارهای قبلی علیه ایران است، برداشت. کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی درباره این سفر و نتایج آن بر نشست وین با ما گفت و گو کرده است.

 

حسین کنعانی مقدم کارشناس سیاست خارجی و روابط بین الملل درباره سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران و هدف از دومین سفر وی در آستانه برگزاری نشست وین گفت: اصولا شورای حکام همواره قبل از برگزاری نشست و یا جلسه ای بین المللی آقای رافائل گروسی یا دبیر شورای حکام را برای بازدیدهایی از موضوعات مورد نظری که قصد مطرح کردن آن موضوع در شورا را دارند به کشور هدف اعزام می کنند، لذا همواره قبل از تشکیل جلسات به تهران یا به نقاط ديگر سفرهایی برای اهداف مورد نظرشان تنظیم می شود.


وی در خصوص گزارش های داده شده از سوی آقای گروسی به شورای حکام گفت: این گزارش عمدتا برای شورای حکام است و می تواند در رابطه با قطعنامه 2231 که مبتنی بر این موضوع است که آیا ايران به وظایف خود عمل کرده یا نه، اظهار نظر کند.


وی در این باره خاطر نشان کرد: هر چند آقای گروسی اعلام کرد مذاکرات با مقامات ایرانی به نتیجه ای نرسید اما با توجه به اینکه در برنامه های هسته ای ایران و گزارشات داده شده انحرافی وجود ندارد هر گونه سخنی برخلاف این موضوع نشان دهنده شیطنت غرب در آستانه ورود ایران به مذاکرات هسته ای است.


حسین کنعانی مقدم در این باره خاطر نشان کرد: از این رو می توان نتیجه گرفت که براساس گزارش های اعلام شده توسط مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، تروئیکای اروپایی نیز متعاقب آن بیانیه ای نگران کننده درباره برنامه هسته ای ایران صادر کردند که روند فعالیت های هسته ای ایران را به نوعی زیر سوال بردند. در عین حال تلاش می کنند تا اینگونه وانمود کنند که ادامه مذاکره مهمترین راهکار برای حل مشکلات است.


وی در این باره افزود: به نظر می رسد آمریکایی ها در آستانه نشست ایران با طرفین برجامی نیازمند جلب توجه افکار عمومی برای محدود کردن ایران به خود بودند. آنها برای قانع کردن افکار عمومی نیاز داشتند که روند فعالیت های هسته ای ایران را غیر متعادل نشان دهند و ایران را با محدود سازی های بیشتر به میز مذاکرات برگردانند.


کنعانی مقدم در این باره تصریح کرد: به عبارت بهتر، امروز بایدن همان خواسته و استراتژی رئیس جمهور قبلی آمریکا، یعنی محدود سازی بیش از پیش فعالیت های هسته ای ایران را دنبال می کند. آنها تلاش می کنند ایران را از جهات دیگر تحت فشار قرار دهند تا مواضع اتخاذ شده، پیش زمینه نشست آتی 4 +1 برای اعمال فشار و محدودیت های بیشتر علیه ایران باشد.


کنعانی مقدم درباره راهبرد ایران در نشست آتی برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران بر این سیاست خود پایدار است که وقتی می توانیم به تعهدات‌ خود عمل کنیم که همه طرف ها به تعهدات‌ خود عمل کرده باشند، چرا که برجام یک توافق چند جانبه است.از این رو ایران باید روی مواضع خود همچنان پافشاری کند در صورتی که تحریم ها حتی به صورت موقتی برداشته شود ایران باید به شرایط قبل قطعنامه‌ 2231 برگردد.


این کارشناس مسائل سیاسی درباره لغو موقتی تحریم ها نیز توضیح داد: لغو موقتی تحریم ها نوعی سیاست گام به گام است، یعنی وقتی طرف مقابل حاضربه اعطای امتیازی به ما نیست، کشورها تلاش می کنند تا سیاست گام به گام را دنبال کنند. در چنین شرایطی حتی ممکن است یک گام به عقب هم برداشته شود یا اینکه گام هایی رو به جلو و مثبت، بسته به تعامل طرفین با هم دارد.


حسین کنعانی مقدم درباره راهبردهای اقتصادی ایران در شرایط تحریمی، اعم از باقی ماندن تحریم ها یا لغو موقتی تحریم ها گفت: با توجه به اینکه نباید اقتصادی شرطی داشته باشیم که به برجام گره خورده باشد، در صورت لغو دائمی یا لغو موقتی و حتی باقی ماندن تحریم ها، نباید اقتصاد به برجام گره زده شود، لذا باید مستقل از برجام تلاش شود مشکلات با مدیریت مطلوب اداره شود، چرا که معطل ماندن برای گشایش مسائل اقتصادی ازسوی غرب، توهمی بیش نیست و بیش از پیش مشکلات اقتصادی کشور را افزایش می دهد.

 #‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...