خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

گزارش سازمان ملل از تبعات مالی اشغالگری رژیم صهیونیستی در کرانه باختری ایسنا

گزارش سازمان ملل از تبعات مالی اشغالگری رژیم صهیونیستی در کرانه باختری

در گزارش سازمان ملل تحت عنوان "هزینه‌های اقتصادی اشغالگران اسرائیلی علیه ملت فلسطین: فقر در کرانه باختری ۲۰۰۰- ۲۰۱۹" آمده است، ۵۸ میلیارد دلار صرف هزینه اقدامات اشغالگران در کرانه باختری طی ۲۰ سال گذشته شده است و این هزینه سه برابر و نیم تولید ناخالص داخلی اراضی فلسطین اشغالی در سال ۲۰۱۹ است.

به گزارش ایسنا، به نقل از الیوم السابع، در این گزارش تاکید شده که حداقل هزینه رهایی از فقر در کرانه باختری بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ شش برابر شده است و از ۷۳ میلیون دلار در سال ۱۹۹۸ به ۴۲۸ میلیون دلار در سال ۲۰۰۷ رسیده و نرخ فقر و نابرابری پس از انتفاضه دوم به شدت افزایش یافت و پس از گذشت دو دهه به سطح قبل از انتفاضه دوم بازنگشته است.

دراین گزارش ضمن اشاره به تاثیر مستقیم محدودیت‌های شدید اسرائیلی بر کرانه باختری پس از انتفاضه دوم و کاهش شدید سطح معیشتی به ویژه برای فقیرترین گروه‌ها، آمده است بدون روند تعطیلی، محدودیت‌ها و عملیات نظامی اسرائیلی در کرانه باختری پس از انتفاضه دوم، ممکن بود میزان فقر در کرانه باختری در سال ۲۰۰۴ تنها ۱۲ درصد یا یک‌سوم آنچه که بود، باشد و حتی امکان داشت سهمیه هر شخص از تولید ناخالص داخلی در کرانه باختری در سال ۲۰۱۹، ۴۴ درصد از ارزش کنونی (۴۸۲۳ دلار) افزایش یافته و به ۶۹۶۴ دلار برسد.

براساس این گزارش، تعطیلی‌ها، محدودیت‌ها و عملیات نظامی اسرائیل منجر به رکود اقتصادی حدود یک سوم کرانه باختری بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ شد اما بدترین و شدیدترین ضرر این است که این   محدودیت‌ها تأثیر منفی درازمدتی بر تمام بخش‌های اقتصادی گذاشته که بیش از بیست سال طول کشیده است.

در این گزارش آمده است، علی رغم اینکه اقتصاد منطقه‌ای کرانه باختری از سال ۲۰۰۷ سالانه ۶.۲ درصد رشد داشته است، اما این رشد بی‌ثبات بوده است زیرا از ۱۳.۱ درصد در سال ۲۰۰۸ به ۱.۶ درصد در سال ۲۰۱۹ تغییر کرده است و معمولاً این نوسان با عدم توانایی اقتصاد برای ایجاد فرصت‌های کاری مرتبط است. در واقع نرخ بیکاری در کرانه باختری بالا بوده و بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۹ حدود ۱۸ درصد بود.

طبق گزارش مذکور، شماری از فلسطینیان با توجه به عدم توانایی اقتصاد منطقه‌ای فلج شده در کرانه باختری در ایجاد فرصت‌های شغلی مجبور هستند در اراضی اشغالی و شهرک‌های اسرائیلی جویای کار باشند و رابطه بین نرخ بیکاری و درصد فلسطینیان در اراضی اشغالی و شهرک‌های یهودی نشین بسیار منفی است، که نشانگر وابستگی مضر بازار کار در کرانه باختری به اراضی اشغالی و شهرک‌های اسرائیلی است.

در این گزارش تاکید شده است، اگر کارگران فلسطینی در اراضی اشغالی و شهرک‌های اسرائیلی نبودند، نرخ بیکاری در کرانه باختری بسیار بالاتر و نزدیک به نرخ بسیار بالای غزه که از سال ۲۰۰۷ محاصره شده، بود. حتی با کارگری و اشتغال در اراضی اشغالی، اقتصاد منطقه‌ای کرانه باختری همچنان قادر به کاهش میانگین بیکاری و یا حتی حفظ آن نیست. از سال ۱۹۹۹ تاکنون این نرخ ثبات داشته و به بیانی درست‌تر، کرانه باختری دو دهه نبود رشد و توسعه غیرمولد اشتغال را پشت سر گذاشته است.

در این گزارش لغو تمامی محدودیت‌های اعمال شده برای آمد و شد در اراضی اشغالی فلسطین، ار تباط جغرافیایی آن از طریق متصل کردن قدس شرقی و تمامی شهرها و روستاهای کرانه باختری و نوار غزه به یکدیگر، قادر ساختن دو بخش عمومی و خصوصی فلسطینیان برای تاسیس و راه‌اندازی فعالیت‌های کشاورزی، صنعتی و تجاری در منطقه "ج" خواسته شد.

در این گزارش بر پایبندی سازمان ملل به موضع ثابت خود در خصوص اینکه صلح دائمی و فراگیر تنها از طریق راهکار تشکیل دو کشوری محقق می‌شود، تاکید شده است و دبیرکل سازمان ملل به تضمین فعالیت این سازمان در راستای تشکیل کشور مستقل و دموکراتیک برای زندگی در کنار اسرائیلی‌ها در صلح و امنیت ادامه خواهد داد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...